Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2017., 22:38   #8981
Bojler je zapremnine 1000L sa dvije spirale i mogućnošću el. grijača.
zoki ticić is offline  
Old 26.07.2017., 22:57   #8982
Quote:
Betoven kaže: Pogledaj post
Nista ja nikome nisam zamerio, sve je ok, hvala jos jednom na savetima.

Ne slazem se sa nekim savetima jer mislim da nemaju osnova, recimo ovo sto se bojlera tice i njegove maksimalne temperature grejanja vode. I mogu polemisati ali nikako ne zelim da bilo koga uvredim, daleko bilo.

Nego, pogledah na sajtu u vezi bas mog bojlera i evo sta sam nasao:

TE
TEHTEHNIČKE KARAKTERISTIKE

Tip: DOM 50TG DOM 80TG DOM 100TG DOM 120TG

Zapremina 50 l 80 l 100 l 120 l

Masa: 18,0 kg 22,5 kg 26,0 kg 30,0 kg

Snaga grejača: 2000 W 2000 W 2000 W 2000 W

Napon: 230V+5-10% 230V+5-10% 230V+5-10% 230V+5-10%

Radni pritisak: 0,6 MPa 0,6 MPa 0,6 MPa 0,6 MPa

Vreme zagrevanja vode do 74ºC:120 min 180 min 240 min 280 min

Količina izmešane vode na 40 ºC:90 l 135 l 175 l 200 l

Površina toplotnog izmenjivača:0,25m² 0,33 m² 0,33 m² 0,45 m²

Snaga toplotnog izmenjivača: 5 kw 7 kw 7 kw 9,4 kw

Napomena: navedena snaga toplotnog izmenjivača je važeća pri ulaznoj temperature od 85 ºC

I ovo poslednje me najvise interesuje, 85c. To je mozda i maximalna temperatura kojom bi grejao bojler sto znaci da moze i sme.

Prvi spremnik koji sada budem kupio bice sigurno bez izmenjivaca. Drugi od 1000l ce najverovatnije imati izmenjivace pa cemo onda da vidimo.

Razmotricu jos malo problematiku, imam jos malo vremena.

Hvala svima jos jednom.

griješiš totalno,nije isto ulazna temperatura medija i konstantna temperatura medija koji se grije sa ulaznim,ulazni može biti 80*C ali zagrijani do npr.60*C ,lijepo kažem slušaj one koji znaju,pretpostavka je majka svih zajeba,moje iskustvo sa tesy 150 litarskim kombi bojlerom je takvo da je propišao na izmjenjivaču, sreća pod garancijom,došao ovlašteni tesy serviser i slikao u kotlovnici cijelu instalaciju te kad se uvjerio da je sve po peesu spojeno i uvjerio se preko cijevnog manomatara da se sistem puni/prepunjava preko izmjenjivača priznao mi reklamaciju (uz zapisnik sa opisom onoga što je i poslikao u kotlovnici),naravno nisam mu rekao da sam u bojler slao 80*C i zagrijavao vodu na tu temperaturu konstantno cijelo vrijeme (grijanje na pelet konstantno 24 sata/8,5mjeseci),tada nisam imao upravljanje bojlerskog ptv kruga kako sada imam i kako sam tebi opisao par postova unazad,divio sam se sam sebi kako imam konstantno 150 litara vruče vode , termostat na bojleru skroz na kraju skale totalno u crvenom i to konstantno cijelu sezonu grijanja, sad u bojler ide od 60*C na koliko se pali bojlerska pumpa do 80*C kolika je maksimalna temperatura kotla (na toliko se gasi pelet plamenik) i pumpa se gasi kad se u bojleru postigne 60*C (i to ima razloga zašto baš do 60*C)

