Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2003., 22:37   #1
Falun Gong

Što je to? Jesu li to samo fizičke vježbe? U Kini ih smatraju mističnim pokretom, sektom, mislim da su i zabranjeni.
U Hrvatskoj se nude njihove vježbe i, navodno, potpuno su besplatne.
Iako pričaju o miru i dobrodušnosti, čudesnim izlječenjima, čini se da neke njihove akcije baš i nisu bile jako mirne.
Zna li netko više o tome, odnosno, ima li netko neposrednih iskustava?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 21:07   #2
Iz dnevnih novina:

utorak - 29. 10. 2002.

Igor Jančev i Miljenko Brkić predstavili Falung gong
Karlovac je prvi grad u Hrvatskoj koji je ugostio podučavatelje Falung Gonga, tradicionalne kineske metode za razvoj tijela i duha koja je posljednjih godina stekla brojne sljedbenike širom svijeta.

No istodbno, učenici Falung Dafa, što je drugo ime za to drevno duhovno učenje, u Kini su žestoko progonjeni od tamošnjih vlasti. Zbog svega toga, Falung gong privlači pozornost – naglasili su Igor Jančev i Miljenko Brkić koji su Karlovčanima približili istoimeni sustav vježbi za postizanje zdravlja i unutarnjeg mira.

Na predavanju u knjižnici "Ivan Goran Kovačić" pokazali su pet vrlo učinkovitih vježbi, osnove rečene metode. Falung Gong uz vježbe uključuje i meditaciju ili samozadubljenje. Temelji se na načelima ili vrlinama istinitosti, dobrodušnosti i snošljivosti. Sustav od vježbača zahtjeva njegovanje etičnosti neophode za osobnu sreću i skladan suživot.

Falung Gong slijedi oko 80 milijuna ljudi širom svijeta. Kineskoj javnosti ga je približio Li Hongzhi 1992. godine, a već iduće godine je proglašen za najomiljenijeg Qi Gong učitelja.

Pokretač suvremenog Falung Gonga dobio je za svoj rad i brojna priznanja izvan Kine. Falung Gong se u roku od samo nekoliko godina proširio u preko 40 zemalja. Prednost sustava je i to, naglašavaju voditelji Falung Gonga, što je besplatan i nije opterećen birokracijom.

Falung Gong nije religija, već splet tjelesnih i duhovnih vježbi koje mogu raditi svi, bez obzira na stupanj obrazovanja, zanimanje, vjeru, narodnost...

Redovitim vježbanjem Falung Gonga postiže se značajno poboljšanje zdravlja, uravnoteženosti tijela i duha, te poboljšanje koncentracije. Pokreti vježbi su jednostavni i lagani za naučiti, ali su izuzetno djelotvorni. Podržavaju i upravljaju energetskim procesima u tijelu, odstranjuju energetske “čepove” i dovode tijelo i um u opuštenost i sklad.

Vježbe su prilagodljive zdravstvenim potrebama vježbača i uklapaju se u obveze svakodnevnog života “zapadnog” čovjeka. Mogu se provoditi u svako doba dana i na svakom mjestu, nasamo ili u grupi. Nakon što se broj vježbača Falung Gonga u Kini popeo na više od 70 milijuna, nadmašivši broj članova komunističke partije, “ugroženi” režim počeo je progon sljedbenika sustava.

U samo dvije protekle godine kineske vlasti su uhitile preko stotinu tisuća vježbača, od čega je petina završila u radnim logorima, najmanje tisuću ih je poslano u psihijatrijske klinike, a od posljedica mučenja umrlo je najmanje tri stotine ljudi. Samo zato što žele - koje li ironije sudbine - njegovati pravo na vlastito vjerovanje u neprolazne i nikada osporene ljudske vrijednosti: istinoljubivost, dobrohotnost i poštovanje tuđe osobnosti.

Na zločine su pristalice Falung gonga odgovorili nenasilnim otporom – mirnim prosvjednim marševima širom svijeta i priredbama podrške napaćenoj kineskoj subraći.

U njihovu zaštitu stao se, između ostalih, i Amnesty International proglasom: "Pozivamo kinesku vladu da zaustavi masovna hapšenja, mučenja, nepravedna suđenja, kao i druge povrede ljudskih prava, koje se dešavaju u sklopu oficijelne kampanje protiv Falung Gonga". Peticiju potpore zaustavljanju progona Falung Gonga u Kini moguće je "potpisati" putem internet-adrese www.helpfalunggong.net (ugasen link)

Obavijesti o ovoj metodi kultiviranja duha i tijela mogu se dobiti od mr. Miljenka Brkića na telefon 414-218.

Te zanimljiv link:
Falung Gong

Uputa na HR



V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 21:25   #3
Jedna moja poznanica je bila na seminaru, kaze nista nova, sustav tradicionalnih vjezbi je malo reduciran da odgovara i starijim i netreniranim ljudima.
Istina, ona vec 5-6 godina vjezba Tai-chi, odavno je prosla i reiki inicijacije, a ni yoga joj nije nepoznata, tako da nije ni cudno sto nije pala u nesvjest od odusevljenja.

