Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2008., 08:23   #41
Zgrada je u izgradnj pa se sad "bere vrhnje" od onih kojima je stalo do lokacije i čega već drugog al što je previše previše... Kad potpišeš predugovor ko te hebe poslije...
gole is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 13:29   #42
privatni put

Kupio sam kuću i tu sve štima ,čestice na kojoj je kuća i susjedne čestice,ušle su u kupoprodajni ugovor..do kuće vodi put dužine 40-ak metara od glavne ceste.Rečeno mi je da je taj put javno dobro te služi za korištenje i kao općinski je .E sad, ja sam pogriješio jer se nisam detaljnije raspitao o tom putu, ali sam uvidom u katastar vidio da put zapravo pripada susjedu i osobi od koje sam ja kupio kuću 1/2.Kako je to jedini put za kuću zanima me što mi je činiti i da li ja kao vlasnik čestica do kojih put vodi automatski postajem suvlasnik puta(to mi se baš i ne čini)ili moram s bivšim vlasnikom raditi novi kupoprodajni (ili darovni) ugovor.nebi htio da mi sad veli kak to košta još neke novce...
Zahvaljujem na odgovoru.
nikodije is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 18:03   #43
ako covjek dat ce put. ako nije naplatit ce ti ga. javni sigurno nije... a da je prava drzava bio bi... ali posto nije izjebat ces se ukratko

šuti koristiga i samo dobar dan doba dan. jedino ako nisi osoba koja pati od cistih papira kao ja... s toga svima placam unaprijed koliko god treba samo da ga se skinem s vrata
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 09:12   #44
[QUOTE=supher mali;15366381]ako covjek dat ce put. ako nije naplatit ce ti ga. javni sigurno nije... a da je prava drzava bio bi... ali posto nije izjebat ces se ukratko

šuti koristiga i samo dobar dan doba dan. jedino ako nisi osoba koja pati od cistih papira kao ja... s toga svima placam unaprijed koliko god treba samo da ga se skinem s vrata[/QUOTE

ma bivši vlasnik nije uopće tamo.prodo je sve meni ,osim puta
nikodije is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 10:00   #45
onda ti ga nije s razlogom prodao. ne znam postaj planove nacrte... pa ce ti netko odgovoriti.

