Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2009., 00:45   #221
"Kolegice" i imenjakinjo, jučer mi je prihvaćena godišnja prijava, ali onako kako sam ja pretpostavljao: "molim vas dajte mi podatak koliko u vašemu računalu piše da sam platio avansa za porez na dobit?" Aha, toliko... evo sada ću ja to upisati... izračunati i evo vama prijavu, a što kod mene nije tako nego je manje... ma ja sam vam šeprtlja. I odoh ja sa onom naljepnicom... E sada još moram sve uštimati "kako kod njih piše" i mirma Bosna i H. Tako se to radi!! Po onoj: "veži konja" (magarca) itd...

Ali, da se uozbiljim, avansi poreza na dobit se računaju od 01.05-30.04.! U tom grmu je zeko! A da sam znao...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 07:45   #222
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
"Kolegice" i imenjakinjo, jučer mi je prihvaćena godišnja prijava, ali onako kako sam ja pretpostavljao: "molim vas dajte mi podatak koliko u vašemu računalu piše da sam platio avansa za porez na dobit?" Aha, toliko... evo sada ću ja to upisati... izračunati i evo vama prijavu, a što kod mene nije tako nego je manje... ma ja sam vam šeprtlja. I odoh ja sa onom naljepnicom... E sada još moram sve uštimati "kako kod njih piše" i mirma Bosna i H. Tako se to radi!! Po onoj: "veži konja" (magarca) itd...

Ali, da se uozbiljim, avansi poreza na dobit se računaju od 01.05-30.04.! U tom grmu je zeko! A da sam znao...
Ma nisam ni sumnjala ma u biti ja nikad nisam imala problema na bilo kojoj poreznoj,cure su ok.Ti traži od nje da ti izlista karticu poreza na dobit,uskladi obvezu ili potraživanje na temeljnicu i priloži tu karticu uz nju.
Opet si poranio?Barem si jutros mogao spavati ko svi ljudi kad si dobio naljepnicu i jedna briga manje.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 10:01   #223
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Drago mi je za svakog novog člana na gospodarstvu,pogotovo na ovoj temi.
Da na ostalo se plaćaju doprinosi i porezi kao na plaću,tretira se "drugim dohotkom"pa i izvještaji koji inače idu uz isplate te vrste.
Ako želiš da ti točno izračunam napiši koliki je prirez kod tebe.
prirez je 7,5%, koliko sam shvatio potrebno je ispuniti IDD obrazac, a da li jos neki (RS-m)?
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 11:28   #224
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
prirez je 7,5%, koliko sam shvatio potrebno je ispuniti IDD obrazac, a da li jos neki (RS-m)?
Da IDD na račun 1821,iznos upišeš u kol.8=kol.9 i još
RSm: mj 00,god 2009,vrsta obračuna 03,vrsta obveznika 17,valjda nisam nešto profulala i to predaješ do 15-og u mj za prethodni.
Neto 1400,MIO oba 478,63,ZDR 358,97,porez i prirez 514,53
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 17:42   #225
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Da IDD na račun 1821,iznos upišeš u kol.8=kol.9 i još
RSm: mj 00,god 2009,vrsta obračuna 03,vrsta obveznika 17,valjda nisam nešto profulala i to predaješ do 15-og u mj za prethodni.
Neto 1400,MIO oba 478,63,ZDR 358,97,porez i prirez 514,53
mislim da sam negdje procitao da su stipendije i jos neki DD oslobodjeni placanja doprinosa, tj. da se placa samo porez i prirez, tj. u mom slucaju ukupna davanja na isplatu od 3000 bila bi 514,53
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 20:42   #226
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
mislim da sam negdje procitao da su stipendije i jos neki DD oslobodjeni placanja doprinosa, tj. da se placa samo porez i prirez, tj. u mom slucaju ukupna davanja na isplatu od 3000 bila bi 514,53
Sory greška moja na iznose veće od neoporezivog dijela plaća se samo porez i prirez(izmjene Zakona o obveznim doprinosima po kome ne idu doprinosi na stipendije).
Znaš li da onda gubiš pravo biti uzdržavani član?
Nisam računala ponovo,ide porez i prirez.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 21:03   #227
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Sory greška moja na iznose veće od neoporezivog dijela plaća se samo porez i prirez(izmjene Zakona o obveznim doprinosima po kome ne idu doprinosi na stipendije).
Znaš li da onda gubiš pravo biti uzdržavani član?
Nisam računala ponovo,ide porez i prirez.
znam, ali to je i tako vec na iznos veci od 900 kn, a jos nisam siguran da li onda idu i podaci u RS?
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 08:11   #228
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
"Kolegice" i imenjakinjo, ....! U tom grmu je zeko! A da sam znao...
Maloprodaja nije uopće takav bauk kao što misliš,vrlo je jednostavna kad u startu sve dobro posložiš,a za to se malo pomučiš i onda sve pet.Pogledaj si detalje.:
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 08:14   #229
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
znam, ali to je i tako vec na iznos veci od 900 kn, a jos nisam siguran da li onda idu i podaci u RS?
Sada mislim da onaj iznos poreza i prireza ne valja,javim ti se
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 08:47   #230
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Sada mislim da onaj iznos poreza i prireza ne valja,javim ti se
PROVJERENO:neoporezivo 1600 kn stipendije(ukupna 3000)
oporezivo razlika 1400 kn pa u IDD u kol 6 upišeš podatke
porez 25%-496,46+prirez 7,5%-37,23 što je ukupno 533,69 kn
Rsm se ne predaje jer nema doprinosa
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 10:40   #231
Eh, evo još jednog knjiškog moljca :-)

