Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2014., 12:08   #21
Kod nas je cijena 1700 kuna po objektu ali samo ako naručitelj ima kompletnu dokumentaciju (projekt toplinske zaštite, ateste...) a ako je nema cijena je veća i dogovara se od slučaja do slučaja.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 12:26   #22
Ne bavim se time, ali mi je receno da je Ministarstvo propisalo neke cijene.
S obzirom na posao koji je potrebno odraditi (i s obzirom na cijenu licence i edukacije) cini mi se da je cijena ok, ako ne i preniska.
Receno mi je i da je nemoguce da stara kuca postane razred A nakon obnove fasade i zamjene prozora.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 19:24   #23
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
Ne bavim se time, ali mi je receno da je Ministarstvo propisalo neke cijene.
Ministarstvo je propisalo maksimalne cijene.
A cijena za certifikat stana ili kuće do 400 kvadrata do B razreda trebala bi biti 200-300 kn. I pojednostavniti izračun u tom smislu.
Jer ovo ispisivanje špranci - silnih stranica 'elaborata' je čista glupost.
Obični jednostavni izračun na jednoj stranici sasvim je dovoljan da se odredi razred građevine od B do G.


Quote:
S obzirom na posao koji je potrebno odraditi (i s obzirom na cijenu licence i edukacije) cini mi se da je cijena ok, ako ne i preniska.
Upravo je problem što neki ljudi žive u svom svemiru i stvaraju si iluziju da je to što rade nešto stvarno važno i da to nešto vrijedi.
Pa su stvorili famu da je eto taj certifikat nešto bez čega se jednostavno ne može živjeti.
A to je zapravo čisi klijentelistički propis, novi namet koji građanima ne znači baš ništa.



Quote:
Receno mi je i da je nemoguce da stara kuca postane razred A nakon obnove fasade i zamjene prozora.
To nije istina.
I stara kuća može postati razred A.
Za razred A kuća ne smije imati balkone i druge istaknute djelove konstrukcije bez toplinskih mostova, a to znači da stara kuća praktično mora biti jednostavnog oblika.
Nadalje, A razred nije moguće postići bez uređaja za rekuperaciju energije ili toplinske pumpe. U starije kuće takve uređaje je teže ugraditi bez većih građevinskih zahvata, ali nije nemoguće.

Razred A i A+ inače su korisniku praktično neisplativi za manje objekte. Više košta ugradnja , amortizacija i održavanje takvih uređaja, nego ušteda energije.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 20:35   #24
energetski ce mi jako puno pomoc u zivotu. kao sto je mom pradjedu koji je dulje zivio nego svaki od onih koji se dosjetio energetskog certifikata. nastabe nisu trebale energetski od kad je zemaljska kugla nastala, sad treba?! steta sto smo izgubili dlaku s koze.. ma ne bi to u hr trebalo, da nije doslo od nekog iznad vrha. a mi mali uvjek bili i ostali pa cemo sve poslusati.

moje pitanje jel ima to veze s namjenom? jer radim prenamjenu iz stambenog u poslovni. pa me zanima dali da cekam, ili je svejedno. kome treba taj certifikat predati poslje? jedan mi kaze da treba prijavit certifikat ministarstvu. da kojem

a cjene ponude sam dobio od 2000 do 55000kn. blago onima koji posluju u prostorima ispod 50m2?! ti s disanjem zagrijavaju prostor. covjek bez problema s disanjem zagrije 50m2 x visina. interessatno je da projekt izradu po postojecem nacrtu, ako ga imas. koji i ne treba bit nanovo odraden

i kakva iskustva imate sa traznejem racuna unutar zadnje 3 godine. jel naletite na mrske babe koje rade u istom oficu vec 20 godina? ako bi sto mjenjajo u hrvatskoj, onda bi zaposlio nove sluzbenice u oficima. ne da mi se ulizivati i tepati. jer to nigdje u pravilniku ne pise

ako vas do sad isu prosvjetili. onda stiropol sto deblji u zidove i izo staklo. ili umotajte kucu u celofan jedno 100 puta, nema sanse da ce propustit.

