Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2009., 19:12   #161
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
da vas pitam, da li nezaposlena osoba ima "uključeno" dopunsko osiguranje, tj. da li je samom činjenicom da je osoba nezaposlena i ima "redovno" zdravstveno osiguranje ostvarila pravo i na dopunsko tj. oslobođena je participacije?
Da, no treba otići u HZZO gdje živiš i donijeti dokaze o tome da si nezaposlena osoba.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 20:37   #162
Quote:
Smileman kaže: Pogledaj post
Markoni, kladio bih se da imaš kasko na autu.
Gledaj, imam jako dobar auto 5 godina star (audi a4) i kad sam pitao koliko bi bio kasko za njega rekli su mi skoro 6 soma kuna Moš mislit kako sam napet da ga plaćam

Dok je auto bio na firmi kasko je bio 50 % jeftiniji, išao je u trošak itd itd. Sad bi ja kao fizička osoba vlasnik trebao kasko plaćati ko da je od zlata a ne auto star 5 godina...lopovluk
S obzirom da nisam ovca a ne pijem dok vozim ili divljam ko manijak nije mi palo napamet da platim 6 tisuća kuna za nešto što ne moram. Prošla je već godina dana, ništa se nije dogodilo i ostalo mi je 6 tisuća kuna koje sam recimo prošle godine uložio u dionice ili npr. životno osiguranje koje je štednja a ne kasko.

Slažem se u onom dijelu za prevenciju i provjeru zdravstvenog stanja ali ovdje to nije predmet rasprave. Vađenje krvi jednom eventualno dvaput godišnje, jedan posjet zubaru s obzirom da imam sve zube na broju i zdrave u ovom trenutku dovoljna je prevencija po nekom mojem shvaćanju stvari a to sigurno ne košta 1560 kn.

A teorija ki bi da bi (što ako te udari auto) je glupa u kontekstu dopunskog zdravstvenog.

Činjenica je da plaćamo masu stvari od koje nemamo ama baš nikakve koristi (osnovno auto osiguranje, mirovinsko i zdravstveno na ugovore o djelu npr. ali takve namete nažalost ne mogu izbjeći jer su zakonom propisani a ja poštujem pravnu državu iako je Hrvatska miljama daleko od standarda pravne države. Ali "dobrovoljni" namet ne mislim plaćati.
Markoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 20:42   #163
Dobro, to je tvoje pravo, raspravljamo ovdje ima li potrebe imati kasko na svom tijelu, a ne samo na autu.

Činjenica je da se ljudi lakše odluče za auto kad bi bilo pitanje izbora jednog ili drugog. Meni je auto u obrtu na operativnom leasingu i morao sam imati kasko na njemu. I kad me kamion pomeo na raskršću i meni nije bilo ništa, a zadnji dio auta bio uništen, naravno da sam svevišnjem zahvalio što je kasko gore.

Eto, samo u tom smislu vidim potrebu da dopunskim, ne na način kako to radi država sada s nama, ali da ni sami ne vodimo računa upravo o sebi, i to je točno.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 20:53   #164
Quote:
Smileman kaže: Pogledaj post
Gle, HZZO će pronaći način kako provjeriti tvoja primanja, povezani su sa poreznom upravom i usklađuju police s njihovim podacima. Ako otkriju da si ugovorila nižu opciju, mislim da će ti ispostaviti razliku i nove uplatnice da nastaviš po višoj tarifi, nema osnove za sankcije, uvijek možeš reći da si krivo procjenio
Tako sam nekako i mislio. Oni će poslati uplatnice na veći iznos a osiguranik se neće buniti i još će biti sretan. Zanimalo me hipotetski jer ionako nisam dopunsko osiguran preko Hzzo-a niti bih bio jer smatram da Hzzo-u ionako plaćam brdo novaca.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 21:01   #165
Quote:
Smileman kaže: Pogledaj post
Dobro, to je tvoje pravo, raspravljamo ovdje ima li potrebe imati kasko na svom tijelu, a ne samo na autu.
Nemam ja ništa protiv da dopunsko plaća tko želi, njegovo pravo. Ja ne želim.
Imam kasko od nezgode preko kreditne kartice, preko firme, možda i još preko nekog da ni ne znam Imam životno osiguranje koje u sebi ima pokriće 10 najtežih bolesti, jer me toga strah i zato to imam jer ne želim da mi žena mora na cestu ako ja umrem od neke zloćudne bolesti. Ali to je i nekakva štednja, kakva takva ali ti novci se ipak vrate uz neku kamatu koja bar pokrije inflaciju. Ali ih barem dobijem nazad.

