Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Pogledaj rezultate ankete: Vlasnici dizel motora: Biste li sipali biodizel gorivo u svoj auto da vam je ono lako dostupno?
da, neće štetiti motoru jeftinije ću se voziti 15 29.41%
da, zbog jeftinije vožnje briga za ostalo 3 5.88%
da, moj motor bez problema podržava biodizel 6 11.76%
da, napravit ću preinake jer ga motor ne podržava 2 3.92%
da, ima fora miris ispuha po pečenom pomfritu 8 15.69%
ne, smatram da šteti mom dizel motoru 6 11.76%
ne, nije potvrđeno da je 100% sigurno za motor 11 21.57%
ne, smanjuje performanse motora 1 1.96%
ne, moj motor izričito ne podržava biodizel 3 5.88%
ne, neda mi se prerađivati motor za tu namjenu 3 5.88%
ne, neće biti uštede koštat će kao eurodizel 7 13.73%
ne, ne volim miris biodizela prilikom ispuha 1 1.96%
ne znam, čekat ću pa ako svi budu točili i ja ću 7 13.73%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 51. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2011., 17:51   #1
Post Da li bi točili biodizel gorivo u svoj auto da vam je ono lako dostupno?

Da vidimo što vi, vlasnici današnjih dizel motora, mislite o ovom relativno novom gorivu čija bi cijena trebala biti svega nešto viša od 4 kn po litri?
Ukoliko imate iskustva s biodizelom, pa znate kako se motor ponaša, koliko troši više, kakve su performanse, itd.. Bilo bi poželjno da se izjasnite.
Ugodnu raspravu želim


Zadnje uređivanje BB87 : 25.03.2011. at 18:09.
BB87 is offline  
Old 25.03.2011., 21:51   #2
Actros je bio jednom cijeli elaborat napisao na jednoj temi u vezi bio dizela i koliko je to promašen slučaj u Njemačkoj zbog češćih kvarova na motorima! I da se prijevoznicima nije isplatio....
__________________
Okay, brain. You don't like me, and I don't like you, but let's get through this thing and then I can continue killing you with beer.
green-sk is offline  
Old 25.03.2011., 22:08   #3
ZET ima puno negativnih iskustava.

Postoji par ljudi u Holdingu koji ga forsiraju iz vlastitog interesa...







btw. "Da li" se ne koristi u Hrvatskom jeziku. Ispravio si se u anketi, ali se opet zahaklo na "sipanje". Biodizel je u tekućem agregatnom stanju, pa se može utočiti, da je krutina onda bi ga sipao. (Ništa osobno samo tip.)
__________________
"Najzanimljiviji automobili imaju po 20KS" Peter Stevens
zlatkohorvat69 is offline  
Received Infraction
Old 25.03.2011., 22:17   #4
S obzirom da imam benga+plin nekak nebi jer brijem da bi imao problema
Headbanger is offline  
Old 25.03.2011., 22:25   #5
Bio je mali miljon topica vezanih uz prisutnost sumpora u dieselu. Zaštekavanju EGR ventila i sl. problemima...kod modernih dieselskih agregata...
Tko zna što će sve iskrsnut na tim istim motorima koji su vrlo osjetljivi na ono za što nisu konstruirani...
__________________
"Najzanimljiviji automobili imaju po 20KS" Peter Stevens
zlatkohorvat69 is offline  
Old 25.03.2011., 23:59   #6
glaso bi za opciju: ne, jel biogoriva smatram glupošću, al je nema, pa...
cickova is offline  
Old 26.03.2011., 00:32   #7
Gdje ima točiti biodizela, po mogućnosti istočna Hrvatska? Svakako bih ga koristio.

Već sam s prijateljem prije nekoliko godina točio jeftino zrenjaninsko biljno ulje, tada je bila cca 5 kn litra, znam da smo točili 10 litara toga ulja i 1 litru dizela. Auto je išao malo sporije, ali je zato fino mirisao, baš na pomfrit.
Naravno, Mercedes Benz W123.