Čitam vas čitam ( osobito Dubravku :-)) pa odlučih da se i ja uključim u raspravu.
Knjigovodstvom se bavim 14 godina, od kojih zadnje 4 godine u svom vlastitom knjigovodstvenom uredu.
Moram reći da me strašno nervira činjenica koliko ljudi podcjenjuje naš posao ( čast izuzecima ).
Ponekad imam osjećaj da ću puknit od stalno nekih novih izmjena zakona, dopuna, tumačenja i čega sve ne. A područje potrebnog znanja je više nego ogromno.

Ono što ja ustvari nikada neću moći shvatiti je zbog čega knjigovođe misle da su jedan drugom neprijatelj? Držimo se postrani svaki za sebe i bojimo se ko da će ti drugi knjigovođa ukrasti klijenta ako te pozdravi na ulici.

A sada pitanje:
Zašto ja kao vlasnik obrta ( u ovom slučaju knjigovodstvenog obrta ) moram plaćati doprinos hrvatskog obrtničkoj komori kao član udruženja obrtnika po sili zakona kad je predsjednik tog udruženja ujedno i predsjednik nadzornog odbora tgovačkog društva koje posluje na istoj adresi kao i udruženje a djelatnost mu je knjigovodstvo.
Što bi značilo, ja po sili zakona plaćam doprinos komori, a oni su mi konkurencija.
Tj. dolazim na sastanak udruženja obrtnika ( sastanak je za sve vrste djelatnosti ) i zadnjih pola sata slušam o trgovačkom društvu za poslove knjigovodstva koje posluje na istoj adresi kao i udruženje i nagovaranju obrtnika da pređu u njihov knjigovodstveni servis, jer će im tako biti najbolje, najisplatijvije, najjeftinije i najjednostavnije. A ja i ostali knjigovodstveni obrti financiramo rad udruženja. Koji rad ?
Meni ovo nema logike. Ima li vama ??
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 11:29   #232
Quote:
Jedina kaže: Pogledaj post
Eh, evo još jednog knjiškog moljca :-)

Čitam vas čitam ( osobito Dubravku :-)) pa odlučih da se i ja uključim u raspravu.
Knjigovodstvom se bavim 14 godina, od kojih zadnje 4 godine u svom vlastitom knjigovodstvenom uredu.
Moram reći da me strašno nervira činjenica koliko ljudi podcjenjuje naš posao ( čast izuzecima ).
Ono što ja ustvari nikada neću moći shvatiti je zbog čega knjigovođe misle da su jedan drugom neprijatelj? Držimo se postrani svaki za sebe i bojimo se ko da će ti drugi knjigovođa ukrasti klijenta ako te pozdravi na ulici.

Meni ovo nema logike. Ima li vama ??
Draga kolegice,pomislih evo mi još jedna pomoć na forumu pa se iskreno nadam da ćeš i ostati.
Imali smo raspravu na tu temu pa mi se dogodi da pitam je li uopće zna nešto o računovodstvu da znam na koji način da mu odgovorim,pa onda ispadnem arogantna..no nema veze.
Ja osobno imam super odnose sa kolegama i kolegicama iz naše branše,redovno se čujemo,tipa:daj sad mi se pojavio slučaj,i tko zna kad pa da ne gubim vrijeme,tako se nadopunjujemo.To ti je od osobe do osobe,ma imala sam ja u svom servisu sličnih slučajeva gdje komitent ode drugom jer mu je dotični ponudio nižu cijenu,ali onda mi dođu dva nova i tako je išlo.
Što se tiče Komore,ah što reći,HOK ima jedino Obrtnički list koji je nešto što se vidi i ništa više,bitno da svi moraju plaćati i paušal i na dohodak.Mi tu ne možemo ništa napraviti.
A u Udruženju obrtnika ako za nešto zoveš,x puta sam imala osjećaj da me se žele što prije riješiti sa telefona.
Najviše me užasava kad vidim postavljena pitanja ovdje na forumu onih koji imaju svoga knjigovođu a oni jadni traže ovdje odgovore.Zar ne bi bilo normalno da im knjigovođa pojasni neke stvari da ne lutaju okolo pa onda za neke sitnice priupitaju?
Ili...meni je knjigovođa rekao da...pa onda dok mu sve objasniš izgubiš vremena ,nešto propustiš nenamjerno..
Zato mi je drago kad se još netko uključi m,nešto dopuni ili da svoj komentar,eto često je to bio Dante,nestao je u zadnje vrijeme,ali vratiće se on ja bar mislim.
Drugi se slabo uključuju u neke od rasprava,ne znam zašto,ali to dobro dođe svima,dosta toga iz prakse naučiš zato šaljem ti pozdrav.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 11:59   #233
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ja osobno imam super odnose sa kolegama i kolegicama iz naše branše,redovno se čujemo,tipa:daj sad mi se pojavio slučaj,i tko zna kad pa da ne gubim vrijeme,tako se nadopunjujemo.To ti je od osobe do osobe,ma imala sam ja u svom servisu sličnih slučajeva gdje komitent ode drugom jer mu je dotični ponudio nižu cijenu,ali onda mi dođu dva nova i tako je išlo.
Eh, kad se meni pojavljuju sami neki čudni slučajevi. A ponekad imam osjećaj ko da se za mene lijepe samo komitenti sa takvim situacijama. A onda počinje natezanje sa zakonima, traženje mišljenja središnjeg ureda, dogovori i razgovori sa savjetnicima RRIF-a, traženje njihovog pisanog mišljenja, dokazivanje poreznim inspektorima tko je u pravu....ma svašta nešt, znaš i sama kako je to.

Odmah da te pitam Dubravka, jel imaš i certifikat ovlaštenog računovođe ? Ja sam se prijavila, samo čekam da se sakupi dovoljan broj kandidata na ovom prostoru ( Osijek ), pa da krenemo konačno.
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 12:06   #234
Quote:
Jedina kaže: Pogledaj post
Eh, kad se meni pojavljuju sami neki čudni slučajevi.

Odmah da te pitam Dubravka, jel imaš i certifikat ovlaštenog računovođe ? Ja sam se prijavila, samo čekam da se sakupi dovoljan broj kandidata na ovom prostoru ( Osijek ), pa da krenemo konačno.
Hej moja Slavonko,sada sam 10 g u Zagrebu kad smo se preselili svi zbog školovanja sinova.
Inače sam u Osijeku išla u školu a imam certifikat tek kad je to počelo nekako među prvima kad je to krenulo,ja sam položila u RIF-u.Ti ideš na RRIF ili RIF?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 14:58   #235
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
eto često je to bio Dante,nestao je u zadnje vrijeme,ali vratiće se on ja bar mislim.
.

ma tu sam ja i sve pratim, samo nemam toliko vremena u zadnje vrijeme, a ti si i brža i pametnija od mene

nisam nigdje otišao ....
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 15:23   #236
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post

ma tu sam ja i sve pratim, samo nemam toliko vremena u zadnje vrijeme, a ti si i brža i pametnija od mene

nisam nigdje otišao ....
Vratija se Šime iz Amerikee...jesam li dobro rekla kako vi kažete?Zgodna pjesmica....vratiš se iz Amerike pa u "gospodarstvo"
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 05:18   #237
Poštovani vi, koji znate više: Dali se obvezno plaća doprinos za šume, dali ga plaćaju svi "gospodarski subjekti", čini mi se da tako piše?? Zapravo, ako pitanje nije glupo, što se pod tim misli?? Dali je firma koja se bavi "ostalom" veleprodajom "gospodarski subjekt" i obvezna je plaćati?? Ima li igdje kakvo pismeno objašnjenje?

PAZITE DOBRO što ćete odgovoriti!! Ja imam dva odgovora vaših kolega: jedan godinama nikome ne obračunava, smatrajući da se to odnosi samo na one koji na neki način iskorištavaju šume, a drugi godinama obračunava i plaća za svih. Kako ni jedan komitent onog prvog nije nikada imao ni najmanji problem glede toga, pitam se dali sam ja blesav, jer sam vjerovao onome drugome i redovno plaćao?? Nije mi žao, šume volim i pomogao bi ih, ali ovako veliko neslaganje dva servisa i nedostatak bilo kakve reakcije jednostavno ne razumijem. Sliči mi na rupu, ali poveću...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 12:36   #238
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Poštovani vi, koji znate više: Dali se obvezno plaća doprinos za šume, dali ga plaćaju svi "gospodarski subjekti", čini mi se da tako piše?? Zapravo, ako pitanje nije glupo, što se pod tim misli?? Dali je firma koja se bavi "ostalom" veleprodajom "gospodarski subjekt" i obvezna je plaćati?? Ima li igdje kakvo pismeno objašnjenje?

PAZITE DOBRO što ćete odgovoriti!!
DA po Zakonu je obavezan(uzmi časopis RRIF ili RIF,e sad točno ima ih koji nikad nisu obračunavali jer šume nisu u izlistu porezne uprave svih računa nego se obrazac šalje direkt šumama,pa te tako referent ne može ni pitati zašto pored turističke nisi obračunao i šume.Obrtnici dobitaši po Zakonu NISU obveznici dopr.za šume.
Ja u svojoj praksi još nisam čula da je netko odgovarao što nije obračunao.
Pa sinoć u Otvorenom su sindikalisti govorili o nametima koji nisu potrebni,pa za mene je i taj.
Neka plaća onaj tko ima veze sa šumama,drvna,papirna itd industrija,to bi ja napravila kad bi bila vlast...
Inače Saboru je upućen prijedlog od strane...za ukidanje neporeznih obveza i njihovo smanjenje,ali ne znam da li je usvojeno.Vjerovatno ako i bude odnosiće se na 2009 g.a za 2008 ostaje pa ti razmisli hoćeš ili nećeš.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 21:35. Reason: ispravak quote-a
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 13:33   #239
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
DA po Zakonu je obavezan(uzmi časopis RRIF ili RIF,e sad točno ima ih koji nikad nisu obračunavali jer šume nisu u izlistu porezne uprave svih računa nego se obrazac šalje direkt šumama,pa te tako referent ne može ni pitati zašto pored turističke nisi obračunao i šume.
Ja u svojoj praksi još nisam čula da je netko odgovarao što nije obračunao.
Slažem se, pa evo plaćam to redovno. Znam da se ne prati od strane porezne uprave, ali mislim se ako je takav zakon, pa poštujmo zakon. Ali, evo ove godine (loše!!) sam se upitao koliko sam ja naivan? Ovi kojima knjigovođa ne obračunava i oni ne plaćaju ipak su sa tih 500-1.000 kn (nekakav prosjek?) mogli otići na nekoliko lijepih večerica! A znam da već 5-6 godina ne plaćaju, pa to je već respektabilna ušteda?? Mislim da počinjem štediti i na šumama... Sve drugo već je skresano!
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 21:36. Reason: ispravak quote-a
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 19:20   #240
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Hej moja Slavonko,sada sam 10 g u Zagrebu kad smo se preselili svi zbog školovanja sinova.
Inače sam u Osijeku išla u školu a imam certifikat tek kad je to počelo nekako među prvima kad je to krenulo,ja sam položila u RIF-u.Ti ideš na RRIF ili RIF?
Ma ja sam ustvari Međimurka :-)) samo ovdje živim zadnjih 5 godina.
A ja sam u RRIF - u jer s njima surađujem od samih početaka.
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:08.