Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2008., 20:59   #141
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Ovo šta cijelo vrijeme pričam, istinito je, hteli vi to nehtjeli...
jaki argumenat, nema što.

Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
''Wicca je najpoznatija neopaganistička religija, raširena najviše u SAD-u. Wiccu je osnovao Gerald Brosseau Gardner, engleski pisac, antropolog-amater, te štovatelj okultnog, još 1954. godine. On je tvrdio da je samo oživio stari vještičji kult koji postoji još od paganističkog doba prije kršćanstva, a održao se u tajnosti do danas.
aha, on je "tvrdio" - to su već dva argumenta. ps, tko ga je držao u tajnosti i zašto? molio bih povijesni dokaz da je postojalo nešto poput "vještičjeg kulta" - kada, gdje, kod kojih etničkih skupina?

Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Od osnivanja do danas razvili su se različiti oblici wicce poput gardnerijanske, aleksandrijanske, Dijaničke wicce ili pak feminističke wicce koja svetkuje ženu i okuplja samo žene ili pak samo lezbijke. Svim vrstama wicce zajednička je briga o prirodi, ekološki aktivizam, obožavanje božice i/ili rogatog boga, vjerovanje u drevnu mitologiju, prakticiranje magije te u ponekim strujama wicce vjerovanje u reinkarnaciju i karmu.''
briga o prirodi? aha, štampanjem knjiga. jedina istina je da je wicca uglavnom feministički produkt i da su hapili sve kaj im se svidjelo od keltskog, helenskog itd. bogoštovlja do istočnjačke filozofije i duhovnosti, dodali malo "spellova", "narodne magije" i dr., kak svaki pravi eklektik.

to su jedne prominentne jedinke u svakome društvu, nešto poput drage indigo djece

Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Vještice i Wicca su isto...
Samo često dolazi do zabune te ljudi poistovjećuju zle vještice(koje se bave crnom magijom i sl. Takve ne vjerujuju u Wiccu, nego u crnu magiju) i Wiccu kao isto...
U Wicci se pojam 'vještica', odnosi na jednu žensku osobu, koja štuje tu religiju, i ne čini ništa loše drugim osobama...
a ja mislio da to ima bradavicu na nosu i leti na "šćapu"

ti nemaš baš puno saznanja o etnologiji i folkloru, jelda? pojam vještica baš i nema veze s wiccom a ni s religijom. provjeri si etimologiju te riječi. daj mi nađi jedu wiccansku vješticu u našoj etimologiji. o svašta.

Zadnje uređivanje Gaz : 15.07.2008. at 21:32.
Gaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 21:55   #142
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
OK, čekam Baphometa da ti odgovori.
A šta reć', jedini joj je izvor Gardner i onda još ona trabunjanja o prirodi. Najlakše je ubaciti nekakvo obožavanje prirode pa si siguran da će ti korijeni sezati daleko u prošlost, eto, i indijanci su bili wiccani, i sibirski šamani, i još cijeli niz afričkih plemena...sve wican do wicana

No problem je što za njih imamo konkretne arheološke dokaze, očuvane rituale koji sežu daleko u prošlosti i sl.

O wicci nemamo ništa konkretno prije 1950, no kao i svi njuejđeri i oni su vješti u uzimanju fragmenata tuđih religija koje ubace u svoje vjerovanje. Pa pogledaj samo reikiste, oni tvrde da je Isus bio jedan od njih jer je liječio rukama. Isto je i sa wiccanima, sigurno su i egipćani bili wiccani jer su obožavali Bogove koji su simbolizirali svjetleća tijela i planete.

