Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2009., 17:04   #1
Naplata parkiranja- dnevne karte

Obzirom da nisam pravnik, zanima me dali je nova odluka neustavna kao i ona predhodna.

Naime, po njoj Zagrebparking ima pravo naplatiti npr. 70 kn u 3.zoni ako nije produženo parkiranje. U praksi bi to značilo da njihov djelatnik može napisati kaznu npr u 20.59h (a parkiranje se naplaćuje do 21.00), iako je za vozilo uredno plaćeno parkiranje za predhodna 3 sata(recimo do 20.45), i naplatiti "dnevno parkiranje" u iznosu 70 kn.

Ono što se meni čini kao vrlo jaka osnova za neustavnost u ovom slučaju jest to da oni sebi uzimaju za pravo naplaćivati vrijeme koje nisi bio parkiran na njihovom parkirnom mjestu, te ponovo naplatiti vrijeme u koje si bio parkiran i za koje se to može dokazati parkirnom karticom. Ono što bi jedno smjeli je naplatiti vrijeme od trenutka kada je ustanovljeno da vozilo nema parkirnu kartu do kraja naplate parkiranja.

Dali sam u pravu ?

Naravno da ovakva varijanta njima ne odgovara jer onda nebi punili gradski proračun na način kako su do sada naučili...
Skubidu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 17:22   #2
A što možeš napraviti u pogledu toga? Pa u ovoj zemlji svatko radi sve što ga volja!
BlueMarine is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 17:51   #3
Meni nije jasno nesto drugo (ne znam je li se vec raspravljalo o tome).
Naime, ovim novom naplatom "dnevne" karte pokusavaju izbjeci da se to tumaci na sudu kao naplata kazne.

Medjutim, kako oni mogu naplacivati dnevnu uslugu, kada u zonama ionako ne postoji dnevna usluga tj. moguce je parkirati samo ograniceno vrijeme (npr. 2 sata u drugoj zoni)?
To dakle znaci, ako zelim ostaviti auto cijeli dan u trecoj zoni, to mogu napraviti samo tako da parkiram i ne platim???

Takodjer, kako mogu naplatiti 24 sata dnevne usluge, kad se parkiranje inace naplacuje samo od 7-21h?
zderopero is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 18:56   #4
Quote:
Skubidu kaže: Pogledaj post
Obzirom da nisam pravnik, zanima me dali je nova odluka neustavna kao i ona predhodna.

Naime, po njoj Zagrebparking ima pravo naplatiti npr. 70 kn u 3.zoni ako nije produženo parkiranje. U praksi bi to značilo da njihov djelatnik može napisati kaznu npr u 20.59h (a parkiranje se naplaćuje do 21.00), iako je za vozilo uredno plaćeno parkiranje za predhodna 3 sata(recimo do 20.45), i naplatiti "dnevno parkiranje" u iznosu 70 kn.

Ono što se meni čini kao vrlo jaka osnova za neustavnost u ovom slučaju jest to da oni sebi uzimaju za pravo naplaćivati vrijeme koje nisi bio parkiran na njihovom parkirnom mjestu, te ponovo naplatiti vrijeme u koje si bio parkiran i za koje se to može dokazati parkirnom karticom. Ono što bi jedno smjeli je naplatiti vrijeme od trenutka kada je ustanovljeno da vozilo nema parkirnu kartu do kraja naplate parkiranja.

Dali sam u pravu ?

Naravno da ovakva varijanta njima ne odgovara jer onda nebi punili gradski proračun na način kako su do sada naučili...
Ista je stvar ako si npr. parkiran npr. 30 minuta a moraš platiti cijeli sat. Po tvojem naćelu ne bi smijeli naplatiti ti cijeli sat ako si bio parkiran samo 30minuta.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 20:47   #5
pa nije isto, zagrebaprking ima pravo sam određivati vremensku jedinicu za naplaćivanje parkinga. Ja slobodnom voljom biram kupiti kartu za 1 sat i iskoristiti samo pola. Moje pitanje je bilo vezano uz dvostruku naplatu jer ako već jednom kupiš parkirnu kartu, dali ti oni imaju pravo naplatiti to vrijeme još jednom kroz tzv "dnevno parkiranje". Jasno je da se to tako zove samo formalno, jer se ne smije zvati kaznom, ali svejedno u slučaju ustavnosti i formalno je jako bitno.
Skubidu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 23:02   #6
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ista je stvar ako si npr. parkiran npr. 30 minuta a moraš platiti cijeli sat. Po tvojem naćelu ne bi smijeli naplatiti ti cijeli sat ako si bio parkiran samo 30minuta.

