Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2006., 04:19   #61
Mnogo debate oko crkve i krscana," ako znamo da Bog nije jednako crkva" i da krscanin nije onaj koji pohada crkvu- nego onaj koji slusa Rijec Boziju i DRZI kako je Bog odredio. a crkve su kao skole u usporedbi, svaki covijek zna kolika mu je potreba za ucenjem, dali mu treba ici tek u prvi razred (KC) ili u vise skole (druge crkve) zato ostavite dake u njihovim razredima gdje se osjecaju dobro a ti slijedi najveceg Majstora G.I.H. i neces pogrijesiti.
kabadel7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 04:39   #62
kaze VeronikaN: " Sve je vise takozvanih slobodnih vjernika u krscanstvu". Ovo ste dobro zapazili, ali to su samo oni koji su oslobodili svoju svijest da traze Znanje o Bogu i vezu sa Bogom, sami bez ikakvih crkava ili ljudskih posrednika izmedu nas i Boga - najbolje je traziti sam vezu sa Bogom i odgovore od Njega.
kabadel7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 08:12   #63
Quote:
svetlana s kaže:
Jer su hriscani nakon pada Jerusalema...pekli muslimanske leseve na raznju i jeli ljudsko meso (da bi pokazali mrznju prema njima).
Istorijski tacno i nema dileme. Svinjarija prve kategorije.
Nisam znala.
Podvučeno svinjarija....možda u nedostatku smislenosti za takvu odvratnu stvar ovo možemo promijeniti u prvu asocijaciju koja mi se nameče
svinjetina od buta, prve kategorija.

Vjerski ratovi u ime Boga su ubili više ljudi nego svi komarci svijeta zajedno
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 08:33   #64
Quote:
chief kaže:
Bog jeste jednako crkva, ali kad kazem crkva ne mislim na zgradu koja se nalazi u mom ili tvom gradu, vec kako pise u bibliji crkvu cine ljudi. Kada se skupe ljudi da slave Boga, da mu se mole i da tumace njegovu rec..
Nema veze crkva niti u tom slučaju kao zajednica ljudi sa Bogom.
Bog se nalazi u svima i svima nam je dat sa istom mjerom, sve ostalo je ljudska predodžba da su neki njemu bliže a neki dalje.
Crkva je samo pokušaj organiziranja ljudi u tom smislu da se objedine ljudi oko jedne ideje Boga, da tumače svijet pomoću svojih nepogrešivih istina danih u dogmi.
Odnos sa Bogom je osobni čin svakog pojedninca i crkva se danas susreće sa vjerovanjem u Boga bez potrebe da se to vjerovanje maskira institucionalno u organizaciju ljudi. To je njen najveći problem uz pojavu neminovne konkurencije koja razara pastvu i osobne slabosti a što se vide u raznim aferama.
Kršćanstvo neće izumrijeti ono će se morati transformirati jer je njegova forma tako arhaična da više ne može podnjeti pritisak vremena. Uvijek u trenucima krize crkve kad se nije mogla i nije željela mijenjati dolazilo je do pucanja njenog mekog tkiva i nastajale su nepremostive razlike unutar nje same koje su dovodile do cijepanja. Kršćanstvo je dakako preživjelo ali su pojedini njegovi dijelovi postajali samostalni.
Pitanje celibata je danas bitna stvar i može se dogoditi da se unutar same KC razdvoje dvije oprečne struje za i protiv, a to bi bilo još jedno cijepanje mekog tkiva i mogućnost raskola.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 09:26   #65
izvorno krscanstvo nije izumrlo, Radosna vijest Isusa Krista jos uvijek putuje zemljom, ali svijet ne zeli Boga,
Ima pojedinaca koji Ga zele upoznati, a ima onih kojima je srce tvrdo kao kamen a um pun besmislenog mudrovanja.
Isus sam kaze, tko u me vjeruje spasit ce se,
a tko odbija skupit ce se kao ljulj i baciti u oganj
Krscanstvo je vrlo jednostavno, a ljudi su ti koji kompliciraju stvari
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 09:57   #66
Quote:
Galileo kaže:
Znači, tebi je to , a ja bih rekao da si ti onda slučaj za

