Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2007., 02:04   #1
Krštenje krši prava djeteta

Zašto se općenito mala djeca u kršćanskima obiteljima krste? Nije li to oduzimanje slobode izbora? Nije li logičnije pustit djete da odraste do dobi gdje otprilike može sam racinoano odlučiti želi li biti kršten ili ne? Čemu mu u startu nametati religiju? Kakve to veze ima ako su ti roditelji, babe i djedovi i dr kršćani? Nekako mi je to licemjerno i patetično. Ma zapravo je to nekakva društvena norma koji su manje više slijepo prihvaćaju jer su ovce. Naravno da ti možeš, kasnije izabrati religiju koju god želiš ili ne poštivati niti jednu ili imat neku svoju alternativnu i sl, ali svejdeno preloš mi je taj čin. Ja sam recimo kršten, a kršćanstvo općenito mi se gadi jer je presmiješno i banalno i licemjerno (isto kao i islam), pa sam i stoga došao do zaključka da je krštenje zapravo pokušaj silom nametanja religije netom rođenom čovjeku (a takvo nametanje i ima veliki postotak uspješnosti jer manje više svi to kasnije i slijepo prihvate)
__________________
Čisto zlo!
Discovery.v2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 09:01   #2
eto zasto
http://www.hbk.hr/katekizam/ii/ii2ee3.html#RTFToC5
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 09:44   #3
Jer je to, ono, tradicija.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 10:54   #4
Quote:
Discovery.v2 kaže:
Zašto se općenito mala djeca u kršćanskima obiteljima krste?
Zato jer su obilježena do srži prokletstvom Istočnoga grijeha od Adama i Eve!
Ako se ne krste, može se dogoditi (nedajbože) da umru u ljazi grijeha i onda im nema spasa. Moraju završiti u PAKLU.

"Po krstenju smo oslobodjeni od grijeha" i prihvaćanjem Krista otvaramo si mogućnost vječnog života u Raju.

Krštenje djeteta je ustvari ritual EGZORCIZMA:

1237 Buduci da krstenje oznacuje oslobodjenje od grijeha i od djavla, zacetnika grijeha, nad pripravnikom se izgovara otklinjanje-egzorcizam (jedan ili vise njih).

Bebe su OKALJANE ISTOČNIM GRIJEHOM

1250 Buduci da se djeca radjaju s ljudskom naravi palom i okaljanom istocnim grijehom, to su i oni potrebni novoga rodjenja u krstenju da budu oslobodjeni vlasti tame

VI. Nuznost krsta

Idu li nekrštene bebe ravno u Pakao u vječnu vatru ?

Sv. Augustin je snažno podupirao ovu gnjusobu; svi crkveni oci su je prihvaćali bez izuzetka. Doktrina vjerojatno potječe od biskupa Sv. Fulgentijusa (CE. vi, 317) koji ovako formulira ovu odvratnu kršćansku doktrinu:

“Budite sigurni, i ne sumnjajte, da ne samo ljudi koji su stekli mogućnost razumnog zaključivanja nego i malene bebe koje su započele svoj život u majčinim utrobama i tamo su umrle, ili koje su, upravo rođene, otišle s ovoga svijeta bez Sakramenta Svetoga Krštenja, primljena u ime Oca, Sina i Duha Svetoga, moraju biti kažnjene vječnom patnjom neumrle vatre; jer premda nisu počinile nikakova grijeha po vlastitoj volji, ipak su nasljedovale prvotni grijeh, po svome putenom začeću i rođenju.” (sec. 70.)

Današnji teolozi su malo oprezniji. Kada bi otvoreno tvrdili ovakvu grozotu, ubrzo bi izgubili svu svoju pastvu. Stoga pribjegavaju oprobanom triku: oni tobože NE ZNAJU što će se desiti s nekrštenom dječicom, pa glume "političku korektnost".

KATEKIZAM

1261 Što se tiče djece umrle bez krštenja, Crkva ne može drugo nego ih povjeriti Božjem milosrđu, što i čini u obredu njihova ukopa. Veliko Božje milosrđe, naime, koje želi da se svi ljudi spase, i Isusova nježnost prema djeci kada govori: "Pustite dječicu neka dolaze k meni; ne priječite im!" (Mk 10,14), dopuštaju da se nadamo da postoji put spasenja i za djecu umrlu bez krštenja. To zahtjevniji je stoga poziv Crkve da se maloj djeci ne priječi da po daru svetoga krštenja dođu Kristu.