Nije meni problem platiti tih 130 kn, to je valjda jasno ali ne želim da se mojim novcima financiraju npr ljudi koji su uredno prijavljeni na burzi a rade na crno i još imaju pravo na dopunsko zdravstveno. Ne govorim o onima koji su stvarno nezaposleni ali puno je ljudi koji rade na crnjaka a koriste kojekave socijalne pomoći, dječje doplatke i ostale naknade a vjerujte mi znam puno takvih.
Markoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 23:04   #166
Quote:
Smileman kaže: Pogledaj post
Da, no treba otići u HZZO gdje živiš i donijeti dokaze o tome da si nezaposlena osoba.
a koji bi to dokaz bio? potvrda s burze?

i što ako sam nezaposlen recimo ovaj mjesec, ja podnesem taj dokaz i imam dopunsko, i onda se zaposlim nakratko (tjedan dana) to pravo gubim jel tako?

i onda po isteku opet taj dokaz i opet procedura jel?

a odkad mi "teče" dopunsko? od dana predaje papira ili ?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 11:30   #167
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
da vas pitam, da li nezaposlena osoba ima "uključeno" dopunsko osiguranje, tj. da li je samom činjenicom da je osoba nezaposlena i ima "redovno" zdravstveno osiguranje ostvarila pravo i na dopunsko tj. oslobođena je participacije?
Da ima pravo na besplatnu policu DZO,a što se tiče detalja da ponovo ne pišem,vrati se unatrag većinu sam pojasnila nakon razgovora bsa pravnom službom HZZO
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 11:35   #168
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
@Dubravka20

Molim odgovor na pitanje:

Ako bih se odlučio za dopunsko kod Hzzo-a, zanima me na koji način i uvidom u koje podatke Hzzo vrši provjeru podatka o mojim primanjima? Što mene hipotetski sprječava da ja zaokružim da imam manje od 5108kn netto plaću ne bih li godišnje uštedio 600kn (razliku od 960 do 1560kn)? Koje su kazne i sankcije, ako me se "otkrije"?
Dakle HZZO vrši uskladu sa poduzećima o broju zaposlenika koji su prijavljeni i sa ID obrascima koji su predani na poreznu.Pa budući porezna uprava ima po IP karticama primanja za svakoga od nas vrlo je lako provjeriti visinu plaće.
No budući se radi o ogromnom broju sada već korisnika DZO sumnjam da je moguće za sve provjeravati,možda neka"štih"proba .
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 12:18   #169
Quote:
amarikina01 kaže: Pogledaj post
Molim nekog da mi pomogne ,trebam platiti dop.osig preko zabe ,ali mi traži adresu koju ne znam te ne mogu izvršiti transakciju...help
Ukucaš 1001005-1863000160 klikneš potvrdi,i on ti upiše Državni proračun,mjesto-Zagreb,Adresa Zagreb dolje u malu kockicu 63 a u veliku preepišeš sve brojeve sa uplatnice,prvi broj je za sve 5924-pa tvoj broj sa uplatnice,iznos 80,00 ili 160,00 ako paćaš dvije rate i u opisu napišeš:1.rata DZO
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 17:40   #170
Ja sam tek danas dobila te uplatnice koje mi je poslao HZZO. U ponedjeljak sam namjeravala uplatiti prve dvije rate po 80 kuna. Na toj prvoj uplatnici piše dospijeće plaćanja do 29.1. ali ja sam tu uplatnicu dobila tek danas zajedno sa ostalim uplatnicama. Na drugoj uplatnici piše dospijeće plaćanja 28.2. i tu uplatnicu ću isto već sada uplatiti.

