Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2010., 13:46   #1
Trebaju li željeznice Hrvatskoj ?

Tražim odgovor gospodarstvenika, na ne baš jednostavno pitanje iz naslova.Trebamo li uložiti milijune u modernizaciju postojeće željezničke infrastrukture ili trebamo željeznicu svesti na minimum, te otpustiti radnike iz HŽ-a koji posluje s gubicima ? Kako uspješno reorganizirati HŽ - neki primjeri za usporedbu iz inozemstva ?
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 14:04   #2
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Tražim odgovor gospodarstvenika, na ne baš jednostavno pitanje iz naslova.Trebamo li uložiti milijune u modernizaciju postojeće željezničke infrastrukture ili trebamo željeznicu svesti na minimum, te otpustiti radnike iz HŽ-a koji posluje s gubicima ? Kako uspješno reorganizirati HŽ - neki primjeri za usporedbu iz inozemstva ?
Trebaju nam više nego autoceste, ali sad je za to kasno.
Sanable is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 14:13   #3
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
Trebaju nam više nego autoceste, ali sad je za to kasno.
Može neka argumentacija,ako nije problem,zato sam ovdje i postavio topic.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 14:27   #4
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Tražim odgovor gospodarstvenika, na ne baš jednostavno pitanje iz naslova.Trebamo li uložiti milijune u modernizaciju postojeće željezničke infrastrukture ili trebamo željeznicu svesti na minimum, te otpustiti radnike iz HŽ-a koji posluje s gubicima ? Kako uspješno reorganizirati HŽ - neki primjeri za usporedbu iz inozemstva ?
Trebamo li uložiti u željeznicu, koliko i gdje, trebaju pokazati stručno-znanstvene podloge koje u RH skoro nitko ne radi za tu nakanu.
Ovdje je samo crtica iz EU, tj. kako oni rade.
Dakle, treba vidjeti što koji pravac znači za gospodarstvo, i kolika je korist od njega sada i u bližoj budućnosti. Pri ovome treba znati da direktna isplativost, odnosno određeni gubici željeznice, ne znače da neki pravac ili željeznica u cjelini nisu potrebni jer sa ekonomskog aspekta korisnost željeznice spada u domenu ekonomskog viška (potrošačev i proizvođačev višak) stvorenog postojanjem iste. Znači iako su poduzeća HŽ-a u gubicima, u nekoj mjeri željeznica generira i povoljne efekte u gospodarstvu. Perfektno banaln primjer za to je npr. suma troškova transporta roba koju netko u konačnici mora platiti, te ista opterećuje bilo proizvodni trošak, bilo kupovnu cijenu.
E sada, u kojoj su oni mjeri, i što trebamo modernizirati su zato u domeni struka, a koji su to konkretno pravci u RH možemo samo po osjećaju predviđati, dok netko ne izradi ili pošalje link na takve stručne podloge.

Druga stvar koja nas u RH muči je korupcija velika kao svemir, koja je slično kao u brodogradnji skrenula nemile milijarde kuna u nabavu svega i svačega, te također veliko neznanje i nemar prema željezničkoj infrastrukturi (održavanje) koji su na koncu te iste željeznice pretvorile u vrlo neefikasan sustav. No zato tu i je prostor za poboljšice.

Koji su sve pravci naše željeznice više ili manje "isplativi" može se naslutiti iz grafa roba prevezenih po njima, a negdje to ima po netu...
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 14:41   #5
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Tražim odgovor gospodarstvenika, na ne baš jednostavno pitanje iz naslova.Trebamo li uložiti milijune u modernizaciju postojeće željezničke infrastrukture ili trebamo željeznicu svesti na minimum, te otpustiti radnike iz HŽ-a koji posluje s gubicima ? Kako uspješno reorganizirati HŽ - neki primjeri za usporedbu iz inozemstva ?
Naravno da treba uložiti milijune u modernizaciju, no kao što netko reče, sada je možda prekasno za to.
Recesija je, milijarde su potrošene na autoceste, a željeznica propada.

