Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2004., 11:59   #1
Čakre

Zanima me da li netko zna iz koje se duhovne prakse izvukao termin "čakre".

Sjećam se da sam negdje pročitao da su Tantrici prvi počeli upotrebljavati taj termin, dok me jedan lik uvjerava da je termin iz Veda.

Eto...prosvjetlite mene neukoga.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 13:42   #2
Termin je izvedenica iz Sanskrta, od riječi koja znači "kotač"... možda pomogne malo.

Što se tiče tko je prvi koristio taj termin, većina materijala upućuje na Tantru. Tako da je vjerojatno ipak Tantra.
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 14:51   #3
Nda...znao sam značenje riječi.

Ali me zanimalo tko je prvi počeo tj. gdje se prvi put moglo pročitati o čakrama kao energetskim točkama po tijelu.

I ja sam na svim mjestima naišao da su s time prvi počeli tantrici.

Hm, baš zanimljivo...šteta što ti njuejđeri nisu preuzeli još koju tantričku praksu a ne samo čakre
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 15:00   #4
Nisam siguran no i ja bih iso na tantru i yogu, koja je takodjer u neku ruku (hatha oga) tehnicki derivat tantre ociscen od ritualizma i s donekle drugacijom filozofijom.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 21:29   #5
Quote:
Oleander kaže:
može li netko objasniti što je zapravo Tantra?
Moze neko lakse pitanje?
A mozes i googlat

Teorijski jedan dosta razradjen sistem i u teoriji i praksi.
Prakticno trecerazredna magija koja je vrlo rijetko dala prave sadhake, a vrlo cesto sitne seoske sadiste sa minornim sidhijima.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 21:38   #6
Quote:
ravana kaže:


Teorijski jedan dosta razradjen sistem i u teoriji i praksi.
Prakticno trecerazredna magija koja je vrlo rijetko dala prave sadhake, a vrlo cesto sitne seoske sadiste sa minornim sidhijima.
Što rade tantrici?
ne tjerajte me na google, želim informaciju iz prve ruke....ako ovdje ima tantrika (a neki su se tako izjasnili )
 
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 21:48   #7
Quote:
Oleander kaže:
Što rade tantrici?
ne tjerajte me na google, želim informaciju iz prve ruke....ako ovdje ima tantrika (a neki su se tako izjasnili )
To se izrazise od milja. Tantra je prilicno indijska praksa. SUmnjam u prave tantrike kao i u prave shamane na zapadu.

Prakse. demoni, duhovi, (ljudske) lesine, zrtvovanja raznoraznih bica, meso, alkohol... U nekim pravcima lamaizma se isto moze vidjet jak utjecaj tantre.

Al ima i "cisci", kontemplativniji oblik, koji se prakticki svodi na yogu. Ima i onih koji se drze i rituala, medjutim ne onih koji bi ukljucivali adharmicke postupke itd. Kao i sve u indiji ima svega, tesko je strogo i kratko definirat.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2004., 14:54   #8
Lightbulb

Cakre kao termin/rijec dolazi iz Sanskrta, tak da ga se moze sresti vjerojatno i u Vedama.

no termin Cakra se odnosi na psiho-fizicki fenomen kojim se bave Yoga ili Tantra. i oznacava psiho-fizicke centre, kotace ili tocke, koji su centri odredjenih psiho-fizickih energija. kao takvi isto sluzhe za transformiranje energija iz astrala, psihe ili grubog fizickog tijela, i to ne samo u jednom smjeru. Eliade ih slikovito oznacava "vratima" za vishe razine, a to i jesu.

