Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2007., 01:03   #1
Što bi se dogodilo da Isus nije umro na križu?

Što bi se dogodilo da Isus nije umro na križu? Ljudi bi dalje imali vjeru (doduše starozavjetsku) i vjerovali u Boga iz istih razloga kao i sad - većina iz ritualnih i tradicionalnih razloga, neki jer zbilja vjeruju, neki bi se samo pretvarali... I dalje bi postojalo deset Božjih zapovjedi, i dalje bi Bog procjenjivao koga će poslati gore, a koga dolje. Nemoral bi cvao, vodili bi se ratovi, batili bi i pravedni i nepravedni, čini mi se da bi sve bilo isto kao i sad. Onda se zapitam, zar je zbilja morao umrijeti onakvom mučeničkom smrću ni za što?
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 09:12   #2
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Što bi se dogodilo da Isus nije umro na križu? Ljudi bi dalje imali vjeru (doduše starozavjetsku) i vjerovali u Boga iz istih razloga kao i sad - većina iz ritualnih i tradicionalnih razloga, neki jer zbilja vjeruju, neki bi se samo pretvarali... I dalje bi postojalo deset Božjih zapovjedi, i dalje bi Bog procjenjivao koga će poslati gore, a koga dolje. Nemoral bi cvao, vodili bi se ratovi, batili bi i pravedni i nepravedni, čini mi se da bi sve bilo isto kao i sad. Onda se zapitam, zar je zbilja morao umrijeti onakvom mučeničkom smrću ni za što?
wheel...sam si dao odgovor. Radi svijeta koji tvrdokorno stoji na nepravdi.
Rijetki bi samo svojom zaslugom mogli proći do Boga. Taj zakon je teško ispoštovati.
. Kroz Kristovu žrtvu čovjek je pobijedio sam sebe ljubavlju za druge. Osvojio vrh, pokazao put.
Kristova smrt na križu poništila je Adamov pad.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 09:15   #3
Mnogi su ljudi umrli mučeničkom smrću ni za što. Ali ako je ovaj jedan umro bezveze onda je to, kao, velika tragedija.
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 09:36   #4
Quote:
Tsunade kaže: Pogledaj post
Mnogi su ljudi umrli mučeničkom smrću ni za što. Ali ako je ovaj jedan umro bezveze onda je to, kao, velika tragedija.
Mučeničkom smrću nitko ne umre nizašto.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 09:51   #5
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
a) Radi svijeta koji tvrdokorno stoji na nepravdi.
b) Rijetki bi samo svojom zaslugom mogli proći do Boga.
c) Kroz Kristovu žrtvu čovjek je pobijedio sam sebe ljubavlju za druge.
d) Kristova smrt na križu poništila je Adamov pad.
a) Svijet je bio nepravedan prije Krista i nepravedan je dan danas.
b) I danas rijetki mogu doći do Boga, a nitko samo svojom zaslugom.
c) Kakva je to Božja pravednost kad se čovjek mora boriti sa samim sobom.
d) Kakve veze ima Isus s Adamom? I što je na kraju krajeva Adam kriv? Jer nije uspio pobijediti samoga sebe? Bog je Adama stvorio takvim kakav je, a onda ga je zbog toga optužio i kaznio.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 09:53   #6
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Mučeničkom smrću nitko ne umre nizašto.
Ne bih se s tim složio. Evo u Iraku trenutno imaš vojsku ljudi koji su spremni umrijeti mučeničkom smrću ni za što.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 09:57   #7
Quote:
Tsunade kaže: Pogledaj post
Mnogi su ljudi umrli mučeničkom smrću ni za što. Ali ako je ovaj jedan umro bezveze onda je to, kao, velika tragedija.