1283 Glede djece umrle bez krštenja, liturgija Crkve nas poziva da imamo pouzdanje u Božje milosrđe te se molimo za njihovo spasenje.


Iz ovog ljigavog mimoilaženja doktrine o kazni paklom svih koji nisu kršteni proizilazi:
- ispruženi prst prijetnje: "Jer ako priječite da dječica dođu do Mene, tj. ne krstite ih...!!" teško vama, a i njima.
- Jehovina silna milost dopušta da se nadamo da postoji put spasenja i za bebe umrle bez krštenja, tj. za njih treba platiti svećenički obred pri pokopu, ali i usrdno moliti da se "spase" iako nisu mogli počiniti nikakvo zlo.
- ako nekrštena beba/dijete/embrio nije imala naručeni obred kod pokopa, završit će najvjerojatnije u PAKLU (vatra + vječni škrgut zubiju) (čistilište je postalo problematično) kao i svi oni koji nisu kršteni (naravno).
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 11:22   #5
@Nepoznati

E vidiš to je greška. Djete činom krštenja postaje kršćanin, i tek nakon toga možemo govoriti o kršćanskim pizdarijama tipa, raj, pkao, sveto trojstov, duh svet bla bla bla. Teoretski to sve nastaje NAKON krštenja, jer prije nisi kršćanin i ti pojmovi praktički za tebe ne postoje. Kakv grijeh, kakve gluposti. Dakle PARADOKS, ajmo djete npr krstit da ne završi u paklu, a takav "kršćanski pakao" za tebe niti ne postoji ako nisi kršćanin. Prelicemjerno. Recimo da sam budist, ma za mene ne postoje duh sveti, pakao, isus krist bla bla. Dakle opet dolazimo do zaključka da je to prisilni pokušaj prihvaćanja te religije. Prejadno.
__________________
Čisto zlo!
Discovery.v2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 11:24   #6
ali ce dijete cim se rodi uclanit u dinamo, hajduk, zelju...da se zna ciji je mali...nosit ce ime hrvoje, ili ante (da se zna ciji je, jelda) s druge strane mali ce u skolu krenut kao srbislav ili srbinka. poducit ce ga se svemu tome i bit ce purger, hrvat, srbin, dinamovac, hajdukovac, vegetarijanac... jer je to dobro za njega. ali nece majci bit krsten.

i to ne zato jer to lose za njega, nego zato jer ce o tome donijeti svoju odluku onda kada to bude htio...

ako ne zelite krstiti svoju djecu, nemojte to raditi. ali dajte makar stanite iza te odluke s nekim intelektualnim postenjem i nemojte to skrivat iza "slobode izbora djeteta", jer mu i inace ne dajete slobodu koju smatrate da treba imati, vec ga oblikujete kako smatrate da treba, u skladu sa svojim nazorima i uvjerenjima. sigurno da ga necete odgajati protivno svojim nazorima. pa onda i nemojte to raditi. tko vas sili?
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 11:37   #7
Quote:
Noćobdija kaže:
ali ce dijete cim se rodi uclanit u dinamo, hajduk, zelju...da se zna ciji je mali...nosit ce ime hrvoje, ili ante (da se zna ciji je, jelda) s druge strane mali ce u skolu krenut kao srbislav ili srbinka. poducit ce ga se svemu tome i bit ce purger, hrvat, srbin, dinamovac, hajdukovac, vegetarijanac... jer je to dobro za njega. ali nece majci bit krsten.

i to ne zato jer to lose za njega, nego zato jer ce o tome donijeti svoju odluku onda kada to bude htio...

ako ne zelite krstiti svoju djecu, nemojte to raditi. ali dajte makar stanite iza te odluke s nekim intelektualnim postenjem i nemojte to skrivat iza "slobode izbora djeteta", jer mu i inace ne dajete slobodu koju smatrate da treba imati, vec ga oblikujete kako smatrate da treba, u skladu sa svojim nazorima i uvjerenjima. sigurno da ga necete odgajati protivno svojim nazorima. pa onda i nemojte to raditi. tko vas sili?

Pa da, neka navija za koga god hoće, neka sluša glazbu koju god hoće, ako se kasnije želi krstiti nega se krsti. Ti roditelji koji će odgajat djete da preferira isto što i sam roditelj, ako briju na kršćanstvo, krstit će dijete, ako ne onda ga neće, ako navija za hajduk djete će upućivat u tom smijeru i sl. Ali ne vidim kakve to veze ima sa ovom temom?