Quote:
zlatkohorvat69 kaže: Pogledaj post
btw. "Da li" se ne koristi u Hrvatskom jeziku. Ispravio si se u anketi, ali se opet zahaklo na "sipanje". Biodizel je u tekućem agregatnom stanju, pa se može utočiti, da je krutina onda bi ga sipao. (Ništa osobno samo tip.)
He he, mene isto ovo oboje ubode u oči. Ovo sa sipanjem nas je profesorica iz kemije u srednoj školi maltretirala, ako bi tako nešto izvalio, mogao si očekivati 1.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Old 26.03.2011., 00:49   #8
pa i dizel košta oko 4 kn, ne? prije nego se država upetlja u cijenu
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Old 26.03.2011., 01:39   #9
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Gdje ima točiti biodizela, po mogućnosti istočna Hrvatska? Svakako bih ga koristio.
u Vukovaru imas, tamo ti je tvornica za proizvodnju biodizela, odi tamo i pitaj ih jel moze 1000 l i dat ce ti. mislim oko 3-4 kn litra, doduse oni litru prodaju za jos manje kad ga izvoze
BB87 is offline  
Old 26.03.2011., 03:14   #10
Quote:
BB87 kaže: Pogledaj post
u Vukovaru imas, tamo ti je tvornica za proizvodnju biodizela, odi tamo i pitaj ih jel moze 1000 l i dat ce ti. mislim oko 3-4 kn litra, doduse oni litru prodaju za jos manje kad ga izvoze
A šta će mi 1000 litara? Ajde 100 ili 200 litara još nekako. Ime?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Old 26.03.2011., 06:00   #11
Hmm, ja točim obično ulje od pomfrita, koje je sigurno gore od biodizela.

Kad se tako paušalno priča o biogorivu treba nešto razjasniti:

Ukupne količine obradivih površina u Europi/svijetu koje su dostupne za takvu proizvodnju, a da i dalje ostane dosta ljudima za hranu, nisu dosta ni da pokriju 10% potrošnje nafte/benzina(tj biodizela/etanola). pogledajte koliko se milijuna barela troši dnevno-samo ameri preko 20, a koliko se tona ulja/žitarica proizveda. I sve jasno.

a i time se npr amerika riješila golemih viškova žitarica koje je država morala otkupljivati i kasnije nekome za džabe uvalit. Pa amer dnevno potroši 10 l benzina, a ne pojede 15kg kruha! Tu je šansa i za naše poljoprivrednike, a i državu, koja onda treba davati manje poticaje, kad se te kulture isplate po Ha mnogo više(npr neka japanska trska navodno daje i preko 10t biodizela po Ha , a žita mislim da neide preko 4-5 t, još je i manja cijena žitu).

Kad to razjasnimo, onda se zapitajmo ima li ova polemika -podržavaju li noviji motori takvo gorivo uopće smisla. pročitao sam svojedobno Actrosovu disertaciju, i mislim da je pogreška šte se ide prema direktivi E85 i miješanju biodizela u "obični dizel", tj etanola u benzin. Jer, tehnologija motora napreduje svakim danom, a goriva(dobro, inino možda i ne) su također bitno naprednija nego prije 30-40 godina. Moguće kvarove se može izbjeći tako da se prodaje D85(vidio jednom na pumpi u austriji), u kojem je 85% biodizela- i da to toče stare čađare, koje time npr. u neimačkoj mogu ulaziti u centre gradova.
Dakle, autoplin/biodizel ili kazna što zagađuješ. A već godinama je proizvodna cijena biodizela manja od nafte, kao što je i autoplin jeftiniji od benzina. Porezno opterećenje je nebitno, jer kao što nikad neće biti autoplina(propan-butan) za više od 5% benzinaca, neće biti ni biodizela za više od 5% dizelaša.

Amen.

