Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2014., 21:27   #1
"Sedlasta leđa" kod pasa

Ne znam jesam li to tek umislila ili ne, ali čini mi se da mi štene ima sedlasta leđa. S obzirom na to da još nema ni 4 mjeseca, tj još je mali i kosti mu se razvijaju, zanima me može li se to na nekakav način ispraviti? Mi u svakom slučaju namjeravamo poći veterinara pitati što on misli. Nadam se da sam to samo ja umislila, ali ne čini mi se baš.

Zanimaju me kakve vježbe ako postoje, te iskustva s time, ima li nekoga da je zaista uspio popraviti to stanje sa svojim psom.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 22:17   #2
U leglu iz kojeg je moja kujica su u toj dobi otprilike stenci izgledali svakak
Jedna je imala sedlasta ledja, muski je imao grbava... Ugl, to se sve sa rastom ispravilo i sad su svi normalni psi sa ravnim ledjima. Stenci znaju imat svakakve 'mane' koje se razvojem isprave. Npr. moja je imala podgriz ko stene u nekoj dobi, a sad ima pravilno skarasto zubalo.
Ti imas SAO ako se ne varam?
Cini mi se da su oni skloni imati sedlasta ledja. Od moje frendice susjedi su dofurali SAO-a iz Rusije; vrlo brzo su mu ledja postala sedlasta i vrlo brzo su krenuli problemi sa diplazijim. Vec sa nekih 1.5god je pas dosta tesko hodao.
Ako je jako izrazeno ja bi na tvom mjestu otisla ortopedu da se to pogleda; premda ne znam moze li se ista po tom pitanju napravit osim pazit na psa i gledat da mu se olaksa ako mu to stvara probleme.
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 23:13   #3
Da, SAO je.. Ajme ja se samo nadam da će se moći ispraviti šetnjama ili nečim, idemo čim prije vetu da to pogleda.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 23:24   #4
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Da, SAO je.. Ajme ja se samo nadam da će se moći ispraviti šetnjama ili nečim, idemo čim prije vetu da to pogleda.
U toj nesretnoj ortopediji jedno zlo nikada nažalost ne dolazi samo. Sedlasta leđa mogu biti povezana i s nekom drugom manom, recimo, s displazijom kukova koju spominje Luciferka. Najvjerojatnije će ti reći da će se to ispraviti "tijekom rasta" i "samo po sebi". Može, ali i ne mora. Inzistiraj na temeljitom pregledu, bez obzira na dob, a ono što će mu svakako koristiti, to je plivanje. Sretno!
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 23:47   #5
Hazen, ja bi ti predlozila da odes kod veterinara koj se specijalizirao za ortopediju; takav ce ti sigurno znat puno vise rec od 'obicnog' veta.
U svakom slucaju, kod svih ortopedskih problema je najvaznije sjacat misice sto vise da oni preuzmu sto vise na sebe kako bi kostur sto manje patio.
Kako kaze Didi, plivanje je super

Zajebane su te jako velike pasmine kao sto je SAO i u pravilu im kad tak odu zglobovi. Kakvi su roditelji od psa? Ledja? Kukovi, laktovi?
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 00:18   #6
Nas su upoznali s majkom, oca smo vidjeli na slikama. Zvanično su zdravi, majka prekrasna, jedino da im slike potražim.
Sva sreća pa smo na moru i ide ljeto, ima da propliva kao vidra.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 00:19   #7
Vidiš, na leđa majke nisam niti obraćala pažnju kad smo po maloga došli. Tek kasnije se meni učinilo, pa našla na netu kako se to zove.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 01:09   #8
Nisam skuzila bas, ucinilo ti se da mama ima sedlasta ledja ili?
Kod takvih pasmina je bitno vodit racuna o cijelom kosturu jer su poprilicno skloni cijelom nizu problema.
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 01:49   #9
Ma ja sam smotano napisala. Htjela sam reći da nisam uopće vodila računa o tome kakva leđa mu ima mama, a tek kasnije se meni na malcu učinilo da bi on mogao imati takva leđa.
Kad ga je veterinar prvi put pregledao, rekao je da je zdrav, pipao mu je kukove, cijelog ga je ispipao. Pa sad ne znam, uglavnom ići ćemo to vidjeti pa ću napisati jesam li bila u pravu u sumnjama. Nadam se da ne.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 14:05   #10
Za početak neko iskusnom vetu na razgovorčić i obavezno uvrstiti u prehranu dodatke za jačanje koštanog tkiva. Velik pas, brz razvoj i nesrazmjer u zarvoju tjelesne i koštane mase. Puno brže dobivaju na tjelesnoj nego na koštanoj masi i zato kostur može patiti. Ako ti se čini da je malo sedlast onda sigurno je; sedlastos ne možeš baš umisliti; no to ne znači da se stanje neće popraviti.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 23:54   #11
Luciferka moram ti nekaj rec kaj se tice same displazije roditelji naseg dogo canaria imaju C i D kukove, tata C mama D i eto nas Mali ima A kukove i to slikano sa 20 mj. Pokazalo se da displazija nastaje sto drzanjem psa, prekomjernom kilazom itd naravno ima i velike predispozicije od roditelja, ali ne znaci da mora biti displazija u konacnici.

Takoder canarije su poznate po sedlastim ledima i to im je odlika tj mana ako leda nisu sedlasta. Tako da sedlasta leda ne znace automatski i lose kukove.
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 00:01   #12
Sve to stoji. (Ja nisam uopce u vezu dovodila sedlasta ledja sa displazijom, ako si tako shvatila; u stilu da jedno utjece na drugo)
Naravno da pas ne mora imat displaziju ako ju imaju roditelji kao sto ju moze imat iako su roditelji HD A, ali je punoooo veca sansa da kad tad dobije displaziju ako ju roditelji imaju.
Ja sam pisala o psu, SAO-u, koj je vec sa 6mj imao sedlasta ledja i pokazivao probleme sa kukovima, sa 1.5god je taj pas poprilicno tesko hodao i to je stvarno bilo tuzno za vidjet. Pasmine kao sto je SAO su jako sklone ortopedskim problemima i cesto to nije samo jedan problem nego njih nekoliko sto ne znaci nuzno da su medjusobno uvjetovani.

Nije mi jasno kako mislis da je mana kad canario nema sedlasta ledja??
http://www.fci.be/uploaded_files/346g02-en.doc
Trebaju imat ravna ledja i sedlasta ledja se smatraju velikom greskom!
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 00:32   #13
Luciferka, kako su oni tog SAO-a tretirali po pitanju fizičke aktivnosti? Je li bio negdje vezan/ograđen u boksu stalno, ili?
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 00:53   #14
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Luciferka, kako su oni tog SAO-a tretirali po pitanju fizičke aktivnosti? