Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2007., 19:39   #1
Transhumanizam

kakav je vas vjerski pogled na transhumanizam?

jeli transhumanizam grijeh?abominacija? igranje boga?

vasa misljenja molim, objasnjenje njih i ime vase religije, molim

hvala
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 19:48   #2
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
kakav je vas vjerski pogled na transhumanizam?

jeli transhumanizam grijeh?abominacija? igranje boga?

vasa misljenja molim, objasnjenje njih i ime vase religije, molim

hvala

Samo igranje.

Ima topic na Filozofiji ili na Prirodnim znanostima o tome.

Nisam sklona proglašavati grijehom pogotovo ljudske pokušaje da se nose s najvećim od svih strahova.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 20:03   #3
Quote:
Blaise kaže: Pogledaj post
Samo igranje.

Ima topic na Filozofiji ili na Prirodnim znanostima o tome.

Nisam sklona proglašavati grijehom pogotovo ljudske pokušaje da se nose s najvećim od svih strahova.
zato jer je i religija jedan od pokusaja nosenja s istim

a mene je zanimao vjernicki pogled na stvar
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 20:08   #4
Ne znam da li ispravno shvaćam transhumanizam, može se naći mnogo definicija koje se baš i ne podudraju, ali ako ga definiram kao podrsku novim tehnologijama i njihovu humanu primjenu, onda ne može (barem prema Islamskoj dogmi) nikako biti grijeh.

Ovisno koliko duboko ulazimo u spekuliranje, transhumanizam može implicirati od superhuman intelligences pa sve do tehnološkog singulariteta, tj. kraja uzrokovanim nuklearnom kataklizmom, modificiranim virusom, biološkim oružjem, itd itd.....

Islam decidirano predviđa neku vrst singulariteta (Qiyamah oliti Sudnji dan), kao i ostale religije (Kali Yuga za hinduse, Apokalipsa za hrišćane, nisam baš siguran kako katolici to definiraju, da li koriste istu alegoriju kao ortoksi, itd) ali ne kaže kada. Niti jasno kaže da će to biti tehnološki singularitet, ali najviše implikacija ima baš u tom smjeru.

Uglavnom taj dogadjaj za muslimane ima drukčije emocije od onih koje izaziva kod agnostike/ateista. Osim neke vrste končnog suda, muslimani ga doživljavaju kao dan proživljenja u novom (nepoznatom) obliku i susret sa savršenom Istinom. Taj susret je u svojoj osnovi i smisao djelovanja čovjeka na ovom svijetu, vjerovanja uopće. Susret i spoznaja Boga (po Islamu osjetilno apsolutno nemoguća u ovoj prostorno-vremenskoj dimenziji) su konačni cilj čovjeka, a ne raj ili pakao. Tj. ne vjeruje se iz straha od pakla niti iz žudnje za rajem. Susret sa Bogom, sjedinjenje, konačni je kraj i početak svega.

Zadnje uređivanje forget-me-not : 11.03.2007. at 20:43.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 20:35   #5
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
zato jer je i religija jedan od pokusaja nosenja s istim

a mene je zanimao vjernicki pogled na stvar

To ti misliš.

Mislim da "vjernički pogled na stvari" (što god to da značilo) prije svega uključuje prihvaćanje sebe i svijeta oko sebe.
U tom smislu, problema nema. Sve se odvija onako kako treba.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 22:13   #6
Mislim da ti ne zna puno vjernika (pogotovo onih stvarno religioznih) ni što je transhumanizam, na žalost...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 22:18   #7
Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Mislim da ti ne zna puno vjernika (pogotovo onih stvarno religioznih) ni što je transhumanizam, na žalost...
Dervo prizna. Prvi put čujem za taj pojam. Ako nije neki problem, volio bih da mi objasnite značenje, pa da vam onda kažem svoj stav. Ono što nezna Dervo pita. nije sramota ne znati.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 22:22   #8
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Ovisno koliko duboko ulazimo u spekuliranje, transhumanizam može implicirati od superhuman intelligences pa sve do tehnološkog singulariteta, tj. kraja uzrokovanim nuklearnom kataklizmom, modificiranim virusom, biološkim oružjem, itd itd.....
Transhumanistički singularitet blage veze nema s nuklearnim kataklizmama, biološkim oružjem, virusima, Apokalipsom, niti bilo čime sličnime. Pod singularitetom transhumanisti podrazumijevaju takav razvoj znanosti i tehnologije nakon kojega će budućnost biti doslovno nezamisliva - nama, današnjim ljudima.

Kako bi izgledala ta nezamislivost? Pa, možda u vidu pojave takvih umova (bioloških ili drugih) spram kojih bi mi, današnji ljudi bili ono što su čimpanze spram nas. Drugim riječima, da li bi čimpanza mogla uopće pojmiti suvremenu tehnologiju? Ne, nema dokaza za to. Dakle, možemo povući paralelu prema kojoj je razvoj čovječanstva čimpanze doveo i proveo kroz singularitet.
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 02:11   #9
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Dervo prizna. Prvi put čujem za taj pojam. Ako nije neki problem, volio bih da mi objasnite značenje, pa da vam onda kažem svoj stav. Ono što nezna Dervo pita. nije sramota ne znati.
Recimo ovako... radi se o filozofskom pokretu prema kojem bi čovjećanstvo trebalo ubrzano razvijati metode unaprjeđivanja vlastitog tijela i uma preko današnjih bioloških ograničenja. Dakle, transhumanisti vede čovjeka budućnosti kao biće usavršeno integraciom visokotehnoloških strojeva i genetički usavršenih organskih tijela, slobodno od bolesti, patnje, smrti, uzdignuto iznad potrebe za nasiljem, ratovanjem...

Iskreno, meni bi bilo drago da mi je netko prije rođenja ispravio neke fizičke nedostatke...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:59.