Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2011., 08:50   #861
Gradnja kuce

Laik sam glede potrebne papirologije za gradnju kuce pa bih molio za malu pomoc.
Imam zemlju u gradevinskoj zoni i zelio bih gaditi kucu.
Da bi se kuca sagradila, zanima me koje papire bih morao sakupiti/imati?

Meni pada napamet: gradevinska dozvola, lokacijska..........uglavnom neznam nista pa molim pomoc!

Hvala!
nikbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 09:05   #862
Quote:
)Ankh( kaže: Pogledaj post
jedno mozda malo cudno pitanje:

trebao bih stavljati fasadu i problem je strana kuce do susjeda koji nedozvoljava radove u svom dvoristu, kuca nije na međi odmaknuta je neikh 20 cm.

imate li kakvu pametnu za ovo jer puno bi pomoglo?
Nikakve pametne, ak ste već gradili van svih propisa sad preostaje jedino dogovoriti se sa susjedom da pretrpi taj jedan dan radova.

Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
Hvala.

Dali mi još možete reći zašto na tom pozivu piše da je i banka pozvana?
Kakve veze ima banka s tim susjedom?
Piše kao zbog toga jer je upisan kredit na našoj kući kojeg mi nismo obrisali jer nismo znali da se treba,ali to je naša stvar da mi to sami sredimo,a ne da se banka izjašnjava u vezi tog susjeda,a nema nikakve veze s njime nego s nama
Nemam pojma, na uvid se zovu vlasnici susjednih nekretnina, banka ne bi trebala s tim imati veze

Quote:
nikbad kaže: Pogledaj post
Laik sam glede potrebne papirologije za gradnju kuce pa bih molio za malu pomoc.
Imam zemlju u gradevinskoj zoni i zelio bih gaditi kucu.
Da bi se kuca sagradila, zanima me koje papire bih morao sakupiti/imati?

Meni pada napamet: gradevinska dozvola, lokacijska..........uglavnom neznam nista pa molim pomoc!

Hvala!
Prvo treba angažirati geodetu da napravi posebnu geodetsku podlogu, onda s njom kod ovlaštenog arhitekta da napravi idejni projekt. U nadležnom uredu graditeljstva se predaju svi ti papiri i ishodi rješenje o uvjetima građenja.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 10:50   #863
Mozda sam krivo napisao kuca je odmaknuta od međe nekih 20 cm u moje dvoriste sto znaci da ja imam nekih 20 cm u susjednom dvoristu duz kuce nema tu nepropisne gradnje??
__________________
The power is in your hands, don't spoil the future, fight for your family. Save the family and you saved the world!
)Ankh( is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 14:36   #864
ANKH - ma nisam stručnjak za gradnju. Shvatila sam da si u svojem dvorištu i udaljen od međe nekih 20 tak centimetara ali po nekom pravilniku kuća treba biti udaljena 4 metra jedino ako prilikom gradnje nije susjed dozvolio da se približite tako blizu. A vjerojatno je dozvolio kad ste sagradili kuću inače bi kuća bila bez građevinske dozvole a ja vjerujem da dozvolu imate. A kako ćete staviti fasadu na taj dio stvarno ne znam ako susjed ne dozvoljava da uđete u njegovo dvorište. Nemam pojma. Tu na snagu dolaze dobrosusjedski odnosi. Ako vam je dozvolio da gradite tako blizu onda neka dozvoli i ovo. Ali to je sad već njegova stvar. Ne znam. Pokušaj ga lijepo zamoliti ili preko vaše Općine neka ga oni zamole, ne znam. Valjda ste mu sa tako preblizom gradnjom stali na žulj. Ali mogao je prije reagirati. I ja imam sličan problem. Reagirala sam ali ovi ne mrdaju. Natežemo se sada oko te gradnje. Treba biti sve sređeno na papirima zbog susjeda. Mi smo se zeznuli kad smo im dozvolili da se približe 2 metra do naše međe i sada oni još potražuju nešto više. Nemam ti savjeta nego da odobrovoljiš susjeda da ti dozvoli jedan dan da ometaš njegov posjed. Sretno!
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 21:05   #865
Susjedova rupa za napu na mojem balkonu

Pozdrav svima.
Naime, uselio sam se u novi stan nedavno (vlastiti) i primjetio rupu u zidu na balkonu, pokraj klima uređaja koja dovodi neugodan miris iz susjedove kuhinje (naravno da takve stvari ne možeš primjetiti kad razgledavaš stan prije kupnje..).
Balkon je otvoren sa dvije strane, ali svejedno mi taj smrad ulazi u stan i ostavlja masnu mrlju na stropu balkona, pa sam objasnio susjedu da ta rupa ne može biti na mojem balkonu i da ću je zatvoriti nakon 7 dana, ako on ne poduzme ništa u vezi toga. Naravno, nije poduzeo ništa, zatvorio sam rupu, i sad kada je skužio da mu se vraća smrad nazad u stan, zaprijetio je da će otići ne znam kome kako bi oni to sredili na mojem balkonu, jer "neće valjda on provlačiti cijev nape po svom stanu"...

