Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2015., 22:38   #1
Izrada entomološke zbirke

Kako se izrađuje entomološka zbirka? Čitala sam da su potrebne entomološke kutije i igle, ali ne mogu to nigdje nabaviti. Uspjela sam uhvatiti strigu i željela bih je sačuvati dok ne dođem na više godine studija jer veliku privilegiju kod profesora ima onaj tko uhvati strigu , a tko zna da li će mi se tada posrećiti da je opet uhvatim. Postoji li neki jednostavan način kako bih je mogla sačuvati da mi ne istrune?
__________________
"Znaš li što je najljepše u životu? Želja, prijatelju."
" Željo moja, najslađi otrove. "
Tajana95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 23:03   #2
Striga ti bas i ne bi formalno spadala u entomolosku zbirku ... Strpaj ju u teglicu s alkoholom, imas one male staklene od meda...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 23:18   #3
Naknadno sam vidio da pise striga ne znam za njih. Ali ne vjerujem da ih je bas toliko tesko naci/uhvatiti kao sto kazes.

Posto imas pitanja u vezi toga, evo kako izgleda entomoloska kutija kod nas na faksu. Mi dok smo ih morali lovit za zbirku, isto smo ih stavljali u alkohol, kao sto ti kaze Garofeeder. A realno mozes i bez nekih posebnih igala, obicne pribadace mogu bit odlicne za to. I s kutijom takoder mozes improvizirat na razne nacine, ako ti odgovara ta opcija.
__________________
The Truth Is Out There

Zadnje uređivanje Aeternus : 08.07.2015. at 23:38.
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 23:49   #4
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Striga ti bas i ne bi formalno spadala u entomolosku zbirku ... Strpaj ju u teglicu s alkoholom, imas one male staklene od meda...
A profesoru je ona jako draga, čovjek je opsjednut njome pa je jako sretan kad se i ona stavi. Hvala!
__________________
"Znaš li što je najljepše u životu? Želja, prijatelju."
" Željo moja, najslađi otrove. "
Tajana95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 23:52   #5
Quote:
Aeternus kaže: Pogledaj post
Naknadno sam vidio da pise striga ne znam za njih. Ali ne vjerujem da ih je bas toliko tesko naci/uhvatiti kao sto kazes.

Posto imas pitanja u vezi toga, evo kako izgleda entomoloska kutija kod nas na faksu. Mi dok smo ih morali lovit za zbirku, isto smo ih stavljali u alkohol, kao sto ti kaze Garofeeder. A realno mozes i bez nekih posebnih igala, obicne pribadace mogu bit odlicne za to. I s kutijom takoder mozes improvizirat na razne nacine, ako ti odgovara ta opcija.
Meni nije bilo lako uhvatiti je kad je jako brza, a i profesor tvrdi da ju je teško uhvatiti pa zato i daje nagradu ako je netko uhvati. Svakako ću ako uspijem tada uhvatiti drugu, ali ako ne uspijem htjela bih imati barem ovu. Hvala!
__________________
"Znaš li što je najljepše u životu? Želja, prijatelju."
" Željo moja, najslađi otrove. "
Tajana95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 01:45   #6
Quote:
Tajana95 kaže: Pogledaj post
Meni nije bilo lako uhvatiti je kad je jako brza, a i profesor tvrdi da ju je teško uhvatiti pa zato i daje nagradu ako je netko uhvati. Svakako ću ako uspijem tada uhvatiti drugu, ali ako ne uspijem htjela bih imati barem ovu. Hvala!
Ak hoces profi, posaljem ti sutra link na PM, kostat ce cca 100 kn, skupa sa fensi tankim entomoloskim iglicama, jedino kaj ne znam dal isporucuju u Hr.
Ja opce vise ne znam sta je ljudima striga, ovo ili ovo?
Btw. ma kojem to profesoru je striga jako draga?

edit: Sad mi pada na pamet da vas lik mozda jebe u mozak, jer si ne mogu zamislit kak scutigeru zapiknut unutra da lijepo izgleda i bez da joj popada pol nogica u 2 dana. Ne znam, mozda sam u krivu.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 08:35   #7
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Ak hoces profi, posaljem ti sutra link na PM, kostat ce cca 100 kn, skupa sa fensi tankim entomoloskim iglicama, jedino kaj ne znam dal isporucuju u Hr.
Ja opce vise ne znam sta je ljudima striga, ovo ili ovo?
Btw. ma kojem to profesoru je striga jako draga?

edit: Sad mi pada na pamet da vas lik mozda jebe u mozak, jer si ne mogu zamislit kak scutigeru zapiknut unutra da lijepo izgleda i bez da joj popada pol nogica u 2 dana. Ne znam, mozda sam u krivu.
Mislim na ovu drugu sliku. Sumnjam da znas profesora. On hoce samo da mu je netko donese i pokaze da ju je uhvatio, ali ne znam da li cu je uspjeti sacuvati do sljedece godine. Strpat cu ja nju u alkohol pa sta joj bude.
__________________
"Znaš li što je najljepše u životu? Želja, prijatelju."
" Željo moja, najslađi otrove. "
Tajana95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 13:39   #8
Quote:
Tajana95 kaže: Pogledaj post
Mislim na ovu drugu sliku. Sumnjam da znas profesora. On hoce samo da mu je netko donese i pokaze da ju je uhvatio, ali ne znam da li cu je uspjeti sacuvati do sljedece godine. Strpat cu ja nju u alkohol pa sta joj bude.
Bit ce ok u teglici, neke primjerke imam 10+ godina...