P.S. : dok god ima na cesti min. tih 5% W123 i GI, II, i kojekakvih tamića i merc kombija iz 70/80ih, treba im dopustit da i dalje voze na taj način, a ne CIOS(tako i Wonder zadovoljan). A ne silovat nove motore euro5, uskoro i 6 tim mućkarijama. Pa i inino gorivo će te zeznut dosta brzo ako si te sreće...
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork

Zadnje uređivanje Felicius : 26.03.2011. at 06:05.
Felicius is offline  
Old 26.03.2011., 09:41   #12
Quote:
Felicius kaže: Pogledaj post
Hmm, ja točim obično ulje od pomfrita, koje je sigurno gore od biodizela.

Kad se tako paušalno priča o biogorivu treba nešto razjasniti:

Ukupne količine obradivih površina u Europi/svijetu koje su dostupne za takvu proizvodnju, a da i dalje ostane dosta ljudima za hranu, nisu dosta ni da pokriju 10% potrošnje nafte/benzina(tj biodizela/etanola). pogledajte koliko se milijuna barela troši dnevno-samo ameri preko 20, a koliko se tona ulja/žitarica proizveda. I sve jasno.

a i time se npr amerika riješila golemih viškova žitarica koje je država morala otkupljivati i kasnije nekome za džabe uvalit. Pa amer dnevno potroši 10 l benzina, a ne pojede 15kg kruha! Tu je šansa i za naše poljoprivrednike, a i državu, koja onda treba davati manje poticaje, kad se te kulture isplate po Ha mnogo više(npr neka japanska trska navodno daje i preko 10t biodizela po Ha , a žita mislim da neide preko 4-5 t, još je i manja cijena žitu).

Kad to razjasnimo, onda se zapitajmo ima li ova polemika -podržavaju li noviji motori takvo gorivo uopće smisla. pročitao sam svojedobno Actrosovu disertaciju, i mislim da je pogreška šte se ide prema direktivi E85 i miješanju biodizela u "obični dizel", tj etanola u benzin. Jer, tehnologija motora napreduje svakim danom, a goriva(dobro, inino možda i ne) su također bitno naprednija nego prije 30-40 godina. Moguće kvarove se može izbjeći tako da se prodaje D85(vidio jednom na pumpi u austriji), u kojem je 85% biodizela- i da to toče stare čađare, koje time npr. u neimačkoj mogu ulaziti u centre gradova.
Dakle, autoplin/biodizel ili kazna što zagađuješ. A već godinama je proizvodna cijena biodizela manja od nafte, kao što je i autoplin jeftiniji od benzina. Porezno opterećenje je nebitno, jer kao što nikad neće biti autoplina(propan-butan) za više od 5% benzinaca, neće biti ni biodizela za više od 5% dizelaša.

Amen.

P.S. : dok god ima na cesti min. tih 5% W123 i GI, II, i kojekakvih tamića i merc kombija iz 70/80ih, treba im dopustit da i dalje voze na taj način, a ne CIOS(tako i Wonder zadovoljan). A ne silovat nove motore euro5, uskoro i 6 tim mućkarijama. Pa i inino gorivo će te zeznut dosta brzo ako si te sreće...
slažem se, isto tako pojavljuje se problem monokulture na poljima... mislim da je mnogo više nedostatak nego prednosti, mada je u počecima izgledalo obečavajuće
sleepwalker74 is offline  
Old 26.03.2011., 11:25   #13
Quote:
Felicius kaže: Pogledaj post
P.S. : dok god ima na cesti min. tih 5% W123 i GI, II, i kojekakvih tamića i merc kombija iz 70/80ih, treba im dopustit da i dalje voze na taj način, a ne CIOS(tako i Wonder zadovoljan). A ne silovat nove motore euro5, uskoro i 6 tim mućkarijama. Pa i inino gorivo će te zeznut dosta brzo ako si te sreće...
dizel motor koji radi na biodizel gorivo ima nekih prednosti u zagađivanju zraka naspram čistog dizela (manje CO, dima, HC, nema benzena...). i to kad se pomiješa sa običnim dizelom.

a ispuštanje NOx-a je još i veće sa biodizelom, pogotovo sa čistim biodizelom.
a kak znamo iz prethodne rasprave, krute čestice i NOx-i su glavni izvor onečišćenja zraka, trovanja dišnih organa i nosioci kancerogenih čestica.
Euro V dizel motor zagađuje barem 50 puta manje od Euro I dizela.