Zadnje uređivanje mbukal : 26.07.2017. at 23:16.
mbukal is offline  
Old 26.07.2017., 23:13   #8983
Quote:
zoki ticić kaže: Pogledaj post
Bojler je zapremnine 1000L sa dvije spirale i mogućnošću el. grijača.
Da li će se koristiti i spremnik i bojler ili samo bojler
pzec is offline  
Old 26.07.2017., 23:19   #8984
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
griješiš totalno,nije isto ulazna temperatura medija i konstantna temperatura medija koji se grije sa ulaznim,ulazni može biti 80*C ali zagrijani do npr.60*C kao moja-čitaj dalje,lijepo kažem slušaj one koji znaju,pretpostavka je majka svih zajeba,moje iskustvo sa tesy 150 litarskim kombi bojlerom je takvo da je propišao na izmjenjivaču, sreća pod garancijom,došao ovlašteni tesy serviser i slikao u kotlovnici cijelu instalaciju te kad se uvjerio da je sve po peesu spojeno i uvjerio se preko cijevnog manomatara da se sistem puni/prepunjava preko izmjenjivača priznao mi reklamaciju (uz zapisnik sa opisom onoga što je i poslikao u kotlovnici),naravno nisam mu rekao da sam u bojler slao 80*C i zagrijavao vodu na tu temperaturu konstantno cijelo vrijeme (grijanje na pelet konstantno 24 sata/8,5mjeseci),tada nisam imao upravljanje bojlerskog ptv kruga kako sada imam i kako sam tebi opisao par postova unazad,divio sam se sam sebi kako imam konstantno 150 litara vruče vode , termostat na bojleru skroz na kraju skale totalno u crvenom i to konstantno cijelu sezonu grijanja, sad u bojler ide od 60*C na koliko se pali bojlerska pumpa do 80*C i pumpa se gasi kad se u bojleru postigne 60*C (i to ima razloga zašto baš do 60*C)
Mora se proći škola. Dobro si napisao što ga čeka neka proba. Inox može podnositi i veće temperature a taj navedeni je prejeftin da bi mogao na 80 raditi bez posljedica. Ako ništa i ne budu bojleru barem će stradati mješalice.
pzec is offline  
Old 27.07.2017., 01:37   #8985
Ok, razumeo sam. Definitivno otpada moj plan.

Hvala jos jednom.

Pozdrav.
Betoven is offline  
Old 27.07.2017., 07:47   #8986
Na stranu naša želja koju temp. želimo u bojleru ali nisam shvatio kom delu bojlera to ne odgovara 90*C.
goranto is offline  
Old 27.07.2017., 08:01   #8987
Quote:
goranto kaže: Pogledaj post
Na stranu naša želja koju temp. želimo u bojleru ali nisam shvatio kom delu bojlera to ne odgovara 90*C.
Ne odgovara posudi jer se stvara kamenac nakon 65°C
Ako posuda i izdrži temperaturu bez posljedica, treba vodu iz bojlera hladiti da bi mogla dolaziti do potrošača. To može troputni ventil koji je ovdje spomenut od nekih članova. Ima li logike nešto grijati pa hladiti da bi se koristilo.
Drugo je kod spremnika koji služi za tu svrhu i nije isto kao kod bojlera.
To je samo 80 litara tople vode to se brzo postiže, preko centralnog.
Ako i dobiješ 90°C u bojleru treba iz kotla biti barem 100°C zbog pada na instalaciji. To baš i nije dobro za kotao, neće prokuhati ali 100°C je previše.
pzec is offline  
Old 27.07.2017., 13:25   #8988
Zec, taj spremnik od 1000L planira koristiti za sanitarnu vodu a usput je mislio da bi možda mogao koristiti kao akumulator kad je manja potražnja za sanitarnom ako je to moguće.
zoki ticić is offline  
Old 27.07.2017., 13:43   #8989
Quote:
zoki ticić kaže: Pogledaj post
Zec, taj spremnik od 1000L planira koristiti za sanitarnu vodu a usput je mislio da bi možda mogao koristiti kao akumulator kad je manja potražnja za sanitarnom ako je to moguće.
Već sam odgovorio, bojler može biti bojler jer je predviđen za sanitarnu vodu. Spremnik ima vodu sistema koja se ne miješa sa sanitarnom vodom pa ne može bojler biti spremnik. Pošto bojler ima 2 spirale moguće ga koristiti preko kolektora i preko centralnog. Po mom mišljenju spremnik bi trebao biti ne veliki pošto je velik bojler ali barem 500 litara. Kotao mora dati toliko energije koliko treba za grijati bojler, grijati prostor i ostatak u spremnik koji štiti kotao.
Ako bude tako treba kotao prema rasporedu na glavnu cijev od kotla.
1. Regulacija povratnog voda
2. Bojler
3. grijanje prostora
4. Spremnik
pzec is offline  
Old 28.07.2017., 11:13   #8990
Eto mene opet
Poteglo se pitanje o sanitarnoj vodi pa...
Razmišljam...kao što već znate , o trećem spremniku uz ova dva od 750 litara.
Jedna varijanta je dodavanje još jednog CAS 800 na spremnik u koji ulazi voda iz povrata, odnosno spajanje u seriju.
Druga varijanta je ubacivanje CAS B 800, odnosno akumulacije s bojlerom za toplu vodu http://www.ikoma.hr/hr/grijanje-na-d...cas-b-801-365/

Kako bi tog trebao spojiti?
Taj bi trebao biti "prvi" kojeg grije kotao, odnosno onaj iz kojeg voda odlazi u sistem da veći dio vremena bude vruć?