Prvenstveno se treba rješiti većine nepotrebnog rukovodećeg kadra, kao i sindikalnih dužnosnika koji primaju dobre novce za ono što (ne)rade, a onda uložiti novce u infrastrukturu, pruge koje nisu godinama obnavljane i pod obavezno nabaviti bar 100 lokomotiva.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 15:11   #6
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Može neka argumentacija,ako nije problem,zato sam ovdje i postavio topic.
Ma taman je bio start Monte Carla pa mi se nije dalo pisat.
Uglavnom mi smo digli ogromne kredite za gradnju autocesta koje su osim u ljetnim mjesecima putpuno prazne i neisplative. Bar dio tih novaca je mogao ići u modernizaciju željeznica i mislim da bi ti novci bili puno pametnije utrošeni. Jedina veća investicija u HŽ je bila nabava nagibnih vlakova koji su potpuno promašena investicija. Naime da bi iskoristio prednosti nagibnog vlaka pruga mora biti nagnuta u zavoju što kod nas nije slučaj. Sjećam se da sam prije nekih godinu dana čitao razgovor s nekim vlakovođom koji već 25 godina vozi na jednoj te istoj ruti po Hrvatskoj. Čovjek kaže da danas vozi oko 30 min dulje nego što je vozio prije 20 godina. To je najbolji primjer ne samo u kojem stanju su hrv željeznice već i u kojem smjeru idu. Pošteno razrađena infrastruktura bi ubrzala i pojeftinila i prijevoz robe i ljudi. Da imamo brzu željeznicu između gradova bilo bi sasvim normalno živjeti u jednom gradu a raditi u drugom. Mislim da bi to bio korak naprijed i u rješavanju sve jače centralizacije koja je prisutna u Hrvatskoj.
S druge strane mreža autocesta po Hrvatskoj je na jako visokoj razini, čak i za europske kriterije. Samo što su te autoceste skupe i stanovništvo ih ne koristi osim ako baš mora. To je ko taxi po Zagrebu, postoji ali ti nije ni na kraj pameti kao opcija osim ako se ne radi o životu ili smrti.
A s ovime da je kasno sam mislio da Hrvatsku čeka nekoliko godina stagnacije i da u to vrijeme ne možemo ulagati u ništa dok si financijsku situaciju ne dovedemo pod kontrolu. A također nema smisla davati ikakve novce HŽu dok se situacija unutar te firme ne sredi. Ko zna na šta bi ih oni potrošili.
Ali jednog lijepog dana kada se postavimo na noge mislim da bi poštena željeznička infrastruktura trebala biti jedno od prvih ulaganja.
Sanable is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 15:26   #7
Unska pruga je zanemarena naprimjer.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 15:45   #8
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
Uglavnom mi smo digli ogromne kredite za gradnju autocesta koje su osim u ljetnim mjesecima putpuno prazne i neisplative. Bar dio tih novaca je mogao ići u modernizaciju željeznica i mislim da bi ti novci bili puno pametnije utrošeni.

Da imamo brzu željeznicu između gradova bilo bi sasvim normalno živjeti u jednom gradu a raditi u drugom. Mislim da bi to bio korak naprijed i u rješavanju sve jače centralizacije koja je prisutna u Hrvatskoj.
Ovo je posve točno. Naime, gradnja autocesta je poprimila kancerogene karakteristike, i potiho će pripomagati tonućim tendencijama RH. Tko bolje prati može uočiti niz promašenih infrastrukturnih investicija koje nemaju nikakve povartne učinke na gospodarstvo. Sada se tu radi o prestrašno puno novih autocesta koje baš ničemu ne služe, umjesto da se ulaže u željeznicu i energetiku (ali ne preskupom izgradnjoj hidrocentrala kao ova na Dobri što je još jedan čudan potez, već primarno ulaganjem u smanjanje gubitaka u prijenosu). Ovdje se vidi kako tumor napreduje. Naime, kolike efekte na ekonomiju RH postižu AC na toj karti tipa A5, planirane i započete A11, A12 i A13
Nemaju li zato ovi "poduhvati" karakter čiste potrošnje, tj. piskanja love, radi izbora i izvlačenja iste?? A oni "beskrajno važni" poput Pelješkog mosta? Zašto se ne rade ako imaju povratne efekte
Nije li moglo krovno ministarstvo preusmjeriti dio sredstava na željeznicu?
Ima tu jako puno pitanja kuda i dalje ide RH, i sve njezine investicije.

