Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2015., 16:00   #1
Kraj civilizacije / Znanje & iskustvo

Bok svima,

vidim da ovdje ima dosta super tema pa mislim da je i ova prikladna za ovaj podforum.

da probam skratiti uvodnu priču
naime, razmišljao sam o slijedećemu:

odi danas u šumu. bez ičega. (ok, odjeni se, obuci)...
- i zapali vatru !

drugi put si uzmi svu moguću literaturu i sagradi elektranu
može i jednostavnije - napravi mikroporcesor.

ono što hoću reći:

ako je već netko ikada sagradio Stonehenge i piramide i slične građevine...
- koliko je to bila napredna / svojstvena civilizacija !?
- vrlo vjerojatno je završilo masovnim pokoljem (kamo i ovaj svijet trenutno teži....)

(onih par glavonja se možda sakrilo i nastavilo ljudsku vrstu ... ali badave im sav pisani materijal i spoznaje kad ne mogu replicirati piramidu ili stonegenge.... -

tj. zamislite da je fakat WW3 završio i da je ostala šačica ljudi nasumično rasprostranjena diljem svijeta (vi ste preživjeli), oko vas samo ruševine...tu i tamo pokoji prazni objekti... sva elektronika izgorila (EMP) ...

ali knjige su sačuvane.

- koliko vremena opet treba za obnoviti svijet od nule?

...zapravo...najprije zapali vatru...

hoćeš li prije zapaliti vatru ili umrijeti od gladi?

a sada kopaj po literaturi - tj prvo ju pronađi diljem svijeta (transport !? haha)

hint: nema instant odgovora sa Googlea preko smartphonea
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 22:43   #2
Evo malo službenih podataka:

Moderni čovjek (Homo Sapiens Sapiens) se formirao prije otprilike 200 tisuća godina, a ljudska civilizacija je otpočela prije otprilike 6 tisuća godina.


Kad podjeliš malo te brojke, dobijaš recimo 30 novih početaka ili dizanja iz civilizacijskog pepela.

I jedino što ostaje od globalne civilizacije, nakon velikih kataklizmi su kameni spomenici ili građevine. Sve ostalo se izgubi zauvijek. Slično ko pacijent, koji preživi moždani udar. Mora sve ponovo učiti iz početka.
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 11:36   #3
Koliko je znanosti uopće "raspoloživo" za eksploataciju? Matematika, astronomija, fizika, medicina...?

Kako osmisliti način da ostane dokumentacija o našem dobu i nakon kataklizme?

Rekao bih da su ovi sa Stonehengeom vješto baratali rezonancijom(fizika) Tj balansiranjem energije. Možda su i odletjeli u pm sa Zemlje zbog toga. Ako su ko iz pice dizali one kamene blokove - što su tek mogli raditi sa vlastitim tijelom... A pozicija SH upućuje i na poznavanje astronomije.

Mi sada valjda samo optimiziramo i stvaramo novu energiju. (opet fizika)
Definitivno se ne radi o balansiranju, jer se stvari samo gomilaju i eksploatiraju...(smeće)

U koju znanost utući najviše truda(u 6.000 godina) a bi se postigla "bolja" civićizacija?
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 16:42   #4
U pismenost amigo. Koja će zapisati stvarna ZNANJA, ne neke mitove i teorije.

U stvaranje znanja koje se može projeriti, koje je provjerljivo i koje je dostupno. Znanje da kad staviš gredu na dva stupa to neće ni puknuti ni potonuti, kad nemaš dijamantna svrdla i ultrabrze bušilice da možeš izbušiti rupu u kamenu, kad imaš hrpu kamena, da ga znaš oblikovati onime što imaš kraj sebe kako bi nečemu služio.

Kad trebaš zapaliti vatru da znaš koji kamen koristiti, kad želiš nekamo ići znati se orjentirati prema suncu i zvijezdama.

"Znanje" o podizanju kamenja zvukom, pjevanjem ili prdenjem ti je jednako korisno u takvom trenutku kao i ono o "ima li drugih civilizacija". Možda ima, ali to neće nabaviti ručak za sutra.

A na koju znanost utući truda? Na onu koja će znanje primjeniti na dobrobit, a ne na zlo. No, to je idealizam, jer u prirodi je čovjeka životinjski nagon. I samo ga norme sputavaju da iz njega izađe malo čudovište, što imamo fala bogu prilike vidjeti svakodnevno. Ali to je tako.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 16:55   #5
weedeemer, možda će te zanimati knjiga "znanje: priručnik za preživjele", autor je lewis dartnell. prodaje se ovih dana na tisku za 50 kuna.

sa zadnje strane:

"Znanje počiva na geniju domišljatosti i vještine. Navodni priručnik za ponovnu uspostavu tehnološkog sustava koji nam omogućuje život nakon globalne katastrofe, ova je knjiga zapravo sjajan pregled znanja koja smo usput pogubili i porijekla sve te građe od koje se sastoji naš svagdanji, neapokaliptični život... Tako poticajnu knjigu dugo nisam čitao."