a vjerujem da je u potkrolju toplije, nego u podrumu. inzinjeri ce vise znati
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 12:57   #25
Sad je na Crnom jaju akcija za energetski certifikat za 990 kn. Ako kome treba.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 18:12   #26
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ministarstvo je propisalo maksimalne cijene.
A cijena za certifikat stana ili kuće do 400 kvadrata do B razreda trebala bi biti 200-300 kn. I pojednostavniti izračun u tom smislu.
Jer ovo ispisivanje špranci - silnih stranica 'elaborata' je čista glupost.
Obični jednostavni izračun na jednoj stranici sasvim je dovoljan da se odredi razred građevine od B do G.
Mislis na kuce koje su izvedene po projektu i imaju tocno izracunuta fizikalna svojstva građevine u Glavnom projektu? I tada mi se cijena od 200 kn cini premala, ali, kao sto rekoh, ne radim to pa mozda krivo dozivljavam obim posla. Medjutim, jako mali postotak kuca je izveden sasvim po projektu (cak i kad vlasnici tvrde da je tako obicno nije tako).


Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Upravo je problem što neki ljudi žive u svom svemiru i stvaraju si iluziju da je to što rade nešto stvarno važno i da to nešto vrijedi.
Pa su stvorili famu da je eto taj certifikat nešto bez čega se jednostavno ne može živjeti.
Nitko nije stvorio famu da je to nesto bez cega se ne moze, nego je propisano (zakonom ili pravilnikom, ne znam sad) da se bez toga ne moze prodati kuca ili (odredjeni) stan.


Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
To nije istina.
I stara kuća može postati razred A.
Za razred A kuća ne smije imati balkone i druge istaknute djelove konstrukcije bez toplinskih mostova, a to znači da stara kuća praktično mora biti jednostavnog oblika.
Nadalje, A razred nije moguće postići bez uređaja za rekuperaciju energije ili toplinske pumpe. U starije kuće takve uređaje je teže ugraditi bez većih građevinskih zahvata, ali nije nemoguće.
Napisao si isto sto i ja (dakle, dobro su mi rekli). Stara kuca ne moze postati razred A ako joj se obnovi fasada i zamijene prozori.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 21:55   #27
Quote:
robberta kaže: Pogledaj post
danas sam pročitao u 24 sata novine da energetski certifikat netreba za kuče građene prije 1968 je se navodno njima prizna kao da imaju uporabnu dozvolu i da im netreba certifikat.
što vi mislite o tome dali je to urednik dobro napisao ili je pobrkao nešto
To sam čula ali nigdje nisam naišla na taj podatak, niti u pravilniku, niti po stranicama kuća koje obavljaju pregled. Bit će da je greška novinara. Inače sam predstavnik zgrade, te me dopalo da skupim ponude.
stasja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 21:59   #28
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Bojim se da jest, kao što se vidi iz gore citiranog Zakona, ne piše da energetski certifikat ne treba za građevine građene prije 1968. osim ako su manje od 50 m2, ali onda je isključena po tom propisu, a ne po tome što je iz 1968.

