Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li registrirani na eGrađane?
Jesam, aktivno koristim sustav 314 81.77%
Nisam, no planiram se to učiniti 43 11.20%
Uopće nisam znao za sustav 7 1.82%
Volim klasičnu birokraciju i čekanje u redu 20 5.21%
Glasovatelji: 384. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2016., 22:19   #1
E - građani

Smatram da je ova tema potrebna na jednom čitanijem pdfu, tako da je otvaram na Gospodarstvu.

Mišljenja sam da treba popularizirati ovaj sustav, ne bi li većina građana koristila isti.

Sve što trebate učiniti jest; otići u FINA-u i zatražiti ePass ili mToken. (posao od maksimalno 5 min)

Pišite svoja iskustva i postavljajte pitanja i šaljite odgovore!
Quote:

Kako postati e-Građanin?

Korisničkim stranicama e-Građani pristupate samo ako ste registrirani korisnik. Saznajte koje korake morate poduzeti kako bi i na koji način mogli izvršiti registraciju
Želim postati e-Građanin!

Sustav e-Građani može koristiti svaki građanin Republike Hrvatske stariji od 15 godina koji posjeduje elektroničku vjerodajnicu s Liste prihvaćenih vjerodajnica.

Ukoliko ne posjedujete neku od navedenih vjerodajnica, posjetite najbližu poslovnicu Financijske agencije i na označenim šalterima zatražite vjerodajnice za e-Građane - ePass i/ili mToken.

Popis poslovnica pronađite u Dokumentima.

Za izdavanje vjerodajnica ne naplaćuje se naknada, a njihovim korištenjem možete izvršiti prijavu na e-usluge u sustavu e-Građani te Osobni korisnički pretinac.


https://pretinac.gov.hr/KorisnickiPr.../eGradani.html

Quote:
Quote:
Projekt e-Građani - učestala pitanja i odgovori

https://gov.hr/UserDocsImages//e-Gra...e-Gradjani.pdf
Prenosim s pdf-a Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Danas kada postajem e-građanin

Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Dajem časnu pijonirsku riječ da ću izbjegavat šaltere i obavljati komunikaciju sa voljenom domovinom elektronički putem Osobna korisnička pretinca.


Dužnost svakog iole infromatičkog pismena građanina ili građanke je postati e-građanin na portalu.

Ako možete pomozite i ljudima koji nisu vični računalima.

https://pretinac.gov.hr/KorisnickiPr.../eGradani.html


Ovo je velika stvar za državu i sve nas, moramo stvoriti kritčnu masu da bude što više korisnika.



Jeste li se registrirali?

Ja jesam, ne želim biti papak.
Ja sam oduševljen:

Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Ja, evo, moram pohvaliti vladu koja je uvela e-građani sustav.

Danas sam krenuo u obilazak institucija dizati papire i prvo sam se zaputio u županiju podignuti domovnicu. Nakon polusatnog čekanja, začudo, draga gospođa me upitala zašto ne koristim sustav e-građani, jer je generiranje domovnice preko sustava besplatno, u protivnom ću platiti 25 kn taj papir. Za sustav znam već dvije godine, ali činilo mi se kao glupost, tako da sam ga zanemario - do danas. Gđa. me uputila u FINA-u, na šalteru sam za manje od tri minute dobio svoj ePass, došao doma, provjerio mail i ulogirao se u sustav.

Ja možda sada zvučim kao lik koji je na top-šopu zadovoljan kupnjom usisavača na vodu, ali, zbilja, e-građani, osim što su mi uštedjeli nekoliko sati letanja po gradu od institucije do institucije, nekoliko sati čekanja u redu i nekoliko desetaka kuna - sve mi se nalazi na jednom mjestu i dostupno mi je u svakom trenutku, samo odaberem koji dokument želim, stisnem generiraj i mogu slati putem maila u pdf formatu, ili pak printati. Mislim, naprosto genijalno.

Rodni list
Domovnica
Mirovinsko
Podaci o prebivalištu i boravištu
Podaci o automobilu
...

Doslovno - sve, i sve to bez kune plaćanja dodatnih pizdarija.

Izuzetno mi je drago što postoji ovaj sustav. Smatram da je ovo od strateške važnosti za budućnost pojednostavljenja birokracije RH.

Nadam se da će Republika Hrvatska i dalje ulagati u ovaj projekt, poboljšavati ga i u konačnici na ovaj način svesti birokraciju na jednu, tako jednostavnu razinu.

Bravo.

P.s. Zbilja, prijateljska preporuka svima.

