Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2013., 12:10   #121
oprostite na bump-u

zna li itko?
__________________
čipaći-ćitaći
peppper is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 12:50   #122
Pa, za pitanje hrpe laži, potraži temu o kleveti tu na forumu. Postoje kaznena djela uvrede, klevete i iznošenja osobnih prilika - treba vidjeti je li to što je rečeno nešto od toga i što.

Dodatno na to, novinari bi se (kod nas samo u teoriji) trebali držati načela svoje struke. Za eventualne prekršaje tog kodeksa su nadležne njihove strukovne udruge (v. npr. HND).

Što se tiče punog imena i prezimena, mislim da se identitet vezano uz sudske postupke mora štititi samo maloljetnicima i mlađim punoljetnicima, a bilo bi logično da ulogu igra i je li presuda pravomoćna ili nije. Mislim -- ne mogu se pozvati niti na koji određeni zakon.

Ako držiš da imaš ozbiljnu štetu od navedenoga, mislim da je kod ovakvih slučajeva najbolje s konkretnim informacijama upoznati kojeg odvjetnika i zatražiti mišljenje. Rekao bih da to nisu stvari koje su tako zakonski regulirane da se dadnu naprosto "zaključiti"... rekao bih treba znati potpunu i konkretnu situaciju i imati pravnog iskustva.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 20:34   #123
Kladionice-osobni podaci

Pozdrav, imam jedan veliki problem.Ne znam pod koju temu da to stavim,valjda sam pogodio,ako nisam molim da admini prebace u neku drugu. Radi se o sljedecem:

Prije godinu dana negdje sam otvorio online racun u jednoj hrvatskoj kladionici, tocnije supersport, cesto se kladim tako da sam uplacivao,isplacivao radio razne transakcije i nikad nije bilo nikakvih problem (osim sto nisam nikad mogao pogodit listic ) , uglavnom, osim toga javio se jos jedan veci problem !

Danas sam pokusao uci u racun i pise upisali ste krive podatke,ja se zabrinuo da mi nije netko hakirao racun i posaljem brze bolje, supersport podrsci poruku sta se dogada sa racunom ? Za 5 min dobivam odgovor da mi racun nije hakiran nego suspendiran od njihove strane ... Meni nista jasno,zahtjevam daljnje objasnjenje i dobivam jos jedan odgovor da se netko zalio na mene i sada zahtjevaju da im posaljem neki presliku nekog svog osobnog dokumenta slikanim pokraj nekih dnevnih novina gdje se vidi datum.

E sad,malo mi je cudno da se netko zali na mene, tko bi se normalan zalio na mene zato jel se kladim za svoje novce ,ali sta je tu je, nego nastaje problem jel racun stvarno ne glasi na mene nego na jednog prijatelja koji je meni ustupio racun prije godinu dana negdje.

E sad,trazio bi ja tog prijatelja sliku osobne da posaljem, ali prijatelj je tu napravio neko kazneno djelo te prokockao novce i koliko znam sada je u Njemackoj, iskreno ne znam jel osloboden optuzbi , nacuo sam da je i na odvikavanju od kocke negdje u Njemackoj, di se on sad nalazi,stvarno ne znam, jel u komuni, u zatvoru ili na negdje trecem mjestu,stvarno ne znam


Na racunu ima preko 800 kn sto stvarno nisu mali novci, barem za mene, pa mi je zao samo tako ostaviti supersportu ( da ne upotrijebim neku tezu rijec) ,svoje novce !!

Jel ima netko neki prijedlog kako da vratim novce ??

Mislio sam da postoji zakon da kladionice ne smiju potrazivati moje osobne podatke na uvid, te sam se pozvao na njega, ali sam ubrzo dobio odgovor da prema pravilniku smiju u svakom trenutku potrazivati podatke.

Jel postoji jos neki zakon na koji se mogu pozvati ili kako sad da rijesim taj slucaj, jel mi je tesko prihvatiti da se moram pozdraviti s novcima,a jos teze da moram njima ostaviti, rade bi ih podero i bacio u smece
__________________
„čovjeka ne mogu da kupe, čovjek može samo da se proda“
povlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 01:41   #124
jel ti problem bio otvorit račun na vlastito ime?
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 15:52   #125
Ukoliko smatraš da ti je povrijeđeno neko pravo, konkretno opisano ide po privatnoj tužbi i parničnom postupku protiv onoga tko je te oklevetao ili iznio takove netočne navode. Naravno, na sudu moraš moći dokazati da su iznijete tvrdnje laž i da ti je nanijeta šteta te i u pokretanju postupka tražiti nekakvu zadovoljštinu od klevetnika.