Kakve veze ima uporabna dozvola s en. certifikatom, pogotovo ako je građevina iz 1968.?
Ja sam razumjela da certifikat ne treba ako je stan ispod 50m2. Međutim kako čitam, ne treba samo ako je stan u građevini ispod 50m2, ali ukoliko je u stambenoj zgradi većoj od 50m2 isto je potreban. Znači nema ograničenja?
stasja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 22:10   #29
Ovako, zanima me, ukoliko tražim i dobijem certifikat za cijelu zgradu (12 stanova) on će vrijediti, normalno, za sve stanove. Stanovi nisu isti, u smislu vanjske bravarije (što nešto znači, a postoji i stavka u certifikatu); nisu isti i po pitanju visine, mislim da je veći odliv topline na vrhu nego u sredini. E sad, kako jedan stan koji je renoviran i zaštićen sa bravarijom, recimo u sredini zgrade može imati istu energetsku vrijednost kao onaj na vrhu sa starom bravarijom?
stasja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 10:05   #30
Quote:
stasja kaže: Pogledaj post
Ja sam razumjela da certifikat ne treba ako je stan ispod 50m2. Međutim kako čitam, ne treba samo ako je stan u građevini ispod 50m2, ali ukoliko je u stambenoj zgradi većoj od 50m2 isto je potreban. Znači nema ograničenja?
Trenutno ne treba, ali kako mijenjaju zakon, jer im je dosta ljudi uspijevalo izbjeći obvezu certificiranja(pare, pare), opet će trebati. Regulativa je općenito zajebana, i dosta podložna tumačenjima. Ako prodaješ stan manji od 50 m2 trenutno ti certifikat ne treba za stan, ali ako netko prodaje cijelu zgradu, tada mu opet treba certifikat, pitanje je hoće li certificirati cijelu zgradu ili stan po stan. Certfikat se traži za nekretninu koja se prodaje, ne za zgradu. Naravno, lakše je i jeftinije certificirati cijelu zgradu odjednom, samo ne problem ako se stanari ne mogu dogovoriti.

Quote:
stasja kaže: Pogledaj post
Ovako, zanima me, ukoliko tražim i dobijem certifikat za cijelu zgradu (12 stanova) on će vrijediti, normalno, za sve stanove. Stanovi nisu isti, u smislu vanjske bravarije (što nešto znači, a postoji i stavka u certifikatu); nisu isti i po pitanju visine, mislim da je veći odliv topline na vrhu nego u sredini. E sad, kako jedan stan koji je renoviran i zaštićen sa bravarijom, recimo u sredini zgrade može imati istu energetsku vrijednost kao onaj na vrhu sa starom bravarijom?
Navedeno je isto manjkavost zakona, na kraju ispadne da ako je jedan stan u cijeloj zgradi stavio nove prozore, prilagodio veličinu radijatora, promijenio vrata popravio certifikat cijele zgrade. Naravno, to samo stoji u hrvatskim zakonima, zakoni fizike se s time ne slažu(pod hitno u Sabor treba dati na raspravu zakone fizike koji se moraju uskladiti s hrvatskim zakonima)
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 17:20   #31
Na pola uha sam, cini mi se, cuo na vijestima da ce od nekog datuma certifikat trebati ne samo za prodaju nego i za najam. Jesam li dobro cuo i od kada stupa na snagu?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 20:37   #32
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Na pola uha sam, cini mi se, cuo na vijestima da ce od nekog datuma certifikat trebati ne samo za prodaju nego i za najam. Jesam li dobro cuo i od kada stupa na snagu?
Kako sada stoje stvari, od 1.1.2016.

Ali bit će tu još svega.
Vrlo vjerojatno pojeftinjenje certifikata.
Ne može u Britaniji biti 600-900 kn, a kod nas tri puta više.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 16:37   #33
Trebao bi izvaditi ceritifikat za stan u zg - 60m2. Ima li tko da je radio nedavno pa da mi može neku firmu za certificranje preporučiti jer mi treba netko tko bi posao mogao obaviti relativno brzo a i da je cijena povoljna?
ruud is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 18:50   #34
u sanducicu me docekao E.C. nista posebno nisam narucivala. Predpostavljam da je to islo iz pricuve. Svi smo dobili.
filter is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 19:57   #35
Prije jedno mjesec dana dobio sam EC od jedne Forumašice!
Tu mi neke stvari nisu bile baš jesne pa sam potražio kod kolege EC, tu mi opet nešto nije bilo jasno pa sam se domogao još jednog EC.
Uglavnom to je takvo sranje i služi samo da se izvuče lova.
Mislim da su oni u Ministarstvu napravili nešto što je Anđa rekla, a ovi "štanceri" EC pokupe lovu i plate porez državi i svi zadovoljni osim vlasnika kuće
Onak na brzinu:
1. EC uzima prosječnu temperaturu u izračun za Zagreb, a kuća se nalazi u Bedekovčini U EC ima nekoliko slikica iz kuće - kome to treba?
2. EC uz kuću je nadozidana prostorija oko 3m x 4m služi kao mala radionica i kotlovnica. U EC niti je naznačena niti uzeta u obzir prilikom izračuna gubitaka - jer se sa ceste se ne vidi
3. Tlocrt kuće ne odgovara stanju "na terenu" - osim približno vanjske dimenzije
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 21:59   #36
Predstavnica stanara želi da senapravi EC za cijelu zgradu. Sad me zanima sljedeće.