Život i mučenička smrt ovog jednog bila je povod nastanka jedne od najvećih i najmoćnjih religija na svijetu. Pitanje smisla Isusove smrti zadire u same temelje kršćanske vjere kakvu poznajemo. A realnost nam nedvosmisleno ukazuje na to da se stvari nisu puno promijenile od vremena Isusovog raspeća na križu.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 09:58   #8
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Ne bih se s tim složio. Evo u Iraku trenutno imaš vojsku ljudi koji su spremni umrijeti mučeničkom smrću ni za što.
Kako to misliš? Govorimo li o mučeničkoj smrti ili o nečem drugom?
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:04   #9
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Kako to misliš? Govorimo li o mučeničkoj smrti ili o nečem drugom?
Pa, čovjek koji se raznese bombom za u ime svojih ideala, stavova, vjere itd., umro je mučeničkom smrću. Čula si za samoubojice u Iraku? (A vjerojatno si čula i onaj stih od Čorbe "..za ideale ginu budale...")
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:04   #10
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
a) Svijet je bio nepravedan prije Krista i nepravedan je dan danas.
b) I danas rijetki mogu doći do Boga, a nitko samo svojom zaslugom.
c) Kakva je to Božja pravednost kad se čovjek mora boriti sa samim sobom.
d) Kakve veze ima Isus s Adamom? I što je na kraju krajeva Adam kriv? Jer nije uspio pobijediti samoga sebe? Bog je Adama stvorio takvim kakav je, a onda ga je zbog toga optužio i kaznio.
wheel...vodi računa o tome da kuham ručak, pospremam kuću i razgovaram s tobom. Malo lakše.
a)...rekli smo jednako.
b) Tako je. Radi toga i je smrt na križu.
c)zakon duha traži tu borbu.
i evo sad d) uredan si čovječe...
Po Adamu smo pali a bio je jači od nas. Vidio je Boga.
Po Isusu se vratismo.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:07   #11
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Pa, čovjek koji se raznese bombom za u ime svojih ideala, stavova, vjere itd., umro je mučeničkom smrću. Čula si za samoubojice u Iraku? (A vjerojatno si čula i onaj stih od Čorbe "..za ideale ginu budale...")
Sam sebe može raznijeti....rijetko to mučenik uradi. Rijetko...ali dogodi se.
Ako bilo koga sa sobom povuče zločinac je.
Vrhovi se osvajaju u materijalnom svijetu. U duhovnom jednako tako.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:11   #12
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
c)zakon duha traži tu borbu.
i evo sad d) uredan si čovječe...
Po Adamu smo pali a bio je jači od nas. Vidio je Boga.
Po Isusu se vratismo.
c) nije zakon duha, nego Božji zakon. A to ne može biti pravedan zakon. Zašto? Zato jer je čovjek u sebi podijeljen i to Božjom voljom. Dakle krivnja nije na čovjeku.
d) Nemam ja s Adamom ništa. Ako i imam, to je zato što je Bog tako odlučio, a s Njegovom odlukom nemam ništa. Prema tome nit sam po Adamu pao, nit sam se po Isusu vratio. Ako sam pao, pao sam po Bogu, ako Mu se vratim, vratit ću se po Njemu.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:15   #13
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
c) nije zakon duha, nego Božji zakon. A to ne može biti pravedan zakon. Zašto? Zato jer je čovjek u sebi podijeljen i to Božjom voljom. Dakle krivnja nije na čovjeku.
d) Nemam ja s Adamom ništa. Ako i imam, to je zato što je Bog tako odlučio, a s Njegovom odlukom nemam ništa. Prema tome nit sam po Adamu pao, nit sam se po Isusu vratio. Ako sam pao, pao sam po Bogu, ako Mu se vratim, vratit ću se po Njemu.
Može li pauza?: Duboko je to kud si krenuo...
Teško mi je iz svoje nutrine izvlačiti odgovor pokraj usisavača koji je hm...pa nestrpljiv.
