Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2008., 15:59   #1
buka u susjedstvu u vrijeme odmora.

Imam nekoliko pitanja vezanih za moj problem. Naime, prvi susjed do mene je stolar i imam problem s njim koji se nadam da ću moći riješiti na ljudski način, ali ako ne budem zanima em koje su mi pravne mogućnosti.
Dakle, nedjelja je 15 sati, on dođe malo u tu kuću i počne nešto piliti i lupati. On ne živi u toj kući nego samo tu ima radionicu. Ne dolazi on samo nedjeljom raditi u to vrijeme, nego i svaki dan. Dođe oko 9 ujutro radi do 13 onda ode kući ručati i ponovo dođe raditi u 15, pa radi do 17 sati. Interesira me da li postoji neka zakonska odredba kada se ne smije stvarati neka buka? Nešto kao kućnio red?
Nadam se da će moći to ići nekim ljudskim putem, da se ne moram pozivati na neki zakon.
Hvala na odgovorima.
spiridon kopicl is offline  
Old 06.04.2008., 21:50   #2
kućni red bi trebao biti od 14 - 17 sati.
bar je tako kod mene i drugih u zgradama
MAJA155 is offline  
Old 06.04.2008., 22:25   #3
Tebi je u biti problem što u susjedstvu imaš gospodarsku djelatnosti, za što je upitno da li je uopće dozvoljena.

U vezi same buke, ovdje su ti detalji.

Zakon o zaštiti od buke: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/0290.htm

Pravilnik o najvišim dopuštenim razinama buke u sredinama gdje ljudi rade i borave: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/2548.htm
Vojky is offline  
Old 06.04.2008., 22:41   #4
ja bi ti radio i u ponoc. meni smeta i cvrkut ptica i kreketanje zaba. pa nista ne mogu uraditi?
supher mali is offline  
Received Infraction
Old 07.04.2008., 10:21   #5
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
ja bi ti radio i u ponoc. meni smeta i cvrkut ptica i kreketanje zaba. pa nista ne mogu uraditi?
mislim da je razlika u razini buke između motorne pile, cirkulara i sl. i cvrkuta ptica nekih 40dB
spiridon kopicl is offline  
Old 07.04.2008., 10:25   #6
Quote:
spiridon kopicl kaže: Pogledaj post
mislim da je razlika u razini buke između motorne pile, cirkulara i sl. i cvrkuta ptica nekih 40dB
da, ja mislim da je razlikaa u ljudskim sposobnostima od 20 do 80 posto?
supher mali is offline  
Old 07.04.2008., 10:28   #7
Quote:
MAJA155 kaže: Pogledaj post
kućni red bi trebao biti od 14 - 17 sati.
bar je tako kod mene i drugih u zgradama
Ma kontam i ja da bi trebalo biti nešto tako, ako ništa drugo bar s neke ljudske strane.
spiridon kopicl is offline  
Old 07.04.2008., 10:41   #8
Nema tu neke velike filozofije:
postoji kućni red / noćni red i zna se od kada do kada se što smije raditi. Možda baš nema smisla nekoga "gnjaviti" po danu s kućnim redom (izuzetak su stanovi u zgradama), ali da ti netko nedjeljom u susjedstvu proizvodi buku, to ne moraš trpjeti.
Prvi korak je uljudni razgovor sa susjedom u kojem mu daješ do znanja da imaš pravo na mirnu nedjelju i dan odmora.
Drugi korak su sva raspoloživa pravna sredstva ukoliko susjed ne pokaže spremnost na poštivanje tvojeg prava na mirnu nedjelju. Već sama prijetnja pozivanjem inspekcije bi trebala proizvesti određeni učinak.
mojkarma is offline  
Old 07.04.2008., 10:43   #9
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Nema tu neke velike filozofije:
postoji kućni red / noćni red i zna se od kada do kada se što smije raditi. Možda baš nema smisla nekoga "gnjaviti" po danu s kućnim redom (izuzetak su stanovi u zgradama), ali da ti netko nedjeljom u susjedstvu proizvodi buku, to ne moraš trpjeti.
Prvi korak je uljudni razgovor sa susjedom u kojem mu daješ do znanja da imaš pravo na mirnu nedjelju i dan odmora.
Drugi korak su sva raspoloživa pravna sredstva ukoliko susjed ne pokaže spremnost na poštivanje tvojeg prava na mirnu nedjelju. Već sama prijetnja pozivanjem inspekcije bi trebala proizvesti određeni učinak.
sto ako je stan u najmu?
supher mali is offline  
Old 07.04.2008., 10:52   #10
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
da, ja mislim da je razlikaa u ljudskim sposobnostima od 20 do 80 posto?
Pa šta da ti kažem. Izdržljiviji sam od tebe, pa nekako otrpim cvrkut ptica i kreket žaba
spiridon kopicl is offline  
Old 07.04.2008., 11:00   #11
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Tebi je u biti problem što u susjedstvu imaš gospodarsku djelatnosti, za što je upitno da li je uopće dozvoljena.

