Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija

Mobilna tehnologija Podforumi: Android, Android aplikacije, iOS, iOS aplikacije, Usporedbe mobitela

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2017., 14:52   #1
Roaming od 15.06.2017

Pozdrav,

Recimo da imam pozive unutar Hrvatske, prema svim mrežama, fiksnim i mobilnim, uključene u cijenu pretplate. Nazovimo ih besplatnim.

Od 15.16.2017 , kada odem recimo u Italiju, pozivi prema Talijanskim mobilnim i fiksnim brojevima su besplatni, i pozivi prema Hrvatskim mobilnim i fiksnim brojevima su besplatni. Taj dio mi je jasan.

Sto se dešava ako ja iz Hrvatske zovem broj unutar EU?

Sto se dešava ako ja iz npr. Italije zovem broj u Njemačkoj (Obje zemlje su unutar EU)?

Taj dio mi nije jasan....
nadimak_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 15:08   #2
Mislim da si krivo skopčao. Ako je mobitel na HRV mreži besplatno je samo pozivanje prema HRV mrežama, a sve ostalo plaćaš sukladno cijeniku operatera. Znači, stojiš kraj prijatelja koji ima talijansku mrežu, iz fore ga nazoveš i dođe ti račun. Ako si bilo gdje u EU i uz to Norveška, Island i Lihtenstein i zoveš HRV onda je besplatno. Mislim da je i surfanje besplatno unutar paketa, dakako, preko ionako naplate.
Svi ostali pozivi / sms-ovi se plaćaju.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 15:35   #3
mislim da su ovdje sva trenutačna pitanja pokrivena.

evo ova dva koja nadimak_1 ima:

10. Pokrivaju li moja prava i pozive iz moje zemlje u inozemstvo?
Ne. Pozivi iz vaše zemlje nisu roaming pozivi. Nova prava pokrivaju komunikaciju (pozive, SMS-ove i podatkovni promet) koja se ostvaruje dok ste u inozemstvu unutar EU. Cijene poziva iz matične zemlje prema drugim zemljama, uključujući EU, nisu regulirane.

11. Ako putujem i zovem ili šaljem SMS prijatelju, trebam li se brinuti na kojem je on operatoru ili je li u pitanju fiksni ili mobilni operator?
Ne. Dok ste u roamingu unutar EU, svi pozivi prema mobilnim i fiksnim brojevima u EU računaju se prema vašem prometu minuta u domaćem prometu (ili će biti neograničeni ako imate neograničene pozive doma), isto kao da zovete unutar svoje zemlje. Ako postoji razlika između „on-net“ i „off-net“ volumena unutar vašeg nacionalnog paketa, sve roaming minute mogu biti oduzete od off-net volumena i također kad zovete drugog pretplatnika unutar istog domaćeg operatora dok ste u roamingu.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 18:09   #4
Quote:
Duba kaže: Pogledaj post
mislim da su ovdje sva trenutačna pitanja pokrivena.

evo ova dva koja nadimak_1 ima:

10. Pokrivaju li moja prava i pozive iz moje zemlje u inozemstvo?
Ne. Pozivi iz vaše zemlje nisu roaming pozivi. Nova prava pokrivaju komunikaciju (pozive, SMS-ove i podatkovni promet) koja se ostvaruje dok ste u inozemstvu unutar EU. Cijene poziva iz matične zemlje prema drugim zemljama, uključujući EU, nisu regulirane.

11. Ako putujem i zovem ili šaljem SMS prijatelju, trebam li se brinuti na kojem je on operatoru ili je li u pitanju fiksni ili mobilni operator?
Ne. Dok ste u roamingu unutar EU, svi pozivi prema mobilnim i fiksnim brojevima u EU računaju se prema vašem prometu minuta u domaćem prometu (ili će biti neograničeni ako imate neograničene pozive doma), isto kao da zovete unutar svoje zemlje. Ako postoji razlika između „on-net“ i „off-net“ volumena unutar vašeg nacionalnog paketa, sve roaming minute mogu biti oduzete od off-net volumena i također kad zovete drugog pretplatnika unutar istog domaćeg operatora dok ste u roamingu.
Ja imam Njemački broj, i kada odem u Hrvatsku, svi pozivi prema Njemačkoj su besplatni, kao i svi pozivi prema Hrvatskim brojevima. Ako sam recimo u Italiji, besplatni su mi pozivi prema Njemačkoj, i svi pozivi prema Talijanskim brojevima.