Zadnje uređivanje jedik77 : 23.11.2015. at 16:56. Reason: manji ispravak teksta
jedik77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 23:13   #6
Quote:
jedik77 kaže: Pogledaj post
weedeemer, možda će te zanimati knjiga "znanje: priručnik za preživjele", autor je lewis dartnell. prodaje se ovih dana na tisku za 50 kuna.

sa zadnje strane:

"Znanje počiva na geniju domišljatosti i vještine. Navodni priručnik za ponovnu uspostavu tehnološkog sustava koji nam omogućuje život nakon globalne katastrofe, ova je knjiga zapravo sjajan pregled znanja koja smo usput pogubili i porijekla sve te građe od koje se sastoji naš svagdanji, neapokaliptični život... Tako poticajnu knjigu dugo nisam čitao."
Baš sam jučer naišao na tu knjižicu, rek'o ajd' da kupim i vidim o čemu je, i mogu reći da sam se razočarao, knjiga ne nudi nikakvo posebno znanje, većinu znanja iz te knjige zna svaki prosječan seljak starije generacije...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 20:59   #7
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Baš sam jučer naišao na tu knjižicu, rek'o ajd' da kupim i vidim o čemu je, i mogu reći da sam se razočarao, knjiga ne nudi nikakvo posebno znanje, većinu znanja iz te knjige zna svaki prosječan seljak starije generacije...
čitao sam recenzije na amazonu i ima dosta sličnih komentara.
možeš ukratko napisati neku vještinu kako je opisana u knjizi?

inače, jako me zaintrigirala knjiga. ali nije knjiga razlog postavljanja ove teme.
zapravo, tek na jedik77-ov komentar sam došao do nje.

btw, jel ima neka bolja knjiga na temu preživljavanja? (poželjno na hrvatskom)
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 23:50   #8
Cool

Nakon globalne kataklizme, samo se usmenom predajom može prenositi znanje. Dakle ostaje nam samo ono, što imamo u memoriji mozga.

Za tako nešto bi trebali usmjeriti na istraživanje ljudskog tijela u smjeru izgrađivanja poboljšanog čovjeka tvz. kiborga.

http://www.sciencealert.com/wealthy-humans-could-live-forever-as-cyborgs-within-200-years-expert-predicts



Po meni prvi stupanj će biti integracija sa strojevima , a tek onda ćemo krenuti na drugi (zadnji) level; Zlatno doba ... potpuni genetski inžinjering, ovladavanje pshičkim moćima (psihotronika) i odbacivanje strojeva. Doba kad 'bogovi' (ponovo) hodaju po Zemlji.



HAMLET'S MILL
Ova zanimljiva knjiga objašnjava, kako se može (donekle) očuvati nekakva poruka za buduće generacije.

Quote:
Hamlet's Mill (first published by Gambit, Boston, 1969) by Giorgio de Santillana (a professor of the history of science at MIT) and Hertha von Dechend (a scientist at Johann Wolfgang Goethe-Universität) is a nonfiction work of history and comparative mythology, particularly the subfield of archaeoastronomy. It is mostly about the claim of a Megalithic era discovery of axial precession, and the encoding of this knowledge in mythology.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hamlet%27s_Mill
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 10:17   #9
Nakon globalne kataklizme, čovjek je na razini pećinara tako da o nečemu tipa kiborg može se samo sanjati u filmovima (gdje je održavanje,popravak mehaničkih dijelova, postojanje alata i preciznih računala dio lošeg scenarija).

Ako je kataklizma globalna, ovisi o vrsti kataklizme. Meteor, rat, bolest, vulkan, potres, tsunami. Jer o tome ovisi i količina znanja, oružja, oruđa, alata, opreme, hrane, vode, brojnosti ljudi kojima bi se mogla obnoviti civilizacija. Sa 20kg brašna, riže i 100l vode plus mali nožić, nećeš puno moći napraviti. Ako imaš više vremena, neke se stvari mogu organizirati pa tako i nabaviti određena razina opreme za preživiti i organizirati se ispočetka. Nije sve samo u pukom preživljavanju iako je ono primarno.
Znanja civilizacije se lako pohrane kroz nekoliko DVD-a na kojima stoje cijele knjižnice i samo je pitanje tehnologije kako to znanje ponovo aktivirati. Veći je izazov ponovo pokrenuti ljude s faze pukog preživljavanja na razvoj znanja.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 19:32   #10
@monty: nekoliko dobrih pointova

posebno ovaj dio da ako je kataklizma opća - da nema ničega - i da više/manje treba krenuti od nule.... a kao što je memulica rekao - imamo cca 6.000 godina fore