Kopirat ću ovaj, uvodni upis teme našeg moderatora:

Zadnje uređivanje tabanšaban : 30.05.2016. at 22:36.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 23:36   #2
Ovo je popis iz 2014. godine, naime puno je više institucija i opcija vezano uz Osobni korisnički pretinac:

Quote:
POPIS SVIH INSTITUCIJA I PORUKA KOJE SE ŠALJU PUTEM SUSTAVA e-Građani:

Ministarstvo financija (Porezna uprava):
  • Obavijest o plaćanju poreza na CMV (po događaju)
  • Obavijest o obračunatom porezu na dohodak (po događaju)

Ministarstvo unutarnjih poslova:
  • Obavijest o isteku registracije vozila (30 dana prije datuma isteka)
  • Obavijest o isteku valjanosti vozačke dozvole (30 dana prije datuma isteka)
  • Obavijest o isteku valjanosti osobne iskaznice (30 dana prije datuma isteka)
  • Obavijest o isteku valjanosti putovnice (30 dana prije datuma isteka)

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje:
  • Prijava na mirovinsko osiguranje M-1P (po događaju)
  • Prijava o prestanku osiguranja M-2P (po događaju)
  • Brisanje prijave o početku osiguranja M-1P (po događaju)

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje:

  • Obavijest o uplati naknade: plaće zbog privremene nesposobnosti za rad, rodiljne i roditeljske potpore, putnih troškova i troškova lijekova, prijevoza umrlih, smještaja roditelja uz dijete (po događaju, najviše dva puta mjesečno)
  • Obavijest o isteku dopunskog zdravstvenog osiguranja (po događaju, tri puta 60, 45 i 35 dana prije isteka)
  • Obavijest o iznosu salda po sklopljenoj polici dopunskog osiguranja (mjesečno)
  • Obavijest o izvršenoj promjeni kod izabranog liječnika: novi ili nijedan izabrani liječnik, tim bez nositelja (po događaju)
  • Obavijest o statusu osobe u obaveznom zdravstvenom osiguranju po promjeni osnove ili kategorije (dnevno)

Ministarstvo pravosuđa:
  • Promjena u sudskom predmetu (po događaju/dnevno)

Hrvatska akademska i istraživačka mreža:
  • Obavijest roditelju o izostanku djeteta iz škole prethodnog dana (po događaju/ujutro u 9h)

Hrvatski zavod za zapošljavanje:
  • Obavijest o ulasku u evidenciju nezaposlenih osoba HZZ-a (po događaju)
  • Obavijest o prestanku vođenja u evidenciji nezaposlenih osoba HZZ-a (po događaju)
  • Obavijest o rješavanju zahtjeva za novčanu naknadu ili novčanu pomoć (po događaju)
  • Obavijest o prestanku prava na novčanu naknadu ili pomoć (po događaju)

Ministarstvo uprave:
  • Obavijest o biračkom mjestu

Ministarstvo poljoprivrede:
  • Obavijest o obveznom cijepljenju kućnih ljubimaca (po događaju/godišnje)

Središnji registar osiguranika (REGOS):
  • Obavijest o rasporedu u OMF (po događaju) Godišnja potvrda članu OMF sa
  • svim podacima o VOJ, kategoriji, uplatama i sl. (godišnje)
  • Obavijest o mogućnosti promjene kategorije fonda (po čl. 193 Zakona o mirovinskim fondovima)
  • Obavijest o prijenosu poslova upravljanja OMF (po događaju)
  • Obavijest o pripajanju mirovinskih društava (po događaju)
  • Obavijest o adresi zatraženog edokumenta (po događaju)

Izvor: https://gov.hr/UserDocsImages//e-Gra...e-Gradjani.pdf
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 23:48   #3
Sabane, dobar savjet/podsjetnik... Lijencina sam, al ovo moram rijesit
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 23:54   #4
Ja sam naprosto oduševljen ovim sustavom. Da sam išao od institucije do institucije, danas bi izgubio sigurno pet-šest sati. Sve dokumente sam isprintao u roku od 5 min.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 13:24   #5
Nema moje opcije u anketi.

Al ozbiljno, dodaj recimo ove još (boldano)

Jesam, aktivno koristim sustav
Jesam, ne koristim aktivno sustav
Nisam, no planiram se to učiniti
Nisam nit planiram to učiniti
Uopće nisam znao za sustav
Volim klasičnu birokraciju i čekanje u redu

Zadnje uređivanje Quorgyle : 31.05.2016. at 13:42.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 14:24   #6
Još da uvedu potvdu o nekažnjavanju
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 14:40   #7
Nije potrebno ići u FINU, mogu se koristiti i bankarski tokeni na mobitelima (naravno oni koji ih imaju)

također ima i aplikacija za mobitele
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 16:04   #8
Sustav kao sustav funkcionira ok. Zakompliciran je bez posebnog razloga, umjesto da bude pojednostavljen za običan puk. Imam pristup njemu, ali dosad mi nije koristio za ništa. Sve te neke dokumente imam i ovako u nekom fasciklu, ili neki uopće ne trebaju (odjava iz HZZ?) a ove što mi trebaju ne daju preko e-građani.