kod nas se sve samo rusi, ili se nista ne poduzima. a nitko se ne pokusava izboriti za bolje rijesnje ili legalizaciju. a to je sve zbog tog sto kod nas nitko ne moze zaprijetit, nit ista rec vladi i vodeco-sjedecima, koja dnevno radi 'miljon gresaka''... doba patritotizma i svega samo ne demokracije
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 10:13   #46
Quote:
Amarillis kaže: Pogledaj post
pozdrav svima! nadam se da ce mi netko ovdje znati dati odgovor na moje pitanje.. naime,iducu godinu se udajem i sad treba praviti kucu. problem je taj sto se treba podici kredit. Ali! moj zarucnik vec ima jednu nekretninu na sebi. dali to sad ima kakog utjecaja na to? naime zainteresirala sam se za one ytong kuce. nisu skupe, ali svejedno bi trebalo nekoliko godina da skupimo sav novac. i gledam da imaju mogucnost i kupnje na kredit, ali samo ako je prva nekretnina. pitanje je sljedece- dali se zarucnikov stan koji je on imao puno prije braka vec racuna kao da imamo zajednicku imovinu? dali je to vec prva nekretnina ili se to gleda tek od braka sto bi bilo nase zajednicko? jer sam cula da se od nedavno zakon mijenjao i da ako netko od supruznika prija braka nesta ima da onda nema pravo na kredit za tu"prvu nekretninu"? ne znam jeste me uspjeli shvatiti..malo mi je i samoj sve to zbunjeno.. ali ako netko zna odgovor..
broj nekretnina u vlasništvu nema apsolutno nikakve veze sa dizanjem kredita. jedini uvjet je kreditna sposobnost. e sad, ako tvoj suprug već posjeduje nekretninu, a vi želite kupiti neku drugu, ako bi ista glasila na tebe bila bi oslobođena plačanja poreza na promet nekretnina(koji iznosi 5% od kupoprodajne vrijednosti) za 50m2. Budući vi gradite novi objekat sve ovo prethodno napisano možeš zanenmariti, a postojeći stan koji je u vlasništvu tvog supruga ne smatra se bračnom stečevinom.
nadam se da sam uspjela odgovoriti na tvoja pitanja.
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 10:43   #47
Quote:
nvr kaže: Pogledaj post
Sad dolazimo do onog zamršenog dijela: u zemljišnoj knjizi (na internetu sam našao) se kao vlasnici te parcele (svih 5109 kvadrata) navode grad Zadar sa 4549 kvadrata i još par ljudi sa po 140 kvadrata.
ZK ulošci ne moraju odgovarati stvarnom stanju osobito nakon provedene digitalizacije od strane drž. geodetske uprave i ministarstva. No, ako isključimo takvu vrst pogreške, vjerojatnije postaje da novi vlasnici nisu upisani u gruntovnici.
Kažeš da je napravljena parcelacija, o tome vjerojatno imaš potrebnu dokumentaciju gradskog ureda za katastar i geodetske poslove. U svakom slučaju, ako se kupci zemljišta nisu upisali kao novi vlasnici, zemljište je trebalo ostati na prodavateljima, a nikako bit upisano kao vlasništvo grada.
Ako je kojim slučajem na predmetnom zemljištu bila predviđena izgradnja prometnice ili nekog drugog objekta, moguće je da je općina/grad komasacijom preuzela vlasništvo nad nekretninom. Postoji vremenski rok u kojem su onda oni dužni izgraditi objekte zbog kojih je komasacija provedena, u protivnom se zemljište vraća prvotnim vlasnicima. Ti ćeš bolje znati šta je sve od ovog nabrojanog moguće, ako treba uzmi odvjetnika i kreni rješavat stvari, naoružaj se strpljenjem jer takve stvari obično jako dugo traju
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 11:02   #48
Quote:
nikodije kaže: Pogledaj post
ali sam uvidom u katastar vidio da put zapravo pripada susjedu i osobi od koje sam ja kupio kuću 1/2.Kako je to jedini put za kuću zanima me što mi je činiti .
sva sreća da si kupio gotovu kuću , jer da se tek spremaš graditi ne bi mogao dobiti niti jednu dozvolu ili suglasnost.
pitanje je da li je taj put asfaltiran i da li su prošle komunalije. ako ne, postupak je sljedeći-otkupiti parcelu u cijelosti, raspitati se u općini kolika mora biti širina ulice prema urbanističkim uvjetima, platiti lokacijsku dozvolu za tu istu cestu(jer općinama to obićno nije u interesu, a novi zakon ih u tome podupire navodeći "druge izvore" kao izvor sredstava za rješavanje lokalnih prometnica),čekat papire iz ureda državne uprave cca 6mjeseci-godinu dana. Nakon pravomoćne lokacijeske za put, odreći se svega što si platio u korist općine uz eventualnu naknadu od 100 kn/m2 iako u zakonu stoji da su dužni isplatit tržišnu cijenu. (aha, moš' si mislit) I tek tada, ako budeš ljubazan, općina će povuć komunalije, nasipat/asfaltirat cestu. Naravno, postoji i opcija da ti to sve o vlastitom trošku napraviš jer tko zna koliko ćeš njih čekati.
Ako imaš sve priključke, pravi se lud i ne poduzimaj ništa dok te inspekcija ne prisili.
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 15:38   #49
u vlastitoj režiji napravio pripremu za asfalt.po novom zakonu ne da nema širinu ,nego ni blizu.naću bivšeg vlasnika i s njim riješit vlasništvo puta ,tj moje polovice i onda ću čekat jer nemam više love.suvlasnik ima tam vikendicu i mislim da baš i nije ainteresiran,a meni je svakako u interesu da je put valjan.
nikodije is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 15:41   #50
komunalije su sve povučene.mislim da ja samo moram obraditi vlasnika kuće koju sam kupio da mi prepiše put na mene jer njemu apsolutno ne igra ulogu i ne vidim zakaj bi tražio i lovu jer nema u blizini nikakvih nekretnina i odselio je na totalno drugo mjesto.a u općinu ći da mi se smiluju za asfalt,makar čisto sumnjam
nikodije is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 18:28   #51
meni je u interesu da je ova drzava malo povoljnija ali nije sta cu prilagodio sam se onoj tvrdoj vecini
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 13:38   #52
Angry Vlasništvo vs. posjed