Što se tiče imena ono je manje više određeno nacionalnošću, a ne religijom. Nacionalnost ne možeš promjeniti, ne možeš birati, jer si ono što su ti roditelji, dok religija nije determinirana rođenjem, religiju imaš pravo izabrati sam. Dakle ti tu mješaš avokado i kivi.
__________________
Čisto zlo!
Discovery.v2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 12:02   #8
Quote:
Discovery.v2 kaže:
Nacionalnost ne možeš promjeniti, ne možeš birati, jer si ono što su ti roditelji, dok religija nije determinirana rođenjem, religiju imaš pravo izabrati sam. Dakle ti tu mješaš avokado i kivi.

Nacionalnost se može mijenjati i birati prema osobnom nahođenju -tako je na zadnjem popisu u RH bio i jedan Eskim, netko se može osjećati Nizozemcem ili Rusom jer taj osjećaj koji je u tebi nitko nema prava uskratiti. Ta je vidljivo primjerom onih Srba koji su promijenili nacionalnost i ime, da bi se lakše uklopili u društvo skrivajući svoje porijeklo. Osjećaj pripadnosti jednom narodu je dakle relativan pojam jer se radi o osobnom osjećaju pripadnosti nacionalnom korpusu, a drugo je priča državljanstvo za koje moraš ispunjavati neke uvjete.

Religija se "bira" kulturnim okruženjem i tradicijom,a krštenje je baš nasilno uvođenje "religije otaca". Kao nacionalnost i pripadanje nekoj religiji stvar je pojedinca a zajednica samo gura određene načine ponašanja i običaje pod "moranje" kao obrazac koji je nešto uobičajeno.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 12:26   #9
Quote:
Discovery.v2 kaže:
Pa da, neka navija za koga god hoće, neka sluša glazbu koju god hoće, ako se kasnije želi krstiti nega se krsti. Ti roditelji koji će odgajat djete da preferira isto što i sam roditelj, ako briju na kršćanstvo, krstit će dijete, ako ne onda ga neće, ako navija za hajduk djete će upućivat u tom smijeru i sl. Ali ne vidim kakve to veze ima sa ovom temom?

Što se tiče imena ono je manje više određeno nacionalnošću, a ne religijom. Nacionalnost ne možeš promjeniti, ne možeš birati, jer si ono što su ti roditelji, dok religija nije determinirana rođenjem, religiju imaš pravo izabrati sam. Dakle ti tu mješaš avokado i kivi.
ima veze, kako ne. postulirao si tezu da se djecu ne treba krstiti jer da to treba prepustiti njihovom slobodnom izboru onda kada odrastu i pozele se krstiti. ako je tome tako, zasto onda roditelji koji djecu ne krste uce citavom nizu drugih obicaja i tradicija - uclanjuju ih u udruge, klubove, uce ih svirati klavir jer i oni sviraju klavir i idu na zbor, uce ih raznim prehrambenim navikama cak i onda kada to nije izbor djeteta? zasto roditelji onda ne prepuste sve to djetetu da bira? ili da odabere onda kada stekne svijest o tome sto voli a sto ne?

tko hoce neka krsti djecu, tko nece, neka to ne radi.

pored toga, krscanin koji svoje dijete ne krsti radi grijeh jer se, s aspekta svoje vjere, ponasa neodgovorno prema djetetu i njegovoj sudbini. kao krscanin, to moras uraditi, ako ti ta vjera nesto znaci.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 12:31   #10
smatram i da dijete nije kršteno, u kakvom je duhu odgajano da će takvo i biti... isto mislim da je krštenje male djece bespotreban čin, čemu obilježavanje prije nego zna što je što.. znam dosta ljudi koji su kršteni u 13. i 15. godini života jer su tako odlučili...evo ja nisam krštena i neopisivo mi je drago zbog toga, da jesam, osjećala bi se obilježeno prije no što sam sama mogla razviti neka svoja stajališta i shvaćam to kao brainwashing
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 16:02   #11
Quote:
darkNess(ie) kaže:
smatram i da dijete nije kršteno, u kakvom je duhu odgajano da će takvo i biti... isto mislim da je krštenje male djece bespotreban čin, čemu obilježavanje prije nego zna što je što.. znam dosta ljudi koji su kršteni u 13. i 15. godini života jer su tako odlučili...evo ja nisam krštena i neopisivo mi je drago zbog toga, da jesam, osjećala bi se obilježeno prije no što sam sama mogla razviti neka svoja stajališta i shvaćam to kao brainwashing
Lucky You!
Mene su (nažalost) pokrstili. Zato sam potpisao ovu izjavu, iako to župnik "ne priznaje".