Isto tako, na nekim stranicama kao e-izvadak za katastarske čestice za detaljnije provjere statusa imaju neki e-građani login, ali to izgleda nije za običan puk jer ne pale šifre. Po meni još je sve to jedan veliki kupus.
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 22:00   #9
Sustav je ok.

Koristim ponekad domovnicu,rodni list.
Besplatno, u 3 min imam sve.

Zapis iz HZMO-a o radno-pravnom statusu-elektronička radna knjižica.

Ulazim u e-imenik-gledam ocjene djeteta u školi.

Oni koji imaju blokirani račun,svakog prvog u mjesecu fina im šalje izvještaj o stanju bolkade, iznos i broj dana.

Imate uvid u svoju poreznu karticu,koliko ste dužni ili u preplati.

Ako vodite bilo kakav sudski spor, za svaku promjenu statusa predmeta ( podnesak,žalbu,odgodu,raspravu i sl. ) dobivate obavjest od ministarstva pravosuđa-informirani ste i prije svog odvjetnika.

Informacija kod kojeg ste liječnika upisani.

Itd itd...

JAKO korisna stvar za ne gubljenje vremena i novaca po raznim ustanovama kod nadrkanih šalteruša.

forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 12:29   #10
Quote:
Maxica kaže: Pogledaj post
A kaj ak trebam dokumente za djecu mlađu od 15 godina, jel to mogu preko svog e-građanina?
"
DA LI DJECA MLAĐA OD 15 GODINA MOGU DOBITI SVOJE VJERODAJNICE?
Ukoliko su djeca mlađa, nažalost morat ćete pričekati još neko vrijeme jer
planiramo implementirati sustav elektroničkih ovlaštenja kako bi se u sustavu
omogućilo dohvaćanje podataka za osobe za koje imate pravo (djeca, roditelji,
osobe lišene poslovne sposobnosti). Ovo nije ni malo jednostavno, ali vjerujemo
kako ćemo uskoro naći rješenje"



Znači za mlađe od 15 god sve po starome...
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2016., 14:57   #11
U zadnjih 7 dana, 5 članova moje obitelji i 8 prijatelja i kolega postali su e-građani.

Pozivam Vas da učinite isto; priskočite u pomoć ljudima koji nisu vični računalima, promovirajte ovaj sustav.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 06:23   #12
Nije problem u količini populacije koja se njime služi već što se može s njim. Praktički, u ovom stadiju nijedna funkcija e-građani neće učiniti da se imalo smanji red u MUP-a.
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 22:11   #13
Kako neće? Kolko sam se samo ja u životu nastajao da bi dobio j.... potvrdu o prebivalištu .

O potrebi za tim dokumentom bi se dalo raspravljati, ali ga ovako dobiješ za minutu bez da igdje ideš.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 23:23   #14
Zanimljivo da se može dobit potvrda o prebivalištu (jel to provjereno?) s obzirom da je u MUPa potrebno da s tobom bude vlasnik tog istog prebivališta s osobnom iskaznicom (što je logično).
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 23:32   #15
To nije točno. Za potvrdu o prebivalištu ne treba biti prisutan vlasnik. To uopće ne bi bilo logično, budući da na potvrdi pišu sva tvoja dosadašnja prebivališta, zašto bi trebao biti prisutan baš vlasnik zadnjeg.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 23:40   #16
@mako

e-građani onlajn je sabirnica skoro svih mogućih državnih institucija.

Iduće dokumente sam generirao sasvim besplatno:
  • rodni list
  • domovnica
  • potvrda o prebilavištu
  • potvrda o boravištu
  • uvjerenje HZZ
  • uvjerenje HZMO
  • podatke o automobilu koji je na meni

Ako te brine vjerodostojnost; svaki od tih dokumenata posjeduje elektronički pečat koji se može provjeriti. Svaki od tih dokumenata besplatan je i identične pravno-birokratske vrijednosti kao i kada ga štambilja nakurčena Zdenka na šalteru br.12, nakon što si sat vremena čekao u redu.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 23:49   #17
Moja zabuna, misli se na potvrda o boravištu. I treba bit vlasnik, jer ja tako prijavljujem curu svake godine. A logično je da je vlasnik tu jer bi se svatko mogao prijaviti na svačiju adresu onda bez tuđeg znanja.
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 23:52   #18
Ne treba ti vlasnik da bi dobio potvrdu o boravištu, pobogu.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 23:53   #19
Jedno je prijava, drugo je potvrda (to je samo dokaz da si na neki dan bio prijavljen na nekoj adresi). Potvrdu je moguce dobiti putem e-gradani, prijavu obaviti nije.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 06:03   #20
Onda ne kužim u čemu je prednost e-građani po pitanju boravišta. Možda eventualno ako zagubiš dokument?

Kad prijavljuješ boravište (kad vlasnik mora fizički bit prisutan) dobiješ potvrdu o prebivalištu koju možeš kopirat i koristit 400 puta kao valjani dokument za sve potrebe od prijave na HZZO, HZZ, poreznu, banke (provjereno).
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:34.