Vodi racuna o zajebancijama na faksu, nekad davno su stare mrcine na strojarstvu brucosima prodavale Kak zakalyalas stal kao obveznu lteraturu za Mehanicku tehnologiju....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 19:00   #9
Quote:
Tajana95 kaže: Pogledaj post
Mislim na ovu drugu sliku. Sumnjam da znas profesora. On hoce samo da mu je netko donese i pokaze da ju je uhvatio, ali ne znam da li cu je uspjeti sacuvati do sljedece godine. Strpat cu ja nju u alkohol pa sta joj bude.
Nis joj nebu u alkoholu, sam se moze stvrdnut i onda bu nemoguca za namjestiti u zbirci, sve sto taknes ce pucati.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 21:03   #10
Kukci (tvrdokrilci) cak i nakon dugog namakanja u alkoholu ostanu dovoljno pokretljivi za namjestanje i ne budu lomljivi... Kako ce proci striga nemam pojma...

Kod kukaca je alkohol (96%) zgodan jer dehidrira kukca pa samim tim postaje lijepo konzerviran...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 21:35   #11
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Kukci (tvrdokrilci) cak i nakon dugog namakanja u alkoholu ostanu dovoljno pokretljivi za namjestanje i ne budu lomljivi... Kako ce proci striga nemam pojma...

Kod kukaca je alkohol (96%) zgodan jer dehidrira kukca pa samim tim postaje lijepo konzerviran...
Ufff... Mislim da ne, upravo suprotno, i to bas kod kornjasa. Znam da mi se hrpu puta cak pronotum odvojio od zadka kolko su bili "razlohani".
Postoji doduse mogucnost da ga provlacis kroz alkoholni niz sa sve manjim i manjim postotkom alkohola da se opet rehidrira, al to je previse zezancije.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 21:41   #12
Ma nista od moje strige. Stavila sam je u teglicu i cekala da ugine pa sam je onda mislila staviti u alkohol. Jutros je uginula, ali joj je odmah pola nogu otpalo. Pojma nemam zasto. Sinoc je bila ziva i sve su noge bile na broju.
__________________
"Znaš li što je najljepše u životu? Želja, prijatelju."
" Željo moja, najslađi otrove. "
Tajana95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 22:11   #13
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Ufff... Mislim da ne, upravo suprotno, i to bas kod kornjasa. Znam da mi se hrpu puta cak pronotum odvojio od zadka kolko su bili "razlohani".
Postoji doduse mogucnost da ga provlacis kroz alkoholni niz sa sve manjim i manjim postotkom alkohola da se opet rehidrira, al to je previse zezancije.

Tako sam (96% alkohol, nikakva rehidracija, radis s kukcem dok je jos namocen u alkohol) bez problema radio kao klinjo i imao prilicnu zbirku koju su na kraju (kad sam zanemario stavljanje kuglica naftalina u kutije s kukcima) ipak unistili nametnici, ovako nesto:

https://www.agric.wa.gov.au/sites/ga...20larvalge.JPG

Cak mi je stari iz Austrije nabavio entomoloske igle, kukca nabijes, podupres noge i ticala iglama i ostavis ga da alkohol ispari... Povadis pomocne igle i buba ode u kutiju....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 14:08   #14
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Tako sam (96% alkohol, nikakva rehidracija, radis s kukcem dok je jos namocen u alkohol) bez problema radio kao klinjo i imao prilicnu zbirku koju su na kraju (kad sam zanemario stavljanje kuglica naftalina u kutije s kukcima) ipak unistili nametnici, ovako nesto:
Mozda je stvar u tome kolko je stajalo u alkoholu, meni su neke stvari znale biti mjesecima dok se nisam prisilo ic dererminirati i piknuti.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 18:55   #15
Ma ponesto je stajalo godinama, a bojim se da se ponesto jos kiseli ... Bitno je odmah ga slagati, dok je jos namocen u alkohol....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 20:43   #16
Daj da te pitam, ak nije bed, di si sve skupljao, koji dio Hr.? I sta sve, iskljucivo kornjase ili? Imas jos te zbirke?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 22:32   #17
Slavonija, kraj sezdesetih, sedamdesete... Kornjasi ali i svi ostali kukci... Vretenca, leptiri kod kojih je prilican problem kako ga ubiti a ne ostetiti... U to vrijeme nije bilo interneta pa da to na brzinu nadjes

Bio je lijep broj jelenaka, nosorozaca (nisam ga vidio desetljecima...), prilican broj raznoraznih strizibuba, cijela serija skarabeja i zlatnih mara raznih boja, od zelenih do zlatnih... Vodeni kukci (vodomari, obrubljeni kozaci, neke vodene stjenice koje su na straznjici imale cijev valjda za disanje, mislim da sam imao cak i gazivode) Tri lijepe ostakljene kutije cca 35x35 cm...

Zbirka je potpuno propala, prvo malo zapustena, onda dosao rat pa zaboravljena a nametnici ucinili svoje... Jebiga...

2000-ih proveo neko vrijeme u istocnoj africi i optimisticki skupio nesto kukaca koji se jos kisele u alkoholu...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!

Zadnje uređivanje Garofeeder : 10.07.2015. at 22:52.
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2023., 11:17   #18
Želi li netko staklenku s jelencima u alkoholu? Našla sam ih prije dvije godine zdrobljene u Maksimiru, valjda ih je biciklist prešao.
Planirala sam polijepiti dijelove i staviti na stiropor. Epoksi mi je preskupa. Shvatila sam da bi mi trebalo hrpu vremena da uopće to naučim i napravim. Oni su možda sada krhki, ne znam kako alkohol djeluje, a formaldehid nisam mogla nigdje pronaći. Javite mi se u inbox, šteta mi ovo baciti.
Hopinka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:20.