Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2007., 13:00   #61
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Av, av nije uvreda već je zagonetka koju moraš sam otkriti ili pitati brezu...

znam da je petak ali i ovo je previše za danas..
Čuj, u bitnome rapravljamo o ljudskoj razini, dok su više ("božanska") a onda (pogotovo tu na Religiji) i niže razine (životinjska, sad konkretno pseća) očito samo poštapalice za izvlačenje kad vidiš da si zabrazdila s pogrešnim tvrdnjama.

Zbilja me zanima što se ('ajd, na ljudskoj razini i u prosjeku) može kandidirati za 1. mjesto po nesebičnosti mjesto roditeljske ljubavi. (Možda mi se javi Rojs s ljubavi prema domovini ili Osana s ljubavlju prema svetom Savi i vascelom srpstvu )
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 13:22   #62
[QUOTE=Hlebyn;9314086]
Quote:
Čuj, u bitnome rapravljamo o ljudskoj razini, dok su više ("božanska") a onda (pogotovo tu na Religiji) i niže razine (životinjska, sad konkretno pseća) očito samo poštapalice za izvlačenje kad vidiš da si zabrazdila s pogrešnim tvrdnjama
Poštapalica nije a to što ti ne vidiš da je sva ljudska ljubav izgrađena na sebičnosti jer ona po našoj prirodi želi posjedovati-komandirati i uvjetovati znak je tvojeg neraspoznavanja da je samo ljubav koja može otpustiti u činu voljenja neuvjetovana ljubav a neki psi ne napuštaju niti na grobu, niti kad ih mlate i odbacuju.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 13:51   #63
Bez veze mi je da prigovori na (ljudsku) roditeljsku ljubav, koja prirodno spada u temu, na kraju završe glorifikacijom pasa.

Pitanje: da li bi majka kuja iz vjernosti prema gospodaru svjesno, neprevarena, žrtvovala svoje psiće, dala mu da ih "odnese" da ih on ne mora hraniti?

Hmm, kao kućne ljubimce uvijek sam imao mačke ... neukrotive, slobodnog duha ... ali da, jako sebične ... Ne volim miješati ljudske i životinjske odnose.

To mješanje ljudskie i pseće razine se izgleda pokušavalo u nekim kulturama. Recimo u starom Japanu su ženu htjeli dovesti do pseće vjernosti mužu. (Ili recimo negdje u Indiji, gdje neke žene još i sada misle da bi im se snahe trebale dati spaliti poslije smrti muža, ili kad nestane miraz.)
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 14:02   #64
[QUOTE=Hlebyn;9314874]
Quote:
Bez veze mi je da prigovori na (ljudsku) roditeljsku ljubav, koja prirodno spada u temu, na kraju završe glorifikacijom pasa.
Glorifikacija?

Može... glorificiram je ... priznajući da je češće neuvjetovana za razliku od kulta ljubavi koje ser kod nasa krije iza seksa-distribucije moći-i kontrole.
I što mi zbog toga možeš....???

Quote:
Pitanje: da li bi majka kuja iz vjernosti prema gospodaru svjesno, neprevarena, žrtvovala svoje psiće, dala mu da ih "odnese" da ih on ne mora hraniti?
Miješaš ljubav sa instinktom...a taj instinkt imaju sve majke svijeta pa i one ljudske
Kad razlučiš ljubav od instinkta na pravom si putu.

.
Quote:
Ne volim miješati ljudske i životinjske odnose.
Volim miješati osjećaje za koje vidimo da ih imaju i životinje i ljudi ne da njihove budu prikazane kao savršene već da ljudske ne budi toliko podizane u nebo i debelo antropocentrične.

Quote:
To mješanje ljudskie i pseće razine se izgleda pokušavalo u nekim kulturama.
Kao da je u nas drugačije....samo se radi o eufemizmu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 14:54   #65
Moji odgovori su boldani.
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

Glorifikacija?

