Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2012., 20:13   #201
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Al ga ti znaš bubnut, svaka čast!
Ovako na brzinu od 10 ljudi koje sam se sjetio njih 9, bilo ratara ili stočar baca predsjetveno.
Ne možeš to tek tako generalizirati. Pa nije ni tim ljudima u interesu da dobiju što manji prinos, jer to onda za sobom povlači kupovinu hrane i druge troškove.

Ja ne znam tko svima vama puni glave takvim stvarima, da to tako svi rade.
Previše se čita yutarnji i slični "mediji", ali nije problem u čitanju već u vjerovanju istima.
I te kako je bilo mudrijasa kojima se hebalo za prinos, dobit cemo poticaje a blokadama cesta navuci cijenu psenice...

Osobno bih sve blokade cesta, cetnicke ili seljacke svejedno, rjesavao na isti nacin....


Quote:
Artois kaže: Pogledaj post

Ma kakva kurčeva agrotehnika, to su ti sve velike filozofije velikih doktora i onih koji nikada nisu sjeli za traktor.
Je, agrotehniku i selekciju su traktorasi osmislili...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 20:20   #202
Da, NEKI su prosvjedovali i neka su.
Imaju pravo. Jedino što se ne slažem je blokada prometnica.

Kažem samo da se radi prevelika nauka od toga.
Sad ti vjeruj ili nemoj, na tebi je.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 23:22   #203
2000-i neke sam od odgovarajuće osobe trebao pozitivno mišljenje u vezi kredita za adaptaciju i proširenje štale...kad sam mu rekao 120 tis kn iznenađeno podiže nezainteresiranu birokratsku glavušu i pogleda me 100% misleći da sam lud, a otprilike je i daljnji razgovor tako išao...da pojasnim - to je bilo vrijeme milionskih i i 'superprosperitetnih' farmi

ne likujem i nije mi danas drago što nisam veliki farmer, ali sve bih opet isto ponovio, mada sam ja ispao gubitnik ispričanog 'dvoboja' jer ja i dalje muzem krave, a dotični stručnjak je u međuvremenu lijepo napredovao
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 23:34   #204
Dotični je direktor ili upravitelj neke farme?
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 23:44   #205
ma kakvi, dotični je farme viđao samo u vrijeme presjecanja vrpci i pripadajućih mezehtluka...
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 23:56   #206
Uživa u plodovima svoga rada.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 07:30   #207
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Da, NEKI su prosvjedovali i neka su.
Imaju pravo. Jedino što se ne slažem je blokada prometnica.

Kažem samo da se radi prevelika nauka od toga.
Sad ti vjeruj ili nemoj, na tebi je.
Jedan od prosvjeda prijavio sam ispred Brodske županije ! Policija je izdala zabranu ! Pitao sam da li vlastima i policiji odgovara da prosvjed prijavim u podrumu svoje kuće ?

Ako vlast želimo natjerati da reagira , onda se prosvjedi ; seljaka , radnika , zaposlenih u prosvjeti zdravstvu , moraju prijaviti na mjestu koje ne odgovara vlastima !

Jedno od takvih mjesta su i prometnice ! Ja sam osobno kad je riječ o poljoprivredi da se dogovori opći prosvjed ispred sjedišta vlasti ! Od općina do Trga Sv. Marka ! Ti prosvjedi moraju biti sa cisternama gnojnice , prikolicama sa đubretom i ostalom opremom !

Bio sam na prosvjedu pred Ministarstvom poljoprivrede i Saborom !
Bio sam organizator prosvjeda protiv Sabora , radnog karaktera ! Umjesto da prikažu građane koji besplatno krče državnu zemlju , na HRT su prikazali zaleđeno Sovsko jezero !

Bitno je još reći da režim neće reagirati na manje skupine građana ! Prema meni režim je išao putem policije i suda , medijske blokade ! Izgubili su !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 14:39   #208
Quote:
Facy kaže: Pogledaj post
Posto i sam radim u poljoprivrednoj kompaniji , imam zavrsenu srednju i fakultet za poljoprivredu , i jedan sam od najboljih sto se poljoprivrede tice na vise polja poljoprivrede . Vasa pitanja za bilo kakav tretman biljke, savjete , gdje sta kupiti , kako sta prodati za poljoprivredu , informacije sa bilo kakvog sajma ili slicno samo pitajte . Boravio sam u Holandiji u zemlji krompira najjacih kompanija AGRICO I HZPC , onda u Hrvatskoj SEMENARNOJ ZAGREB , i semenarna Ljubljana tako da znam kako stvari funkcionisu i ujedno uspjesno suradjujem sa svim kompanijama i slicno.
nov sam u ovom načinu komuniciranja.
naišao sam na problem kod uzgoja sadnog materijala salate.
dali mi možete pomoći
MIRO-BAJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 19:50   #209
Moja zemlja se nalazi pored bunara u kojeg su uljeva izvorska voda, znaci polje je dosta povodno kad je bunar pun...zanima me koje vocke bi tu bilo najbolje zasaditi, ja sam mislio masline ili tresnje? Mjestani mi govore da masline nije dobro sadit na takvoj zemlji jer bi im voda uništila korijen! Sta vi mislite?
Kostanjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 19:59   #210
U čemu je problem sa salatom?