No u koliko je vodjenje vjezbanja zaista besplatno a tako i ostane , u svakom je slucaju vrijedna inicijativa.


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 22:26   #4
Hvala.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 22:34   #5
Usput, u gornjem novinskom tekstu meditacija je nazvana - samozadubljenjem ?


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 22:37   #6
Quote:
Vještac kaže:
Usput, u gornjem novinskom tekstu meditacija je nazvana - samozadubljenjem ?


V.
U što prosim lijepo?
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 23:04   #7
Quote:
Essenca kaže:
U što prosim lijepo?

Esse, u Kineski Zid, izgleda.

Citiram:

***

Qigong ustvari nije jedinstveno kineski proizvod. On postoji i u stranim zemljama. Međutim, oni ga ne nazivaju Qigong.

U zapadnim zemljama, kao SAD, Velika Britanija itd. se zove magija. David Copperfield, mađioničar u SAD, je majstor sa natprirodnim sposobnostima koji je jednom prikazao prolaženje kroz Veliki Kineski Zid.

Kada je trebao proći kroz Kineski Zid, pokrio je sebe i zid bijelim platnom, a onda je prošao kroz njega. Zašto je to uradio? Na taj način će veliki broj ljudi na to gledati kao na mađioničarsku izvedbu.

To je morao učiniti na taj način jer je znao da u Kini ima puno ljudi sa velikim sposobnostima. On se bojao njihovog miješanja pa se pokrio prije nego što je ušao u zid. Prilikom izlaska, izbacio je jednu ruku, podigao platno i izašao.

Kao što poslovica kaže: "Stručnjak promatra trik, dok laik gleda zbog uzbuđenja". Na ovaj način publika misli da je to mađioničarska izvedba. Ove natprirodne sposobnosti se nazivaju magijom zato što ih oni ne koriste za kultiviranje svog tijela, nego prikazuju čuda i zabavljaju izvođenjem na pozornici.

***

Tekst je s Falung Gong sitea : Uvod


Ako sam dobrao razumio tekst, njegov autor tvrdi da Copperfieldova iluzija ( prikazna vise puta na TV) nije bila iluzionisticki trik vec istinska magija zamaskirana u iluzionisticki trik??? D. C.


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 13:41   #8
Red face Re: Falun Gong

Quote:
Blaise kaže:
Što je to? Jesu li to samo fizičke vježbe? U Kini ih smatraju mističnim pokretom, sektom, mislim da su i zabranjeni.
U Hrvatskoj se nude njihove vježbe i, navodno, potpuno su besplatne.
Iako pričaju o miru i dobrodušnosti, čudesnim izlječenjima, čini se da neke njihove akcije baš i nisu bile jako mirne.
Zna li netko više o tome, odnosno, ima li netko neposrednih iskustava?

Ili su u shumi...?

Ili krmcima smeta njihova religija, pa ju pokušavaju oblatiti?

Ne treba vjerovati medijima... tim zloplakatima obavještajnih službi... i sekti uvučenih u politiku. Sve treba OSOBNO provjeriti!


Medijima ne vjerovati niti vremensku prognozu... tim lažnim prorocima iz luga!
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 13:52   #9
Necu to OSOBNO provjeriti, samo me zanimalo sto drugi kazu.
Same vjezbe SIGURNO nisu lose, ali - bilo je kod njih (navodno, to ne mogu osobno provjeriti) i samospaljivanja i masovnih samoubojstava. U Kini ih smatraju fanaticnom sektom i kazu o njima sve najgore, ali to je informacija s neke sluzbene kineske stranice, zato sam, izmedju ostalog, i pitala.
Ljudska prava u Kini.
I jako mi je zanimljivo ovo sto je Vjestac napisao i linkao.

A medijima ne treba vjerovati, s tim se slazem.
Osobito ne vremensku prognozu.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 04:52   #10
jedan interesantan tekst na ovu temu može se naći ovdje:

http://www.reptilianagenda.com/other/o110399a.html

Pozdrav
vet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 00:16   #11
Hrvatski Zhuan Falun

Ima li tko nekakvu informaciju o datumu izlaska hrvatskoga prijevoda Zhuan Falun-a?
Da li netko na ovome forumu prakticira Falun Dafu?
Ima li tko možda nekakvo iskustvo sa Falun Dafom i želio bi ga podijeliti?
__________________
You are unattached and formless, the witness of everything -- so be happy.
mramesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 14:41   #12
Vidim da na ovome forumu ima ljudi kojima bi ovo moglo biti zanimljivo.

Naime, Zhuan Falun (glavni tekst Falun Dafa metode kultivacije) je preveden na Hrvatski, ali nije još službeno objavljen i "draft" verzija se može "skinuti" na sljedećim stranicama:

http://falungong-hr.net
http://falungong-bih.net

Na tim stranicama se mogu naći uvodni opisi, a isto tako i svi ostali (video, audio, tekst) materijali vezani uz ovu metodu. Naravno, sve je dostupno bez ikakve naknade ili nečeg sličnog.