Cakre ne egzistiraju na fizickom nivou, tamo samo odgovoraju raznim zlijezdama (osim korijenske cakre, koja nema svoju zlijezdu), no to ne znaci da ih se ne mozhe osjetiti. kao glavni energetski centri nasheg tjela, one se i te kako mogu iskusiti meditacijom, koncentracijom, izborom odredjene hrane, pranayamom, mozhe ih se lako energetski i vizualno osjetiti.

i Yoga i Tantra idu na budjenje cakri; a osnovne vjezbe za cakre su iste i u Yogi i u Tantri (mooladhara bandha, udhiyana bandha, jalandara bandha).
osim pobudjivanja cakri vazno je i njihovo balansiranje. pobudjivanjem cakri od zdola prema gore shirimo svijesnost za jedan nivo.
momentalna svijest iliti evolucija cakri drustva(vecine ljudi) je negdje oko 3., materijalne cakre.
3. cakra znaci hrana, materijalna dobra, novac, moc, ali i cvrsta volja. (pogledajte direktore s trbushinama i sve ce vam biti jasno-sve im je otislo u 3. cakru )
iznad te 3. cakre postoje josh 3 finije i jedna krunska. ispod 3. cakre su dvije josh osnovnije, sexualna i korijenska cakra. u Yogi a i u Tantri se mora svaka cakra osvjestiti.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2004., 17:09   #9
Quote:
Oleander kaže:
Što rade tantrici?
ne tjerajte me na google, želim informaciju iz prve ruke....ako ovdje ima tantrika (a neki su se tako izjasnili )
oces teoretsku ili prakticnu informaciju?

ja sam jedno 2 godine delal neku tantru yogu , no ko sto rekoh (osobne) vjezbe su iste u yogi i tantri tak da se ta yoga mozhe nazvat tantra lako. partnerske vjezbe su vec malo drugacije
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 00:31   #10
Quote:
Baphomet kaže:


Ali me zanimalo tko je prvi počeo tj. gdje se prvi put moglo pročitati o čakrama kao energetskim točkama po tijelu.

I ja sam na svim mjestima naišao da su s time prvi počeli tantrici.


sto je bilo prvo? kokos ili jaje? kruske ili jabuke?

ako krenes od chakra, pa makar guglanjem, vidjed ces da je rijec chakra iz sanskritskog jezika.

pa se covjek pita, a kakav je to jezik?

pa mu opet ljepo na guglu blagoslovljenom kazu:

Sanskritic language - (Hinduism) an ancient language of India (the language of the Vedas and of Hinduism); an official language of India although it is now used only for religious purposes.

jezik veda. tako da ces rijec chakra= kotac, pronaci u vedama, hoces neces.

pa se pitamo kakve veze imaju chakra....vede i tantra?

tantra:

1) Tantra means thread in Sanskrit, "tantra" refers to an "oral practice tradition," where there is a direct link from teacher to student


2) any of a fairly recent class of Hindu or Buddhist religious literature concerned with ritual acts of body and speech and mind

3) doctrine of enlightenment as the realization of the oneness of one's self and the visible world; combines elements of Hinduism and paganism including magical and mystical elements like mantras and mudras and erotic rites; especially influential in Tibet

itd, itd


Sanskrit kao izvorni jezik..svih jezika je pocetak...Vede ga pisu i "jos" govore...rijeci kao chakra ili tantra obogacuju. Oduvijek su bile zajedno i povezane....kao sve sto jest i jest povezano.
__________________
~Mać ima dvije strane~

ARTHUR:
Well, on second thought, let's not go to Camelot. It is a silly place.
LadyofTheLake is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 08:04   #11
Quote:
LadyofTheLake kaže:
sto je bilo prvo? kokos ili jaje? kruske ili jabuke?

ako krenes od chakra, pa makar guglanjem, vidjed ces da je rijec chakra iz sanskritskog jezika.

pa se covjek pita, a kakav je to jezik?

pa mu opet ljepo na guglu blagoslovljenom kazu:

Sanskritic language - (Hinduism) an ancient language of India (the language of the Vedas and of Hinduism); an official language of India although it is now used only for religious purposes.

jezik veda. tako da ces rijec chakra= kotac, pronaci u vedama, hoces neces.

pa se pitamo kakve veze imaju chakra....vede i tantra?

tantra:

1) Tantra means thread in Sanskrit, "tantra" refers to an "oral practice tradition," where there is a direct link from teacher to student


2) any of a fairly recent class of Hindu or Buddhist religious literature concerned with ritual acts of body and speech and mind

3) doctrine of enlightenment as the realization of the oneness of one's self and the visible world; combines elements of Hinduism and paganism including magical and mystical elements like mantras and mudras and erotic rites; especially influential in Tibet

itd, itd


Sanskrit kao izvorni jezik..svih jezika je pocetak...Vede ga pisu i "jos" govore...rijeci kao chakra ili tantra obogacuju. Oduvijek su bile zajedno i povezane....kao sve sto jest i jest povezano.
Evo još jedne koje prelijeva iz šupljeg u prazno.

Na tako jednostavno pitanje nisi mogla niti jednostavno napisati da neznaš.

A ovo objašnjenje ti je u stilu ovoga :

Mali ivica : "Tatice, šta je to jabuka?"
Tatica : <mudrim glasom> "To ti je Ivice riječ iz hrvatskog jezika."
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 09:40   #12
Quote:
ravana kaže:
Moze neko lakse pitanje?
A mozes i googlat

Teorijski jedan dosta razradjen sistem i u teoriji i praksi.
Prakticno trecerazredna magija koja je vrlo rijetko dala prave sadhake, a vrlo cesto sitne seoske sadiste sa minornim sidhijima.


Nasmija me.

Jesi li upoznao kojeg tantrika?
__________________
Jesam... (i nista s tim nisam dobio) :)
Jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2004., 21:41   #13
Re: Čakre?

Quote:
Baphomet kaže:
Zanima me da li netko zna iz koje se duhovne prakse izvukao termin "čakre".

Sjećam se da sam negdje pročitao da su Tantrici prvi počeli upotrebljavati taj termin, dok me jedan lik uvjerava da je termin iz Veda.

Eto...prosvjetlite mene neukoga.
Ja mislim da Cakre poticu od Veda,Cakra rijec znaci tocak tj.centar energije.
Postoje sedam Cakri i ovako su nazvane......
1.Muladhara_osnova sakruma/posljednjeg kicmenog prsljena do plevisa/

2.Svadhisthana_ genitalije

3.Manipura_pupak

4.Anahata_srce

5.Visudha_ grlo

6.Adznja_tacka izmedu obrva

7.Sahasara_vrh lobanje

To su Cakre koje su usredenje kad covjek meditira.
 
Odgovori s citatom
Old 17.10.2004., 23:19   #14
Re: Re: Čakre?

Quote:
tisina kaže:
Ja mislim da Cakre poticu od Veda,Cakra rijec znaci tocak tj.centar energije.
Znači u Vedama su opisane čakre i dane vježbe za rad sa njima?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2004., 23:30   #15
Da

Da iz razloga ckre o kojima sam pisala su one koje se nalaze u covjeku svakom i one su tu unutar nas sprovedene kad meditiramo ali meditacija ima raznih tako da su one usredocene na taj vid meditacija.
 
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 08:08   #16
Znam dovoljno teorije i prakse samo me zanimalo tko ih je "otkrio". Tj. gdje se prvi put daju vježbe za rad sa njima.

Koliko je meni poznato, povezivnje čakri sa ljudskim organima novija je izmišljotina.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 13:57   #17
Nije izmisljotina.. neams pojma
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 14:37   #18
Navedi mi jedan stari indijski spis gdje je to povezano.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 15:03   #19
Talking

Vjerovatno su ljudi pretpostavljali da ce te tekstove citati inteligentni duh tragaoci pa stoga nije bilo objasnjenja o povezanosti chakri i zljezda sa unutrasnjim lucenjem.

pogledaj
__________________
Jesam... (i nista s tim nisam dobio) :)
Jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 16:09   #20
Molio bih upucene da navedu konkretni vedski tekst gdje se govori nedvosmisleno o chakrama u ovom smislu.

Vedski rekoste, ne bilo sto na sanskritu.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:32.