Opet odlično zapažanje je glede brze željeznice, tj. posve je nevjerovatno da Zagreb već nema nešto nalik S-Bahnu.
Ima sjajno položen pravac zapad-istok (sa velikom realnom potražnjom kretanja u tim smjerovima), kao i prema V.Gorici i Sisku, te bi uz teretnu obilaznicu i dodavanje možda još jednog ili 2 pravca, progušćenjem stanica, nabavkom (domaćih) S-Bahn ili sličnog karaktera vlakova (sa ubrzanjem 0,8-1,1 m/s2, puno vrata i sl. što sve utječe na prosječnu brzinu, odnosno kapacitet) dobio za ne prevelika ulaganja sjajan prigradsko-gradski prijevoz koji bi na korisničkoj razini pojedinca dopuštao potpunu komociju i pouzdanje ostanka u svojoj životnoj sredini, a radnu birati. Zašto ne bi i neki iz ZG putovali u Sisak ili u V. Trgovišće ili Zabok na posao i slično. Koliko bi sve to rasteretilo ceste, itd...
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 16:01   #9
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Tražim odgovor gospodarstvenika, na ne baš jednostavno pitanje iz naslova.Trebamo li uložiti milijune u modernizaciju postojeće željezničke infrastrukture ili trebamo željeznicu svesti na minimum, te otpustiti radnike iz HŽ-a koji posluje s gubicima ? Kako uspješno reorganizirati HŽ - neki primjeri za usporedbu iz inozemstva ?
Prvo gospodarstvenike samo zanima cijena prijevoza a ne starost vagona i stanje pruge.

Moj odgovor NE željeznicu treba privatizirat pod svaku cijenu i bez uslova
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 16:10   #10
I onda ćemo dobit britanski način gdje prigradski vlak jednog prevoznika smeta međugradskom drugog.
Pravi užas dostojan naših "najboljih" primjera privatizacije.Neizbježno!
Samo što će kod nas biti još gore jer u Britaniji taj brži vozi iza sporijega,a kod nas će
zaustviti sporoga na pola sata da čeka brzoga jer su pruge uglavnom jednokolosječne što će
za naše udaljenosti biti katastrofalno i uzrokovat će ogromne gubitke vremena,a sekundarne gubitke
nebih ni znao sam nabrojat.

Zadnje uređivanje zacky : 16.05.2010. at 16:23.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 17:34   #11
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
Sjećam se da sam prije nekih godinu dana čitao razgovor s nekim vlakovođom koji već 25 godina vozi na jednoj te istoj ruti po Hrvatskoj. Čovjek kaže da danas vozi oko 30 min dulje nego što je vozio prije 20 godina.
Nije vlakovođa, nego strojovođa, vlakovođa je jedno sasvim drugo zanimanje.

