Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2009., 15:28   #501
sve jasno, hvala
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 15:39   #502
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post

Prilikom isplate neto i obustave za auto zatvaraš potraživanje od radnika i njegov neto.
Troškovi auta - leasing, gorivo, registracija ... i dalje se normalno knjiže u troškove?
Da li je isto tako ispravno da radnik uplati iznos iz IRE na račun firme nakon šta dobije plaću (ako se sve to radi retroaktivno!)?
Bio je jedan dio jasan
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 17:34   #503
Ako ideš na jednu od solucija sve troškove vezane za dotični automobil knjižiš 100%.
Retroaktivno ne može,iz razloga što je u Zakonu rečeno tako da ti ne pišem na dugačko znači krećeš odlukom od slijedećeg mjeseca.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 18:50   #504
Ma pojma vi nemate! E pa ovako: uzme se na operativni leasing Renault Clio serviser, naravno full oprema. To je onaj što nema zdnja stakla ni zadnje sjedište-dakle transporter, dvosjed. Krasan Clio, a teretnjak?!? NEMA privatnih km, nema 30%, NEMA problema, IMA malo skuplju cestarinu i obvezni kasko, ma baš me briga. Dok firma ima, ima. A što je dobar za žene?? Ode i kupi što treba, pa samo iskrene u zadnji dio, skoro i kolica stanu! A za majke? Kolica za bebu stanu lako unutra, bez slaganja...

Jedino što mi je bezobrazno RBA leasing sada opalio 200 Eura (dvije stotine!!) za "manipulativne" troškove, jer je vozilo prodano firmi koja će ga onda prodati meni, ali o tome neću, jer je totalno glupo. Samo mi digli 300 Eura. A za 5 godina leasinga na vozilu su zaradili dovoljno... Nećemo o tome kako!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 18:55   #505
Quote:
BUBAMARA22 kaže: Pogledaj post
ja si rađe kupim cipele...ha
U principu je svejedno, cipele, Vlado bi ribu, sve je to dobro, ali cijena NJE dobra i previsoka je da bi bila stimulativna da se više poduzetnici uključuju u "e-ono". Samo tko će reći premijeru kada reklamira "e-ono" da mi nismo ovce za šišanje, neka prvo smanji cijenu!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2009., 16:31   #506
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ma pojma vi nemate! E pa ovako: uzme se na operativni leasing Renault Clio serviser, naravno full oprema. To je onaj što nema zdnja stakla ni zadnje sjedište-dakle transporter, dvosjed. Krasan Clio, a teretnjak?!? NEMA privatnih km, nema 30%, NEMA problema, IMA malo skuplju cestarinu i obvezni kasko, ma baš me briga. Dok firma ima, ima. A što je dobar za žene?? Ode i kupi što treba, pa samo iskrene u zadnji dio, skoro i kolica stanu! A za majke? Kolica za bebu stanu lako unutra, bez slaganja...
Ma u pravu si ti samo što danas svi vole imati luksuzni auto,nije teško doći do njega,kredit i vozi se.
Sory Vlado nisam mislila na tebe nego općenito nažalost automobil je u svijetu poduzetnika znak njihova prepoznavanja htjeli to priznati ili ne ali to je moje mišljenje.
Što ne valja u tome kad generalno gledamo za auto mora biti(ili više njih)neto plaće mogu i kasniti,doprinosi pogotovo.
Inače sam jako ljuta najviše na to što nema financijske discipline,e sad bi se neko "vadio"recesija i tako to,pogodila sve ali o njoj se priča unatrag par mjeseci a discipline nema već puno puno godina.
Ma skrenuh malo sa teme,ali u biti i nisam-računovodstvo podrazumijeva financijsku disciplinu pitanje koliko se provodi u praksi.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2009., 19:26   #507
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Zašto ne reči otvoreno?? Voze mnogi "poduzetnici made in RH" bijesne terence, ali radnicima isplate (pa i ne isplate) male plaćice sa velikim kašnjenjem, ne pitajući se kako će ljudi preživjeti?? A njihove "beštije" po punjenju žderu goriva koliko plate čovjeka na mjesec...

