Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2007., 19:27   #41
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Nijedan. ALi jedan od one dvojice (koji bi stvarno trebali uzeti sobu i skinuti se meni sa grbače) je sam priznao kako je iz kršćanstva izbjegao u ateizam, znači nije niti tako rođen niti odgojen. Bog ne voli bahate ljude. Stvarno ne. Sve ostalo ulazi u domenu milosti...
nisam izbjegao, ni prebjegao, a nikad nisam vjerovao u boga nego su me tjerali u crkvu i sakramente zbog tradicije. e da smo svi onakvi kakvi smo rodjeni i odgojeni jos bi lupali kamenom o kamen da zapalimo vatru.
kak ti znas kaj bog voli? kaj si imala "dialog" sa bogom(prije monolog: "boze ako ne volis bahate ljude onda suti" ................. "znaci nevolis bahate ljude? hvala ti na javljanju" )
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 19:50   #42
Pa pričam s tobom, ne? Iako nemaš blage veze s religijom, ne? Onda očito nemam problema s bahatošću...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 19:52   #43
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Pa pričam s tobom, ne? Iako nemaš blage veze s religijom, ne? Onda očito nemam problema s bahatošću...
ovo je odgovor na koji post?

inace ako je na moj o tome ko nema pojma o religiji mogli bi nas dvoje dugo razgovarati ali samo ce znanost a ne vjera pokazati tko je u pravu
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 19:54   #44
Obrnuto: na kraju ovozemaljskog života ne čeka te znanost, nego... I kao dokaz da nisam zlopamtilo, dočekat ću te odmah nakon što prođeš Gazdu
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 19:56   #45
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
ALi jedan od one dvojice je sam priznao kako je iz kršćanstva izbjegao u ateizam, znači nije niti tako rođen niti odgojen. Bog ne voli bahate ljude. Stvarno ne.
Egzistencijalni ateizam je rekacija na religiju iz straha, najčešće burna, zato što se čovjek time oslobađa otuđenja i zato što se takvo oslobađanje nikada ne događa bez muke i bez mržnje. Ono se odvija u različitim oblicima: kao bolna i tjeskobna mutacija u visokoj adolescenciji ili na početku zrele dobi, kao laka i očita osvještenost već od početka adolescencije ili kasnije, ili također kao brutalna i neočekivana pobuna izazvana nekim događajem, što otkriva staru zasićenost.

Egzistencijalni ateizam je odbijanje da se čovjekova želja prepusti nekoj vanjskoj moći koja ga otuđuje zakonom (što treba i što ne treba činiti da čovjek bude kako treba) i strahom (što će biti ako ne budemo kako treba). Ta snaga za odbijanje je podjedanko sam Bog kao i religiozni aparat koji upravlja ovim ciklusom straha i u njemu drži čovjeka, a to su: zakon, grijeh, krivnja, strah, pokornički obredi, zakon, grijeh, itd. To je također odbijanje da se ljudska egzistencija zatvori u binom: zakon-kazna, ili grijeh-milost, da ju se izopači u neku vrstu tjeskobnog hodanja kroz minska polja.

Egzistencijalni ateizam je, protiv nabrojanoga, htijenje da se ljudsku egzistenciju otvori svim ljudskim vrijednostima, budućnosti, eksperimentiranju, osobnoj budućnosti, sumnji, istraživanju, odgovornosti, stvarnim danostima života, slobodi.

Egzistencijalni ateizam je, konačno, odbijanje da se čovjeka prepusti nekom hipotetičkom bogu, nekim religioznim dužnostima koje ga odvajaju od njegovih pravih ljudskih dužnosti, nekom religioznom vjerovanju koje ga odvraća od njegovog angažmana i od njegove odgovornosti za budućnost svijeta. "Ili Bog postoji, a čovjek je ništa, ili čovjek postoji...": tako je Sartre formulirao žestoku dilemu u koju religija iz straha neizbježno gura svakog čovjeka koji je postao svjestan temeljne vrijednosti, tj. svog postojanja.
(Francois Varone, Nevolje s odsutnim Bogom)

Ta vrsta pobune je izgleda normalna faza u životu i mnogi je prolaze. Čak dapače, oni koji su u toj fazi, puno su bliže pravoj vjeri nego oni koju su duboko "zakopani" u religiji straha i u svojoj samopravednosti...
Longin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 19:57   #46
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Obrnuto: na kraju ovozemaljskog života ne čeka te znanost, nego... I kao dokaz da nisam zlopamtilo, dočekat ću te odmah nakon što prođeš Gazdu
kak znas? kojeg gazdu? jahve? allaha? vishnu? flying spaghetti monster?
ili mislis na: , koji je naj cool lik u bibliji
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 19:59   #47
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Egzistencijalni ateizam je rekacija na religiju iz straha, najčešće burna, zato što se čovjek time oslobađa otuđenja i zato što se takvo oslobađanje nikada ne događa bez muke i bez mržnje. Ono se odvija u različitim oblicima: kao bolna i tjeskobna mutacija u visokoj adolescenciji ili na početku zrele dobi, kao laka i očita osvještenost već od početka adolescencije ili kasnije, ili također kao brutalna i neočekivana pobuna izazvana nekim događajem, što otkriva staru zasićenost.

