Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2007., 13:52   #1
Thumbs up Od ove godine islamska gimnazija u Zagrebu

Od ove godine islamska gimnazija u Zagrebu

Islamska gimnazija u Zagrebu ove će školske godine, uz odobrenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, upisati prvu generaciju učenika koji će uz klasične predmete iz opće gimnazije učiti i predmete kao što su islamski vjeronauk, Kuran i kuranske znanosti, islamska kutura i civilizacija te arapski jezik. Murat Hađismjalović, ravnatelj gimnazije u kojoj će ove godine biti tridesetak polaznika, napomenuo je kako će škola biti bez školarine, otvorena i za učenike koji nisu islamske vjeroispovijesti, nego ih jednostavno zanimaju islamska kultura i vjera, te kako djevojke neće morati imati pokrivenu glavu.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 14:15   #2
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
Od ove godine islamska gimnazija u Zagrebu

Islamska gimnazija u Zagrebu ove će školske godine, uz odobrenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, upisati prvu generaciju učenika koji će uz klasične predmete iz opće gimnazije učiti i predmete kao što su islamski vjeronauk, Kuran i kuranske znanosti, islamska kutura i civilizacija te arapski jezik. Murat Hađismjalović, ravnatelj gimnazije u kojoj će ove godine biti tridesetak polaznika, napomenuo je kako će škola biti bez školarine, otvorena i za učenike koji nisu islamske vjeroispovijesti, nego ih jednostavno zanimaju islamska kultura i vjera, te kako djevojke neće morati imati pokrivenu glavu.
Lijepo.

Nadam se da će napravati od toga dobru školu.

Samo je neshvatljivo mali broj polaznika.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 14:55   #3
tko voli nek izvoli. ovo je jos donekle slobodna zemlja.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 21:56   #4
super!
ako mogu biti katoličke škole ne znam zašto ne bi bile muslimanske!
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 22:08   #5
ok muslimanska škola i sve to, al ris daj bojin se za tebe. iman osjećaj da ćeš eksplodirat od te količine informacija i mišljenja šta si servira u zadnjih sat vrimena.
marina_tha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 23:03   #6
Osobno sam protiv... kao i protiv katoličkih ili bilokakvih drugih "ideoloških" škola. Škola bi trebala biti mjesto gdje se djeca trebaju učiti integrirati u jedinstveno društvo, a ovako se vrši svojstvena separacija po vjerskoj i ideološkoj osnovi...

Po meni bi svi trebali iči u škole s istim programom, a onda bi im vjerska zajednica trebala osigurati dodatne sadržaje kao vannastavne aktivnosti.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 18:23   #7
Mashallah!
ovo je zaista lijepa vijest!

mislim da je postojanje takve insitucije posebno opravdano u zapadnim društvima. Ako se samo uzme u obzir muslimanska molitva koja se obavlja 5 puta dnevno onda je postojenja , bar za muslimane, opravdano jer je u takvim institucijama predviđeno vrijeme za namaz,
a u zapadnom društvu posebno je teško naći vremena za podnevnu molitvu koja se mora obaviti između 12 i 15 odnosno između 13 i 17 sati ljeti.
A mislim da svako ima pravo na slobodu ispovijedanja svoje vjere!

a temelji se udaraju kad si mlad!

kada govorimo o tradicionalnom način odgoja i obrazovanja ali iz svoj ličnog pedagoškog iskustva, mišljenja sam da se ne mogu iste metode sa istim rezulatom primijeniti na muške i ženske!

ženske su u većini slučajeva te koje nova znanja brže usvajaju itd itd
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 19:44   #8
Islamska gimnazija

Islamska gimnazija ove godine pocinje s radom. To ce biti reformirana dosadasnja Medresa. Plan i program se moze naci na stranici www.zg-medresa.hr
Medresa ce ispratiti preostale generacije. A to su jos ove tri koje su ostale i onda sa petnaestom generacijom zatvoriti jedno lijepo poglavlje i krenuti u veci izazov. Ja sam inace ucenik jedne od preostalih generacija Medrese pa se nadam da ce im uspjeti. Mada neki smatraju da su preuranili sa reformom ali mladi kadar jamci uspjeh.

Islamska gimnazija ce imati svoj prilagodjen program. Djelovati ce u istim prostorima kao i Medresa. I to svi nestrpljivo cekamo. Program ce se mijenjati, ocekuje se puno snazniji pristup proucavanju predmeta povijesti, geografije, matematike... Uz jednu veliku posebnost. ARAPSKI JEZIK. Arapski jezik bi trebao biti glavna odlika ove skole i glavna prednost ucenika koji zavrse ovu Gimnaziju. Pa ak jos nekog nesto zanima o ovoj skoli, nek pita...
islamic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 20:02   #9
ja jesam za vjerske škole.
ali ne kao alternativa državnim školama, već kao nadopuna.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 20:17   #10
Ova gimnazija nudi isto kao i drzavna. Potpuni program svih predmeta. Kao medresa nudila je kao i svaka druga strukovna skola uz naravno posebne vjerske predmete jer su se ti predmeti izucavali za obrazovanje kadrova koji bi radili u Islamskoj zajednici. To je bilo dosad kao i svaka druga strukovna skola. Pokrivala je osnovna znanja iz opcih predmeta uz dodatnu specijalizaciju strucnih. Nista nepoznato. Frizer zavrsi frizersku, automehanicar svoju skolu a efendija mora na obrazovanje u medresu. Eto... A kvaliteta kadrova odlucuje koja je strukovna skola u prednosti nad kojom.
islamic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 20:21   #11
Supeeeeer!

Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 20:28   #12
Supeeeeer!





Vase misljenje o ovoj skoli se ne moze promijeniti i meni je zao zbog toga. Ova skola je priznata od Ministarstva i drzava pomaze financiranje. Mislim da su sluzbe u Ministarstvu dovoljno upoznate sa radom Isl. gimnazije. Medresa je u sustavu Ministarstva od 2001. Prije toga bila je srednja privatna skola sa pravom javnosti. Tako da....ti mali znakovi stvarno nemaju smisla. To samo pokazuje kako ljudi tako najlakse etiketiraju neke stvari koje ne poznaju i bezrazlozno se boje realno upoznati.
islamic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 20:30   #13
čuj, po meni bi se to trebalo organizirati tako da se vjerske škole bave isključivo specifičnim područjima, tj predmetima.
D učenik ide u normalno srednju školu, a onda nakon toga ode u tu vjersku na jedan ili više satova.
I obratno, ujutro u vjersku, poslije podne u državnu.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 20:33   #14
Reci ti meni onda ba, kad se ja tako neutemeljeno radujem našoj školu, kako tumačiš nik Vojnik Gorčin?

I oprosti, ti smajlići nisu slikice Muhameda, već naše braće u toplijim krajevima.
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 20:43   #15
Vojnik...Heheheh....Zasto bi vojnik znacilo ubijanje? Vojnik moze znaciti netko tko cuva strazu i brani svoje. U tome nema nista lose. Naravno, pazeci na neke granice. Dakle...Prosvijetli me molim te izraelskim shvacanjem pojma vojnik???

A da si barem pokusao preko nekih svojih poznanika ili bilo kako drukcije upoznati kakva je situacija u toj skoli i uopce u nasoj islamskoj zajednici bolje bi shvacao neke stvari. Posteno??

A kao odgovor za ovaj prijedlog za skolovanje? Stvarao bi se dodatni trosak. Meni u ovoj skoli povijest je predavao magistar povijesti Zlatko Hasanbegovic, poznati izdavac, hrvatski jezik predaje prof. dr. Remzija Hadziefendic Paric, cuvena lingvistica (ak vas zanima mozemo nesto i o njoj hehe)...Dakle, nema apsolutno potrebe za odvajanjem. Ova zajednica izrazava potrebu za kadrom, osniva se strukovna skola uz strucni kadar i to je to. Mozete li navesti jos neki razlog zasto je ova skola nepotrebna? Zanima me misljenje.
islamic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 20:52   #16
objektivnost pristupa povijesti, sciologiji...
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 21:02   #17
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
objektivnost pristupa povijesti, sciologiji...
Ako je škola u sklopu ministarstva, onda će u ovim predmetima imati isti program kao i u bilo kojoj drugoj gimnaziji, a otvaranje ove škole ja osobno pozdravljam.
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 21:03   #18
Hhehehe....Da ste bili prisutni nekom od sati ovog magistra Hasanbegovica znali bi (cesto mu je bila praksa da kritizira neke stvari unutar islamske zajednice...ovo je bilo jako blago receno...vjerujte hehe)
Ovako, taj prof kao i svaki poslije njega u potpunosti radi po planu i programu Ministarstva. Imamo poseban predmet Povijest muslimana kojim se proucava povijest Poslanika, vladara poslije njega kao i svih drzava poslije njega. Proucavaju se Abbasidske, Emevijske, Fatimidske dinastije...Krizarski ratovi (vjerujte vrlo realan pogled i na jednu stranu i na drugu. Profesori brane perfekcionizam. ) A sto se tice predmeta Opce povijesti (tako mi to zovemo) to se proucava kao i u svakoj drugoj skoli. Bez nekakvih posebnih napomena. Prosao sam povijest u osnovnoj skoli i ponovno u Medresi i razlika u programu je jedino u kolicini gradiva. Ali u sustini razlike prakticki nema.
Sociologija takodjer... Proucava se taj predmet godinu dana na trecoj godini. Opet ponavljam. Plan i program je isti. Nema razlike i nema prilagodjavanja. Uz naravno, neke napomene i dodatne lekcije koje se tice islamskih sociologa i filozofa. Naravno, nakon obrade standardnog gradiva.
islamic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 21:07   #19
Quote:
islamic kaže: Pogledaj post
Profesori brane perfekcionizam. .
Sorry, ovdje sam htio reci zabranjuju pa evo ispravljam da ne bi bilo krivog shvacanja.
islamic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 21:47   #20
čuj, možda si ti profesori stvarno objetivni, akoje točno što ti kažeš.
no, oni koji će doći nakon njih... ?
jer jedno je službeni program, drugo su "fusnote", naglasci, onomeđu redovima na predavanjima...
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:15.