A to je samo onaj "siromašni" dio, jer oni drugi kupuju jahte, pa jedna firma (građevina, jasno!!) ima u marini jahtu od 800.000 Eura, sada je drugome došla "jahtica" od 600.000, a koliko li ih je ukupno... E, sve se vidi sve se zna, jadna nam je država! Odnosno, ubi nas divlji kapitalizam! To ko onaj izborni slogan: "meni sve a vama ništa, ko i do sada!"
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 12:06   #508
Lijepo je imati i ne razmišljati kako egzistirati sa osnovnim životnim potrebama.
Pitanje je što je cilj pojedincu,naime oduvijek su dobri auti,jahte,par kuća,apartmana značile prestiž.
Ali pogledajmo takav profil poduzetnika,imaju sve što požele,iz poslovnog svijeta ne mogu otići na mjesec dana negdje jer će mu konkurencija upasti u posao i te apartmane doslovce ne vidi.I onda se postavlja pitanje što je sreća,ja osobno ne mislim da su oni sretni ljudi jer nemaju vremena uživati u tim materijalnim dobrima.
Za dobar auto Bože pomozi,to je donekle opravdano jer ako je po cijele dane u autu od sastanka do sastanka onda je ok da ga ima.
Da li je sreća da u cijeloj sezoni ode na krstarenje svojom jahtom sedam dana?
Za mene nije,možda zato što se ne volim voziti brodom,nego radije uživam svako popodne na Bundeku pogotovo u vrijeme sada kad se sprema sajam cvijeća.
Eto to velim,sreća je pitanje pojedinca,nekom mate4rijalne stvari,a onaj tko ne može onda one koje ga ispunjavaju duhovno.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 09:39   #509
[QUOTE=Dubravka20;20701976]
Za sve mora postojati dokumenat Odluka o davanju osobnog automobila na uporabu
QUOTE]

jel imaš možda koji primjerak ove odluke da ne izmišljam opet nešto! ja inače za osobno vozilo vodim kilometražu i sve 30/70 !
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 10:06   #510
Nemam ovaj tren ali naći ću bez brige
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 10:38   #511
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
ja inače za osobno vozilo vodim kilometražu i sve 30/70 !
da li je netko radio kalkulaciju da li pisati silne putne naloge ili dati auto na korištenje u privatne svrhe, pa sve prikazati kroz plaću, a imati priznato 100% troška
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 13:35   #512
Znaš Vlado teško je to uopće napraviti kalkulaciju jer ovisi o više faktora,najprije o svim troškovima vezanim za dotični auto,koliko goriva,dijelova itd itd.Mislim da je to tu negdje,ma ne boj se već je to prije netko stavio na papir,a sad svatko po svom nahođenju.
Ako mene pitaš puno mi je lakše knjižiti 30/70 nego kroz plaću.
Ako je 20 % od rate leasinga moraš čekati račun,pa onda sve preračunavati u plaću,imala sam prije 15 radnika sa 15 auta ..katastrofa.
Ako pitaš za moje mišljenje onda se ovaj dio kroz plaću isplati npr radnicima koji imaju par g do mirovine,jer ima se povećava bruto i na taj iznos se plate doprinosi,ili npr slučaj da cura ide na porodiljski pa joj se poveća prosjek 6 mj unatrag(s tim da joj plaća nije veća od cca 4300 kn jer je to max prvih 6 mj što dobije na HZZO)
Možda ti se netko javi sa drugim argumentima pa ti odvaži sam.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 15:13   #513
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
... teško je to uopće napraviti kalkulaciju ....
Ako je 20 % od rate leasinga moraš čekati račun,...
vjerujem da će se još netko uključiti, pa ćemo onda doći do nečega.
u svakom slučaju čini mi se kod mogućeg izbora da li obračunati na NV auta ili na ratu operativnog leasinga (pod uvjetom da je tako kupljen), da se više isplati preko leasinga (opet ako je na nekih pet godina). za auto od 100 k rata leasinga je oko 2 k, pa je osnovica 400 (20% OD 2 K), a na NV je 1000 (1% od 100 K).
Rn za leasing (barem kod mene) dolazi sa 01. u mjesecu, pa imam vremena do obračuna plaće za taj mjesec. Davanja na, iz plaće su otprilike 90-95% na osnovicu (barem meni tako ispada), tj. ratu leasinga. Sada, ako su mali troškovi korištenja vozila (gorivo, registracija, ev. popravci) onda je i "isplativost" manja, tj. ako se vozilo izdašno koristi onda je i onih 30% nepriznatog djela veće, pa uz "problem" dnevne evidencije sve to ima većeg smisla.
Vjerujem da ću dobit više pro i kontra komentara za ovakvo razmišljanje
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 18:48   #514
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
vjerujem da će se još netko uključiti, pa ćemo onda doći do nečega.
u svakom slučaju čini mi se kod mogućeg izbora da li obračunati na NV auta ili na ratu operativnog leasinga (pod uvjetom da je tako kupljen), da se više isplati preko leasinga (opet ako je na nekih pet godina). za auto od 100 k rata leasinga je oko 2 k, pa je osnovica 400 (20% OD 2 K), a na NV je 1000 (1% od 100 K).
Rn za leasing (barem kod mene) dolazi sa 01. u mjesecu, pa imam vremena do obračuna plaće za taj mjesec. Davanja na, iz plaće su otprilike 90-95% na osnovicu (barem meni tako ispada), tj. ratu leasinga. Sada, ako su mali troškovi korištenja vozila (gorivo, registracija, ev. popravci) onda je i "isplativost" manja, tj. ako se vozilo izdašno koristi onda je i onih 30% nepriznatog djela veće, pa uz "problem" dnevne evidencije sve to ima većeg smisla.
Vjerujem da ću dobit više pro i kontra komentara za ovakvo razmišljanje