Da li da već sada uplatim i uplatnicu za 3. mjesec ili nema potrebe?

Kada mogu očekivati da mi pošalju onu narančastu iskaznicu od dopunskog osiguranja?

Jel se može to dopunsko uplatiti u pošti ili se mora uplatiti u FINI?

Od kada mi zapravo vrijedi to dopunsko osiguranje s obzirom da sam tek sada dobila te uplatnice i prve dvije rate ću platiti tek u ponedjeljak 9.2. ?

Jel mi vrijedi to isto dopunsko ako promijenim posao još ove godine, a plaća mi ostane približno isto, odnosno manja od 5000 kn ?
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 17:47   #171
Uplati samo jednu ratu (za drugi mjesec), mislim da dopunsko teče od dana prve uplate. Ja im ne bih plaćao unazad, nije to kredit. U veljači karneca je 14 dana, znači toliko dugo prava ne teku od uplate (za one koji počinju plaćati). U FINI nema provizije. Kartica stiže za 14 dana od prve uplate. Dopunsko vrijedi 12 mjeseci, onda se obnavlja ugovor prema plaći koju si imala u prethodnoj godini. OK?
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 18:02   #172
Znači nije bitno ako promijenim posao i odem raditi u neku drugu firmu već ove godine? Ali ako promijenim firmu ipak mijenjam onu običnu zdravstvenu iskaznicu, pa sam mislila da se mora mijenjati i iskaznica od dopunskog osiguranja. Ovo ostalo mi je sve jasno i hvala na vašem odgovoru.

Jedino mi nije baš jasno za tu prvu ratu, možda bolje da to ipak platim, iako ispada da bi bilo bolje da sam podnijela zahtjev početkom 2. mjeseca, pa mi ne bi poslali tu ratu za 1. mjesec. Pretpostavljam da bi oni ionako tražili da se naknadno plati ta prva rata, iako to baš i nema smisla s obzirom da nisam uopće koristila to dopunsko u 1. mjesecu.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 13:44   #173
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Znači nije bitno ako promijenim posao i odem raditi u neku drugu firmu već ove godine? Ali ako promijenim firmu ipak mijenjam onu običnu zdravstvenu iskaznicu, pa sam mislila da se mora mijenjati i iskaznica od dopunskog osiguranja. Ovo ostalo mi je sve jasno i hvala na vašem odgovoru.

Jedino mi nije baš jasno za tu prvu ratu, možda bolje da to ipak platim, iako ispada da bi bilo bolje da sam podnijela zahtjev početkom 2. mjeseca, pa mi ne bi poslali tu ratu za 1. mjesec. Pretpostavljam da bi oni ionako tražili da se naknadno plati ta prva rata, iako to baš i nema smisla s obzirom da nisam uopće koristila to dopunsko u 1. mjesecu.
Policu nastaviš plaćati i u drugoj firmi,ništa se ne mijenja osim ako upadneš u veću plaću pa moraš plaćati 130 kn mjesečno.(daj Bože da svi dobiju veću plaću od 5106 kn lako onda platiti i tu razliku)Polica je na tvoje ime bez obzira gdje radiš.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 19:12   #174
Quote:
Smileman kaže: Pogledaj post
Uplati samo jednu ratu (za drugi mjesec), mislim da dopunsko teče od dana prve uplate. Ja im ne bih plaćao unazad, nije to kredit. U veljači karneca je 14 dana, znači toliko dugo prava ne teku od uplate (za one koji počinju plaćati). U FINI nema provizije. Kartica stiže za 14 dana od prve uplate. Dopunsko vrijedi 12 mjeseci, onda se obnavlja ugovor prema plaći koju si imala u prethodnoj godini. OK?
mene isto zanima, dobila sam uplatnice prije par dana i za 1 i 2 mjesec. No već sam ovaj mjesec bila kod dr i platila 30,00 kn..