Evo jedno banalno pitanje, zanima me koji je vaš centralni ritual i općeniti opis istoga.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 23:01   #143
Bla.Bla.Bla... Idem ja spavat... Pa sutra nastavljam sa 'svađanjem', tj. argumentiranjem... koje itako nitko ne kuži...
Bye.Bye...
Laku noć...
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 11:36   #144
''Wicca spada u religije neopaganizma (vezana uz kršćanstvo), ubraja se u religiozne pokrete koji su počeli na raznim kontinentima, no najviše se ističu te spominju članovi s područja Velike Britanije. Wicca se prvi puta javno spominje 1954 sa strane Geralda Gardnera poslije velike «Vještičje revolucije» u samoj Britaniji. G.G. je tvrdio da je Wicca religija prilagođena današnjem dobu, dobu suvremene magije koja još uvijek postoji u malim količinama, u nekolicini ljudi, reinkarnacija starih znanja i vještica u novom dobu. Znanje Wicce se tokom brojnih godina skrivala po Europi, najviše od Kršćanske crkve, prije ustanove, koji su jedva čekali trenutak da unište tu religiju. Wicca se zbraja, a što je i istina, u staru religiju. Uz sve tradicije koje se ponavljaju u Wicci, javljaju se i mnogi predmeti, svijeće kao jedan od glavnijih. Pošto u današnje vrijeme postoje nekolicina vrsta Wicce, svaka je po sebi unikatna, po svojim ritualima, vjerovanjima pa tako i po praksi. Tu se i javljaju Eclectic ili Solitary Wiccani koji smatraju da je Wicca samo religija, bez ikakvih rituala iliti inkantacija. Jedan od važnijih simbola u Wicci je pentagram.
Wicca je naročito religija, i često se povezuje s vješticama, Wicca i «vještičarije» nisu često ista stvar. U Wicci se štuje Božica i Bog, razni sveti festivali kao Sabbath i Esbats (i još mnogi drugi), sve to ima «kod etike» po kojemu mnogi žive. Wicca se često uspoređuje s vještičarijima, ali njezini mnogi elementi su totalno drugačiji, od same nauke pa do rituala itd. Kako je magija ne bira vlasnika, magično se pojavljuje u svim religijama, od kršćanstva pa do ateizma, samo što ti ljudi u čestim slučajevima su proglašeni «ludi» ili «opsjednuti vragom» pa izbačeni iz društva i smiješteni po mnogim ustanovama, i to ne dragovoljno.
Wicca ipak ima male detalje vještičarija, magije, ona naime ima dijelove rituala preuzeto i prilagođeno, kako od samih inkantacija, biljnih napitaka, lijekova, gatanja, proricanja, i drugih dijelova magije. Wiccino etničko značenje je vrlo značajno, ona koristi znanje samo za svrhe dobra.
Kako veliki dio Wiccana koristi magiju, neki ju odbacuju, pa tako odbacuju i s tim naziv vještica/vještaci. Tako neki postotak Wiccana se prozvalo Paganistima, tako je nastala još jedna vrsta Wicce koja nema nikakve veze s magijom. Oni su se udaljili od samog korištenja magije, a zaokružili se na samo jedno, traženje Istine.
Kako je u grčkoj mitologiji pentagram simbolizirao zrak, vatru, vodu i zemlju, mnoge druge religije poput Wicce smatraju da je tu još jedan VRLO važan element, duh. Pet elementa, pet krakova, pet vrhova, pet potreba za opstanak. Duh je smješten pri samom vrhu pentagrama. U samoj geometriji pentagram se povezuje s «golden ratio phi» što bi simboliziralo ljepotu i savršenstvo.''

http://www.phpbbplanet.com/indeathse...ndeathsembranc
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 12:24   #145
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Bla.Bla.Bla... Idem ja spavat... Pa sutra nastavljam sa 'svađanjem', tj. argumentiranjem... koje itako nitko ne kuži...
Bye.Bye...
Laku noć...
Pozdrav, V.D.

Ne pripadam Wicci, nisam religiozan i nisam žensko, pa priznajem da mi nije baš najajsnije što hoćeš kazati...

Prvo da te pitam temeljnu stvar - Tko je u stvari Wiccan (vještica Wicca staze)?

Da li je to onaj koji bezrezervno vjeruje u Gardnerovu Objavu i živi po pravilima koja su u njoj propisana, ili imaš neko drugo svoje tumačenje?


V.
Vještac is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 12:56   #146
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Pozdrav, V.D.

Ne pripadam Wicci, nisam religiozan i nisam žensko, pa priznajem da mi nije baš najajsnije što hoćeš kazati...

Prvo da te pitam temeljnu stvar - Tko je u stvari Wiccan (vještica Wicca staze)?

Da li je to onaj koji bezrezervno vjeruje u Gardnerovu Objavu i živi po pravilima koja su u njoj propisana, ili imaš neko drugo svoje tumačenje?


V.
Vještica je osoba koja je sljedbenica stare religije, one koja je postojala kad kršćanstvo još nije bilo niti začetak ideje u nečijoj glavi. Prakticiranje vještičje magije sa svojim vjerovanjima, štovanjima, raznim oblicima inicijacija, stoga je vrlo nalik svakoj drugoj religiji.
Za vještice danas možemo tvrditi i da su bile prvi ekolozi koji su ikad postojali.

Tek u šestom stoljeću Crkva je počela u Rogatom Bogu prepoznavati Sotonu, pa su stoga vještice svrstavane u sluge Nečastivog.
. Međutim, s jačanjem kršćanstva počeli su progoni. Tako su počela povlačenja povlačenja u ''ilegalu'' svih štovatelja starih religija koji nisu željeli posustati pred napadima nove, mlade i vrlo agresivne religije koja je željela u korijenu sasjeći sva stara vjerovanja, grčevito se boreći za vlast. Ipak, sve vrijeme postojeći u tajnosti, ta stara vjerovanja održala su se sve do današnjih dana.