Il je bolje zaboravit igru s CAS B i za sanitarnu vodu dodati poseban bojler?
Curiosum is offline  
Old 28.07.2017., 13:08   #8991
Quote:
anonimna123 kaže: Pogledaj post
moze li mi netko reci koja varijanta termicke zastite je najbolja kod centralnog grijanja?
koji dijelovi cine tu termicku zastitu?
laik sam po tom pitanju pa bih bila zahvalna ako ima netko dobre volje za pojasnjenje, hvala!
Kaj bas nitko nezna?
anonimna123 is offline  
Old 28.07.2017., 13:45   #8992
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
Eto mene opet
Poteglo se pitanje o sanitarnoj vodi pa...
Razmišljam...kao što već znate , o trećem spremniku uz ova dva od 750 litara.
Jedna varijanta je dodavanje još jednog CAS 800 na spremnik u koji ulazi voda iz povrata, odnosno spajanje u seriju.
Druga varijanta je ubacivanje CAS B 800, odnosno akumulacije s bojlerom za toplu vodu http://www.ikoma.hr/hr/grijanje-na-d...cas-b-801-365/

Kako bi tog trebao spojiti?
Taj bi trebao biti "prvi" kojeg grije kotao, odnosno onaj iz kojeg voda odlazi u sistem da veći dio vremena bude vruć?

Il je bolje zaboravit igru s CAS B i za sanitarnu vodu dodati poseban bojler?
Ako kotao može grijati prostor i sve spremnike zašto ne.
Taj spremnik sa bojlerom naravno treba biti što bliže kotlu da se isti grije i tako grije sanitarnu vodu, ako za sada ima viška energije u sistemu može se i dodati taj novi CAS u seriju sa postojećim, to sve zavisi od toga kakvo je sad stanje.
CAS B je dobara i loša kombinacija, pošto ste u području gdje ima dosta sunčanih dana ja bi radije spremnik za sanitarnu vodu sa 2 izmjenjivača, solarno i na kotao.
pzec is offline  
Old 28.07.2017., 13:48   #8993
Quote:
anonimna123 kaže: Pogledaj post
Kaj bas nitko nezna?
Malo podataka o izvedenom stanju, koji kotao kolika potrošnja, ima nema spremnik, ima zaštitu povratnog voda i sve ostalo što bi trebalo biti napisano da bi se dobio uvid u to što želite.
Postoje zaštite koje se prodaju od kojih nemate neku naročitu korist.
pzec is offline  
Old 28.07.2017., 13:50   #8994
Za zaštitu kotla imaš sigurnosni ventil.Možda u kotlu imaš ugrađenu i spiralu za rashlađivanje.Želiš da štitiš instalaciju ? Ništa nije crno-belo,pa i odgovor.Budi konkretna,malo više podataka !
goranto is offline  
Old 28.07.2017., 14:31   #8995
Za kotao caleffi544 i nemaš nikakve brige,on je ujedno i tlačni kod ponovnog nadopunjavanja nakon akrivacije,ono ni brige ni pameti oko zaštite kotla ako imaš njega, za sistem regulacija polaznog voda,ona em štiti em ti daje komociju, dakle to dvoje i miran si i sa kotlovnicom i cijelim sistemom
mbukal is offline  
Old 28.07.2017., 20:40   #8996
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Ako kotao može grijati prostor i sve spremnike zašto ne.
Taj spremnik sa bojlerom naravno treba biti što bliže kotlu da se isti grije i tako grije sanitarnu vodu, ako za sada ima viška energije u sistemu može se i dodati taj novi CAS u seriju sa postojećim, to sve zavisi od toga kakvo je sad stanje.
CAS B je dobara i loša kombinacija, pošto ste u području gdje ima dosta sunčanih dana ja bi radije spremnik za sanitarnu vodu sa 2 izmjenjivača, solarno i na kotao.
Hvala!
Razmišljam da možda ipak uzmem CAS bez bojlera, a za toplu vodu jedan koji može primiti i centralno i solarno.
To ionako ne mogu koristiti idućih par godina, dok ne krenem u renoviranje ostalih kupaonica.
Gruntal bum još malo.
Curiosum is offline  
Old 29.07.2017., 09:31   #8997
Razmisljam u ugradnji centralnog grijanjs i zanima me na sto moram pazit da majstor ugradi po pitanju termicke zastite?
Jeste li inace tako bahati pri odgovorima?
anonimna123 is offline  
Old 29.07.2017., 10:02   #8998
Mislim da ti je goran dao prilično dobar odgovor.
zoki ticić is offline  
Old 29.07.2017., 13:02   #8999
Što ti nije jasno u mojem odgovoru,na koji naćin si ti to protumaćio kao bahatost , a najbolji odgovor ti je kani se majstora koji ne znaju osnove svog zanata pa ti trebaš glumiti nadzornog,nadzorni je najodgovorniji za posao u tvom slučaju
mbukal is offline  
Old 29.07.2017., 14:50   #9000
Eh, eh, dva dobra odgovora i optuženi za bahatost

Činjenica je da ovdje često čitam omalovažavanja i bahaćenja , al ovaj put je sve kak treba
Curiosum is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:44.