Česta pitanja koja ljudi znaju postavljati se nalaze na gore spomenutim stranicama. Ako imate dodatna pitanja možete me kontaktirati na "private message" ili na Skype, a možete i napraviti post na ovome "topicu". Potrudit ću se da vam odgovorim najbolje što mogu.
__________________
You are unattached and formless, the witness of everything -- so be happy.
mramesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 23:22   #13
Ja sam se počela zanimati za falun gong, ne bi se još mogla nazvati pravom praktikanticom,ali mogu reći da mi sve to ima smisla. Zanimala sam se za mnoge duhovne puteve, ali ovaj mi nekako najviše ima smisla. Jako teško je biti pravi falun dafa praktikant, zahtjeva alternativan način života i razmišljanja.
imagine_question is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 23:42   #14


Falun Gong ima dobru qigong metodu i Li Hongzhi je na početku imao dobra učenja, ali mislim da su prerasli u neki kvazi-budistički kult.

Ja bi nešto preporučio. Ako te zanima nešto slično a da nema tog sektaškog prizvuka - možda recimo Mahayana ili Theravada tradicija budizma.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 08:23   #15
Ne znam za praksu al ono sto sam citao osniac ima malo previse tipicno sektakih mesijansko-spasiteljskih ambicija uz prigodnu bajkovitu pratecu "teologiju"
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 11:23   #16
ja radila falun gong. I sad ponekad. Ide mi na zivce sto maltretiraju rulju da mora radit samo falun gong i nista drugo. To je kao pravilo. A jest, energetski fino natilta.
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2008., 17:12   #17
Falun gong

Zanima me što ljudi koji postaju na filozofiji misle o filozofiji Falun gonga. Jel se netko već susreo s tim prije? Evo, čitam neku knjigu koja se može skinut s interneta http://www.falungong-hr.net/knjige.php i ima zanimljivih stvari. npr.
Quote:
Istinski ljudski život je nastao u kozmičkim prostorima. Jer u ovom univerzumu postoji jako puno različitih supstanci, koje mogu proizvesti život. Ove supstance mogu proizvesti život putem međusobnih kretnji, dakle to znači da najraniji ljudski život potječe iz kozmosa. Kozmički prostori su prvobitno već dobrodušni i posjeduju osobine Zhen, Shan, Ren (Istinitost, Dobrodušnost, Tolerancija), ljudi su rođeni sa istim osobinama kao i kozmos. Ali nakon što je nastalo više živih bića, stvorila se jedna vrsta društvenih odnosa. Neki od njih su možda postali egoistični, zato je njihov nivo postupno opao, stoga oni više ne mogu ostati na tom nivou i moraju pasti dolje. Ali i na ovom drugom nivou su ponovno postali lošiji i nisu mogli više ni tamo ostati, pa padaju dalje prema dolje. Na kraju su pali na nivo ljudskih bića.
cijelo vrijeme mislim da je to što smo se rodili kao ljudi velika stvar u odnosu na to da smo se rodili ko neka životinja ili trava, ali ispada da nije tako

Onda kratki osvrt na zen :
Quote:
Ako danas učiš Fa u Zen školi, radije ne pitaj; ako postaviš pitanje, dobit ćeš odmah udarac štapom po glavi, to se zove "buđenje štapom". To znači: Ne trebaš pitati, nego to sam spoznati. Ti kažeš: "Ja sam došao, jer ništa ne znam, što trebam spoznati? I ti me onda udariš štapom po glavi?!"
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 19:15   #18
Zašto se na forumu.hr o Falun Gongu dosad raspravljalo samo na ovom PDF-u "Magija i mistika"? Zar tu nisu temelj vježbe relaksacije, disanja i meditacije, nešto kao yoga?

Što mislite, zašto je kineska država iznenada 1999 godine počela proganjati Falun Gong? (U Hrvatskoj se izgleda češće naziva Falun Dafa: http://falungong-hr.net/index.php ) A do tada ga je Kina čak i promovirala kao jedan od najboljih oblika "qigong" tehnika relaksacije i meditacije.

Od 1999 je Falun Gong međutim svrstan među religije opasne po državu, a njegovi su pristaše u Kini progonjenije više čak i od katolika. Moguće je da čine većinu zatvorenika u kineskim logorima.


Da li je razlog naprosto to da se kineska kom.partija nečeg uplašila kad je broj pristaša Falun Gonga premašio broj članova kom.partije, kao što je gore u postu #2 ustvrdio Vještac? Ili ipak ima konkretnijih razloga? Na wikipediji ima velik, naizgled kompetentan tekst o FG-u, ali ne znaju što je razlog progona. Čak spekuliraju o osobnoj ljubomori političara Jiang Zemina na osnivača Falun Gonga, što zvuči neozbiljno.

Zadnje uređivanje Jeka : 08.08.2008. at 19:58.
Jeka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.