Quote:
Svjedočanstvo o raskrštenju

i odricanju od pripadnosti Crkvi

Nakon razboritog promišljanja, ja,
………………………………………………………….,
budući da sam bio/bila podvrgnut/a ritualu kršćanskog krštenja kao beba
(prije dosezanja doba zrelosti),
ovime se javno odričem bilo kakvih posljedica gore spomenutog čina
i odričem Crkve koja je taj ritual izvela nadamnom.
U ime ljudskog razuma, odbacujem sva njezina Vjerovanja i svo ostalo njezino praznovjerje - a posebno podmuklo vjerovanje da se beba mora očistiti Krštenjem od navodnog “istočnog grijeha” i zlih sila navodnih demona,
jer inače ide u Pakao na vječne muke.
Ovime se želim isključiti iz napuhanih tvrdnji o broju crkvenih članova temeljenih na prošlim statistikama krštenja koje se, na primjer, koriste za stjecanje zakonskih privilegija Crkve.

Potpisao/la: ……………………………….……

Posvjedočio/la: …………………………….

Dana …..… godine …………
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 16:10   #12
Nepoznati, jesi li župnikovo 'nepriznavanje' prijavio udruzi Protagora?
mislim da bi trebao. i sugerirati im da štampaju ovakve obrasce i dijele građanima. jer, mnogi bi rado istupili van, ali ne znaju kako.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 17:28   #13
A zašto krstiti bilo koga? Zašto bilo kome dati šansu za bolji i kvalitetniji život? Iz ljubavi i želje za napretkom. Tako jednostavno.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 17:31   #14
Quote:
Discovery.v2 kaže:
Zašto se općenito mala djeca u kršćanskima obiteljima krste? Nije li to oduzimanje slobode izbora? Nije li logičnije pustit djete da odraste do dobi gdje otprilike može sam racinoano odlučiti želi li biti kršten ili ne? Čemu mu u startu nametati religiju? Kakve to veze ima ako su ti roditelji, babe i djedovi i dr kršćani? Nekako mi je to licemjerno i patetično. Ma zapravo je to nekakva društvena norma koji su manje više slijepo prihvaćaju jer su ovce. Naravno da ti možeš, kasnije izabrati religiju koju god želiš ili ne poštivati niti jednu ili imat neku svoju alternativnu i sl, ali svejdeno preloš mi je taj čin. Ja sam recimo kršten, a kršćanstvo općenito mi se gadi jer je presmiješno i banalno i licemjerno (isto kao i islam), pa sam i stoga došao do zaključka da je krštenje zapravo pokušaj silom nametanja religije netom rođenom čovjeku (a takvo nametanje i ima veliki postotak uspješnosti jer manje više svi to kasnije i slijepo prihvate)
Iz praktičnih razloga!
Ima četiri mogućnosti:
1. Ako se krsti i točna je verzija vjernika (pun pogodak!)
2. Ako se krsti i točna je verzija ateista (nikom ništa!)
3. Ako se ne krsti i točna je verzija ateista ( opet nikom ništa!)
4. Ako se ne krsti i točna je verzija vjernika (promašaj!)
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 17:50   #15
ok, orah, ali može se krstiti i u kasnijoj dobi, a da sve navedene mogućnosti i dalje vrijede. danas je smrtnost djece, srećom, svedena na nizak postotak.
uostalom, zar u slučaju smrti nekrštenog malodobnog djeteta ne bi vrijedili isti argumenti kao za nekršteno novorođenče ili preminuli fetus? teško da dijete može strašno sagriješiti.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 20:01   #16
Quote:
Orah kaže:
Iz praktičnih razloga!
Ima četiri mogućnosti:
1. Ako se krsti i točna je verzija vjernika (pun pogodak!)
2. Ako se krsti i točna je verzija ateista (nikom ništa!)
3. Ako se ne krsti i točna je verzija ateista ( opet nikom ništa!)
4. Ako se ne krsti i točna je verzija vjernika (promašaj!)
Božja Kladionica!

1. Ako se krsti i točna je verzija vjernika (pun pogodak!)

- raznih vjera ima ko' pijeska. Je li baš katolička točna? Postoji beskonačan broj mogućih teologija. Svaka poništava onu drugu.