Novinara možeš isto tužiti zbog povrede časti i ugleda objavom netočnih i neprovjerenih informacija, jer mu i profesionalna etika nalaže provjeru svih informacija prije objave, ne samo jedne strane.

Naravno, prije tih postupaka moraš dobiti onaj prvi, protiv klevetnika, i sa tom presudom u kojem stoji da su izrečeni navodi netočni i time štetni za tebe ideš dalje...

Objava imena i prezimena je dobra stvar i kao preventiva, jer suočen sa tom realnošću i mogućom posljedicom svatko će još jednom promisliti isplati li mu se sranje ili ne, jer treba misliti da ne možeš smatrati da si zaštićen dok sam istodobno nisi mario za tuđa prava...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 17:07   #126
Ustupljivanje podataka o prebivalištu trećih osoba

Molim Vas odgovor na jedno pitanje, zamoljen sam od strane jednog tijela na Sveučilištu kao zaposlenik fakulteta dostaviti broj studenata po prebivalištu (u obliku: Zagreb - 5000, Velika Gorica - 200 itd). Je li to odavanje osobnih podataka, tj. smijem li to dostaviti?
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 17:59   #127
Quote:
Stravinsky kaže: Pogledaj post
kao zaposlenik fakulteta
nhf, ali radiš na fakultetu a u naslovu teme ti uspije imenicu ustupanje napisati ustupljivanje????
mislim da je odgovor na tvoje pitanje: ne, to nije odavanje osobnih podataka jer se upit ne odnosi na određenu identificiranu fizičku osobu ili fizičku osobu koja se može identificirati.
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 10:36   #128
Gornji odgovor je točan, radi se o statistički obrađenim podacima u kojima više nema osobih podataka.

U neodumici, nije teško poslati e-mail na azop.hr.

Prije toga, nikako nije na odmet pročitati cijeli Zakon o zaštiti osobnih podataka, jer ima zanimljivih stvari, kao u danom primjeru:

Quote:
Članak 6.

(...)

Osobni podaci mogu se prikupljati u svrhu s kojom je ispitanik upoznat, koja je izričito navedena i u skladu sa zakonom i mogu se dalje obrađivati samo u svrhu u koju su prikupljeni, odnosno u svrhu koja je podudarna sa svrhom prikupljanja. Daljnja obrada osobnih podataka u povijesne, statističke ili znanstvene svrhe neće se smatrati nepodudarnom, pod uvjetom da se poduzmu odgovarajuće zaštitne mjere.

(...)

Članak 7.

Osobni podaci smiju se prikupljati i dalje obrađivati isključivo:

(...)

– u svrhu izvršavanja zakonskih obveza voditelja zbirke osobnih podataka, ili

– u svrhu sklapanja i izvršenja ugovora u kojem je ispitanik stranka, ili

– ako je obrada podataka nužna radi ispunjenja zadataka koji se izvršavaju u javnom interesu ili u izvršavanju javnih ovlasti koje ima voditelj zbirke osobnih podataka ili treća strana kojoj se podaci dostavljaju, ili

– ako je obrada podataka nužna u svrhu zakonitog interesa voditelja zbirke osobnih podataka ili treće strane kojoj se podaci otkrivaju, osim kada prevladavaju interesi zaštite temeljnih prava i sloboda ispitanika iz članka 1. stavka 2. ovoga Zakona, ili

(...)

Osobni podaci koji se odnose na maloljetne osobe smiju se prikupljati i dalje obrađivati u skladu s ovim Zakonom i uz posebne mjere zaštite propisane posebnim zakonima.

Članak 11.

(...)

Osobni podaci obrađeni u znanstveno-istraživačke i statističke svrhe ne smiju omogućiti identifikaciju osobe na koju se osobni podaci odnose.

