Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2016., 13:50   #10421
Molila bi ako je netko slučajno naišao na nekakve upute o ispunjavanju G-PR-IZ-NPF obrasca kojeg predaju neprofitne organizacije koje vode jednostavno knjigovodstvo. Hvala unaprijed!
__________________
...Trag u beskraju...
vanilla sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 19:59   #10422
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
A kako bi kontrolirala tijek proizvodnje?
Naravno da je bitno. Pogledaj malo podatke koje popunjavas u Gfi di ti kao stavka stoji promjene vrijednosti zaliha proizvodnje u tijeku i gotovih proizvoda.
I naravno da kontroliraju. razred 6 sluzi za obracun proizvodnje iz kojeg se tocno vidi po kontu koliko je troskova potrebno za proizvodnju i onda usporedjuju sa 7-icom. Ovako im ne treba puno da vide međuzavisnost prihoda i rashoda.
Što ako ja uopće taj materijal ne vodim pod zalihama nego odmah stavljam kao trošak (iako bi se trebala obračunavati proizvodnja)? Jel bi Porezna išla u provjeru dal je materijal ispravno knjižen? Zanimaju me iskustva iz prakse, jel netko imao kad kaznu za tako nešto?

Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Ne da je greška, nego ti je prekršaj. Taj dio je pod nadzorom porezne inspekcije. Karakteristike poduzetnika poput sustava pdv-a i veličine nemaju baš nikakav utjecaj na to. Kaznu plaćaš ako ne vodiš materijalnu evidenciju tj. ako ju nemaš; ako ju djelomično imaš onda ovaj dio koji nemaš utvrđuju procjenom pa sve ovisi kako ispadne; iako, najčešće nadzor nema znanja o materijalnom poslovanju, osjećaja pogotovo i ne upušta se u dubine i detalje. Čak ih ne shvaća i ne predstavlja mu ništa. Ako zadovoljiš formu, ostave te na miru s tim. Zašto ti je to problem voditi?
Ne vodim ja knjige nego pitam za nekog čiji knjigovođa ne radi obračun proizvodnje, a trebao bi. Znači, materijal koji služi za izradu proizvoda se ne vodi kao zaliha, nema nikakvog materijalnog knjigovodstva, knjiži se odmah kao trošak, a prodaju se novi proizvodi izrađeni od tog materijala. Kolika je vjerojatnost da poduzetnik bude uhvaćen za takav prekršaj?
hellno kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 20:11   #10423
Quote:
hellno kitty kaže: Pogledaj post
Kolika je vjerojatnost da poduzetnik bude uhvaćen za takav prekršaj?
Velika.
Ne možeš pri kupovini materijala točno znati koliko ćeš potrošiti ako još nemaš ni narudžbu što ćeš proizvesti.
Odstupanja postoje, ili je kupljeno previše ili premalo.
Zato i postoje skladišta.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 21:08   #10424
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Velika.
Slažem se.

Porezna inspekcija golim okom vidi materijal, pita za što je to i ako nema odgovora, ako nema konkretne narudžbe/ugovora, traže kartice, da vide da li je to zaprimljeno na skladište i knjiženo na odgovarajuće račune.

Neće niti jedan inspektor uzet metar/vagu/ nešto i ić mjerit i brojit to što vidi, ali će tražiti objašnjenje i dokumentaciju da je sve to zaista za poslovne svrhe i da je ispravno proknjiženo.
I definitivno će ići gledati dal nabava toga svega štima otprilike s ukupno prikazanim prometom i prodajom.

Dovoljno je samo da im se učini da nešto ne štima, pa da krenu češljat sve po redu... od a do ž. A kad krenu, nešto će naći garant.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 21:39   #10425
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Velika.
Ne možeš pri kupovini materijala točno znati koliko ćeš potrošiti ako još nemaš ni narudžbu što ćeš proizvesti.
Odstupanja postoje, ili je kupljeno previše ili premalo.
Zato i postoje skladišta.
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Slažem se.

Porezna inspekcija golim okom vidi materijal, pita za što je to i ako nema odgovora, ako nema konkretne narudžbe/ugovora, traže kartice, da vide da li je to zaprimljeno na skladište i knjiženo na odgovarajuće račune.