U vezi same buke, ovdje su ti detalji.

Zakon o zaštiti od buke: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/0290.htm

Pravilnik o najvišim dopuštenim razinama buke u sredinama gdje ljudi rade i borave: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/2548.htm
Pa mislim da i nije dozvoljeno, jer je to druga gradska zona na 5 minuta pješke od centra. Nedavno je tu zabranjeno držati i domaće životinje (do nedavno su poneki ljudi držali tu koju kokoš, a neko bogami i svinju ), ali je to zabranjeno.
A on to zapravo i radi na crno, pa sumnjam da će ikada moći registrirati ikakav obrt na toj adresi, mada priča kako će to registrirati. Ovo oko registracije mi i nije toliko bitno, osim što mogu prijetiti inspekcijom
spiridon kopicl is offline  
Old 07.04.2008., 11:00   #12
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
sto ako je stan u najmu?
Koji?
Ako onog koji prijavljuje, opet nema veze. Ne smeta stanu buka, već osobi koja živi u njemu.
Ako je onog koji buči, odgovara opet on, a ne iznajmitelj.
mojkarma is offline  
Old 07.04.2008., 11:07   #13
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Nema tu neke velike filozofije:
postoji kućni red / noćni red i zna se od kada do kada se što smije raditi. Možda baš nema smisla nekoga "gnjaviti" po danu s kućnim redom (izuzetak su stanovi u zgradama), ali da ti netko nedjeljom u susjedstvu proizvodi buku, to ne moraš trpjeti.
Prvi korak je uljudni razgovor sa susjedom u kojem mu daješ do znanja da imaš pravo na mirnu nedjelju i dan odmora.
Drugi korak su sva raspoloživa pravna sredstva ukoliko susjed ne pokaže spremnost na poštivanje tvojeg prava na mirnu nedjelju. Već sama prijetnja pozivanjem inspekcije bi trebala proizvesti određeni učinak.
Nadam se da će uspjeti uljudno. A što se tiče učinka prijetnjom pozivanja inspekcije mislim da bi upalilo, ako ne zbog buke, onda zato što je neregistiran kao obrtnik.
spiridon kopicl is offline  
Old 07.04.2008., 11:13   #14
Quote:
spiridon kopicl kaže: Pogledaj post
Nadam se da će uspjeti uljudno. A što se tiče učinka prijetnjom pozivanja inspekcije mislim da bi upalilo, ako ne zbog buke, onda zato što je neregistiran kao obrtnik.
Držim fige. Uvijek je najbolje pokušati dobronamjernim razgovorom. Na žalost, ljudi često ne razumiju druge u stvarima koje njima samima ne smetaju. No, na kraju u pitanju je tvoja kvaliteta življenja, a ne da ti nedjeljni počinak para zvuk cirkulara.
mojkarma is offline  
Old 07.04.2008., 11:32   #15
Quote:
spiridon kopicl kaže: Pogledaj post
Pa šta da ti kažem. Izdržljiviji sam od tebe, pa nekako otrpim cvrkut ptica i kreket žaba
zasto ti onda smeta kad netko prekovremeno radi?

zar covjek mora cvrkutat kao i ptica? bas ujutro?
supher mali is offline  
Old 08.04.2008., 07:54   #16
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
zasto ti onda smeta kad netko prekovremeno radi?

zar covjek mora cvrkutat kao i ptica? bas ujutro?
tko je spominjao jutro?! jedino ako je tebi jutro između 15 i 17 sati? Ako imaš nešto pametno za reći, neki savjet dati slobodno daj, ali nemoj bezveze lupetati kako bi ubio dosadu.
spiridon kopicl is offline  
Old 08.04.2008., 09:49   #17
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
zasto ti onda smeta kad netko prekovremeno radi?