Pitanje je, kome se obratiti ukoliko primjetim drugu rupu na zidu, i kako je uopće mogla nastati prva rupa?

Hvala!
gemini666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 19:37   #866
Dogovori sa susjedima

Poštovani,
imamo sljedeću situaciju - Budući da je investitor stambene zgrade bankrotirao, a prema zadnjim informacijama odgovorna osoba se nalazi u zatvoru mi stanari sami financiramo legalizaciju bespravno sagrađenog objekta. Prvi korak je Izvedbeni plan projektanta i geodetski snimak - cijena 20.000 kn. Dogovor je bio među nama da se sve plaća po kvadraturi stana, a zajedničke prostore na 10 jednakih dijelova - koliko ima i stanova. Međutim, predstavnik stanara danas stavlja obavijest: cijena gore navedenog je 20.000/10=2.000 kn po stanu. Da li je ovo pravno u redu?
inga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 22:35   #867
Nije najsretnije rješenje.
Mora ići po neto kvadratima, koji su ekvivalent budućih suvlasničkih dijelova.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 23:54   #868
Već sam prije pisala pa opet pitam:
Susjedi su na samoj međi sagradili nekakvu kućicu od 21 kvadrat.Jasno nisu nam ništa rekli unaprijed nego su iskoristili priliku preko vikenda kad nas nije bilo kod kuće. Sada traže da se potpišemo da bi dobili dozvolu. jasno da mi na to nismo pristali i sada nam dolaze na vrata s izjavom kako će ići kod javnog bilježnika gdje će napisati izjavu kako se na tu kućicu neće više nadograđivati. Mi ne želimo potpisati da se slažemo sa njihovom gradnjom na međi a oni kažu ako dođe i inspekcija da će oni platiti kaznu ali i tako neće ništa srušiti. Što napraviti a Općina je rekla da će poslati inspekciju. Da li se ikako može stati na kraj takvim divljacima?
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 08:43   #869
Tužba za smetanje posjeda?

Rok za podnošenje tužbe za smetanje posjeda je 30 dana od počinjenja odnosno od saznanja za čin smetanja posjeda.
ako ti se ne da proučavati Zakon o vlasničkim odnosima i drugim stvarnim pravima uguglaj tužba zbog smetanja posjeda za početak.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 18:16   #870
Građenje na međi baš i nije za smetanje posjeda. Osim što mi se čini da je rok za to odavna prošao, iz ovog kratko napisanog, niti ne vidim da su oni bili u posjedu tog susjedovog dijela zemljišta uz samu među, a na kojem je izgrađeno.

Jedino za te slučajeve preostaje građevinska inspekcija, tj.prijava istoj.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 21:38   #871
krov

imam jedan problem, imam privatnu kuću, i moram raditi adaptaciju krova, ali nebi krov radila kakav je sada postojeći već bi sa svake strane krova radila mansardne kućice, tako da se može nekada napraviti potkrovni stan, trenutno nisam u mogučnosti da sve napravim, zanima me da li mi treba neka dozvola i dali mi treba dolaziti arhitekta da mi da idejni projekat i koliko to košta.
malenavita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 23:08   #872
Normalno da ti za takve prinake krova treba dozvola.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 00:01   #873
Quote:
MMK kaže: Pogledaj post
Mi ne želimo potpisati da se slažemo sa njihovom gradnjom na međi a oni kažu ako dođe i inspekcija da će oni platiti kaznu ali i tako neće ništa srušiti.
Tako su svojedobno mislili i oni na Pagu, dok im se nisu bageri pojavili u dvorištu. Samo vi naprijed s prijavom inspektoratu, kad-tad će oni ostati bez te kućice.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 13:15   #874
Pozdrav! Ne znam da li sam na pravom topicu, al ću probat. Da li netko zna gdje bi se moglo provjeriti da li je neko zemljište poljoprivredno ili građevinsko? Pretpostavljam u katastru, ali nisam sigurna. Da li treba postavit neki zahtjev za to? Hvala!
Blakey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 15:22   #875
Ne u katastru već u nadležnom uredu za graditeljstvo. Dođeš sa kopijom katastarskog plana za česticu koja te zanima i zamoliš da ti pogledaju u planu koja je namjena.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 11:34   #876
podzemni podrum

molim pomoč
1.izvinite na gramatici, stranac sam.

U Hrvatskoj namjeravamo graditi vinski podrum 12X9 m koji bi bio potpuno prekriven zemljom.mislili smo ga napraviti u roku od tjedan dana, pa me zanima, koje su moguče sankcije sa strane države, ako nas neko prijavi.
Zemljište se nalazi u zelenom pojasu in na tom mjestu je prije stajala stara kuča, koje se srušila.
Molim za vaše mišljenje šta je pametnije i šta koliko košta(dozvola-kazne...)