Neće niti jedan inspektor uzet metar/vagu/ nešto i ić mjerit i brojit to što vidi, ali će tražiti objašnjenje i dokumentaciju da je sve to zaista za poslovne svrhe i da je ispravno proknjiženo.
I definitivno će ići gledati dal nabava toga svega štima otprilike s ukupno prikazanim prometom i prodajom.

Dovoljno je samo da im se učini da nešto ne štima, pa da krenu češljat sve po redu... od a do ž. A kad krenu, nešto će naći garant.
A koliko često poreznici idu u inspekcije malim firmama? Firma postoji već skoro dvije godine i nitko nije došao u inspekciju.
hellno kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 21:59   #10426
Quote:
hellno kitty kaže: Pogledaj post
Što ako ja uopće taj materijal ne vodim pod zalihama nego odmah stavljam kao trošak (iako bi se trebala obračunavati proizvodnja)? Jel bi Porezna išla u provjeru dal je materijal ispravno knjižen? Zanimaju me iskustva iz prakse, jel netko imao kad kaznu za tako nešto?



Ne vodim ja knjige nego pitam za nekog čiji knjigovođa ne radi obračun proizvodnje, a trebao bi. Znači, materijal koji služi za izradu proizvoda se ne vodi kao zaliha, nema nikakvog materijalnog knjigovodstva, knjiži se odmah kao trošak, a prodaju se novi proizvodi izrađeni od tog materijala. Kolika je vjerojatnost da poduzetnik bude uhvaćen za takav prekršaj?
Znaci nabava materijala koji se koristi u poizvodnji ne moze ici u trosak sve dok se proizvedeni proizvod ne proda.
Zamisli da proizvedes 1000 kom necega u cijoj je proizvodnji utroseno 50.000 kn materijala i sve stavis odjednom na trosak. Od tih proizvoda se proda samo pola i samo je 25.000 kn trebalo realno biti na kontu 7. Znaci napumapani su rashodi da se umanji osnovica poreza na dobit. A porezna uprava se bas po nazivu voli bavit porezima. Kontrola ne mora doci ama bas nikad, a moze doc jednom, uocit nepravilnost i vratit se godinama unazad.

Ja sam samo iznenadjena ako je primarna djelatnost proizvodnja i da referent nije reagirao. Al i to je posebna tema
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 22:31   #10427
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Znaci nabava materijala koji se koristi u poizvodnji ne moze ici u trosak sve dok se proizvedeni proizvod ne proda.
Zamisli da proizvedes 1000 kom necega u cijoj je proizvodnji utroseno 50.000 kn materijala i sve stavis odjednom na trosak. Od tih proizvoda se proda samo pola i samo je 25.000 kn trebalo realno biti na kontu 7. Znaci napumapani su rashodi da se umanji osnovica poreza na dobit. A porezna uprava se bas po nazivu voli bavit porezima. Kontrola ne mora doci ama bas nikad, a moze doc jednom, uocit nepravilnost i vratit se godinama unazad.

Ja sam samo iznenadjena ako je primarna djelatnost proizvodnja i da referent nije reagirao. Al i to je posebna tema
Firma je primarno uslužna, a proizvodnja ide usput.

Hvala vam svima na upozorenju.
hellno kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 22:40   #10428
postoji li koja racunovodstvena firma (po mogucnosti u zg) koja bi imala konzultacije za otvaranje tvrtke u nekoj od drzava EU (i znala tamosnje propise)?

hvala
gmit is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 00:29   #10429
Quote:
hellno kitty kaže: Pogledaj post
Što ako ja uopće taj materijal ne vodim pod zalihama nego odmah stavljam kao trošak (iako bi se trebala obračunavati proizvodnja)? Jel bi Porezna išla u provjeru dal je materijal ispravno knjižen? Zanimaju me iskustva iz prakse, jel netko imao kad kaznu za tako nešto?



