Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2012., 14:45   #1
Drzavni inspektorat - kazna

Pozdrav, evo novi sam na forumu, pa pozdravljam sve brojne članove, a i čestitam Novu godinu!

Ako sam kojim slučajem promašio podforum, neka admin slobodno premjesti temu.


Ovako... Radi se o jednoj prijavi koju sam napisao državnom inspektoratu (točnije, radi osvete jednom obrtniku). Molio bih stručne odgovore, odnosno iz sudske, inspekcijske prakse ili osobnog iskustva...

Prijavu sam poslao e-mailom i prije dva tjedna dobio sam izvještaj koji glasi:

Poštovani,
u s vezi s predstavkom koju ste podnijeli dana 02.11.2011 godine Državnom inspektoratu, na mail, izvješćujemo da je obavljen inspekcijski nadzor u kojem su utvrđene povrede propisa (rad na "crno" osobe XXX XXX, te ostale povrede propisa zakašnjele prijave tjelima mirovinskog i zdravstvenog osiguranja za vlasnicu obrta), na koje ste ukazali u vasoj predstavci i da su tim povodom poduzete Zakonom propisane mjere (donijeto usmeno rješenje o privremenoj zabrani obavljanja djelatnosti na lokaciji, podnjet optužni prijedlog, te obavještena druga nadležna tjela).

Prije koji dan bio sam u poreznoj upravi i načuo sam "iz pukotina" da je vlasnica obrta dobila kaznu za ne prijavljenu osobu, ali nisam čuo visinu kazne.


Pitanja su sljedeća:

1. Kolika je uopće kazna za neprijavljenu osobu (XXX XXX) u obrtu, odnosno osobu koja radi bez prijave na rad (HZZO, MO i ugovor o radu)?

2. Kolika je kazna za zakašnjelu prijavu tjelima osiguranja (HZZO i MO) na vlasnika obrta?

3. Koliki je vremenski raspon u kojem se ne smije obavljati obrt (lokacija na kojoj se vrši prodaja proizvoda toga obrta, nije uvedena kao mjesto za mogućnost vršenja ikakve prodaje - prodaja zabranjena)?

4. Pošto ta XXX XXX osoba, koja je zatečena da vršio prodaju je u vojnoj mirovini zbog ne sposobnosti za rad. Što će se desiti sa mirovinom?

(Ovdje se radi o dvije osobe. Vlasnik obrta i osoba koja je radila u obrtu ne prijavljena, na "crno").



Pozdrav!
black-15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 16:48   #2
"Prijava iz osvete"

Našao sam ovu temu koja je najbliža onome što želim pitati (a da ne otvaram novu temu). Molio bih za pomoć.

Prijatelj koji je vlasnik d.o.o. je dobio poziv u inspektorat jer je anonimno prijavljen. Točno zna od koga je prijavljen jer je dotični gospodin bio jako bezobrazan od samog početka prilikom dobivanja usluge.

Prijavljen je zbog "izdaje račun samo na zahtjev" što nije točno (ali je i nevažno za ovu priču). Znači čovjek je ipak imao račun i dobio ga je, ali ga je i prijavio zbog svoje vlastite osvete.

Gospodarski inspektor nije bio u njegovoj radnji i on je dobio poziv da se javi u inspektorat da se sastavi zapisnik. To je i učinio i sad čeka poziv (mislim na prekršajni sud). Zanima me:

1. Jel je moguće tako poslati nekoga na sud bez dokaza, na temelju anonimne prijave? Prijateljeva riječ protiv čije riječi?

2. Kakva je inače procedura kada gospodarski inspektor uhvati nekoga u počinjenju prekršaja?

3. Od koga prijatelj vlasnik može potraživati naknadu štete s obzirom da je izgubio 2-3 radna dana a dokaže da nije kriv?


4. Tko će platiti sudske troškove?

Zahvaljujem na odgovorima.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 04:01   #3
Mene zanima koliko dugo od slanja prijave drzavnom inspektoratu treba da oni poduzmu nesto?
Naime prijavila sam salon zbog neizdavanja racuna i nakon moje 3,4 molbe da mi treba racun sad se vlasnica pravi nedostupna.
Te hoci onda napokon kad rijese stvar dobiti taj svoj racun?
__________________
Better to be slapped with the truth than kissed with a lie...
belinda44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 16:01   #4
Quote:
belinda44 kaže: Pogledaj post
Mene zanima koliko dugo od slanja prijave drzavnom inspektoratu treba da oni poduzmu nesto?
Naime prijavila sam salon zbog neizdavanja racuna i nakon moje 3,4 molbe da mi treba racun sad se vlasnica pravi nedostupna.
Te hoci onda napokon kad rijese stvar dobiti taj svoj racun?
ovisi od slučaja do slučaja. frizerku će vjerojatno odmah pričepiti. ja sam prije godinu i pol poslao prijavu protiv jedne "njuške" i do dan danas nisam dobio nikakav odgovor
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 19:34   #5
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
ovisi od slučaja do slučaja. frizerku će vjerojatno odmah pričepiti. ja sam prije godinu i pol poslao prijavu protiv jedne "njuške" i do dan danas nisam dobio nikakav odgovor
To stvarno nije u redu!
Svi su duzni izdavat racune, jer ako mi moze naplatit uslugu u ne bas malom iznosu nego od skoro 2000,00 kn onda valjda imamo pravo dobit svoj racun da vidimo dto smo tocno platili.
__________________
Better to be slapped with the truth than kissed with a lie...
belinda44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 23:22   #6
Quote:
belinda44 kaže: Pogledaj post
To stvarno nije u redu!
Svi su duzni izdavat racune, jer ako mi moze naplatit uslugu u ne bas malom iznosu nego od skoro 2000,00 kn onda valjda imamo pravo dobit svoj racun da vidimo dto smo tocno platili.
jebiga, svi smo dužni i porez plaćati pa se nekima oprašta,a nekima ide ovrha.
u jednom slučaju si "partner", u drugome dužnik.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:54.