Dali moram platiti i za 1- mjesec i 2. mjesec iako sam već bila kod dr-a i glupo mi je plačati unazad

Hoću li imati kakvih posljedica ako počnem plačati od 3 mjeseca? iako sam dobila uplatnice i za 1 i 2 mjesec?
btw još nisam ni dobila iskaznicu.

Hvala i lijep pozdrav!
__________________
mene ako se sete na dan bezbednosti sete, ako se ne sete nikom ništa.
Planinarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 22:22   #175
Redovni sam student. Zanima me jel ja imam pravo na besplatno dopunsko? Kakve dokumente moram donijeti? Potvrdu o statusu redovnog studenta? Još nešto?
Hvala.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 08:01   #176
Quote:
Planinarka kaže: Pogledaj post
mene isto zanima, dobila sam uplatnice prije par dana i za 1 i 2 mjesec. No već sam ovaj mjesec bila kod dr i platila 30,00 kn..

Dali moram platiti i za 1- mjesec i 2. mjesec iako sam već bila kod dr-a i glupo mi je plačati unazad

Hoću li imati kakvih posljedica ako počnem plačati od 3 mjeseca? iako sam dobila uplatnice i za 1 i 2 mjesec?
btw još nisam ni dobila iskaznicu.

Hvala i lijep pozdrav!
Dobila si uplatnice na osnovi police,pogledaj na polici od kad ti počinje teći dopunsko,što znači da moraš platiti,ponesi policu i uplate kod doktora i nećeš ništa plaćati.Kartica će vam stići naknadno a umjesto nje nosi sa sobom policu(kopiraj i stavi u novčanik da ti je uvijek pri ruci)
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 08:06   #177
DOPUNSKO ZA REDOVNE STUDENTE I UČENIKE

QUOTE=mokry;18718625]Redovni sam student. Zanima me jel ja imam pravo na besplatno dopunsko? Kakve dokumente moram donijeti? Potvrdu o statusu redovnog studenta? Još nešto?
Hvala. [/QUOTE]

SVI UČENICI I REDOVNI STUDENTI IMAJU PRAVO NA BESPLATNU POLICU DOPUNSKOG OSIGURANJA HZZO,KOJA IDE NA TERET DRŽAVNOG PRORAČUNA.
OTIĆI SA ZDRAVSTVENOM ISKAZNICOM I POTVRDOM SA FAXA ILI ŠKOLE U NAJBLIŽI HZZO.U SLUČAJU NEKIH PITANJA NAZVATI BESPLATNI TELEFON 0800-79-89
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 11:21   #178
Hvala.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 10:20   #179
Ajde mi, molim vas, objasnite ovo:

5.2. dobio sam 12 uplatnica i policu dopunskog osiguranja na kojoj pise da mi osiguranje pocinje 26.1.2009. Uplatio sam odmah prvu i drugu ratu.
Otkad meni vrijedi dopunsko? Pretpostavljam da od 26.1.2009. kako i piše na polici. Buni me ona prica o 15 dana "delaya".

Moja cura dobila je 4.2. poštom samo 12 uplatnica, ali ne i policu i isto je uplatila prve dvije rate. Kako to da nije dobila i policu i otkad joj pocinje vrijediti dopunsko?

Hvala!
Nick Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 17:28   #180
Polica će joj doći nekoliko dana kasnije na kućnu adresu. Znači meni su isto prvo stigle uplatnice poštom i nakon što sam uplatila prve dvije rate za par dana mi je stigla i polica poštom. Uz tu policu dopunskog piše da je došlo do nekog zastoja u izdavanju tih narančastih iskaznica, ali da kod doktora mogu nositi policu i da ona vrijedi umjesto iskaznice dopunskog sve dok mi ne pošalju tu narančastu iskaznicu.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.