Ne vodim ja knjige nego pitam za nekog čiji knjigovođa ne radi obračun proizvodnje, a trebao bi. Znači, materijal koji služi za izradu proizvoda se ne vodi kao zaliha, nema nikakvog materijalnog knjigovodstva, knjiži se odmah kao trošak, a prodaju se novi proizvodi izrađeni od tog materijala. Kolika je vjerojatnost da poduzetnik bude uhvaćen za takav prekršaj?
Imaš u zakonu da moraš voditi evidenciju za praćenje tijeka materijala kroz proces proizvodnje; reprodukcijskog materijala, znači koji se troši. Ti moraš znati kuda je ušao, što se s njim događalo, kuda je izašao i kakvo ti je stanje nakon toga. To je vođenje materijalnog. Naravno da se podrazumijeva, da ako neki materijal ne provodiš zaista kroz skladište, ne moraš ga kao takvog knjižiti. Dok je proces proizvodnje u pitanju, moraš imati ovu evidenciju. Ostalo si prilagodiš ovisno kakva je proizvodnja, ali imati evidenciju zaista moraš. Ma kakva god ona bila. Ti možeš prilagoditi pa recimo ne voditi evidenciju za ulje, nego knjižiti direktno na 4000. Ali, ne možeš i za ulje i za brašno i za jaja, recimo jer su to neke glavne namirnice koje traže tu evidenciju i veća je vjerojatnost skladištenja.

Znam dosta knjigovođa tj. servisa koji to ne vode. Čak su u manjini koji se žele prihvaćati materijalnog. Razlozi su jer je zato potrebno sljedeće, po meni i iskustvu;

1. izrazito dobre postavke kod poduzetnika koje su temelj knjigovodstvenog dijela; ako je riječ o izvještajima iz fiskalne blagajne, da su stavke jasne, nedvosmislene, da se ne ponavljaju, da su izrazi prema standardima struke i sl.,

2. što vještiji rad ostalih osoba koje rukovode temeljnicama prije knjigovođe; npr što manje grešaka konobara kada prave račune, pridržavanje zadanog normativa od strane kuhara i sl.,

3. dosljednost poduzetnika oko dokumenata; npr postojanje svakog računa za ulaz materijala, za izlaz proizvoda i sl.,

4. dobro napisani normativi od strane poduzetnika koji prate standarde struke i tržište,

5. dosljedno provođenje inventure materijala ili prozvoda.

Ovo je jedan dio samo.

Jednom rječju, ovdje je jako bitna kvalitetna suradnja i komunikacija s poduzetnikom i preduvjet je njegova stručnost. Bilo što od toga da fali, ti kao knjigovođa ne možeš napraviti kako treba svoj posao. Odlučiš li ga napraviti površno, obično se dogodi sljedeće; dođe inspekcija, evidencija ti nema smisla. Dobiješ ili nalog da u kraćem roku središ jer ipak nešto imaš. Pa se UBIJEŠ od posla jer je to u suštini nemoguća misija uskladiti na taj način. Ili drugo, poduzetnik zaradi kaznu ionako tebe okrivi jer ti si knjigovođa i to je tvoj posao bio.

Drugi dio razloga;

6. oduzima jako puno vremena,

7. zahtjeva od tebe same znanja i snalažljivost kod poznavanja procesa proizvodnje, robe, zaliha i sl. što je malo vjerojatno jer tu vrstu znanja najviše imaju koji se time praktično bave; npr preračunavanja na ulaznom računu gdje ti piše voćni koktel 1/1255 ml kom 2, sad ti skuži što je to, a u normativu ti je to pod voće pa ti u glavi banana a tamo ne piše banana i sl,

8. zbog nepostojanja standarda i nepoštivanja Zakona o pdv-u velike većine dobavljača pa ti se dogodi da nikako ne možeš odgonetnuti što je to kupljeno na računu jer piše; TIP550cif. A, onoo, riječ je o JAJIMA pa u produžetku piše količina 1. A ti moraš znati da je poduzetnik nabavio zapravo 10 komada. I to je još ok dok su jaja, a kada bude aditiv pod cortina i sl., onda pucaš od veselja

I glavno, teško se naplatiti u odnosu na znanje i rad koji je potreban. I tako se radije toga ne prihvaćaju.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 00:53   #10430
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Znaci nabava materijala koji se koristi u poizvodnji ne moze ici u trosak sve dok se proizvedeni proizvod ne proda.
Zamisli da proizvedes 1000 kom necega u cijoj je proizvodnji utroseno 50.000 kn materijala i sve stavis odjednom na trosak. Od tih proizvoda se proda samo pola i samo je 25.000 kn trebalo realno biti na kontu 7. Znaci napumapani su rashodi da se umanji osnovica poreza na dobit. A porezna uprava se bas po nazivu voli bavit porezima. Kontrola ne mora doci ama bas nikad, a moze doc jednom, uocit nepravilnost i vratit se godinama unazad.