Egzistencijalni ateizam je odbijanje da se čovjekova želja prepusti nekoj vanjskoj moći koja ga otuđuje zakonom (što treba i što ne treba činiti da čovjek bude kako treba) i strahom (što će biti ako ne budemo kako treba). Ta snaga za odbijanje je podjedanko sam Bog kao i religiozni aparat koji upravlja ovim ciklusom straha i u njemu drži čovjeka, a to su: zakon, grijeh, krivnja, strah, pokornički obredi, zakon, grijeh, itd. To je također odbijanje da se ljudska egzistencija zatvori u binom: zakon-kazna, ili grijeh-milost, da ju se izopači u neku vrstu tjeskobnog hodanja kroz minska polja.

Egzistencijalni ateizam je, protiv nabrojanoga, htijenje da se ljudsku egzistenciju otvori svim ljudskim vrijednostima, budućnosti, eksperimentiranju, osobnoj budućnosti, sumnji, istraživanju, odgovornosti, stvarnim danostima života, slobodi.

Egzistencijalni ateizam je, konačno, odbijanje da se čovjeka prepusti nekom hipotetičkom bogu, nekim religioznim dužnostima koje ga odvajaju od njegovih pravih ljudskih dužnosti, nekom religioznom vjerovanju koje ga odvraća od njegovog angažmana i od njegove odgovornosti za budućnost svijeta. "Ili Bog postoji, a čovjek je ništa, ili čovjek postoji...": tako je Sartre formulirao žestoku dilemu u koju religija iz straha neizbježno gura svakog čovjeka koji je postao svjestan temeljne vrijednosti, tj. svog postojanja.
(Francois Varone, Nevolje s odsutnim Bogom)

Ta vrsta pobune je izgleda normalna faza u životu i mnogi je prolaze. Čak dapače, oni koji su u toj fazi, puno su bliže pravoj vjeri nego oni koju su duboko "zakopani" u religiji straha i u svojoj samopravednosti...
inace kak si zakljucil da sam existencijalni ateist?
ko kaze da jesam?
ja sam ateist i svoj ateizam baziram na logici i dokazima i nema veze sa ikakvim traumama, kakve traume?
a to sto bi neki ovdje htjeli da se ateizam bazira na mrznji i irracionalnom ludilu-> e to je vas problem
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 20:09   #48
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
ja sam ateist i svoj ateizam baziram na logici i dokazima
Ne dragi, tvoj ateizam je baziran na pobuni i neznanju.
Longin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 20:10   #49
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Ne dragi, tvoj ateizam je baziran na pobuni i neznanju.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 20:13   #50
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Ne dragi, tvoj ateizam je baziran na pobuni i neznanju.
a da objasnis svoju glupu tvrdnju? kako? zasto?

kako si uopce doso do toga?

ah da vjerojatno ovako:

1. bog postoji
2. dakle nemoze se dokazati da ne postoji
3. buduci da se nemoze dokazati da ne postoji-> logika mu je losa
4. dakle bazira svoj ateizam na pobuni i neznanju

inace sve premise i konkluzija su ti krive
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 20:26   #51
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
inace sve premise i konkluzija su ti krive
Dečko, mani se foruma i prihvati se knjige. Odrasti malo, nauči razmišljati i raspravljati argumentirano, popuni rupe u svom golemom neznanju, smanji korištenje smajlija, i možda se čujemo opet.

EDIT: budući da sumnjam da će netko toliko dogmatičan i zadrt poput tebe htjeti proučavati kršćanske pisce, preporučam ti da se uhvatiš Nietzschea ili Sartrea. Oni će te barem izliječiti od optimistično-komfornog ateizma, koji je svakom pametnom čovjeku smiješan...
Longin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 20:31   #52
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Dečko, mani se foruma i prihvati se knjige. Odrasti malo, nauči razmišljati i raspravljati argumentirano, popuni rupe u svom golemom neznanju, smanji korištenje smajlija, i možda se čujemo opet.
tak tipicno za neuke vijernike, ne svidja im se logika i razum zbog njihove ogranicenosti i opsjednutosti bogom pa vrijedjaju druge kako su drugi neuki, glupi, irracionalni kako bi maknuli pogled sa sebe. ja bar znam da imam rupe u znanju a ti ak mislis da sve znas onda fakat neznas nista, ali opet znas onu staru : Vjera daje odgovor na sve, steta kaj taj odgovor nije nista vise od iluzije. a ak se nastavis ovak ponasat onda se fakat vise ne zelim opet cut sa tobom
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 20:42   #53
http://www.wellingtongrey.net/miscel...vs%20faith.png
Creeping Death is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 20:44   #54
da pokusavam 100 godina nebih to mogo bolje srociti
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 20:48   #55
Sve je to lijepo i krasno, međutim znanost nema nikakav odgovor na najvažnija pitanja koja muče čovjeka. Propusti ideju Boga kroz taj svoj dijagram toka znanosti i apsolutno ništa nećeš dobiti...

Koliko toga postoji čudnovatog u ovom našem svijetu, o čemu znanost ništa ne zna reći? I što suočeni s takvim pojavama znanstvenici čine? Ništa. Kažu da te fenomene znanost za sada ne može objasniti i nadaju se, vjeruju, da će možda u budućnosti moći. I što je najbolje od svega, sve takve fenomene zanemaruju, kao da i ne postoje...
Longin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 20:52   #56
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Sve je to lijepo i krasno, međutim znanost nema nikakav odgovor na najvažnija pitanja koja muče čovjeka.
Da, i?Možda jednog dana i odgovori na ta "pitanja".

Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Propusti ideju Boga kroz taj svoj dijagram toka znanosti i apsolutno ništa nećeš dobiti...

Pa jasno, to ti sve govori.
Creeping Death is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 20:53   #57
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Sve je to lijepo i krasno, međutim znanost nema nikakav odgovor na najvažnija pitanja koja muče čovjeka. Propusti ideju Boga kroz taj svoj dijagram toka znanosti i apsolutno ništa nećeš dobiti...
kad nemas ni kaj propustit kroz taj diagram

a vjera daje nekakav odgovor? prvo ga izmisli onda ga proglasi tocnim pa to postane dogma i eto to "postenog tocnog, od boga datog odgovora"
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 21:03   #58
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
a vjera daje nekakav odgovor? prvo ga izmisli onda ga proglasi tocnim pa to postane dogma i eto to "postenog tocnog, od boga datog odgovora"
Nemam volje natezati se unedogled s tobom. Bio sam ateist i znam kako razmišljaš. Suvremenu znanost poznajem vrlo dobro, a isto tako i filozofiju i religiju. I prilično sam siguran da samo neznalica može biti tako uvjeren i oduševljen ateist.

Budi intelektualno pošten i prouči malo što ti "budalasti vjernici" imaju reći. Evo, preporučujem ti Ratzingerov "Uvod u kršćanstvo" iz '68., knjigu koja je i pisana za suvremene agnostike i ateiste poput tebe.
Longin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 21:09   #59
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Nemam volje natezati se unedogled s tobom. Bio sam ateist i znam kako razmišljaš. Suvremenu znanost poznajem vrlo dobro, a isto tako i filozofiju i religiju. I prilično sam siguran da samo neznalica može biti tako uvjeren i oduševljen ateist.

Budi intelektualno pošten i prouči malo što ti "budalasti vjernici" imaju reći. Evo, preporučujem ti Ratzingerov "Uvod u kršćanstvo" iz '68., knjigu koja je i pisana za suvremene agnostike i ateiste poput tebe.
a bas ce ti ratzinger rec nekaj kaj je kontradiktorno sa poslom na kojem biva placen i moci koju taj posao sadrzava.

ali ipak procitat cu ak mi das link na tu knjigu.

a ako poznajes suvremenu znanost, i filizofiju i religiju koji su tvoji razlozi?
daj se molim te objasni
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 21:23   #60
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
daj se molim te objasni
Nitko ti to ne može objasniti dok sam ne shvatiš, a shvatiti možeš npr dok sereš na javnom WC-u i na podu primjetiš bubu koja se izvrnula na leđa i nikako se ne može okrenuti na noge, odlučiš napraviti dobro djelo i pomoći bubi da stane na noge i šutneš ju nogom, buba odleti u čošak WC-a i stane na noge ali se sa zida brzom brzinom na bubu sleti pauk i omota ju u paučinu da bi ju kasnije pojeo.

Ne moraš čitati nikakve knjige.
No22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.