Prije godinu i pol dana kupila sam putem javne licitacije građevinsku parcelu od Općine - parcela s jedne strane graniči sa zgradom u vlasništvu Općine, u kojoj su desetljećima smješteni ljudi (3 obitelji) koji se deklariraju kao socijalni slučajevi. Neki su se uselili ilegalno, većina nisu nositelji stanarskog prava, a Općina ih ne može (ipak su oni glasači) izbaciti iako su u međuvremenu stekli (nasljedili) znatnu imovinu, no tamo žive i dalje jer je besplatno.
Uglavnom, prije kupovine konzultirala sam se s odvjetnikom koji mi je rekao da je sve uredu. Međutim, po isplati punog iznosa Općini, jedan od stanara susjedne zgrade (u vlasništvu Općine) tužio je Općinu tvrdeći da parcela nije mogla biti prodana jer se radi o nužnoj okućnici navedene zgrade - zgrada ima svoje dvorište i u katastarskom planu dvije su parcele jasno razdijeljene. Dobili smo i potvrdu Ureda državne uprave i sve je proslijeđeno sudu, no ništa se na sudu ne riješava.
Gospodin već godinu dana ne želi maknuti automobil sa sada moje parcele i tvrdi da je ona u njegovom posjedu jer tamo već 5 godina parkira auto i suši rublje. Na savjet odvjetnika navedenu sam osobu tužila za povrat vlasništva u posjed, no sve to ide previše sporo - nikako. Parcelu sam kupila, digla kredit, a odvjetnik mi govori da joj se ne približavam (čega se i špridržavam) i da će se sve to srediti na sudu jer je sve uredu i zakon je na našoj strani.

Pitanje: moglu li ja polako početi nositi građevinski materijal u uređivati parcelu, koja je zapuštena i devastirana tj.smijem li joj pristupiti - u međuvremenu je gospodin ispilio stabla, koja su opet bila moje vlasništvo, a više ih nema. Odnosno, da li da čekam ili poduzmem nešto zdravoseljački kao moj susjed? Htjela bi tamo graditi obiteljsku kućicu, no vrijeme prolazi, a cijene komunalija lete u nebo..

Kakav je to Zakon kad kupiš nešto, platiš uredno i onda ne možeš koristiti jer se netko sjetio da mu je zgodnije parkirati auto na tvojoj parceli, nego na označenom parkiralištu koje se nalazi još i bliže?

Hvala puno na pomoći!
letačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 13:42   #53
P.S. Općina ne poduzima ništa. Oni su se svojih briga riješili. Gospodin susjed je poznati agresivac i alkoholičar, koji se sudi sa nekoliko ljudi i s kojim se ne može normalno komunicirati. Inače, u blizini posjeduje parcelu od 10.000 m2, građevinsku. Daklem, nije stvar da je jadan i siromašan i da sam mu ja došla u dvorište čime se pravda.
letačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 14:19   #54
prodao bih zemlju al na njoj susjed ima voćnjak

Dragi forumaši molim pomoć:
Ovako, vlasnik sam poljoprivrednog zemljišta, koje sam naslijedio od svojeg pretka. Papiri su čisti, na moje ime. No susjed već dugi niz godina na mojoj zemlji ima voćnjak i kukuruzište. Kako to prodati?
Da li susjed obradom zemlje stječe pravo na moju zemlju?
Kako glasi zakon koji obrađuje ovu temu?
Unaprijed hvala!

Da li je ovdje riječ o dosjelosti?