Po onome što piše, ako zovem iz Njemačke neku drugu zemlju u EU, to onda nije roaming, i naplaćuje se prema cijeni za međunarodne pozive. OK. Ali ovaj drugi dio mi još nije jasan,

Dok ste u roamingu unutar EU, svi pozivi prema mobilnim i fiksnim brojevima u EU računaju se prema vašem prometu minuta u domaćem prometu (ili će biti neograničeni ako imate neograničene pozive doma), isto kao da zovete unutar svoje zemlje.

Znači, ako ja iz neke druge zemlje koja nije moja matična zemlja, recimo Italije, zovem u Francusku, koja je u EU, to se naplaćuje po cijeni lokalnog poziva, u mom slučaju besplatno?
nadimak_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 19:01   #5
Quote:
nadimak_1 kaže: Pogledaj post
JZnači, ako ja iz neke druge zemlje koja nije moja matična zemlja, recimo Italije, zovem u Francusku, koja je u EU, to se naplaćuje po cijeni lokalnog poziva, u mom slučaju besplatno?
ovo sve se odnosi na hrvatsku regulativu. stvarno ne znam je li baš u svim zemljama isto, tj kako su to riješili strani operateri. ako koristiš njemački broj, obrati se svom operateru za pojašnjenje. mislim, vjerujem da je svuda isto ali bolje je potvrditi.
u hrvatskoj je tako - ako si u bilo kojoj EU zemlji u roamingu i zoveš bilo koji broj u bilo kojoj drugoj EU zemlji, naplaćuje se kao da zoveš lokalno.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 21:36   #6
U svim je isto:

PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2016/2286

Quote:
Na temelju Uredbe (EU) br. 531/2012 pružatelji usluga roaminga, u skladu s „politikom pravedne uporabe”, ne bi korisnicima roaminga uz domaće maloprodajne cijene smjeli ni u jednoj državi članici naplaćivati nikakve dodatne naknade za dolazne ili odlazne pozive u reguliranom roamingu, poslane regulirane SMS poruke ni za regulirane podatkovne usluge u roamingu, uključujući MMS poruke. Ta se odredba primjenjuje od 15. lipnja 2017., uz uvjet da se do tog dana već počeo primjenjivati zakonodavni akt koji je donesen na temelju prijedloga o veleprodajnom tržištu roaminga iz članka 19. stavka 2. te Uredbe.
Quote:
Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.
(link)
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 15:53   #7
Dakle ja sam sada u njem. Imam ViP pretplatu iz hr. Dolazni poziv mi se naplacuje 0.1lp/ min i 0.46/mb. Znaci od 15.6 mi se nikakvi dolazni i odlazni pozivi nece naplacivati i i nternet? Imam 4Gb u tarifi i tek kad to potrosim,onda ce mi dodatno naplacivati po cijeniku operatera?

From Tapatalk
__________________
https://t.me/pump_upp
DIO$ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 15:55   #8
Quote:
DIO$ kaže: Pogledaj post
Dakle ja sam sada u njem. Imam ViP pretplatu iz hr. Dolazni poziv mi se naplacuje 0.1lp/ min i 0.46/mb. Znaci od 15.6 mi se nikakvi dolazni i odlazni pozivi nece naplacivati i i nternet? Imam 4Gb u tarifi i tek kad to potrosim,onda ce mi dodatno naplacivati po cijeniku operatera?

From Tapatalk
Da
Anonimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 20:47   #9
Quote:
DIO$ kaže: Pogledaj post
Dakle ja sam sada u njem. Imam ViP pretplatu iz hr. Dolazni poziv mi se naplacuje 0.1lp/ min i 0.46/mb. Znaci od 15.6 mi se nikakvi dolazni i odlazni pozivi nece naplacivati i i nternet? Imam 4Gb u tarifi i tek kad to potrosim,onda ce mi dodatno naplacivati po cijeniku operatera?

From Tapatalk
Da,ali imas vremensko ogranicenje tarifa koje mozes koristiti u roamingu.Kako bi se izbjegle prevare tipa uzmes jeftiniju tarifu u Hrvatskoj i odes u Njemacku ili neku drugu drzavu zivjeti i tamo nastavis koristiti tu tarifu.
dnero is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 07:48   #10
Quote:
nadimak_1 kaže: Pogledaj post
Ja imam Njemački broj, i kada odem u Hrvatsku, svi pozivi prema Njemačkoj su besplatni, kao i svi pozivi prema Hrvatskim brojevima. Ako sam recimo u Italiji, besplatni su mi pozivi prema Njemačkoj, i svi pozivi prema Talijanskim brojevima.