Ako se voda ne zadržava u području korijena masline, slobodno sadi. Rasti će ko lude.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 02:03   #211
Pa masline i trebaju vode jer ovi dolje na moru imaju složeno navodnjavanje za masline !
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 14:44   #212
Došla sam u priliku da na jednom manjem komadiću zemlje zasadim ponešto povrća.
Zanima me postoji li rok od kako se stavi umjetno gnojivo pa do sadnje nekih biljaka.
Znam da bi zemlju trebalo pripremiti na jesen (sa stajskim gnojivom), no jesen je prošla, stajskog gnojiva nemam, a s obzirom na to kako je zemlja do sada korištena, mislim da bih trebala staviti neko gnojivo.
a_a_ajam is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 16:12   #213
Nema tu nekog roka, bilo bi poželjno i što sad.
Lijepo u proljeće nabaviš stajsko, staro po mogućnosti, ( zapravo dođeš tu do mene i dobiš ga zabadava, staro godinu i pol, na hrpi) razbacaš po zemlji, štihaću u ruke i peri miško. Kad ištihaš, ako je dosta vlažno onda malo pričekaš da se isuši, par dana, i onda frezaš, ako nema frezu onda motika i praviš gredice.
A možeš i KAN ( umjetno - a nije umjetno) baciš pred štihanje i udri radnu akciju.
Ali, ako na toj zemlji nije rađeno ništa dugo, onda nemaš frke, osim sa korovima.
Moj savjet ti je prvo pokosiš na najniže, onda štihaš, i poslije busene korijenja odvajaš na hrpu i radiš kompost.
Artoa, Biljka ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment

Zadnje uređivanje diabolica : 12.02.2013. at 16:52. Reason: Glupo mi bilo "od mene" dva puta čitati
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 16:15   #214
Quote:
a_a_ajam kaže: Pogledaj post
Došla sam u priliku da na jednom manjem komadiću zemlje zasadim ponešto povrća.
Zanima me postoji li rok od kako se stavi umjetno gnojivo pa do sadnje nekih biljaka.
Znam da bi zemlju trebalo pripremiti na jesen (sa stajskim gnojivom), no jesen je prošla, stajskog gnojiva nemam, a s obzirom na to kako je zemlja do sada korištena, mislim da bih trebala staviti neko gnojivo.
Krivo misliš, ko prvo nemaš poima kakva je zemlja i šta joj treba a šta ne. To bez analize zemlje nemreš znati a ona ti se ne isplati radi deset paradajza ili par glavica salate...
Možeš baciti par šaka nekog univerzalnog gnojiva ali to buš doslovno bacila....
Gnojiš sad u prolječe dok je zemlja mokra i ne gnojiš same biljke nego zemlju oko njih (gnojivo može uništiti biljku ako su u direktnom dodiru)...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 16:23   #215
Zemlju stigneš pripremiti i u proljeće kao što je diabolica objasnio. Sve ovisi o vremenskim prilikama.
S obzirom da ćeš povrće uzgajati za vlastite potrebe zaboravi na analizu zemlje, u tvom slučaju nepotrebno.
Nego, imaš li kakav izvor vode na toj zemlji (vodovod, bunar, cisternu). S obzirom da je svako ljeto sve sušnije, bez vode teško da će bilo šta rasti.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 16:41   #216
Quote:
a_a_ajam kaže: Pogledaj post
Došla sam u priliku da na jednom manjem komadiću zemlje zasadim ponešto povrća.
Zanima me postoji li rok od kako se stavi umjetno gnojivo pa do sadnje nekih biljaka.
Znam da bi zemlju trebalo pripremiti na jesen (sa stajskim gnojivom), no jesen je prošla, stajskog gnojiva nemam, a s obzirom na to kako je zemlja do sada korištena, mislim da bih trebala staviti neko gnojivo.
Ne postoji rok. Ali moraš znati neke osnovne stvari o tome, jer nije isto baciti N salati i rajčici.
Stajski gnoj nemoj stavljati na gredice gdje misliš i ako misliš imati češnjak, grah ili grašak.
Ne koristi kutinska gnojiva jer su 90% sporo topljiva.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 18:42   #217
Gnojiš sad u prolječe dok je zemlja mokra i ne gnojiš same biljke nego zemlju oko njih (gnojivo može uništiti biljku ako su u direktnom dodiru)...[/QUOTE]

nebi se baš složio. ja sam imao vrhunske rezultate na iscrpljenom zemljištu bez velikih priprema a gnojio sa HUMUSOM izravno na žile. naravno i propisno zalijevao sistemom KA NA KAP. Primjenom HUMUSA ne postoji sagorjevanje biljke
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 19:32   #218
Hvala na pomoći i korisnim savjetima ... javim se još ... bit će pitanja... i komad zemlje je mali, ipak je ovo Primorje, pa se kuće grade jedna preko druge.
No zemljica je lijepo osunčana, a vode imam iz šterne (kišnica) i ima je dovoljno.... i trebat će mi puno, to znam!
a_a_ajam is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 20:49   #219
Quote:
a_a_ajam kaže: Pogledaj post
Hvala na pomoći i korisnim savjetima ... javim se još ... bit će pitanja... i komad zemlje je mali, ipak je ovo Primorje, pa se kuće grade jedna preko druge.
No zemljica je lijepo osunčana, a vode imam iz šterne (kišnica) i ima je dovoljno.... i trebat će mi puno, to znam!
O, pa ti si u prednosti s obzirom da živiš u Primorju. Ako netko u blizini tvoje zemlje drži ovce ili koze, kupiš od tog susjeda par vreća gnoja i ukopaš ga u zemlju.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 22:06   #220
nije baš poljoprivredno pitanje ali eto ... uglavnom me zanima neko stablo koje služi samo za hlad a da nema smole i tako to ???
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:22.