Ozbiljna je i zanimljiva tema. Meni za nju malo više mira treba.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:20   #14
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Što bi se dogodilo da Isus nije umro na križu? Ljudi bi dalje imali vjeru (doduše starozavjetsku) i vjerovali u Boga iz istih razloga kao i sad - većina iz ritualnih i tradicionalnih razloga, neki jer zbilja vjeruju, neki bi se samo pretvarali... I dalje bi postojalo deset Božjih zapovjedi, i dalje bi Bog procjenjivao koga će poslati gore, a koga dolje. Nemoral bi cvao, vodili bi se ratovi, batili bi i pravedni i nepravedni, čini mi se da bi sve bilo isto kao i sad. Onda se zapitam, zar je zbilja morao umrijeti onakvom mučeničkom smrću ni za što?
Ne. Ne bi bilo mračnog srednjeg vijeka i danas bismo vjerojatno naselili Mars, sredili Veneru, a na Mjesecu bi bili rudnici.
VioletStorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:17   #15
Quote:
VioletStorm kaže: Pogledaj post
Ne. Ne bi bilo mračnog srednjeg vijeka i danas bismo vjerojatno naselili Mars, sredili Veneru, a na Mjesecu bi bili rudnici.
Tehnika napreduje lakše od čovjeka. Misliš li da se na Marsu ubija mržnja?
A opet trvenja naša možda i potiču napredak.
Još nešto...i duhovnu stranu imamo. Ako naše živote uložimo samo u materijalni probitak - radi čega se bunimo. Imamo napredak. Ali i želju uništiti to.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 15:37   #16
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Što bi se dogodilo da Isus nije umro na križu? Ljudi bi dalje imali vjeru (doduše starozavjetsku) i vjerovali u Boga iz istih razloga kao i sad - većina iz ritualnih i tradicionalnih razloga, neki jer zbilja vjeruju, neki bi se samo pretvarali... I dalje bi postojalo deset Božjih zapovjedi, i dalje bi Bog procjenjivao koga će poslati gore, a koga dolje. Nemoral bi cvao, vodili bi se ratovi, batili bi i pravedni i nepravedni, čini mi se da bi sve bilo isto kao i sad. Onda se zapitam, zar je zbilja morao umrijeti onakvom mučeničkom smrću ni za što?
Umro bi na kotaču.
__________________
MOLON LABE
Polulud is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 16:04   #17
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Tehnika napreduje lakše od čovjeka. Misliš li da se na Marsu ubija mržnja?
A opet trvenja naša možda i potiču napredak.
Još nešto...i duhovnu stranu imamo. Ako naše živote uložimo samo u materijalni probitak - radi čega se bunimo. Imamo napredak. Ali i želju uništiti to.
Mislim da je čovjek htio reći kako je crkva koja se poziva na nauk Isusa Krista lovom na vještice izvršila atak na znanost i time unazadila napredak čovječanstva, što je i činjenica. No, uvodno pitanje više se bazira na moralnu stranu društva i čovjekovu šansu za spasenje u svjetlu Isusove patnje. A ona je više-manje ista kao što je bila i u doba Isusove muke.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 16:11   #18
Da nije umro na križu kršćanska crkva bi imala neki drugi simbol, to je sva razlika.
Ementaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 16:14   #19
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Tehnika napreduje lakše od čovjeka. Misliš li da se na Marsu ubija mržnja?
A opet trvenja naša možda i potiču napredak.
Još nešto...i duhovnu stranu imamo. Ako naše živote uložimo samo u materijalni probitak - radi čega se bunimo. Imamo napredak. Ali i želju uništiti to.
Imamo na pretek do dolaska prvog velikog meteora ili komete. A tada je format c:
VioletStorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 16:16   #20
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Mislim da je čovjek htio reći kako je crkva koja se poziva na nauk Isusa Krista lovom na vještice izvršila atak na znanost i time unazadila napredak čovječanstva, što je i činjenica.
Upravo to. Sve drugo bi bilo slično. Imali bi solarne kultove, obožavali sunce, planete, imali neku drugu dualističku religiju npr. mazdaizam i to bi bilo to.
VioletStorm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:31.