Može... glorificiram je ... priznajući da je češće neuvjetovana za razliku od kulta ljubavi koje ser kod nasa krije iza seksa-distribucije moći-i kontrole.
I što mi zbog toga možeš....???
Ma ne želim ti ja ništa učiniti, opusti se.

Miješaš ljubav sa instinktom...a taj instinkt imaju sve majke svijeta pa i one ljudske
Kad razlučiš ljubav od instinkta na pravom si putu.
Sve ima materijalnu bazu u mozgu i genima - molim, bez preforsiranog razlučivanja.

.

Volim miješati osjećaje za koje vidimo da ih imaju i životinje i ljudi ne da njihove budu prikazane kao savršene već da ljudske ne budi toliko podizane u nebo i debelo antropocentrične.

Barem ja nisam ništa podizao u nebesa, jasno sam rekao da ima svakakvih
u raznim stupnjevima faličnih ljudi, a da je roditeljska ljubav (na ljudskoj razini) u prosjeku No. 1 po nesebičnosti !


Kao da je u nas drugačije....samo se radi o eufemizmu.
Ne mogu vjerovati: položaj žene kod nas da je u biti isti ? Oprosti, ali ovo miriši na fanatizam. Nema smisla da nastavljam, bye.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 14:54   #66
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Čovjek je prvenstveno sebično biće -to vidimo po ulogama pri podjeli rada, po privatnom vlasništvu, po gramzljivim političarIMA i pohlepi religija za što većom moći kako altruizam onda može biti opći obrazac ponašanja ako nije samo stvar društvenog ugovora?
Postovana,
sto mijenja drustveni ugovor ako je covjek prvenstveno sebicno bice, kako ste napisali? Sebicnost njegova bi mu branila da prihvati takav ugovor.

Smatram da covjek nije prvenstveno sebicno bice, naprotiv da je prvenstveno antisebicno bice. No, biti darezljiv u svemu prema drugima nije lagano, pa covjek cesto bira biti sebican.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 15:19   #67
[QUOTE=el - Fatih;9315560]
Quote:
Postovana,
sto mijenja drustveni ugovor ako je covjek prvenstveno sebicno bice, kako ste napisali? Sebicnost njegova bi mu branila da prihvati takav ugovor.

U tome je ironija; sebičnost uključuje spoznaju da bez drugoga ne možeš preživjeti i da ti je u zajendici lakše jer je bolje drugog zajahati nego ići sam uzbrdo. Sebičnost je dio naše prirode ali pod društvenim sporazumom ono postaje blaže i u okviru je dogovora.


Quote:
Smatram da covjek nije prvenstveno sebicno bice, naprotiv da je prvenstveno antisebicno bice. No, biti darezljiv u svemu prema drugima nije lagano, pa covjek cesto bira biti sebican.
Imaš sto ljudi i kilu hruha,
imaš sto ljudi i 100000 kuna,
imaš sto muškaraca i jednu raspoložljivu ženu,
imaš sto ljudi i jednu titulu

zanima me koliko dugo bi altruizam trajao u tim slučajevima... ?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 15:23   #68
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Moji odgovori su boldani.
Daj koristi kvotanje jer se sad ne vide tvoji odgovori.

No najbitnije je da i danas sa pozornice dolaze ideje gdje je žena za madraca a ne za mudraca,

neki bi rekli; sapienti sat.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 15:39   #69
Sebičnost. Ako netko ima mogućnost i sposobnost u braku imati djecu, a ne želi radi svoje vlastite komocije - pa toje posve jasno sebično do neba...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 15:48   #70
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Sebičnost. Ako netko ima mogućnost i sposobnost u braku imati djecu, a ne želi radi svoje vlastite komocije - pa toje posve jasno sebično do neba...
A vidiš, meni je pak sebično prenošenje vlastitog genetskog materijala na svoje potomke odnosno pokušavaš kopirati samog sebe... zar ima nešto sebičnije
nitko&ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 15:53   #71
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Sebičnost. Ako netko ima mogućnost i sposobnost u braku imati djecu, a ne želi radi svoje vlastite komocije - pa toje posve jasno sebično do neba...
A ljudi koji zele djecu, zele ih zbog sebe, zele ih jer bi im zivot bez njih bia nepotpun i jer se uklapaju u njihove planove, dakle, iz sebicnosti...

