Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2015., 01:06   #1
Potraga za megalodonom

Imao sam prilike gledati na ''Animal planet'' dokumentarnu emisiju o grupi entuzijasta koji su u potrazi za drevnim gigantskim morskim psom.
Ne znam, meni cjelokupna emisija liči na režiranu farsu. Nešto mi u njihovim pogledima k'o malo smrducka... Jeli netko od vas gledao?
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 01:24   #2
Već je bilo riječi o tome. Otkriveno je kako navedeni "znanstvenici" uopće ne postoje. Kao i da je cijela priča izmišljena a snimke računalno obrađene i lažirane. Nakon toga je od strane više znanstvenih ustanova traženo od Discovery channela da upute ispriku gledateljima i javno obznane kako se radilo o smišljenoj prijevari. Međutim, kako se film već nekoliko puta "zavrtio" i pojavio na netu, nikakva objašnjenja DC-a nisu pomogla.
Tako da i danas postoji dio ljudi koji misli kako je film autentičan.

http://entertainment.time.com/2013/0...k-documentary/
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 01:44   #3
Bil' ga se moglo isklonirati ikako?
Shy-Ning is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 01:53   #4
Da postoji dovoljno dobar fosil sa jako očuvanom DNK naravno da, da
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 01:58   #5
mislim da ne, jer kostur mu je bio hrskavični i jedino što se često nalazi , njegovi su zubi. A bojim se da u njima nema materijala za kloniranje. No i čemu bi ga se kloniralo. On je izumro jer je jednostavno ostao na vrhu hranidbenog lanca bez hrane. Ogromne lignje su izumrle, broj velikih vrsta riba se smanjio, proganjale su ih ulješure..sve u svemu neprijateljski okoliš i on je u njemu našao svoj kraj. Zato danas u moru imamo njegovog nešto manjeg rođaka, veliku bijelu.


monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 02:00   #6
Pa napisao sam da postoji fosil sa skoro savršenom DNK, ali naravno da ne postoji.

A mislim da ogromne lignje nisu izumrle tu si se zeznuo.

https://en.wikipedia.org/wiki/Giant_squid
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 07:51   #7
Ne vjerujem da Megalodon postoji. Gleda sam tu emisiju i nekidan kad su napravili umjetnog kita i kad su brumavali s mješavinom krvi i iznutrica. !Nešto veliko" im je navodno sve to razbucalo ali nisu snimili ništa unatoč svoj toj silnoj opremi kojom su raspolagali.

Slično je bilo i s "otkrićem" sirena na rogu Afrike.
Snimatelj54 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:38   #8
Quote:
SinnFein kaže: Pogledaj post
Pa napisao sam da postoji fosil sa skoro savršenom DNK, ali naravno da ne postoji.
A mislim da ogromne lignje nisu izumrle tu si se zeznuo.
https://en.wikipedia.org/wiki/Giant_squid
Nisu izumrle potpuno, ali im se broj toliko smanjio u odnosu na prethodna razdoblja da zapravo gotovo pa ih ni nema. Pogotovo ne dovoljno za veliki broj predatora koji se njma hrane (ulješure, orke, morski psi...).

Hehe, ova velika lignja djeluje opasno ali vidi tek ovu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Colossal_squid

To je beba.
12m dužine, agresivna i spretna, prava noćna mora. Srećom pa se vezala samo za područja južne polutke.

Inače, kod teorija o izumiranju Megalodona, jako su glasni pobornici promjene klime i morskih struja koja je djelovala na izmjenu ekosustava.

Samo treba vidjeti kako su u doba Megalodona na području današnje Medvednice rasli cimetovci, palme, tropsko bilje, crvene alge (Litothamnium), tropski koralji, a temperatura mora bila oko 32-33C. Recimo kao u današnjem Crvenom moru.
Treba znati i da je nakon miocena izumrla i značajna protivnica, ali i prehrana Megalodonu, velika praulješura (Leviathan melvillei). Očito da se u tom razdoblju (jačanje vulkanske aktivnosti, izdizanje Dinarida i Alpa, regresija mora, promjene strujanja) nešto značajno promjenilo što je "velike stvorove" potuklo, a manji su se nastavili razvijati.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 14:50   #9
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
...Treba znati i da je nakon miocena izumrla i značajna protivnica, ali i prehrana Megalodonu, velika praulješura (Leviathan melvillei)...
Livyatan melvillei
https://en.wikipedia.org/wiki/Livyatan_melvillei
-nema dugo da su mu promijenili ime (valjda zbog "autorskih prava" ili izbjegavanja konfuzije )

Zapravo je bilo mnogo podvrsta megalodona koji su nadmašivali najvećeg suvremenog morskog psa, od kojih je Charcharodon bio najveći -procjene američkog pacifičkog instituta za proučavanje morskih pasa se kreću od konzervativnih 16 pa do malo slobodnijih od 20 metara, i do 50 tona mase (za prosječnu jedinku). Kažu da je bio konstitucije kao veliki bijeli "na steroidima" (znači fajn nabildan).