(...)
- http://www.zakon.hr/z/220/Zakon-o-za...obnih-podataka

Zadnje uređivanje tome : 06.04.2013. at 10:43.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 11:07   #129
Quote:
povlo kaže: Pogledaj post
...
Mislim da od toga neće biti ništa,

i teoretski gledano to nisu tvoji novci kada to nije tvoj račun
__________________
Ako novac doista ne donosi srecu, onda ga vratite.

Zadnje uređivanje Katrin : 06.04.2013. at 15:01. Reason: q
HHRVOJE is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 15:12   #130
medijsko pravo ili linc

cijeli zivot citam novine ali jos nikada nisam procitao objavljena imena u crnoj kronici osim inicijala,dakako ako se ne radi o teskom kriminalu,sudjelovao sam u prometnoj nesreci,osoba je smrtno stradala a moje ime i prezime su u potpunosti objavljeni u nekoliko dmedija?? uzasavam se otvoriti internet jer na pomisao da netko upise moje ime nailazi na tragicne vijesti vezane uz mene,dali novinske kuce imaju to pravo
el puma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 16:26   #131
u naslovu piše "linč", može li citat u kojem pozivaju na linč?
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 16:47   #132
Agencija donijela rješenje koje nema veze s prijavom - kako postupiti?

Kratki opis situacije:

Prijavio sam Agenciji za zaštitu osobnih podataka da je poduzeće A moguće počinilo prekršaj zakona B. Agencija donosi rješenje da sasvim drugo poduzeće C, nije počinilo sasvim treći prekršaj D.

Dulji opis situacije:

Nakon što me je poduzeće C kontaktiralo kao "klijenta poduzeća A", ja sam od poduzeća C zatražio da me obavijeste odakle im moji osobni podaci. U korespondenciji s njima sam utvrdio da je poduzeće A, po prestanku obavljanja poslovne djelatnosti u Hrvatskoj, cjelokupnu zbirku osobnih podataka svojih kupaca predalo poduzeću C.

Poduzeće C sam kontaktirao i zato što nisam mogao niti na koji način ostvariti kontakt s poduzećem A koje je prestalo poslovati i nitko se nije odazivao preko kontaktnih podataka njihovog voditelja zbirke osobnih podataka.

Korespondenciju s poduzećem C sam završio riječima da smatram da je moja stvar s njima "zaključena", te sam AZOP-u prijavio da smatram da je poduzeće A prekršilo čl. 9. i čl. 14. st. 1. tč. 9. Zakona o zaštiti osobnih podataka, prilažući kao indikaciju svoju korespondenciju s poduzećem C (jer A nisam mogao kontaktirati). Naime, poduzeće A je uredno registriralo zbirku osobnih podataka svojih klijenata pri AZOP-u, a niti je u toj registraciji navelo, niti je ikada od svojih klijenata (u svakom slučaju, mene) zatražilo dopuštenje da tu zbirku preda bilo kome, pa niti poduzeću C. Navedeni članci Zakona propisuju da voditelj zbirke osobnih podataka mora ispitanike informirati da će zbirku dati na korištenje drugim primateljima prije davanja, te mora poimenice imenovati svakog primatelja zbirke.

Prijavu sam podnio u veljači 2012. godine. Tijekom godine i pol dana sam kontaktirao AZOP e-poštom - bez odgovora. Telefonom - rečeno mi je da osoba zadužena za prijavu "na bolovanju". Konačno, u svibnju ove godine, nakon oko godinu i pol dana, šaljem e-poštu s upitom AZOP-u za koju dobivam potvrdu o primitku.

Uskoro dobivam rješenje AZOP-a, datirano s *istim datumom* kao što je datum kada sam e-poštom poslao svoju zadnju žalbu i primio odgovor o primitku te e-pošte.

U tom rješenju AZOP navodi da je kontaktirao poduzeće C i navodi da im je poduzeće C reklo sve što je reklo i meni, tj. dobili su od poduzeća C presliku iste konverzacije koju sam i ja priložio u svojoj prijavi. Zatim zaključuju da poduzeće C nije niti na koji način mene protuzakonito kontaktiralo. Konačno navode - doslovno - da kako sam ja saopćio u toj konverzaciji s poduzećem C da smatram da je "moja stvar s njima zaključena", da onda AZOP smatra kako sam prihvatio obrazloženje poduzeća C.