Puno hvala
hazy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 12:01   #877
Nadzor urbanističke inspekcije / mogućnost tužbe

Pozdrav svima,

molim vas za savjet oko slijedeće situacije.

U postupku smo prenamjene poslovnog prostora. Uspješno smo ishodvali lokacijsku dozvolu, no jedan od susjeda (odnosno suvlasnika zgrade) je putem preko predstavnika suvlasnika zgrade podnio žalbu. Žalba se više od pola godine rješavala na Ministarstvu, no -na kraju je ipak stiglo rješenje kojim se žalba odbacuje po svim točkama, pa je izdana Lokacijska dozvola ipak postala konačna.
Potom je isti taj susjed, ali ovaj put kao privatna osoba, zatražio nadzor urbanističke inspekcije nad izdanom lokacijskom dozvolom ( dakle, kod istog toga Ministarstva koje je već odbacilo njegove žalbe i učinilo lokacijsku konačnom). Urbanistička inspekcija još uvijek nije donjela odluku o ishodu zatraženog nadzora i time smo onemogućeni u daljnjem postupku dobivanja uporabne dozvole. ( iako nam je u međuvremnenu stigla potvrda glanog projekta)
Zanima me možemo li tužiti susjeda izgubljenu dobit jer nas onemogućava u dobivanju uporabne dozvole?

Osim toga, baš je prošli tjedan donešena nekakva izmjena zakona, pa me zanima može li eventualno negativno rješenje nadzora urbanističke inspekcije o lokacijskoj dozvoli "srušiti" već dobivenu potvrdu glavnog projekta? ( koja nam je temelj za ishodovanje uporabne dozvole)

unaprijed hvala na svakom odgovoru i savjetu
mondo mio is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 21:37   #878
Piše u članku 210 Zakona:
(1) Investitor može na vlastitu odgovornost i rizik pristupiti građenju na temelju konačnog rješenja o uvjetima građenja i građevinske dozvole.

(2) Ako rješenje o uvjetima građenja i građevinska dozvola nisu pravomoćni, jer je stranka pokrenula upravni spor, a investitor se zbog toga odluči s građenjem pričekati pravomoćnost rješenja o uvjetima građenja, tada investitor od takve stranke ima pravo tražiti naknadu obične štete i izmakle koristi, ako se utvrdi da je ta stranka zlorabila svoje pravo pokretanja upravnog spora.


E sad, nije mi jasna prijava urbanističkoj inspekciji, ona može poništiti akt godinu dana nakon upravnog spora i obično je redoslijed žalbi ministarstvo-upravni sud-urbanistička inspekcija.
Ja vjerujem da bude sve ok s dozvolom, jer da je bilo kaj u postupku bilo protivno zakonu ili prostornom planu ministarstvo bi odmah poništilo dozvolu ili vratilo na ponovni postupak.
Za slučaj kad je netko zbilja nekoga tužio za nadoknadu štete zbog odugovlačenja gradnje nisam čula ali eto, zakonom je omogućeno pa možete probati. Ne znam samo kak dokazati da vas je namjerno zavlačio
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 09:03   #879
(2) Ako rješenje o uvjetima građenja i građevinska dozvola nisu pravomoćni, jer je stranka pokrenula upravni spor, a investitor se zbog toga odluči s građenjem pričekati pravomoćnost rješenja o uvjetima građenja, tada investitor od takve stranke ima pravo tražiti naknadu obične štete i izmakle koristi, ako se utvrdi da je ta stranka zlorabila svoje pravo pokretanja upravnog spora.[/I]

puno hvala na odgovoru!

imaš li možda neku smjernicu o tome što to u praksi znači "utvrditi da je stranka zlorabila svoje pravo pokretanja upravnog spora" ....?Je li to nešto što se podrazumijeva ako oni izgube tužbu na upravnom sudu ili postoje neki drugi kriteriji za utvđivanje toga "zlorabljenja"

Što se tiče nadzora Urb Ins. - podnešena je odmah nakon što je Ministarstvo odgoorilo na žalbu, a istovremeno je podnešena i tužba upravnom sudu.( S tim da je tužbu upr.sudu podnjoo predstavnik zgrade, a nadzor je zatražio susjed kao privatna osoba. )
mondo mio is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 15:14   #880
Nestali kvadrati

Imam zemljište veličine "480 kvadrata". U gruntovnici i katastru je navedena ista kvadratura. Došao je geodet i izmjerio zemljište po svojim točkama...425 kvadrata. S tim mi parcela postaje premalena jer je je građevinski minimum 450 kvadrata.

Što da radim? Help!
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:04.