Pitam se kako je izgledao taj sukob titana... vjerojatno nešto kao i sukob modernih morskih pasa i delfina ili orki -sirova bazična adaptacija vs inteligencija. Iznenadilo me je kada sam čitao kako čak i u fajtu delfin vs m.pas približne veličine često delfini pobjeđuju zahvaljujući inteligentnim potezima usporedivim sa ljudskim borilačkim vještinama.
Zgodan filmić o glavnim karakteristikama tih starih suparnika:
https://www.youtube.com/watch?v=sx9dP68LMDU
-s time da mi se čini da ona bucka u plavom na oko 3:50 drži krivotvorinu; najveći nađeni zub nije bio baš toliki.
http://www.theworldslargestsharksjaw.com/ (vrijedi bacit oko i na apdejt)

Monty, je li tebi poznat lik i djelo tog Vita Bertuccija?
Rumata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 16:25   #10

Vjerojatno zbog konfuzije, ono staro ime ničim nije opisivalo o čemu se zapravi radi. Mene bi ime više upućivalo na kakvu paleoražu ili mantu.

Slična stvar kao s Megalodonima je i T-rex u doba dinosaura. On je poznat, medijski eksploatiran iako je u razdoblju dinosaura bilo puno opakijih i opasnijih vrsta. Megalodon je poznat, velik, opasan...jako poželjan za naslovnice.

Vezano za Bertuccija, koliko sam skužio priču, frajer je bio jedan od boljih pronalazača i očito i prodavatelja zubiju morskih pasa na istočnoj obali.
Fascinantan je podatak o stotinama pronađenih zubi među kojima je cijela čeljust zubiju od 20cm. Ali, prema priči o crnoj vodi, našao je rupu ispunjenu glinom s pretaloženim zubima (tzv clay pit) a usput je iz gline vadio i komade kosti.
Očito da se ta nalazišta iz razdoblja miocena nalaze po delti rijeka pa je vjerojatno čeprkao po mulju i vadio.
Tako je na žalost i završio "karijeru".
Šteta lika, jer je očito bio zaljubljenik u to što radi.

Inače, u cijelom tom pojasu, sjeverno u Sj.Karolini, južno u Floridi, postoji niz prodavatelja koji masno zarađuju na prodaji vrlo velikih i kvalitetnih zuba Megalodona.
Evo, ovo je jedan takav
http://www.ebay.com/itm/BIG-5-7-16-in-LEE-CREEK-AURORA-Megalodon-Shark-Tooth-Megladon/401008669573?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkpa rms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3 D20131003132420%26meid%3D85f216f5f057486cbd44d43ec d45b678%26pid%3D100005%26rk%3D1%26rkt%3D6%26sd%3D3 51462799130



Inače, ako se onaj zub što ga buca drži prezentira kao jedan od najvećih, ima nešto manjih na hrpe za kupiti. Samo treba dosta baksa.

monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 17:24   #11
Jebateled, ne bih volio da me tak nekaj zagrize!

@Monty, ak se dobro sjećam, na SON si spomenuo kako si u Panonskoj ravnici osobno nalazio fosilne zube i megalodona i krokodila (pored ostalih nalaza amonita na Medvednici). Kakav je pravni status arheoloških nalaza kod nas, čije su oni vlasništvo?
Rumata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 19:30   #12
Haha, super bi prošao, ovaj otvori usta i srk, već si do želuca, ne bi te ni ulovio. Bili bi mu kao srdelice, ni malo zanimljivi.
I kad onda zijevne a ti kao Nemo, fiju van.
Amoniti u Samoborskom, zubi morskih pasa, mačaka i krokodila na Medvednici. Na Medvednici ih ima na desetak lokacija.
Status je da su prema zakonu svi vlasništvo RH. I kao takvi se ne smiju oštećivati, uništavati i najbitnije, prodavati. A to ako ga pronađeš, to potpada pod "privremenu pohranu" s ciljem zaštite od uništenja. I on nije tvoj već je na čuvanju.
Tako da se mogu slobodno tražiti, ali se lokaliteti, posebno oni zaštićeni, ne smiju uništavati. No ako ga nađeš, imaš ga.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 08:51   #13
Kako lijepa tema :klap:

Molim vas, samo nastavite
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 10:34   #14
kad se već spominjala Sj. Karolina u SAD, nalazište s kojega onaj prvi zub dolazi je Aurora, kop fosfatne rude.
Kako novac nema zapreke, skužila je ekipa gdje se može nabaciti dodatna zarada pa organiziraju posjete, tijekom kojih se može tražiti zube morskih pasa.
Ovako izgleda kop:


A vidi nalaza :klap: :



Kod nas za sada nema ovakvih ideja. A mislim da nema ni prebogatih nalazišta. Na žalost.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 11:59   #15
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
... No i čemu bi ga se kloniralo...
To bi sportski ribolov učinilo malo zanimljivijim.
Rumata is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 12:58   #16
A tek surfanje u Australiji. Adrenalina nikad ne bi falilo.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 13:03   #17
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post


A vidi nalaza :klap: :

treba napraviti ogrlicu od zuba
__________________
1.) Sunce je kristal---lun
2.) "Ako uopće ne unesemo C vitamin, tijelo će ga također dobiti, ukoliko ima na raspolaganju dovoljan broj atoma ugljika, vodika i kisika (prema formuli)"---Ibrahim
3.) jebes forum bez harama
zecopas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 13:44   #18
ništa lakše, samo provučeš uzicu kroz njih.

monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.