2. Ako se krsti i točna je verzija ateista (nikom ništa!)

- ulodo utrošeno vrijeme na besmislen ritual. No nije dovoljno samo proći ritual, zar ne?

3. Ako se ne krsti i točna je verzija ateista ( opet nikom ništa!)

- život koji nije uludo protraćen u molitvi Manitu-u i očekivanju Isusa koji nikad neće doći, slobodan od praznovjerja. Bingo!

4. Ako se ne krsti i točna je verzija vjernika (promašaj!)

- samo pitanje kojeg vjernika. Možda Bog preferira da čovjek bude dobar bez očekivanja nagrade i straha od kazne - dakle nagrađuje dobre ateiste.

Zaključak: Bog nikako ne voli kalkulante i kockare.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 20:07   #17
Quote:
Discovery.v2 kaže:
Zašto se općenito mala djeca u kršćanskima obiteljima krste? Nije li to oduzimanje slobode izbora? Nije li logičnije pustit djete da odraste do dobi gdje otprilike može sam racinoano odlučiti želi li biti kršten ili ne? Čemu mu u startu nametati religiju?

hoces bolesnom detetu dati lek il ces cekati da odraste, pa da se slozi i odobri?
hoces ga nahraniti mrkvom (koju ne voli il voli) il cekati da odraste, pa ga pitati?
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 20:11   #18
Quote:
Nepoznati kaže:
Božja Kladionica!

1. Ako se krsti i točna je verzija vjernika (pun pogodak!)

- raznih vjera ima ko' pijeska. Je li baš katolička točna? Postoji beskonačan broj mogućih teologija. Svaka poništava onu drugu.

2. Ako se krsti i točna je verzija ateista (nikom ništa!)

- ulodo utrošeno vrijeme na besmislen ritual. No nije dovoljno samo proći ritual, zar ne?

3. Ako se ne krsti i točna je verzija ateista ( opet nikom ništa!)

- život koji nije uludo protraćen u molitvi Manitu-u i očekivanju Isusa koji nikad neće doći, slobodan od praznovjerja. Bingo!

4. Ako se ne krsti i točna je verzija vjernika (promašaj!)

- samo pitanje kojeg vjernika. Možda Bog preferira da čovjek bude dobar bez očekivanja nagrade i straha od kazne - dakle nagrađuje dobre ateiste.

Zaključak: Bog nikako ne voli kalkulante i kockare.
Bog je kockar i to lijevoruki! (malo kvantne fizke)
Mogućnosti si samo relativizirao suština je netaknuta!

Zadnje uređivanje Orah : 12.01.2007. at 20:59.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 20:11   #19
Quote:
Nepoznati kaže:
Božja Kladionica!

1. Ako se krsti i točna je verzija vjernika (pun pogodak!)

- raznih vjera ima ko' pijeska. Je li baš katolička točna? Postoji beskonačan broj mogućih teologija. Svaka poništava onu drugu.

2. Ako se krsti i točna je verzija ateista (nikom ništa!)

- ulodo utrošeno vrijeme na besmislen ritual. No nije dovoljno samo proći ritual, zar ne?

3. Ako se ne krsti i točna je verzija ateista ( opet nikom ništa!)

- život koji nije uludo protraćen u molitvi Manitu-u i očekivanju Isusa koji nikad neće doći, slobodan od praznovjerja. Bingo!

4. Ako se ne krsti i točna je verzija vjernika (promašaj!)

- samo pitanje kojeg vjernika. Možda Bog preferira da čovjek bude dobar bez očekivanja nagrade i straha od kazne - dakle nagrađuje dobre ateiste.

Zaključak: Bog nikako ne voli kalkulante i kockare.

Ako djetetu dam fizičkog svog obilježja. Dobrovoljno , rađanjem. Ponese li kroz moje gene dio mojih misli, karaktera. Živi li u uvjetima koje mu ja mogu osigurati...
radi čega se diže prašina zbog krštenja? Jer i to mu dajem. Poklanjam.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 20:12   #20
Quote:
car_je_gol kaže:
ok, orah, ali može se krstiti i u kasnijoj dobi, a da sve navedene mogućnosti i dalje vrijede. danas je smrtnost djece, srećom, svedena na nizak postotak.
uostalom, zar u slučaju smrti nekrštenog malodobnog djeteta ne bi vrijedili isti argumenti kao za nekršteno novorođenče ili preminuli fetus? teško da dijete može strašno sagriješiti.
Slažem se !
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:39.