Jednom ne tako davno radio sam na obračunu plaće u naravi koji je bio baziran na osnovi prijeđene kilometraže službenim vozilom u privatne svrhe. Dakle niti 1% od NV niti 20% leasing rate, već sasvim treće, a što je isto ponuđeno kao opcija u Zakonu o porezu na dohodak. Međutim, problem je kako doći do realnih podataka na kraju svakog mjeseca ako ne postoji mogućnost za preventivnu kontrolu koja bi se trebala odvijati tijekom mjeseca. Imali smo ustrojene evidencije i dinamiku predaje tih evidencija od strane trg. putnika, međutim problem je bio kako dokazati da je netko napravio baš određeni broj privatnih kilometara kao što tvrdi u evidenciji.

Ako zanemarimo taj problem, u idealnim uvjetima ovo bi bila najisplativija opcija jer bi uz relativno razuman trošak poreza/doprinosa iz plaće u naravi imali mogućnost priznavanja svih troškova vezanih uz vozilo u 100% iznosu.

Inače, nije nužno da čekaš račun za ratu leasinga za obračun 20% od osnovice. Rata leasinga regulirana je ugovorom i, koliko sam do sada vidio iz ugovora mnogih leasing kuća, datum dvo-a nastaje protekom određenog vremenskog razdoblja, a obično na 1. ili na 15. u mjesecu korisnik leasinga postaje dužan bez obzira da li je račun ispostavljen ili ne. Ovo "otkriće" spoznali smo i na vlastitoj koži kada smo istraživali zbog čega neke leasing kuće datum dospijeća i datum računa iskazuju kao isti. Kako račun nismo dobili isti dan kad je izdan, što je i nemoguće, kasnili smo s plaćanjem, a oni su uredno zaračunavali zatezne kamate na zakašnjenje. Obrazloženje je bilo da ne moramo čekati račun da platimo leasing ratu - svi parametri su dati u ugovoru o leasingu i iznos za uplatu izračunavamo sami!? Sorry ako sam skrenuo s teme...
__________________
Nema reklamiranja drugih foruma! Pročitaj pravila za oblikovanje potpisa na PŽK (link) - Vezica
Gandalf123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 09:10   #515
Jel zna neko di bi mogla nač financijske izvještaje neke osnovne ili srednje škole...ili dječjeg vrtića? Točnije treba mi samo izvještaj o prihodima i rashodima tj. popunjeni obrazac PR-RAS? Jel se to uopče objavljuje negdje ?
nilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 09:19   #516
To moraš pitati u nekoj od škola a sami obrazac možeš skinuti sa Finine stranice.
Ako ti treba za neki rad popuniš ga sama,to može biti i neka udruga,športski klub i sl jer svi popunjavaju taj obrazac.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 09:48   #517
Quote:
Gandalf123 kaže: Pogledaj post
Jednom ne tako davno radio sam na obračunu plaće u naravi koji je bio baziran na osnovi prijeđene kilometraže službenim vozilom u privatne svrhe. Dakle niti 1% od NV niti 20% leasing rate, već sasvim treće, a što je isto ponuđeno kao opcija u Zakonu o porezu na dohodak. .:
da, ali to je OK do 200km (obračun ide 2 kn po km), i opet moram voditi evidenciju
Quote:
Gandalf123 kaže: Pogledaj post
Ovo "otkriće" spoznali smo i na vlastitoj koži kada smo istraživali zbog čega neke leasing kuće datum dospijeća i datum računa iskazuju kao isti. Kako račun nismo dobili isti dan kad je izdan, što je i nemoguće, kasnili smo s plaćanjem, a oni su uredno zaračunavali zatezne kamate na zakašnjenje.
Istina, meni dolazi oko 10., a tada je i rok plaćanja (kaže u onom dodatku gdje su mala slova da je plaćanje pravovremeno ukoliko se plati do 10. u mjesecu)
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 14:50   #518
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
To moraš pitati u nekoj od škola a sami obrazac možeš skinuti sa Finine stranice.
Ako ti treba za neki rad popuniš ga sama,to može biti i neka udruga,športski klub i sl jer svi popunjavaju taj obrazac.

Znači to se nigdje na objavljuje? Ma meni samo treba da vidim koje stavke iz cijelog onog obrasca oni koriste...netrebam čak ni točne podatke, al to nemrem nigdje nač
nilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 08:33   #519
Imaš male neprofitne organizacije koje nemaju zaposlenih ni osnovnih sredstava koje ti u tom obrascu imaju prihode i rashode,a oni veći naravno imaju puno više pozicija
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 21:08   #520
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ljubim ruke gospođo... reci mi što se upisuje u formular "prijava u registar poreznih obveznika" pod 2.3. dohodak od imovine (iznajmljivanje) pod "OZNAKA"?? Neka šifra ili obično "X" ?

Dali umirovljenik koji bi nešto iznajmio prijavom u registar sebi ikako može komplicirati život?
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:38.