Naravno, svi bi, osim RKC, trebali sudjelovati u iskorijenjivanju gladi, samo ne RKC koja ne zna što bi od silnog bogatstva, a istovremeno to licemjerno propovijeda...
Gle, ja ti nisam glasnogovornik KC. Dapače, malo mi je toga odbojno poput debelih franjevaca koji voze automobile kakve si ja ne mogu priuštiti, a imaju zavjet fuckin' siromaštva. Takvi trebaju zaista imati debelu kožu da pripadaju redu koji nosi ime Franje iz Asiza. No to što nisam ljubitelj tog tipa licemjerja, ne znači da pušim svakakve besmislice koje se povlače po žutom tisku. Ova o 'neznatnom posezanju' u fantomsku riznicu je jedna od takvih. Probaj samo zamisliti kako bi točno izgledao taj hvalevrijedni pothvat:
- Vatikan ponudi svoje umjetnine na e-Bayu, i naravno, dok kažeš keks skupi deset milijuna trilijuna dolara (no problem there, right?). Zanemarit ćemo zasada pitanje otkuda ti silni milijuni trilijuna u svijetu u kojem ima toliko gladnih...
- Vatikan tim novcima uradi što? Prebaci ih na konto vlada raznih država s gladnim ljudima? Organizira masovno kuhanje graha i besplatno dijeljenje sirotinji, i to od danas pa do kraja svijeta? Plati vanjske dugove država s gladnima??? Usput, što ćemo s gladnim ljudima u državama koje su inače dobrostojeće? Bi li Vatikan trebao dati nešto novaca i vladi SAD-a, da nahrani gladne beskućnike kojih tamo ima više milijuna?

Ukratko, inače imam dojam da si razuman čovjek a ne zadnji naivac. Razmisli dobro i shvati da je ta ideja obično prodavanje magle. Prije 200 godina ili više, dok je KC imala svjetovnu vlast, to bi bilo vrlo aktualno. Ali danas si beznadežno u zaostatku s vremenom; moć se preselila negdje drugdje.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 10:08   #67
Quote:
svetlana s kaže:
Jer su hriscani nakon pada Jerusalema...pekli muslimanske leseve na raznju i jeli ljudsko meso (da bi pokazali mrznju prema njima).
Istorijski tacno i nema dileme. Svinjarija prve kategorije.
Mogu misliti što su tek muslimani radili krščanima nakon što su zauzeli Jeruzalem.
Svi pričaju o križarima kao zločincima, a ti isti muslimani bi te i danas ubili jer ne vjeruješ u ono što oni vjeruju. Zahvali Bogu što živiš u Krščanskoj državi u kojoj možeš pljuvati po svojoj(ili vjeri tvojih predaka, pretpostavljam da si ateistkinja,i to je tvoje pravo) vjeri, a ne u npr. Iranu ili Saudijskoj Arabiji
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 13:08   #68
Quote:
Veni kaže:
a di su ti mladi obrazovani ljudi? imaginarni?
Stvarni. Vrlo stvarni. Ja radim s njima svaki dan. Što god nam treba, na što god ih pozovemo, što god im ponudimo... Uđite u život jedne župne zajednice pa ćete ih upoznati.
I još mi nije jasno otkuda ljudima ideja o tim nekim silnim imaginarnim novcima koje Crkva navodno posjeduje. I još mi je manje jasno, ako ih to toliko muči, zašto ne odu na svoj župni dvor i ne zatraže od župnog ekonomskog vijeća uvid u financijske crkvene knjige...? Tako bi si sve razjasnili i prestali maštati o nekom bogaćenju na račun ne znam ni sama koga.
Ali to nije vezano uz temu. Kršćanstvo ne propada. Dapače.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 14:07   #69
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Stvarni. Vrlo stvarni. Ja radim s njima svaki dan. Što god nam treba, na što god ih pozovemo, što god im ponudimo... Uđite u život jedne župne zajednice pa ćete ih upoznati.
Onda izgleda ja zivim u jedinom kvartu u ovoj drzavi di obrazovani ljudi (tu podrazumijevam ljude sa zavrsenim dobrim fakultetima, ili koji trenutno pohadjaju neki dobar fakultet) neidu u crkvu nit su neki vjernici (uglavnom na papiru, vecina su agnostici), a ostali koji su jedva zavrsili srednju, i to nekakve automehanicarske, stolarske, krojacke, frizerske, ili cak ni srednju nemaju, dakle, totalno NEobrazovani mladi ljudi, su veliki vjernici, gotovo svake nedjelje gle ti to, ranom zorom hopa cupa, idemo u crkvu.