Po onome što piše, ako zovem iz Njemačke neku drugu zemlju u EU, to onda nije roaming, i naplaćuje se prema cijeni za međunarodne pozive. OK. Ali ovaj drugi dio mi još nije jasan,

Dok ste u roamingu unutar EU, svi pozivi prema mobilnim i fiksnim brojevima u EU računaju se prema vašem prometu minuta u domaćem prometu (ili će biti neograničeni ako imate neograničene pozive doma), isto kao da zovete unutar svoje zemlje.

Znači, ako ja iz neke druge zemlje koja nije moja matična zemlja, recimo Italije, zovem u Francusku, koja je u EU, to se naplaćuje po cijeni lokalnog poziva, u mom slučaju besplatno?

Mislim da si krivo shvatio. Poziv prema operateru druge države će se naplaćivat kao međunarodni poziv, osim ako imaš tarifu u kojoj su ti uključene minute prema ostalim državama.

Evo primjer za tele2. Imam smart 3gb tarifu te posebno paket za sms. Poslao sam im upit kak će to funkcionirat pa su mi odg:

"S obzirom da koristite tarifu Smart 3GB podatkovni promet će se trošiti iz paketa tarife. Prag korištenja postoji jedino za tarife sa neograničenim podatkovnim paketom, tako da Vi u EU roamingu imate na raspolaganju svih 3GB podatkovnog prometa bez dodatnih ograničenja i naknada.

Za pozive iz roaminga prema Hrvatskim brojevima troše se minute iz tarife, a ukoliko iz roaminga pozivate strani broj tada se taj poziv naplaćuje kao međunarodni poziv po cijeni od 4.50 kn/min. Dolazni poziv u roamingu se više ne naplaćuje.

S obzirom da imate aktiviran paket sms poruka iste će se u roamingu trošiti iz navedenog paketa, odnosno, i dalje će Vam biti besplatne."
everest is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 08:03   #11
Krivo. Pročitaj Provedbenu odluku.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 08:29   #12
Ono što si ti kopirao sam ja shvatio na način na da cijene koje imaš u matičnoj državi, takve ćeš imati i u EU i nećeš imat nikakve dodatne naknade.
Dakle ja na tele2 imam tarifu i paket sms poruka i to trošim u EU kao da sam doma. Isto vrijedi i za međunarodne pozive, cijena mi je ista bilo da se nalazim doma, bilo u Njemačkoj, a to je znači 4,50 kn/min, i na to nema nikakve dodatne naknade.

Po meni je bitna ona stavka da nema nikakve dodatne naknade jer i nema, a vi ste to shvatili da to znači da bi pozivi prema stranim mrežama trebali bit jednaki pozivima prema domaćim, što naravno nije i ne bude.
everest is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 10:21   #13
Quote:
everest kaže: Pogledaj post
Za pozive iz roaminga prema Hrvatskim brojevima troše se minute iz tarife, a ukoliko iz roaminga pozivate strani broj tada se taj poziv naplaćuje kao međunarodni poziv po cijeni od 4.50 kn/min. Dolazni poziv u roamingu se više ne naplaćuje.
Ovo nema nikakvog smisla.

Copy/paste iz službenog cjenika Tele2:

Cijene telekomunikacijskih usluga za korisnike bonova i pretplatnike u međunarodnom roamingu

Zona iz koje korisnik zove: EU
odlazni poziv u: EU
0,46 kn/min
dolazni poziv
0,10 kn/min
slanje SMS poruke
0,18 kn/SMS

*od 30.04.2016. cijene odlaznih pozive te SMS poruka u EU zone definirane su nacionalnom cijenom minuta ili SMS poruka domaće tarife uvećane za fiksnu EU roaming naknadu navedenu u tablici. Maksimalno naplaćeni iznos odlazne minute je 1,81 kn/min, a SMS poruke 0,57 kn/SMS. Ukoliko korisnik u nacionalnoj tarifi ima uključene pozive ili SMS poruke prema drugim mrežama, one se umanjuju u EU roamingu te se dodatno naplaćuje samo fiksne EU roaming naknada.
**od 30.04.2016. cijena dolaznog poziva unutar EU iznosi 0,10 kn


Po navedenom, oni bi roaming poziv unutar EU (što je po definiciji odlazni poziv ostvaren preko mreže roaming partnera jedne od zemalja EU prema nekoj drugoj mobilnoj ili fiksnoj mreži bilo koje zemlje unutar EU) odjednom naplaćivali kao međunarodni poziv (što je po definiciji poziv iz matične mreže prema bilo kojem mobilnom ili fiksnom broju unutar EU)?

https://ec.europa.eu/digital-single-...ions-roam-home

10. Do my new rights also cover the calls I make from home to friends abroad?
No. Calling from home is not roaming. The new rights cover communications (calls, SMS, data) made when roaming in the EU, which means when travelling abroad in the EU. The prices of calls from home to a foreign country, including in the EU, are not regulated.