No, tek negdje krajem 1940-ih prakticiranje magije (wicca), kao samostalne religije, biva prihvaćeno u široj javnosti, mada i dalje s puno skepse i nepovjerenja, jer ljudi i dalje jako malo znaju o istini iza legende o vješticama, a vještičji klanovi i pojedine vještice (oni pravi klanovi i prave vještice, a ne šarlatani koji se igraju igara o kojima zapravo ne znaju ništa) i dalje se drže daleko od javnosti.
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 13:11   #147
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Vještica je osoba koja je sljedbenica stare religije, one koja je postojala kad kršćanstvo još nije bilo niti začetak ideje u nečijoj glavi. Prakticiranje vještičje magije sa svojim vjerovanjima, štovanjima, raznim oblicima inicijacija, stoga je vrlo nalik svakoj drugoj religiji.
Za vještice danas možemo tvrditi i da su bile prvi ekolozi koji su ikad postojali.

Tek u šestom stoljeću Crkva je počela u Rogatom Bogu prepoznavati Sotonu, pa su stoga vještice svrstavane u sluge Nečastivog.
. Međutim, s jačanjem kršćanstva počeli su progoni. Tako su počela povlačenja povlačenja u ''ilegalu'' svih štovatelja starih religija koji nisu željeli posustati pred napadima nove, mlade i vrlo agresivne religije koja je željela u korijenu sasjeći sva stara vjerovanja, grčevito se boreći za vlast. Ipak, sve vrijeme postojeći u tajnosti, ta stara vjerovanja održala su se sve do današnjih dana.

No, tek negdje krajem 1940-ih prakticiranje magije (wicca), kao samostalne religije, biva prihvaćeno u široj javnosti, mada i dalje s puno skepse i nepovjerenja, jer ljudi i dalje jako malo znaju o istini iza legende o vješticama, a vještičji klanovi i pojedine vještice (oni pravi klanovi i prave vještice, a ne šarlatani koji se igraju igara o kojima zapravo ne znaju ništa) i dalje se drže daleko od javnosti.
Da li je ovo tvoj tekst iza kojega "stojiš" ili si ga od negdje prepisala?



V.
Vještac is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 13:19   #148
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Za vještice danas možemo tvrditi i da su bile prvi ekolozi koji su ikad postojali.
Jao kako volim prostituciju ove riječi ...
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 13:29   #149
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Vještica je osoba koja je sljedbenica stare religije, one koja je postojala kad kršćanstvo još nije bilo niti začetak ideje u nečijoj glavi. Prakticiranje vještičje magije sa svojim vjerovanjima, štovanjima, raznim oblicima inicijacija, stoga je vrlo nalik svakoj drugoj religiji.
Za vještice danas možemo tvrditi i da su bile prvi ekolozi koji su ikad postojali.
ahaha, ovo je jedan od težih prosera

ovo je napisano s takvom ozbiljnošću, da je jednostavno moralo završiti na šampionima gluposti. kako može postojati ekologija dok nije postojala ni svijest o njoj? to je kao da napišeš da je eskimsko društvo bilo vrlo feministički nastrojeno. i kakve veze ima prakticiranje magije s ekologijom?

Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Tek u šestom stoljeću Crkva je počela u Rogatom Bogu prepoznavati Sotonu, pa su stoga vještice svrstavane u sluge Nečastivog.
neznam zašto pišeš rogati bog s velikom početnim slovom, ali znaš li tko je to u našoj etimologiji i tko je njegova personifikacija? ( i ne, ne mislim na ogromni kozmički falus).

Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Međutim, s jačanjem kršćanstva počeli su progoni. Tako su počela povlačenja povlačenja u ''ilegalu'' svih štovatelja starih religija koji nisu željeli posustati pred napadima nove, mlade i vrlo agresivne religije koja je željela u korijenu sasjeći sva stara vjerovanja, grčevito se boreći za vlast. Ipak, sve vrijeme postojeći u tajnosti, ta stara vjerovanja održala su se sve do današnjih dana.
ti bi trebala više pozornosti posvetiti svojim činjenicama. tko se i kada povukao u "ilegalu"? koliko možemo vidjeti, sva predkršćanska tradicija se sačuvala, ponešto izmiješala sa kršćanstvom, staro značenje poprimilo novi kontekst itd. odgovori na pitanje o rogatome bogu pa ću ti lijepo povući paralelu. ps-ni ovo nema veze s wiccom.

Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
No, tek negdje krajem 1940-ih prakticiranje magije (wicca), kao samostalne religije, biva prihvaćeno u široj javnosti, mada i dalje s puno skepse i nepovjerenja, jer ljudi i dalje jako malo znaju o istini iza legende o vješticama, a vještičji klanovi i pojedine vještice (oni pravi klanovi i prave vještice, a ne šarlatani koji se igraju igara o kojima zapravo ne znaju ništa) i dalje se drže daleko od javnosti.


nisi odgovorila ni na jedno postavljeno pitanje.
Gaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 13:42   #150
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Da li je ovo tvoj tekst iza kojega "stojiš" ili si ga od negdje prepisala?



V.
http://www.knjiga.hr/04.asp?param=V&...853&smjer=left

Progoglah malo i nađoh da je tekst prepisan iz knjige "Vještice - wiccanska magija" - Viktorije Faust - koja mi nije baš nikakav autoritet na tome polju pa bih te zamolio da razmisliš malo, odgovoriš mi na pitanje i ono u što ti vjeruješ opišeš svojim riječima.


V.
Vještac is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 14:00   #151
viktorija faust
Gaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 14:26   #152
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Da li je ovo tvoj tekst iza kojega "stojiš" ili si ga od negdje prepisala?



V.
Viktorija Faust=Wiccanska Magija...
Pročitaj knjigu, i vidjet ćeš da cijelo vrijeme pričam o tome o čemu ona piše i sl. spisatelji poput nje!
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 14:42   #153
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Viktorija Faust=Wiccanska Magija...
Pročitaj knjigu, i vidjet ćeš da cijelo vrijeme pričam o tome o čemu ona piše i sl. spisatelji poput nje!
Hoćeš kazati da nisi Vještica i da nemaš nikakvog iskustva na tome polju te da si otvorila topic da bi mi ostali dali mišljenja o copy-paste tekstovima Viktorije Faust???


Oprosti na uznemiravanju, bio sam u zabludi, vjerovao sam da ti imaš nešto kazati.


Pozdrav,


V.
Vještac is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 15:01   #154
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Hoćeš kazati da nisi Vještica i da nemaš nikakvog iskustva na tome polju te da si otvorila topic da bi mi ostali dali mišljenja o copy-paste tekstovima Viktorije Faust???


Oprosti na uznemiravanju, bio sam u zabludi, vjerovao sam da ti imaš nešto kazati.


Pozdrav,


V.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Wicca
Pogledajte malo na wikipediji šta su ljudi rekli za Wiccu... Sve šta vam ja tu trubim od početka...
Viktorija Faust, Spiralni ples i sl. sve se to bazira na ovome što cijelo vrijeme pričam. I kako vam god bilo teško prihvatiti to, pogledajte knjige, koje su sve na isti kalup pisane... Nema nikakvih velikih razlika između Viktorije i Spiralnog plesa...
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 16:02   #155
jao velvet, ekologija je znanost... osoba koja se brine o prirodi, ne baca papiriće na pod i slično, nije ekolog.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 16:42   #156
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
jao velvet, ekologija je znanost... osoba koja se brine o prirodi, ne baca papiriće na pod i slično, nije ekolog.
A ti si mene vidio kao da bacam?
Znam da je znanost, a da bi se je moglo prakticirati mora se priroda poštovati...
A o čemu ja tu pričam od 1.posta?
Harmonija s prirodom i sl.

Jbg. kad nitko niš ne kuži nego stalno s pitanjima kružite u krug...
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 17:44   #157
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
A ti si mene vidio kao da bacam?
Znam da je znanost, a da bi se je moglo prakticirati mora se priroda poštovati...
A o čemu ja tu pričam od 1.posta?
Harmonija s prirodom i sl.

Jbg. kad nitko niš ne kuži nego stalno s pitanjima kružite u krug...
OK, da li znaš TOČNO što je ekologija i što proučava?
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 17:55   #158
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
OK, da li znaš TOČNO što je ekologija i što proučava?
Možda neki ni to neznaju...
Znanost koja proučava odnos organizama prema okolini, o njegovu smještaju i pojavljivanju u prostoru... Ukratko: Nauka o načinu života.
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 17:58   #159
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Možda neki ni to neznaju...
Znanost koja proučava odnos organizama prema okolini, o njegovu smještaju i pojavljivanju u prostoru... Ukratko: Nauka o načinu života.
OK. Po čemu su onda Wicce ekolozi?
Ne vjerujem da pristupaju prirodi na znanstveni način.

(I da, ekolog sam. )
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 18:04   #160
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
OK. Po čemu su onda Wicce ekolozi?
Ne vjerujem da pristupaju prirodi na znanstveni način.

(I da, ekolog sam. )
Jer žive u hramoniji s prirodom, točno znaju kad je vrijeme za neki ritual, obično za punog mjeseca, skupljaju biljke i sl, dive se prirodi...
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.