Tako je, ajmo umjesto interpolacije napraviti ekstrapolaciju.

Parkiras, ne platis/istekne ti, a oni nek ti naplate godinu dana, stoljece ili pak mozda tisucljece parkiranja !

Jashta ! Maj najme iz Milan Bandich i ajm going delati !
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 01:37   #7
Na ovaj način su riješili naplatu parkiranja koja prije nije bila u skladu s zakonom. Neke posljedice za one koji ne plate moraju biti, jer zašto bi onda netko uopće platio parkiranje ako može samo doći i parkirati pa ako slučajno dođe kontrolor onda plati normalnu cijenu? Zašto postoje kazne kad se netko vozi bez karte u tramvaju ili vlaku?
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 10:31   #8
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Na ovaj način su riješili naplatu parkiranja koja prije nije bila u skladu s zakonom. Neke posljedice za one koji ne plate moraju biti, jer zašto bi onda netko uopće platio parkiranje ako može samo doći i parkirati pa ako slučajno dođe kontrolor onda plati normalnu cijenu? Zašto postoje kazne kad se netko vozi bez karte u tramvaju ili vlaku?
Razlika je kada se u tramvaju ili vlaku svjesno voziš bez karte ili uopće ne platiš parking, u odnosu na slučaj u kojem 10 minuta zakasniš platiti parking.
Dovoljna je kazna što ćeš za možebitnih pola sata prekoračenja parkinga platiti parking do kraja dana. Isto tako, kako može dnevna karta za subotu i ponedjeljak biti ista kada interval naplate traje gotovo dvostruko manje???
malee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 11:17   #9
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Na ovaj način su riješili naplatu parkiranja koja prije nije bila u skladu s zakonom. Neke posljedice za one koji ne plate moraju biti, jer zašto bi onda netko uopće platio parkiranje ako može samo doći i parkirati pa ako slučajno dođe kontrolor onda plati normalnu cijenu? Zašto postoje kazne kad se netko vozi bez karte u tramvaju ili vlaku?
Opet nije isto, u tvom slučaju se radi o vožnji bez karte, tj. o slučaju ako nisi uopće kupio kartu. Mene zanima situacija ako si ti uredno platio 3 sata, dali im to daje za pravo da ti nakon isteka tog vremena netko naplati dodatno vrijeme kao "dnevnu kartu" i u to dodatno vrijeme ponovo uračuna vrijeme koje si već platio + vrijeme koje nisi koristio tu uslugu ? Ja mislim da takvu mogućnost zakon ne daje nikome. Jasno mi je da zagrebparking nema načina uskratiti ti uslugu ako je ne plaćaš, ali čisto formalno mislim da su ponovo izabrali neustavan način kako bi se zaštitili. Ako se nešto zove "dnevna karta" onda se zna što to znači, njome se naplaćuje dnevno korištenje usluge, a ne penalizira se korištenje usluge bez plaćanja. Iskreno mislim da su se trebali više potruditi, a ne ići linijom bahate vlasti i donositi odluku za koju i sami kažu da pleše na rubu zakonitosti...
Skubidu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 11:27   #10
ovdje su u zagreb parkingu samo preimenovali kaznu u dnevnu kartu. ako je to dnevna karta onda bi se trebalo uzeti vrijeme od kada je prestalo parkirno vrijeme pa do kraja dana, tj. vremena do kada se parkiranje placa.

imam osjecaj da ce ovo opet zavrsiti na sudu...
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 20:31   #11
zagrebparking

Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
ovdje su u zagreb parkingu samo preimenovali kaznu u dnevnu kartu. ako je to dnevna karta onda bi se trebalo uzeti vrijeme od kada je prestalo parkirno vrijeme pa do kraja dana, tj. vremena do kada se parkiranje placa.

imam osjecaj da ce ovo opet zavrsiti na sudu...
U svakom slučaju treba vidjeti kada će biti objavljenji novi uvjeti naplate parkiranja u Službenom glasniku grada Zagreba.
Također je pitanje ako Zagrebparking izdaje dnevne karte jer to ne bi smjela biti ni u kom slučaju kazna ( kaznu je zabranio Ustavni sud RH) gdje se ona može kupiti, po kojoj cijeni, da li se može kupiti parkirna karta za pola dana, ili samo za dva ili tri sata u npr crvenoj zoni.
Kada su uvodili ograničenja parkiranja rekli su da je to dobro za brzi protok vozila na parkirnom mjestu , a sada to više ne vrijedi nego će nam Zagrebparkin "prodavati " karte za 24 sata da vozila stoje umirovanju na jednom mjestu.
Sramota je kakva nam objašnjenja daju, a ako se ipak radi o kazni onda je to PLJUSKA Ustavnom sudu najvišoj zakonodavnoj vlasti RH
huzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 20:54   #12
Quote:
huzp kaže: Pogledaj post
... Sramota je kakva nam objašnjenja daju, a ako se ipak radi o kazni onda je to PLJUSKA Ustavnom sudu najvišoj zakonodavnoj vlasti RH
Zašto pljuska? Pa nije im zabranjena naplata parkiranja. Ostavljeno im je da pronađu novi model, a ako nekome smeta neka tuži, pa će se i o ovom odlučivati. Ako ga proglase neustavnim, opet će odrediti rok (po mogućnosti 2 godine) da se sustav promijeni.
Uglavnom, prije je Ustavni sud ispljuskao nas proglašavanjem kazni neustavnima i odobravanjem predugačkog roka u kojem se to moralo izmijeniti. To je kao da zlostavljanom kažeš da je presuđeno da je zlostavljan, ali smo zlostavljaču dali godinu dana vremena da prestane sa zlostavljanjem i pronađe drugi oblik komunikacije.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 17:01   #13
pozzzz

Prije svega svima želim sve najbolje tjekom ovih blagdana i svako dobro!!!
Ovako , jucer sam bio u osjeku i parkirao, i kao svaki puta platim uredno kartu preko mobitela, ali problem, je u tome sto je automat bio pred kraj ulice i jos s druge strane a ja sam isao na suprotnu stranu, na kojoj mi je bio blizi automat, jer automat mi je trebao jer nisam znao na koji broj da posaljem poruku, i kad sam se vracao za brisacem uredno zataknita kazna, sad da skratim, kaznu sam dobio zato sto sam parkirao u sporednoj ulici koju oni naplacuju kao prvu zonu, a ovaj broj sto sam ja uzeo s automata i po meni glavne ulice je za drugu zonu parkinga, kazna je 60kn sto i nije tako strasno i vjerujem da bi ju platio odmah, ali nenamjernom greskom sam uplatio za drugu zonu i sad me zanima ako netko ima kakav savjet sta da radim??
Isto tako malo sam se informirao u svezi donosenja ustavne presude o nezakonitom naplacivanju ovakvo velikih kazni, koji treba stupiti na snagu s 01.01.2010godine, a moj rok za placanje ove kazne je do 08.01.2010, molio bih savjet sta sad, unaprijed zahvaljujem....
ica22-sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 17:24   #14
zagreb -700 kn kazne

Poštavni,

danas sam parkirala na Britancu do mjesta za invalide..nisam uspjela vidjeti da li sam u prvoj ili drugoj zoni, pa sam uplatila drugu.

nakon 55 min produžila i platila još sat.

kad sam se vratila (u roku), dočekala me KAZNA od 700 kuna .