zar covjek mora cvrkutat kao i ptica? bas ujutro?
joj naporan si sa cvrkutom ptica!stavi si čepiće u uši i nećeš ih čuti.
imamo pravo na odmor u nedjeljno popodne i u čemu je problem?
objasni?
nitko čovjeku ne brani da radi,ali sve ima svoje mjesto i vrijeme.zamisli mamu koja ima cendravog klinca koji plače 16 sati dnevno taman ga uspava i onda dođe stari kojem je dosadno doma i da mu žena kenja po cijeli dan i počne pilit i lupat čekićom,razbudi klinca.
ja osobno bi mu u gurala cekular u usta i ždrijelo.ako se nije naučio po stare dane nekoj kulturi ja bi ga naučila.
__________________
01.02
07.09
pivka is offline  
Old 08.04.2008., 09:51   #18
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
zasto ti onda smeta kad netko prekovremeno radi?
Lijepo si registrira obrti u industrijskog zoni, pa neka radi...
Vojky is offline  
Old 08.04.2008., 16:54   #19
rezultati

Vratih se kući oko 13 h iz kupovine, a susjeda naravno nema. Mir Božiji, ali u doba kad mi nije potreban. Ručam, fino malo prilegnem, 14:50 pali se cirkular.
Ja fino ustanem i kažem ženi idem mu sada reći. Da, dok smo ručali pričamožena i ja, i ja kažem znam da trebaju zaraditi (on i sin to rade), ali nek onda malo prilagodi svoje radno vrijeme.
Dakle, odem ja kod njega i kažem dobar dan.
Stolar: Dobar dan!
Ja: Oprostite, nemojte se ljutiti, ali nešto bih vas zamolio. Da li možete nekako prilagoditi svoje radno vrijeme, pa da neradite od 15-17 jer mi smeta buka. Jer primjetio sam da idete kući oko 12 a vraćate se oko 15 pa nastavljate s radom.
Stolar: (sav u čudu) Tebi smeta moj radio?!...
...i cirkular (ovo drugo je bilo nakon pauze od nekoliko sekundi)
Ja: Nesmeta mi radio nego cirkular.
On: Pa nije to valjda toliko glasno?!
Ja: Upalite cirkular i dođite sjesti u moju dnevnu sobu, a dajte sinu da nešto pili, pa ćete čuti.
Sad tu počne neko njegovo popovanje kako on mora zaraditi. Kako on i njegov sin nemaju drugog posla. Šta bi on sad trebao raditi noću?!
Ja: Ma shvatam ja da vi morate raditi, ali jel možete malo kasnije ići na ručak. Jel se vi uopće odmarate poslije ručka?!
On: Da, odmaram se poslije ručka, ali znaš ja sam navikao ručati u 12 sati.
Ja: Pa znate da u zgradama postoji neki red da je odmor od 15-17 sati. A i ljudi obično rade do 15 sati. Kako bi vi da radite kod nekog privatnika i da dođete kući oko 15, kad bi onda ručali.
Onda on tu počne kenjati kako on ne može reći mušterijama, ako ima posla, da on ne može raditi od 15-17 jer ja moram spavati. Kako sam ga ja razočarao. Da sam ko neki deda jer mi smeta buka. Pa nije to valjda tolika buka. Nitko se do sada nije žalio. Vidim ja da od normalne priče nema ništa, pa sam se pokupio. Ali sam bar imao mirno poslije podne.
Inače to što se nitko do sada nije žalio, je stoga što nitko do sada nije tu živio od rata za stalno (Vukovar) nisu se ni sve kuće obnovile oko njega, pa nije bilo puno stalnih stanara. Dakle nije bilo prilike za žalbu.
Uglavnom popizdio sam, a on je skontao da mu ja neći dati suglasnost za obrt.
Nisam ni znao da mu ja moram dati suglasnost, nego mi je on rekao "kako ću sada od tebe očekivati da potpišeš suglasnost?"
NIKAKO!!!
spiridon kopicl is offline  
Old 11.04.2008., 09:43   #20
Ja imam sličan problem, samo ovdje se radi o psima. Susjed ima dva psa koji laju ko nenormalni. Ne smeta mi lajanje preko dana i navečer, ali po noće je katastrofa. Svake noći laju, nekad cijelu noć, nekad je mir a onda odjednom u 2 pola 3 počnu lajati i neprestaju.
Dali postoji neka opcija anonimne prijave u policiji za neadekvatno držanje psa ili slično?
bajki is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:26.