Hoće li oni napraviti EC za cijelu zgradu i dati joj jedinstvenu ocjenu ili će ići od stana do stana i svakom stanu dati drugu ocjenu?
Ako će ići od stana do stana, nakon što dobijem EC, mogu li nakon nekog vremena sama naručiti za svoj stan novi EC nakon što promjenim prozore koji su truli i kroz koje puše kao ludo?
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 22:12   #37
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Predstavnica stanara želi da senapravi EC za cijelu zgradu. Sad me zanima sljedeće.

Hoće li oni napraviti EC za cijelu zgradu i dati joj jedinstvenu ocjenu ili će ići od stana do stana i svakom stanu dati drugu ocjenu?
Ako će ići od stana do stana, nakon što dobijem EC, mogu li nakon nekog vremena sama naručiti za svoj stan novi EC nakon što promjenim prozore koji su truli i kroz koje puše kao ludo?
Napravit će za cijelu zgradu i dati jedinstvenu ocjenu. Isplati se jer tako po stanu ispadne desetak puta jeftinije.

Svatko je slobodan i prije i poslije sam za svoj stan raditi posebni certifikat, ako mu se troše novci.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 09:16   #38
Hvala na odgovoru.
Ako se daje ocjena za cijelu zgradu, onda neću ni trebati raditi novi nakon promjene prozora.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 10:11   #39
Gdje god se odlučili izraditi EC samo nemojte kod tvrtke KALA koja se rekamirala i preko portala CrnoJaje jer se ne pridržavaju rokova koji sami odrede, te beskonačno zavlace izradu certifikata. Nama je roko bio 15.7. no dao danas ništa, svaki puta kada nazovemo kažu do kraja tjedna. Tako da KALA
__________________
This life is short, baby that’s a fact
Better live it right, you ain’t comin back
jall is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 10:59   #40
Quote:
jall kaže: Pogledaj post
Gdje god se odlučili izraditi EC samo nemojte kod tvrtke KALA koja se rekamirala i preko portala CrnoJaje jer se ne pridržavaju rokova koji sami odrede, te beskonačno zavlace izradu certifikata. Nama je roko bio 15.7. no dao danas ništa, svaki puta kada nazovemo kažu do kraja tjedna. Tako da KALA
Pa to je i za očekivati. I ne samo od tvrtke KALA nego od svih mali tvrtki koje imaju jednog ili čak dva ovlaštena certifikatora.
Ako pogledate koliko se kupona proda preko Crnog jajeta (na stotine) to onda znači da jedan ili možda dva certifikatora trebaju odraditi i stotine tih energetskih pregleda i certifikata. Da rade po jedan certifikat dnevno - što je vrlo upitno po pitanju kvalitete jer treba odraditi teren, sve to skupa staviti u program za certificiranje, napisati Izvješće i certifikat. Dakle, realnije je uzeti da za EC trebaju bar dva dana izrade - ispada da ćete na svoj certifikat čekati od pola do čak godine dana

Usput, tvrtka KALA, kao i druge tvrtke koje se oglašavaju putem ovakvih grupnih prodaja na meti su Ministarstva i inspekcije zbog sumnjivo niskih cijena i brzine izrade, kao što dokazuje ovaj dopis iz Ministarstva:
http://www.huec.hr/00_DOKUMENTI/04_R...GIPU-dopis.pdf

Pripazite tko vam radi certifikate i obavezno provjerite da li je osoba na popisu ovlaštenih certifikatora i da li je ona stvarno ta kada vam dođe u stan/kuću:
http://www.mgipu.hr/doc/Graditeljstv...tifikatora.htm
__________________
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.