Zadnje uređivanje shadowplay3 : 12.08.2008. at 15:04.
shadowplay3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 13:30   #55
vidim da nitko ne odgovara. Da li mi netko zna reći što znači pošten posjed u dosjelosti? mislim da ovi susjedi nemogu steći taj moj posjed jer nije bio pošten, tj uvijek sam bio ja vlasnik..
shadowplay3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 20:21   #56
Quote:
shadowplay3 kaže: Pogledaj post
vidim da nitko ne odgovara. Da li mi netko zna reći što znači pošten posjed u dosjelosti? mislim da ovi susjedi nemogu steći taj moj posjed jer nije bio pošten, tj uvijek sam bio ja vlasnik..
ne kužim se baš u taj dio građevinskog prava, ali mislim da si dobro zaključio. posjed i vlasništvo su 2 različita pojma. vlasništvo je stvarno pravo, a posjed faktično; ali, postoji zakonom propisan vremenski rok u kojem se dosjelošću stiće pravo vlasništva, no samo u slučaju ako je posjed pošten.
zapravo ti nisam puno pomogla, jelda?
bar sam odgovorila na post da ne misliš da nitko ne čita napisano, ali tematika je možda malo pre stručna pa bolje kontaktiraj odvjetnika.
sretno!
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 18:44   #57
DOZVOLA

Molio bih dali netko zna koliko je "prosjecno cekanje" na lokacijsku dozvolu u gradu Zagrebu (podsljemenska zona Remete) za obiteljsku kucu do 400 kvadrata?
Upravo uvidjam da moj postupak traje vec 16 mjeseci, projektni ured mi sredjuje sve papire (mislio sam da ce tako brze ici), platio sam vise..., jedanput je zahtjev odbijen zbog par kvadrata viska (bar tako arhitekt kaze) i nakon toga opet vec dugo dugo nista? Dali je uopce pametno pipkati po tome i pokusati nekog nesto od "SVEVIŠNJIH U GRADSKOM UREDU pitati???
Arhitekt mi stalno govori da se sve dozvole u ZG za takve manje objekte sporo izdaju jer nitko nezna sta tocno Zakon kaze za te objekte ispod 400 Kvadrata.
Sve u svemu kao mladi čovjek mislim da je pametnije za usteđevinu kupiti bjesni auto, postedit se lihvara (bankara) na "povoljnim stambenim kreditima", i onda žicat socijalne stanove od Bandića sa troje dice u naručju i jastukom na trbuhu...
Zivila socijalna država
richardwagner is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 23:50   #58
Quote:
shadowplay3 kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši molim pomoć:
Ovako, vlasnik sam poljoprivrednog zemljišta, koje sam naslijedio od svojeg pretka. Papiri su čisti, na moje ime. No susjed već dugi niz godina na mojoj zemlji ima voćnjak i kukuruzište. Kako to prodati?
Da li susjed obradom zemlje stječe pravo na moju zemlju?
Kako glasi zakon koji obrađuje ovu temu?
Unaprijed hvala!

Da li je ovdje riječ o dosjelosti?
zakon je o vlasništvu i drugim stvarnim pravima!
(1) Dosjelošću se stječe vlasništvo stvari samostalnim posjedom te stvari ako taj ima zakonom određenu kakvoću i neprekidno traje zakonom određeno vrijeme, a posjednik je sposoban da bude vlasnikom te stvari.
sad da objasnim susjed nemože dosjelošću steći poljoprivredno zemljište jer on nije pošteni posjednik tj.nema zakonom određenu kakvoću. a vi ako i niste obrađivali i posječivali zemlju to ne znači da ste prestali biti vlasnikom te zemlje!

3) Posjed je pošten ako posjednik kad ga je stekao nije znao niti je s obzirom na okolnosti imao dovoljno razloga posumnjati da mu ne pripada pravo na posjed, ali poštenje prestaje čim posjednik sazna da mu pravo na taj posjed ne pripada.

eto nadam se da sam pomogla!
veprica8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 10:36   #59
i dalje no koments...


rade odustat
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 16:09   #60
Bušenje novih otvora u zgradi

Tip u mojoj zgradi buši nova vrata kojima se izlazi direktno na ulicu iz stana, a ja sam, prema nekim informacijama, saznao da se u prvih 20cm vanjskog zida zgrade nalazi armaturna konstrukcija koja drži cijelu zgradu i bušenjem toga može se ozbiljno narušiti stabilnost cijele zgrade. A područje je potresno i nije mi baš svejedno.
Ima li način da se to spriječi i bi li se osjećali ugroženo zbog takvih akcija? U ovom slučaju se radi o vanjskim vratima, inače netko to može učiniti s unutarnjim nosivim zidom tako da nitko ne zna da ovaj podriva konstrukciju zgrade.
Cheleby is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:31.