I sve je to točno - stvarno ja ne smatram poduzeće C krivim za bilo što, a oni su me stvarno prestali više kontaktirati. Problem je samo u jednom: ja uopće nisam prijavio poduzeće C, već poduzeće A, koje se u rješenju AZOP-a uopće ne spominje. Niti su ih kontaktirali -- niti pokušali kontaktirati. Napose, moja prijava se odnosi na stvar B (neovlašeno davanje podataka drugim primateljima), dok AZOP donosi rješenje da nije došlo do sasvim druge stvari D (nezakonitog prikupljanja podataka).

Napominjem ovdje da sadržaj moje prijave nije bilo nejasan. Napisao sam prijavu vrlo strukturirano, po točkama, s poglavljem "Prijava" gdje u tri točke imenujem isključivo poduzeće A, dok poduzeće C spominjem samo u jednoj točki poglavlja "Sudionici", i to kao meni poznatog primatelja; također sam registracijskim brojem pri AZOP-u identificirao i predmetnu zbirku osobnih podataka, voditelj zbirke, te u posebnom poglavlju opisao na koje sam sve način pokušao bezuspješno kontaktirati poduzeće A ili imenovanog voditelja zbirke, a tek potom kontaktirao poduzeće C. Dake, ako se u cijeloj prijavi spominje neko ime, spominje se ime poduzeća A, opet i uzastopno, dok se poduzeće C niti u jednoj rečenici ne spominje u kontekstu iz kojeg bi se moglo čitati da su oni predmet moje prijave (štoviše, navodim kako su i u poduzeću C rekli da će pokušati kontaktirati poduzeće A oko te situacije).

Još važnije, tu prijavu je pročitao i odvjetnik kojeg sam prije slanja prijave angažirao po tom pitanju.

Naime, čini mi se da je ovo bilo vrlo neodgovorno ponašanje poduzeća A, koje nije tako predalo samo moje podatke, već podatke vjerojatno desetaka tisuća svojih kupaca, a možda ih nije predalo samo poduzeću C, već tko zna kome još.

Smatram da ako je nešto uloga AZOP-a, onda je ispitivati upravo takve stvari.

Odmah sam AZOP-u poslao prigovor o ovoj diskrepanciji i zatražio očitovanje koje nije došlo niti nakon tri tjedna.

----

Ja ću se ovim obratiti svom odvjetniku ponovo, ali me prije toga zanima ima li itko ideju u čemu je, da tako kažem, pravno-formalno AZOP ovdje pogriješio? Jer riješili su predmet koji im uopće nije prijavljen, a o prijavljenome nisu rekli ništa.

Koji bi bio put da se ispita tko je rješavao taj slučaj, kada ga je počeo rješavati i koliko dugo ga je stvarno rješavao?

Ja sumnjam da su oni predmet "zagubili" ili da su postupali aljkavo s njime, a da su ga potom "riješili" u točno jedan dan (isti dan kada je došao moj upit i s kojim je rješenje datirano). U toj užurbanosti osoba uopće nije pročitala predmet pažljivo i sadržaj je razumjela brzopleto, a slučaj odlučila zatvoriti na najbrži način. Ipak je prošlo valjda već dvije godine od kada je prijavljeno poduzeće uopće prestalo poslovati.

Zadnje uređivanje tome : 08.06.2013. at 16:58.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 17:24   #133
Kviz "Sve u 7" krši Ustav i Zakon o zaštiti osobnih podataka?

Naime, članak 37. Ustava kaže da je zabranjena uporaba osobnih podataka suprotna svrsi prikupljanja.

Nadalje, to je razrađeno u Zakonu o zaštiti osobnih podataka. Članak 6.
Osobni podaci mogu se prikupljati u svrhu s kojom je ispitanik upoznat, koja je izričito navedena i u skladu sa zakonom i mogu se dalje obrađivati samo u svrhu u koju su prikupljeni, odnosno u svrhu koja je podudarna sa svrhom prikupljanja.