Ja sam samo iznenadjena ako je primarna djelatnost proizvodnja i da referent nije reagirao. Al i to je posebna tema
Mislim da opisuješ jednu vrstu proizvodnje. Ako je riječ o proizvodnji po narudžbi, onda je uglavnom proizvedena količina jednaka (uz manja odstupanja naravno) jednaka prodanoj količini i suprotno.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 00:57   #10431
...nisam napisala za iskustva s nadzorom; imala sam ih podosta, nitko nije kužio materijalno, manje njih ga je gledalo i gledalo je površno. U dubine nitko nije ulazio. A sada za druga iskustva nemam pojma, možda je drugačije skroz.

Ladak ... ti si nešto spomenula ovo da idu godinama unazad....zar nije dopušteno najviše 3 god unazad provoditi nadzor?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 00:58   #10432
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Mislim da opisuješ jednu vrstu proizvodnje. Ako je riječ o proizvodnji po narudžbi, onda je uglavnom proizvedena količina jednaka (uz manja odstupanja naravno) jednaka prodanoj količini i suprotno.
Gle dala sam joj najgori moguci primjer sa aspekta friziranja financijskog rezultata, a nisam imala namjeru ulazit u vrste proizvodnje, jer mislim da to nije ni bila prioritetna problematika, vec prekrsaj
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 01:00   #10433
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
...nisam napisala za iskustva s nadzorom; imala sam ih podosta, nitko nije kužio materijalno, manje njih ga je gledalo i gledalo je površno. U dubine nitko nije ulazio. A sada za druga iskustva nemam pojma, možda je drugačije skroz.

Ladak ... ti si nešto spomenula ovo da idu godinama unazad....zar nije dopušteno najviše 3 god unazad provoditi nadzor?
Pa zar tri ne spadaju pod "godinama" a ne "godinu"
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 01:00   #10434
Cool

Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Gle dala sam joj najgori moguci primjer sa aspekta friziranja financijskog rezultata, a nisam imala namjeru ulazit u vrste proizvodnje, jer mislim da to nije ni bila prioritetna problematika, vec prekrsaj
Ok, ma da ju ne zbuni totalno
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 01:02   #10435
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Pa zar tri ne spadaju pod "godinama" a ne "godinu"
Meni nisu hahahaha doživjela sam kao ono ... šest i više godina ma za sve je to krivo knjiženje i materijalno
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 01:05   #10436
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Meni nisu hahahaha doživjela sam kao ono ... šest i više godina ma za sve je to krivo knjiženje i materijalno
Mi iz struke se jos međusobno mozemo savjetovati po pitanjima tocnosti. Zato i volim kad me netko ispravi jer cijenim tuđe znanje koje upotpunjuje moje nepotpuno znanje. Ali ovde je bila vise stvar savjeta tako da u dubinu nisam pretjerano ni ulazila
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 01:31   #10437
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Mi iz struke se jos međusobno mozemo savjetovati po pitanjima tocnosti. Zato i volim kad me netko ispravi jer cijenim tuđe znanje koje upotpunjuje moje nepotpuno znanje. Ali ovde je bila vise stvar savjeta tako da u dubinu nisam pretjerano ni ulazila
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 10:18   #10438
Ajoj, sad mi više nije problem prekršaj nego kako da se unatrag napravi ovo robno što se trebalo radit prije. O robnom ne znam ništa, gdje se mogu informirat kako se i što sve radi?
hellno kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 12:47   #10439
Quote:
hellno kitty kaže: Pogledaj post
Ajoj, sad mi više nije problem prekršaj nego kako da se unatrag napravi ovo robno što se trebalo radit prije. O robnom ne znam ništa, gdje se mogu informirat kako se i što sve radi?
Koliko se sjećam rekla si da ti je to za nekoga kome je knjigovođa krivo radio tj nije vodio robno-materijalno. Znači uputi ga knjigovođi koji to pak zna odraditi
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 12:52   #10440
Quote:
hellno kitty kaže: Pogledaj post
Ajoj, sad mi više nije problem prekršaj nego kako da se unatrag napravi ovo robno što se trebalo radit prije. O robnom ne znam ništa, gdje se mogu informirat kako se i što sve radi?
Ako imaš znanja iz knjigovodstva i u tome si, nabavi samo dokumente; ulaz materijala preko računa, normative ako postoje, izlaz materijala preko računa ili obračuna, napravljenu inventuru i knjiži.....ili kako Ladak savjetuje, prepusti sve knjigovođi...
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:56.