Nema potrebe ići tako daleko, 2001. kada sam krenuo na faks, vlak na relaciji Zagreb - Vinkovci je putovao 02:45 minuta, danas putuje 03:11 minuta, dakle u 9 godina se vrijeme putovanja povećalo za 26 minuta.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 19:07   #12
Putnički prijevoz vlakovima je neprofitabilan bilo gdje u svijetu. Živi samo na ogromnim subvencijama države. Njemačka subvencionira svoje željeznice s 11 milijardi eura godišnje, Francuska i Engleska s 5 itd.
scorpio2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 19:26   #13
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
Trebaju nam više nego autoceste, ali sad je za to kasno.
pravo receno....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 20:22   #14
Normalno da je nerentabilan sa tim cijenama.
Većina putnika traži samo jeftiniji prevoz,a njima ne treba 1. razred sa điđa miđama.
Pa tako neka prevoznik napravi vagon koji to može zadovoljit.Može se kad se hoće!
Nego želi se zaradit na kvazi troškovima rezervaciji i tko zna čega sve.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 20:44   #15
željeznice nam uopće više ne trebaju jer nemamo više industriju. možda jedino neka linija rijeka-zagreb-europa, pa da vagoni i kontejneri dolaze u zagreb, pretovaraju se u bijele kombije i roba se distribuira širom države
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 21:12   #16
da ne trebaju nam autoceste da podrze turizam, ali zato nam trebaju vlakovi da voze mortadele iz vrbovca do zagreba

nego u duhu ovog podforuma, ako nesto treba, napravit ce se, ako ne treba, nece. Radit ovo ili ono na temelju necije osobne impresije zavrsava ovakvim raspravama

za kraj, osobno sam naletio na vise istrazivanja, o infrastrukturalnim investicijama, u kojima se istice najveca da najvecu povezanost sa gospodarskim rastom imaju upravo investicije u autoceste. S druge strane, w. buffet zestoko ulaze u zeljeznice, a nije da covjek grijesi
labi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 02:22   #17
Buffet vjerovatno ulaže u moderne željeznice.
Kod nas moderne nebi išle više od 200!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 19:04   #18
Quote:
labi kaže: Pogledaj post
da ne trebaju nam autoceste da podrze turizam, ali zato nam trebaju vlakovi da voze mortadele iz vrbovca do zagreba
.... o infrastrukturalnim investicijama, u kojima se istice najveca da najvecu povezanost sa gospodarskim rastom imaju upravo investicije u autoceste.
nama su investicije u auto ceste digle gospodarski rast, to je istina ...ali nazalost je taj rast bio cista magla....jednom kad su ceste gotove ....nema vise rasta... sad bi malo mogli rast i sa peljeskim mostom, bas kad bi htjeli ....

j.....da prostis, takav rast .....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 20:24   #19
Radi se o tome da svi briju na neke krajnosti. Dalmatina možda nije loše ulaganje, bar do Zadra kao spoj s brzom cestom do Gaženice. O dijelu do Splita bi se još dalo razgovarati, ali sve iza Splita je potpuno neisplativo. Također Dalmatina koristi i turizmu te će se s vremenom vjerojatno isplatiti. Ali Slavonika je potpuni promašaj. Dosta puta sam zbog posla prolazio tom cestom i ne samo da sam je cijelu znao preći a da ne vidim auto na cesti, već sam znao stati na kavu na benzinskoj i u 20 minuta prođe oko 10 auta u oba smjera. Pa ne radi se autocesta za nekoliko automobila. Postoje i drugi koncepti bržih cesta ako se već htio povezati Osijek s ostatkom Hrvatske.
Uglavnom pošteno rješenje bi bila neka kombinacija autocesta i brze željeznice, ali za tako nešto se moraju raditi projekti o isplativosti. A ne ko kod nas da radiš autocestu isključivo zato da bi je otvorio taman pred izbore.
Sanable is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 21:43   #20
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
nama su investicije u auto ceste digle gospodarski rast, to je istina ...ali nazalost je taj rast bio cista magla....jednom kad su ceste gotove ....nema vise rasta... sad bi malo mogli rast i sa peljeskim mostom, bas kad bi htjeli ....
pa gledaj kvalitetna infrastruktura je jedan od preduvijeta gospodarskog rasta, isto kao i kvalitetno pravosudje npr... ja sam samo napomenuo da upravo autoceste imaju najveci utjecaj na taj rast od ostalih infrastrukturalnih investcija (sto je i tema topica) i to ne na nacin na koji ti mislis da utjece, kao brojcana stavka u bilanci na kraju godine, vec kao podrska sveukpnom gospodarskom zivotu...
labi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.