Zadnje uređivanje I wonder : 26.03.2011. at 11:35.
I wonder is offline  
Old 26.03.2011., 12:02   #14
negdje na radiju sam čuo da 6 ljudi može cijele godine preživjeti sa 6 kvadrata obradive zemlje.
baš me zanima koliko automobila se može tankati godinu dana na tih 6 kvadrata.
__________________
FIAT GP 1.4 8v, LPG, Renault fluence 1.5 dci 110, renault clio 1.6 GT 130,
nasumfan is offline  
Old 26.03.2011., 17:56   #15
Kad bi razlika u cijeni bila duplo, vjerovatno bih, unatoc negativnostima biodiesela.

Obzirom da to nece bit slucaj, ne bih eksperimentirao .
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is online now  
Old 26.03.2011., 18:12   #16
Ima li negdje blizu Zagreba za kupit biodizel?
Strgan is offline  
Old 27.03.2011., 08:43   #17
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Kad bi razlika u cijeni bila duplo, vjerovatno bih, unatoc negativnostima biodiesela.

Obzirom da to nece bit slucaj, ne bih eksperimentirao .
ZET-ov bus potroši 40l eurodiesela ili 65l biodiesela - više ga ne upotrebljavaju...
__________________
"Najzanimljiviji automobili imaju po 20KS" Peter Stevens
zlatkohorvat69 is offline  
Old 27.03.2011., 09:25   #18
S obzirom da imam benzinac ne ulazim u tu kategoriju ali da imam dizlo - ne, nebi iz više razloga ali poglavito zato jer konačna cjena sigurno neće biti dovoljno manja od cjene normalnog goriva da bi se moglo isplatiti sranja koja će auto (tj. vlasnik) imat s njegovim korištenjem, a sranja s korištenjem se direktno prevode u krznene životinje...

Nadalje - cjena tog goriva možda i je oko 4kn ali je i cjena nafte (dizla mislim, ne) oko 4kn dok država ne sjedne s trošarinama i porezima na nju, isto kao i sa LPG-om - trošarine su male/smrznute/nepostojeće tako dugo dok se na to vozi mali broj ljudi, čim krene masovno korištenje heeej presto, donesi ba škare da podšišamo malo te ovce...

Eto...
yedwy is offline  
Old 27.03.2011., 11:36   #19
Naravno da bih točio, ali niti ne znam gdje ima, niti ne znam dali mi motor podržava. Glasao sam za pomes frites
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Old 27.03.2011., 12:13   #20
Vozio sam par ljetnih sezona na biodiesel iz kućne radinosti. Bez preinaka na motoru gotovo je neupotrebljiv ispod +13 stupnjeva C (pogotovo ako je od palminog ulja, koje se najčešće koristi u fritezama). Motor radi mekše, tiše, bez trunke crnog dima, sa prekrasnim mirisom iz ispuha. Ne primjeti se neko veće gubljenje snage.Trebao bi biti agresivan prema gumenim dijelovima, no to osobno nisam primjetio. No, sa prvim hladnijim danim potrebno je zamijeniti filter goriva i potpuno isprazniti rezervoar.
Među obaveznom opremom potrebno je imati kanistar sa 5 litara normalnog diesela, kao i crijeva koja možeš lako prespojiti, kada odspojiš rezervoar i gurneš si kanistar pod haubu.

Navodno ima za kupiti "tvorničkog" biodiesela na pumpi Zovko u Lučkom i taj bi trebao biti bez nedostataka ovog "domaćeg".
A80 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.