- ovo je OK, međunarodni pozivi ostaju međunarodni pozivi, nova regulativa odnosi se SAMO na EU roaming.

11. If I travel and call or text a friend, do I have to worry on which operator he/she is or whether it is a fixed or mobile?
No. When you are roaming in the EU, all calls to mobile and fixed numbers in the EU will be counted against your national volume of minutes (or will be unlimited if you have unlimited calls at home), exactly as if you were calling within your home country. If you have distinct so-called ‘on-net’ and ‘off-net’ volumes in your national bundle, all the roaming minutes may be all deducted from the off-net volume, and also when you call another subscriber of the same domestic operator while roaming.

- ovo se odnosi direktno na što sam naveo - ispada da Tele2 roaming pozive želi naplaćivati kao međunarodne, što mislim da se kosi s novom regulativom.

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/roaming

If a person has unlimited calls and SMS, he/she will get unlimited calls and SMS when roaming in the EU. However if a person has unlimited mobile data or very cheap mobile data at home, his operator may apply a safeguard (fair use) limit on data use while roaming. If so, the operator will have to inform the customer in advance about such a limit and alert them when they reach this limit.

EDIT: evo dokument i na hrvatskom: http://ec.europa.eu/newsroom/document.cfm?doc_id=45082


Ako nekome odlazni poziv u roamingu prema drugoj EU zemlji naplate po cijeni međunarodnog poziva, neka piše prigovor i gura ga do HAKOM-a.
__________________
"I nek' se zna da su mi ostala samo dva komada!" (by Koralica)
R1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 07:10   #14
Svasta sam ja tu procitao no od pocetka ovog ukidanja stalno me nešto buni.
Pa da sumiram, ispravite me ako griješim

Uzmimo u obzir da imam 5GB i 1000 MIN u domaćoj tarifi u RH i da to ne mogu potrošiti.
Što bi značilo da:
  • Nalazim se NJEM, i slobodno mogu koristiti internet u tarifi.
  • Nalazim se NJEM, i slobodno mogu zvati HRV brojeve gdje god se oni nalazili.
  • Nalazim se u HRV, i slobodno mogu zvati HRV brojeve, iako znam da su u inozemstvu te neće doći do naplate za uspostavu poziva/minute i slično.
  • Nalazim se u HRV, i ne mogu jeftinije pozivati NJEM brojeve gdje god se nalazili.

Također sve isto za SMS. Eto, netko tko je stručnjak za roaming.
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 07:51   #15
Minute, pozivi i poruke se mogu trošiti prema svim EEA brojevima. Obračunska jedinica je ista kao i doma. Ako se u tarifi obračunava uspostava poziva, obračunat će i u roamingu. Ako su u tarifi različite cijene za pozive unutar i izvan mreže, u roamingu će se naplaćivati za izvan mreže (čak i ako zoveš broj koji je iz tvoje mreže). Pozivi i poruke se mogu trošiti kao i doma, jedino za internet operator može postaviti fair use pravilo. Kod nas je jedino tele2 dao konkretne brojke za to ograničenje, ostali su samo općenito napisali da imaju na to pravo.

Još sam zaboravio napisati, dolazni pozivi i poruke iz cijelog svijeta se ne naplaćuju.

@mezzzzzo

Sve je točno što si napisao, uz opasku za prvu točku da može biti primijenjeno fair use pravilo.

Zadnje uređivanje Modesty B : 13.06.2017. at 11:11. Reason: koristi edit
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 08:03   #16
mene samo buni ovo, primjer:

idem u njemačku.. i kada se vozim po austriji i zovem njemački broj, jel se to naplaćuje ili ne?
__________________
I went through my darkest time alone, so sorry if I act like I don´t need anyone..
rapajic_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 08:05   #17
Naplaćuje se kao da si doma i zoveš broj iz druge (domaće) mreže.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 08:08   #18
znači ako imam unlimited minuta unutar hr, mi ne bude ništa zaračunavalo jel?
__________________
I went through my darkest time alone, so sorry if I act like I don´t need anyone..
rapajic_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 08:11   #19
Ne.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 09:20   #20
Opet, odgovor iz Tele2:

"Za pozive iz roaminga prema Hrvatskim brojevima troše se minute iz tarife, a ukoliko iz roaminga pozivate strani broj tada se taj poziv naplaćuje kao međunarodni poziv po cijeni od 4.50 kn/min."

I dalje mislim da ako zovemo broj iz neke druge države da će nam to naplatit kao međunarodni poziv.
everest is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.