što bi vi danas "zakopali" kako bi vam dobro došlo u slučaju da preživite kataklizmu ?
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 21:07   #11
Definitivno nekoliko dobrih priručnika za preživljavanje, knjiga o uzgoju bilja, karata, što više alata i pribora. Uz to bar nešto sjemenja bilja, pribora prve pomoći i praktičnih stvari (noževi, sjekire, igle, špage, olovke, SOL!!, ak je moguće šator, folija ili platno), pribor za osnovno planinarenje /ili kampiranje.
To bi bilo preživljavanje, za nešto više od toga popis se širi ovisno o situaciji i mogućnosti. Recimo knjige o raznim tehnikama "uradi sam", ribolovu, lovu, gradnji, kemiji, rudarstvu, lončarstvu, gljivarstvu, botanici, astronomiji...posebnim znanjima.
I svakako bi probao sve to (ako je moguće i nije trenutno uništenje) staviti nekamo dalje od gradova i napućenih mjesta, jer...nikad se ne zna.
Što treba meni, u toj situaciji treba i drugima. Lako je oformiti zajednicu s drugim ljudima ako nitko nema ništa. Ali ako netko ima više, drugi manje, nema tu, u takvim okolnostima više morala. Sva društva u povijesti su postojala i funkcionirala na bazi tko ima-vlada, tko nema-trpi.
Zato bi se nakon takvog događaja, ovisno o prilici, trebalo što prije, sa što je moguće manje ljudi, maknuti dok se stvar ne konsolidira, jer u prvom trenutku je potpuna anarhija i zakon jačega. A tek nakon određenog vremena (ružno za reći, ali tek kad pomru najslabiji i nemoćni) i kad se počnu opet stvarati zajednice (čovjek funkcionira kao grupna životinja) treba se pokušati uklopiti.
Zvuči grozno...
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 22:07   #12
Lightbulb



Kako otvoriti konzervu bez otvarača na ruski način

https://www.youtube.com/watch?v=oH2NahLjx-Y


memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 22:27   #13
Jedan dio iz "knjige o preživljavanju" !

monty isprintaj i zakopaj , nikad se ne zna .

__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 22:28   #14
gledao sam tog raša hakera... nije me nešto impresionirao.

ali, kao odgovor na tvoj input:
https://www.youtube.com/watch?v=ZKAcflxUw7U (od istog tipa)
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 23:10   #15
Quote:
L U N kaže: Pogledaj post
Jedan dio iz "knjige o preživljavanju" !

monty isprintaj i zakopaj , nikad se ne zna .
Evo LUN i tebi, nek se nađe. Počni na vrijeme. Što prije...


Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
gledao sam tog raša hakera... nije me nešto impresionirao.

ali, kao odgovor na tvoj input:
https://www.youtube.com/watch?v=ZKAcflxUw7U (od istog tipa)
Čovjek je fantastičan. Ima nekih bisera, ali 90% fora mu je stvarno genijalno.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 23:43   #16
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Evo LUN i tebi, nek se nađe. Počni na vrijeme. Što prije...




Čovjek je fantastičan. Ima nekih bisera, ali 90% fora mu je stvarno genijalno.
Posudiš tvoju lopatu ?

__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 23:49   #17
Ovo na slici je štihača, pa ti kao da nikad nisi ništa fizički radio.

Ovo je lopata


ovo je štihača


Donesem ti obje, pa si to sve zakopaj na sigurno. Nek se nađe.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 23:51   #18
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
čitao sam recenzije na amazonu i ima dosta sličnih komentara.
možeš ukratko napisati neku vještinu kako je opisana u knjizi?

inače, jako me zaintrigirala knjiga. ali nije knjiga razlog postavljanja ove teme.
zapravo, tek na jedik77-ov komentar sam došao do nje.

btw, jel ima neka bolja knjiga na temu preživljavanja? (poželjno na hrvatskom)
Knjiga se sastoji od nekih osnovnih znanja o pokretanju života nakon apokalipse, od poljoprivrede i građevinarstva do kemijske industrije i medicine, ono, kako posijati pšenicu i ispeći kruh, kako napraviti ciglu i staklo, pa do proizvodnje nekih osnovnih kemikalija i slično, kako proizvesti alkohol, čelik, drveni ugljen...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 00:00   #19
Knjiga zgodno dođe uz neke priručnike "za prvu ruku" kako bi se uopće došlo do faze pokretanja ponovnog života.

Na hrvatskom ne znam postoji li koja knjiga ali imaš stranicu:
http://preppers-croatia.eu/

Također, na netu ima dosta literature (i on-line)i knjiga ako guglaš "preppers book" ili "doomday book"
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 00:15   #20
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Ovo na slici je štihača, pa ti kao da nikad nisi ništa fizički radio.

Ovo je lopata


ovo je štihača


Donesem ti obje, pa si to sve zakopaj na sigurno. Nek se nađe.
Može i ova kombinirka !



Ako imaš!
Bolje mi leži u rukama !
__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:40.