Situacija je sljedeća. Natjecatelji kviza koji su prošli testiranje dobiju vrlo detaljan upitnik na devet stranica. Natjecatelju se kaže da upitnik služi bolje upoznavanju natjecatelja s voditeljem i lakšoj komunikaciju. Međutim, s vremenom je postalo jasno da upitnik nije služio tome jer je 99% tako prikupljenih informacija bilo sasvim beskorisno za razgovor nego su se na temelju tih podataka sastavljali setovi za svakog pojedinog natjecatelja. Kako ovo ne bi ostalo samo na nagađaju, i urednica kviza Maja Jurković je naposlijetku to priznala. "- Zavisno o, prvo, rezultatima testa, koji je vrlo težak, zatim iskazanim interesima natjecatelja, hobijima, vještinama, sklonosti prema riziku i slično oblikuje se niz od sedam pitanja" Dakle, evidentno je da podaci nisu korišteni za svrhu s je ispitanik bio upoznat.
Gojko 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 15:20   #134
Možda nisam na pravoj temi,ali nisam znao gdje bi drugdje pitao.
Možda ce pitanje zvučati naivno i glupo,pošto postoje razne agencije koje dilaju osobne i financijske podatke.
No zanima da li je moguće da pojedinac ili pravna osoba(osim banke u kojoj si klijent) izvrši uvid u tvoje osobne financijske podatke(stanje računa itd.) iako protiv tebe nije izdan zahtjev za ovrhom nad novčanim sredtsvima i nepostoji bilo kakva druga sudska odluka da se izvrši uvid u tvoju imovinu i financije?
Pitanje je možda malo glupo ,ali pretpostavljam da su i osobne financije na neki način osobni podatci,pa nemože njima svatko raspolagati kako hoće.
Brimstone is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 21:57   #135
Moraju imati tvoje odobrenje, kao npr. kod podizanja kredita ili vađenja kartice.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 13:49   #136
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Moraju imati tvoje odobrenje, kao npr. kod podizanja kredita ili vađenja kartice.
Hvala na odgovoru.
Brimstone is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 10:52   #137
Angry zakon o zaštiti osobnih podataka

Ima li odvjetnik pravo pri zastupanju stranaka - zastupa tuženike, dijeliti podatke o zdravlju tužitelja iz sudskog spisa tzv. vještacima koje je samoinicijativno privatno angažirao ako to zakonom nije izričito navedeno ili ako nema privolu ispitanika, odnosno ako ispitanik nije bio upoznat niti prisutan vještačenju? Nije postojao pravni temelj niti nalog suda da odvjetnik podatke o zdravlju tužitelja nasumično dijeli drugim.

Dali je takvo postupanje odvjetnika protivno Zakonu o zaštiti osobnih podataka i podliježe li prekršajnoj odnosno kaznenoj odgovornosti?

Što kaže struka?
iivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 22:54   #138
Objava imena, prezimena i adrese na javnom dijelu web stranice

Uglavnom ovo pitam za brata, dakle on je student jednog fakulteta u splitu. Problem je nastao kada je on prekršio jednu odredbu statuta fakulteta i sad su pokrenuli stegovni postupak. Vjerojatno će mu kazna biti javni ukor, međutim kada oni objave javni ukor oni pri tome na javnom dijelu web stranice fakulteta objave i adresu kažnjene osobe, krše li oni time kakav zakon, smije li se to raditi bez pristanka osobe o čijim se podatcima radi
__________________
Priča svaka slika da ne zaboravin nikad:Tomislav B.K. 23.01.1971.-30.05.2006.,Marko I. 02.05.1990.-26.04.2011. http://www.youtube.com/watch?v=cp0lXBTLL4w
zippo6969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 18:59   #139
Neznam dali bi mi mogli vi pomoci, dakle radi se o jednostavnom ugovoru za turiste koji bi odsjeli u privatnim apartmanima, u ugovoru bi stajalo da moraju cuvati imovnu u apartmanima i u eventualno nastaloj steti trebaju novcano odgovarati, zanima me dai smijem na dnu teksta staviti poje za njihov broj putovnice ii osobne, dali nase zakonodavstvo to dozvojava?
eurovision is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 22:29   #140
Smije li policajac izvan radnog vremena (u uniformi je jer tek ide na posao) uzeti podatke putniku bez karte i trenutno ih proslijediti HŽ-ovom kondukteru koji ga je to neformalno zamolio? Krši li time Zakon o zaštiti osobnih podataka?
Scheckter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.