Mozes li ti meni sada dati nekakve podatke o tim mladim ljudima u tvojoj zupi, koje su skole, fakultete zavrsili / pohadjaju ?
Veni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 14:28   #70
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Stvarni. Vrlo stvarni. Ja radim s njima svaki dan. Što god nam treba, na što god ih pozovemo, što god im ponudimo... Uđite u život jedne župne zajednice pa ćete ih upoznati.
I još mi nije jasno otkuda ljudima ideja o tim nekim silnim imaginarnim novcima koje Crkva navodno posjeduje. I još mi je manje jasno, ako ih to toliko muči, zašto ne odu na svoj župni dvor i ne zatraže od župnog ekonomskog vijeća uvid u financijske crkvene knjige...? Tako bi si sve razjasnili i prestali maštati o nekom bogaćenju na račun ne znam ni sama koga.
Ali to nije vezano uz temu. Kršćanstvo ne propada. Dapače.
Nama komunistima nikada neće biti jasno zašto samo neki od crkvenjaka pričaju kako su ti neki "vjernici" realni, a svi neutralni pričaju da su to fikcije.

A lagati u ime Crkve je jednako grijeh, kao i lagat u svom interesu. Crkva ima grdne pare. Al ne samo u župnom dvoru, di su biskupije, pa tek onda Vatikan.
trocki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 14:52   #71
Quote:
VeronikaN kaže:
Slažem se,s tim što napominjem da je sve više ljudi koji napuštaju okrilje takve Crkve,ali ne da bi postali ateisti,kao što "isprogramirani "žele prikazati,
već što im takva licemjerna institucija više po pitanju vjere nema što pružiti.
Sve je više takozvanih slobodnih vjernika u krščanstvu.
Ovo je,moglo bi se reči,srž problema!

S kim si onakav si. :
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 15:43   #72
Quote:
Veni kaže:
Onda izgleda ja zivim u jedinom kvartu u ovoj drzavi di obrazovani ljudi (tu podrazumijevam ljude sa zavrsenim dobrim fakultetima, ili koji trenutno pohadjaju neki dobar fakultet) neidu u crkvu nit su neki vjernici (uglavnom na papiru, vecina su agnostici), a ostali koji su jedva zavrsili srednju, i to nekakve automehanicarske, stolarske, krojacke, frizerske, ili cak ni srednju nemaju, dakle, totalno NEobrazovani mladi ljudi, su veliki vjernici, gotovo svake nedjelje gle ti to, ranom zorom hopa cupa, idemo u crkvu.


Mozes li ti meni sada dati nekakve podatke o tim mladim ljudima u tvojoj zupi, koje su skole, fakultete zavrsili / pohadjaju ?

U mojoj župi ti s jedva 'završenim srednjim školama' ne idu u crkvu, nego idu van, po birtijama, slušaju narodnjake, opijaju se, omamljuju na razne načine, promiskuitetno žive i ostaju (pre)mladi u drugom stanju, pa se onda žene i udaju i izrađaju opet takvu nekakvu poluzapuštenu djecu... A intelektualci traže. Pitaju se. Žele više, ne zadovoljavaju se prosjekom. I kao takvi, dosta ih završi u Crkvi. Jer Crkvi niti samo nebo nije granica...
A fakultete? Hoćeš da ih nabrajam? Zašto? Jedno par s učiteljske akademije, hrpica (budućih) profesora (povijest, zemljopis, njemački), neki s farmacije, prometa, arhitekture. Ja s katehetikom ( )
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 15:45   #73
Quote:
trocki kaže:
Nama komunistima nikada neće biti jasno zašto samo neki od crkvenjaka pričaju kako su ti neki "vjernici" realni, a svi neutralni pričaju da su to fikcije.