Ne podcjenjuj sebicnost

Osobno mislin da svako ima pravo na izbor. Kako je meni normalno da cu jednog dana imat djecu, tako je i nekom drugom normalno da nece..Osudivanja i s jedne i s druge strane bi bila obicna glupost.
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 18:26   #72
Pitanje je mišljenje. Dođoh upravo s duhovne obnove. Voditelj je bio čovjek s šestero braće i tri doktorata - kaže, jer je od malih nogu učio red, rad i disciplinu, čisto da ne rasture kuću. takvu obitelj vrijedi imati. Sve ostalo je gluma.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 21:48   #73
ja ću nešto reći, makar znam da će biti svakakvih reakcija. ja misli md aljudi koji ne žele imat djecu, su ljudi skojima nešto nije u redu, na psihičkoj bazi.
naime, ima nekoliko osobina koje karakteriziraju živi svijet i razlikuju ga od neživog. za živa bića se kaže da imaju nekoliko osobina koja nema neživi svijet nema: homeostaza, metabolizam, prilagođuju se okolini, imaju staničnu strukturu, reagiraju na podražaje i teže prokreaciji. kad neko živo biće ne teži prokraciji, ono je jednostavno nepriorodno. to je isto kao anoreksija, kad ne težiš jesti, ili kao kad ne reagiraš na podržaje.
iz perspektive života, s tim ljudima nešto nije u redu!
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 21:50   #74
Quote:
Taisa kaže: Pogledaj post
A ljudi koji zele djecu, zele ih zbog sebe, zele ih jer bi im zivot bez njih bia nepotpun i jer se uklapaju u njihove planove, dakle, iz sebicnosti...

Ne podcjenjuj sebicnost

Osobno mislin da svako ima pravo na izbor. Kako je meni normalno da cu jednog dana imat djecu, tako je i nekom drugom normalno da nece..Osudivanja i s jedne i s druge strane bi bila obicna glupost.
judi koji žele djecu žele ih iz vrlo jednostavnog razloga, a to je što im je to urođeno prirodnim putem. težnja za prokeracijom je prirodno stanje svakog živog bića.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 23:39   #75
[QUOTE=Nemruth Dagi;9315999]
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post


U tome je ironija; sebičnost uključuje spoznaju da bez drugoga ne možeš preživjeti i da ti je u zajendici lakše jer je bolje drugog zajahati nego ići sam uzbrdo. Sebičnost je dio naše prirode ali pod društvenim sporazumom ono postaje blaže i u okviru je dogovora.




Imaš sto ljudi i kilu hruha,
imaš sto ljudi i 100000 kuna,
imaš sto muškaraca i jednu raspoložljivu ženu,
imaš sto ljudi i jednu titulu

