Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2017., 14:09   #3561
Pretty basic, ali jel mi može netko laički objasniti kad će red biti divergentan, a kad konvergentan? Tj. kad red zadovoljava nužan uvjet konvergencije, ali nije konvergentan? Mogao bi to i sam naučiti ,ali imam još par sati pa svaka pomoć dobro dođe \_(ツ)_/¯
Kokice Euunija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 14:26   #3562
Quote:
Kokice Euunija kaže: Pogledaj post
Pretty basic, ali jel mi može netko laički objasniti kad će red biti divergentan, a kad konvergentan? Tj. kad red zadovoljava nužan uvjet konvergencije, ali nije konvergentan? Mogao bi to i sam naučiti ,ali imam još par sati pa svaka pomoć dobro dođe \_(ツ)_/¯
Divergentan je kad mu suma tezi beskonacnosti, a konvergentan kad mu suma tezi konacnom broju.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 14:31   #3563
Da bi provjerio konvergenciju reda, prvo vidi je li mu limes opceg clana nula.
Ako je red konvergentan, limes opceg clana mu mora biti nula,
ali ako je limes opceg clana nekog reda nula, to ne znaci da taj red konvergira. U jednom smjeru samo vrijedi.

Dakle, ako na prvu primijetis da nekom redu opci clan tezi nuli, to uopce ne znaci da je taj red konvergentan vec moras dalje provjeravati prema onim raznim kriterijumima.
Ali zato ako isto tako odmah prepoznas da redu opci clan tezi negdje drugo osim nule, e tu sigurno znas da red divergira.
__________________
Komm damit klar Kite dancing in a hurricane. 2+2=0 After all this time? Always. ♡
Nije nego
warpedcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 14:55   #3564
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Divergentan je kad mu suma tezi beskonacnosti, a konvergentan kad mu suma tezi konacnom broju.
Quote:
warpedcat kaže: Pogledaj post
Da bi provjerio konvergenciju reda, prvo vidi je li mu limes opceg clana nula.
Ako je red konvergentan, limes opceg clana mu mora biti nula,
ali ako je limes opceg clana nekog reda nula, to ne znaci da taj red konvergira. U jednom smjeru samo vrijedi.

Dakle, ako na prvu primijetis da nekom redu opci clan tezi nuli, to uopce ne znaci da je taj red konvergentan vec moras dalje provjeravati prema onim raznim kriterijumima.
Ali zato ako isto tako odmah prepoznas da redu opci clan tezi negdje drugo osim nule, e tu sigurno znas da red divergira.
Hvala puno
Kokice Euunija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 22:31   #3565
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Divergentan je kad mu suma tezi beskonacnosti, a konvergentan kad mu suma tezi konacnom broju.
Preciznije, konvergentan je kad mu niz parcijalnih suma konvergira (u danom normiranom prostoru). Divergentan je kad nije konvergentan. To su definicije. Red može divergirati i kad mu (niz parcijalnih) suma ne "teži u beskonačno" (primjer: 1 - 1 + 1 - ...).
jojo jojić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 23:09   #3566
Quote:
Robbie12 kaže: Pogledaj post
može pomoć, nejde mi bas pretvaranje formula

kako iz formule: K = P × C × S × M dobiti P ?
Quote:
Rot333 kaže: Pogledaj post
znači ovaj izraz koji si napisao, njega cijelog moraš podijeliti sa P i dobit ćeš K/P = C×S×M
Nakon toga unakrsnim množenjem treba pomnožiti P sa (C×S×M) te K sa jedinicom koja se zapravo ne piše, tako dobiješ izraz P×(C×S×M) = K.

Nakon ovoga ovo sve treba podijeliti sa (C×S×M) tako da dobiješ samo P na lijevoj strani i konačno rješenje je:

P = K / (C×S×M)
Užasno objašnjenje. Nepotrebno kompliciraš.

Ako je K = P*C*S*M zamisli si da rješavaš jednadžbu gdje su K, C, S i M poznati brojevi, a P je nepoznanica.
Kako bi riješio jednadžbu 2x=6? Podijelio bi lijevu i desnu stranu s 2, brojem koji množi x.
Ista stvar ovdje, dijeliš lijevu i desnu stranu s onim što množi P, dakle (C*S*M). Direktno slijedi P = K / (C*S*M).
__________________
~ Lord Tywin Lannister did not, in the end, shit gold. ~
Spectre is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 21:00   #3567
Question

Pozdrav!

Mučim se s ovim zadatkom i nikak da dođem do točnog rješenja...

Odredi inverznu funkciju sljedećoj funkciji:

f(x)=3*2^1-x +1

Molio bih precizan postupak jer mi ovaj dio gradiva nije jača strana...
MaxorMjau is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 22:09   #3568
Quote:
MaxorMjau kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Mučim se s ovim zadatkom i nikak da dođem do točnog rješenja...