A lagati u ime Crkve je jednako grijeh, kao i lagat u svom interesu. Crkva ima grdne pare. Al ne samo u župnom dvoru, di su biskupije, pa tek onda Vatikan.
Koji neutralni? Oni kojih nema ni blizu crkvama? Ma naravno, poslušajmo njih. Jer moj automehananičar zna apsoltno sve o tome što mora raditi dobra kozmetičarka...

Jedva čekam da i do mene dođe nešto od tih grdnih para. Jer ako sam svakodnevno u crkvi, valjda ću negdje na nešto i naići...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 15:47   #74
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
U mojoj župi ti s jedva 'završenim srednjim školama' ne idu u crkvu, nego idu van, po birtijama, slušaju narodnjake, opijaju se, omamljuju na razne načine, promiskuitetno žive i ostaju (pre)mladi u drugom stanju, pa se onda žene i udaju i izrađaju opet takvu nekakvu poluzapuštenu djecu... A intelektualci traže. Pitaju se. Žele više, ne zadovoljavaju se prosjekom. I kao takvi, dosta ih završi u Crkvi. Jer Crkvi niti samo nebo nije granica...A fakultete? Hoćeš da ih nabrajam? Zašto? Jedno par s učiteljske akademije, hrpica (budućih) profesora (povijest, zemljopis, njemački), neki s farmacije, prometa, arhitekture. Ja s katehetikom ( )
Sky, the final frontiers...
These are the voyages
of the Starship Enterprise....

Još samo nam ovdje fali i Jean-Luc Piccard...

Grdo generaliziraš ljude po stručnoj spremi, pa sam slobodan iz konteksta izvaditi tvoj zaključak koji kaže: djeco, ako ne završite fakultet, nećete u raj...
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 15:47   #75
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Koji neutralni? Oni kojih nema ni blizu crkvama? Ma naravno, poslušajmo njih. Jer moj automehananičar zna apsoltno sve o tome što mora raditi dobra kozmetičarka...

Jedva čekam da i do mene dođe nešto od tih grdnih para. Jer ako sam svakodnevno u crkvi, valjda ću negdje na nešto i naići...
Tražite i bit će vam dano...
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 15:53   #76
Quote:
Xerex kaže:
Možda i hoće izumrijeti. Ali tek ohoho poslije Islama.
Znaci ipak hoce..ha ha ha
__________________
Zvao sam je Emili
-ParadoX- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 15:53   #77
Quote:
Galileo kaže:
Sky, the final frontiers...
These are the voyages
of the Starship Enterprise....

Još samo nam ovdje fali i Jean-Luc Piccard...

Grdo generaliziraš ljude po stručnoj spremi, pa sam slobodan iz konteksta izvaditi tvoj zaključak koji kaže: djeco, ako ne završite fakultet, nećete u raj...
Znam. Ne znam otkuda smo došli do toga da tako ispadne. Eto protuprimjera: dečko koji mi je vjerojatno najviše do sada pomogao u župi i na kojeg se mogu uvijek osloniti je stolar po struci. Nema to veze. Samo što me netko negdje gore nešto priupitao i eto...
S druge strane, kada osmi razredi odu, kroz koji mjesec gotovo redovito dođu pozdraviti samo oni iz strukovnih škola. Ostali snobići odlepršaju...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 15:55   #78
Quote:
-ParadoX- kaže:
Znaci ipak hoce..ha ha ha
I kakve ćeš ti imati koristi od toga, što će jedna religija izumrijeti?
Zašto si vesel, objasni ti nama svima...
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 15:55   #79
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Znam. Ne znam otkuda smo došli do toga da tako ispadne. Eto protuprimjera: dečko koji mi je vjerojatno najviše do sada pomogao u župi i na kojeg se mogu uvijek osloniti je stolar po struci. Nema to veze. Samo što me netko negdje gore nešto priupitao i eto...
S druge strane, kada osmi razredi odu, kroz koji mjesec gotovo redovito dođu pozdraviti samo oni iz strukovnih škola. Ostali snobići odlepršaju...
Ima li kakve simbolike u ovom boldanom tekstu...
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 16:02   #80
Quote:
Galileo kaže:
Ima li kakve simbolike u ovom boldanom tekstu...
Ne baš. Al lijepo što si pitao...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:43.