zanima me koliko dugo bi altruizam trajao u tim slučajevima... ?
Ovisi o covjeku, uvijek ovisi o covjeku.
Ne mogu ni za sebe reci kako bi postupio u jednoij od situacija koju si navela, ali mogu reci da se nadam da bi moj postupak bio u skladu s ljubavlju prema bliznjemu.
Ali zar zato jer je nesto tesko odustati i prihvatiti osrednje, da ne kazem lose?
Tezina podviga daje mu vrijednost - nije uspjeh popeti se na mont everest zato jer je najvisi na svijetu, vec zato jer je iznimno tesko to uciniti. Zar bi uspijeh bio jednak da se mozes na vrh dovesti autom ili laganom setnjom?
A tako je, smatram, i u ostalim stvarima, nije vrijednost ljubavi u tome sto je lagano ljubiti druge, cak i kada to nije tvoj osoban interes, vrijednost je jer kad ljubis druge ides protiv sebe, "umires" za druge ljubeci ih.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 23:44   #76
Kao sto rece netko na gori ljubiti svoje bliznje, one koji te ljube nije i neki problem; to rade i ubojice i lopovi. Ali ljubiti bez da trazis ili ocekujes nesto zauzvrat - to je brutalno, to je cilj, to je sve.
Imati dijete zahtjeva takvu ljubav, koja se ne obazire na strah, na misljenja drugih, koja nema odgovor na zasto - ljubav koja uistinu ljubi.
Ako ljubav ima odgovor na zasto - kakva je to ljubav? Volim te jer si super osoba, kaze on. A da ona nije super osoba zar ju vise ne bi volio? Takva je ljubav uvjetovana i, po meni, nije prava, sa velikim LJ. Prava ljubav nema uvjeta ona samo ljubi, bez pitanja, bez odgovora, ljubi i ljubi...
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 01:19   #77
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
judi koji žele djecu žele ih iz vrlo jednostavnog razloga, a to je što im je to urođeno prirodnim putem. težnja za prokeracijom je prirodno stanje svakog živog bića.
i ja razmišljam slično..
mada smatram da se u ovom modernom vremenu koje nas ***e sa svih strana...ta težnja pomalo potiskuje...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 08:05   #78
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post

Ovisi o covjeku, uvijek ovisi o covjeku.
Ne mogu ni za sebe reci kako bi postupio u jednoij od situacija koju si navela, ali mogu reci da se nadam da bi moj postupak bio u skladu s ljubavlju prema bliznjemu.
Ali zar zato jer je nesto tesko odustati i prihvatiti osrednje, da ne kazem lose?
Tezina podviga daje mu vrijednost - nije uspjeh popeti se na mont everest zato jer je najvisi na svijetu, vec zato jer je iznimno tesko to uciniti. Zar bi uspijeh bio jednak da se mozes na vrh dovesti autom ili laganom setnjom?
A tako je, smatram, i u ostalim stvarima, nije vrijednost ljubavi u tome sto je lagano ljubiti druge, cak i kada to nije tvoj osoban interes, vrijednost je jer kad ljubis druge ides protiv sebe, "umires" za druge ljubeci ih.
Zgodno Elfatinjo ali previše idealistički.
Osto bi gladan, žedan, gol i bos i još bi te pribili za dasku.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 08:06   #79
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
Kao sto rece netko na gori ljubiti svoje bliznje, one koji te ljube nije i neki problem; to rade i ubojice i lopovi. Ali ljubiti bez da trazis ili ocekujes nesto zauzvrat - to je brutalno, to je cilj, to je sve.
Imati dijete zahtjeva takvu ljubav, koja se ne obazire na strah, na misljenja drugih, koja nema odgovor na zasto - ljubav koja uistinu ljubi.
Ako ljubav ima odgovor na zasto - kakva je to ljubav? Volim te jer si super osoba, kaze on. A da ona nije super osoba zar ju vise ne bi volio? Takva je ljubav uvjetovana i, po meni, nije prava, sa velikim LJ. Prava ljubav nema uvjeta ona samo ljubi, bez pitanja, bez odgovora, ljubi i ljubi...
Naš narod kaže "gdje se ljubav useli pamet se iseli"!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 11:08   #80
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zgodno Elfatinjo ali previše idealistički.
Osto bi gladan, žedan, gol i bos i još bi te pribili za dasku.
Zar da sluga prodje bolje od Gospodara?

I gladan i zedan i gol i bos i .... bio bih sretan i ispunjen ako bih ljubio, i to ne prolazno, suplje nego onako neopisivo.

Bio bi to idealizam da nije ostvareno, bio bi da ne postoji primjer covjeka koji je to ucinio.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.