pošto nisam iz zg, a nisam baš upućena, zanima me:

- da li mogu izbjeći to plaćanje i

- da li su te kazne zaista tako visoke?


hvala unaprijed
gospoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 20:38   #15
Quote:
gospoja kaže: Pogledaj post
Poštavni,

danas sam parkirala na Britancu do mjesta za invalide..nisam uspjela vidjeti da li sam u prvoj ili drugoj zoni, pa sam uplatila drugu.

nakon 55 min produžila i platila još sat.

kad sam se vratila (u roku), dočekala me KAZNA od 700 kuna .

pošto nisam iz zg, a nisam baš upućena, zanima me:

- da li mogu izbjeći to plaćanje i

- da li su te kazne zaista tako visoke?


hvala unaprijed
gledao sam malo zone parkinga. taman ti je britanac prva zona, a sve ulice okolo druga. nego napisi tocno text kazne, zato jel mi je malo cudno da je tolika kazna...

sa zagreb parking-a
6. Iznos ugovorne kazne za povredu ugovora o parkiranju određuje se kako slijedi:

250,00 kuna

* ukoliko korisnik parkirališta ne istakne kupljenu valjanu parkirnu kartu s unutarnje strane vjetrobranskog stakla vozila
* ukoliko korisnik parkirališta ne plati parkiranje mobilnim telefonom u roku od 5 minuta od dolaska na parkiralište

150,00 kuna

* ukoliko korisnik parkirališta nije korisnik valjane povlaštene parkirne karte
* ukoliko korisnik parkirališta ne koristi ispravnu parkirnu kartu
* ukoliko prekorači dopušteno vrijeme parkiranja
* ukoliko ne koristi parkirališno mjesto sukladno obilježenim horizontalnim onakama
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:49   #16
Quote:
gospoja kaže: Pogledaj post
Poštavni,

danas sam parkirala na Britancu do mjesta za invalide..nisam uspjela vidjeti da li sam u prvoj ili drugoj zoni, pa sam uplatila drugu.

nakon 55 min produžila i platila još sat.

kad sam se vratila (u roku), dočekala me KAZNA od 700 kuna .

pošto nisam iz zg, a nisam baš upućena, zanima me:

- da li mogu izbjeći to plaćanje i

- da li su te kazne zaista tako visoke?


hvala unaprijed
to nije kazna za parkiranje 100%
crovlado is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:53   #17
Quote:
crovlado kaže: Pogledaj post
to nije kazna za parkiranje 100%
točno, kazna od prometnog redara ili komunalnog vjerojatno zbog parkiranja na invalidskom mjestu
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:56   #18
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
gledao sam malo zone parkinga. taman ti je britanac prva zona, a sve ulice okolo druga. nego napisi tocno text kazne, zato jel mi je malo cudno da je tolika kazna...

sa zagreb parking-a
6. Iznos ugovorne kazne za povredu ugovora o parkiranju određuje se kako slijedi:

250,00 kuna



150,00 kuna
ovo je van upotrebe od ove godine, nove kazne/dnevne karte tek drugi tjedan
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 21:05   #19
[QUOTE=Skubidu;24159144 U praksi bi to značilo da njihov djelatnik može napisati kaznu npr u 20.59h (a parkiranje se naplaćuje do 21.00), iako je za vozilo uredno plaćeno parkiranje za predhodna 3 sata(recimo do 20.45), i naplatiti "dnevno parkiranje" u iznosu 70 kn.

..[/QUOTE]

u ovom primjeru,slučaju- djelatnik može napisat kaznu(dnevnu kartu), ali će ta "dnevna karta" važit kao plačeno parkiranje u toj zoni do 20.59 slijedećeg dana
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 21:55   #20
Quote:
nenocutlas kaže: Pogledaj post
ovo je van upotrebe od ove godine, nove kazne/dnevne karte tek drugi tjedan
a nisu updejtali stranicu
nego ne bi rekao da su je kaznili za parkiranje na mjestu za invalide, posto je gospoja rekla da se parkirala DO mjesta za invalide.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.