Odredi inverznu funkciju sljedećoj funkciji:

f(x)=3*2^1-x +1

Molio bih precizan postupak jer mi ovaj dio gradiva nije jača strana...
https://s23.postimg.org/66qli9di3/IMG014.jpg
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 00:09   #3569
Ja sam dobio isto takvo rješenje i netočno je!
Kad bi uvrstili x=10 u obje funkcije ( f(x) i inverznu funkciju) trebali bi dobiti isto rješenje, a u ovom slučaju se rješenja ne poklapaju!

U udžbeniku piše da je rješenje zadatka f(x)=log2 (6/x-1) a ja nemrem skužit kak su to dobili...
Puno fala na brzom odgovoru!
MaxorMjau is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 00:16   #3570
Quote:
MaxorMjau kaže: Pogledaj post
Ja sam dobio isto takvo rješenje i netočno je!
Kad bi uvrstili x=10 u obje funkcije ( f(x) i inverznu funkciju) trebali bi dobiti isto rješenje, a u ovom slučaju se rješenja ne poklapaju!
Inverzna funkcija i f(x) NISU iste funkcije. Ako vrijedi f(a)=b i ako je g inverzna funkcija od f, tada vrijedi g(b)=a i to je značenje inverzne funkcije.
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 08:35   #3571
Quote:
MaxorMjau kaže: Pogledaj post
Ja sam dobio isto takvo rješenje i netočno je!
Kad bi uvrstili x=10 u obje funkcije ( f(x) i inverznu funkciju) trebali bi dobiti isto rješenje, a u ovom slučaju se rješenja ne poklapaju!

U udžbeniku piše da je rješenje zadatka f(x)=log2 (6/x-1) a ja nemrem skužit kak su to dobili...
Puno fala na brzom odgovoru!
Nisi ti to dobro razumeo, provera da li je funkcija inverzna se vrsi tako sto se uradi tzv kompozicija, treba da se dobije x, drugim recima, ako je g(x) inverzna funkcija funkciji f(x) treba da vazi f(x) o g(x) = x, ovo treba proveriti, tj. treba proveriti da li je f(g(x)) = x.

U slucaju mog resenja to je svakako tako, mozes i sam da proveris.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 11:07   #3572
Quote:
MaxorMjau kaže: Pogledaj post
U udžbeniku piše da je rješenje zadatka f(x)=log2 (6/x-1) a ja nemrem skužit kak su to dobili...
Puno fala na brzom odgovoru!
U svom rješenju 1 zapišeš kao logaritam s bazom 2 i onda oduzimanje logaritama kao logaritam količnika i dobiješ isto to.
una_muchacha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 11:15   #3573
Quote:
una_muchacha kaže: Pogledaj post
U svom rješenju 1 zapišeš kao logaritam s bazom 2 i onda oduzimanje logaritama kao logaritam količnika i dobiješ isto to.
Da, na ovo uopste nisam obratio paznju..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 17:05   #3574
Quote:
una_muchacha kaže: Pogledaj post
U svom rješenju 1 zapišeš kao logaritam s bazom 2 i onda oduzimanje logaritama kao logaritam količnika i dobiješ isto to.
Da, baš sam danas pital profu prije odgovaranja... dobio sam isto rješenje kao i Ccaterpillar, samo što je u udžbeniku bilo zapisano na drugi način, onak kak ti veliš. I dobil sam petaka iz usmenog!

Svima puno fala na pomoći!
MaxorMjau is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 18:14   #3575
Jel mi može netko pokazati pogrešku u računu? Radi se o kompleksnim brojevima:
Kokice Euunija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 09:29   #3576
Quote:
Kokice Euunija kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko pokazati pogrešku u računu? Radi se o kompleksnim brojevima:
Zašto misliš da imaš grešku?
Još jedino možeš na kraju iskoristiti periodičnost sin i cos pa dobiješ cis(7π/3)=cis(π/3).


( cis(φ):=cos(φ)+i*sin(φ) )
una_muchacha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 12:16   #3577
Quote:
una_muchacha kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da imaš grešku?
Još jedino možeš na kraju iskoristiti periodičnost sin i cos pa dobiješ cis(7π/3)=cis(π/3).


( cis(φ):=cos(φ)+i*sin(φ) )
A jel mogu zapisati kut 7Pi/3 kao Pi/3?
Da bude cosPi/3 + isinPi/3

Zadnje uređivanje Kokice Euunija : 14.02.2017. at 12:47.
Kokice Euunija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 13:52   #3578
Quote:
Kokice Euunija kaže: Pogledaj post
A jel mogu zapisati kut 7Pi/3 kao Pi/3?
Da bude cosPi/3 + isinPi/3
Da, to san napisala - možeš koristiti da je sin(7π/3)=sin(2π+π/3)=[zbog periodičnosti]=sin(π/3)
Isto i za cos.
una_muchacha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 18:26   #3579
Quote:
una_muchacha kaže: Pogledaj post
Da, to san napisala - možeš koristiti da je sin(7π/3)=sin(2π+π/3)=[zbog periodičnosti]=sin(π/3)
Isto i za cos.
bio sam izgubljen u pretvaranju oblika da sam ovo i zaboravio , hvala
Kokice Euunija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 20:19   #3580
[/IMG]

Jel mi netko moze objasnit kako se ovaj rjesava? Hvala unaprijed!
luxlucis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:20.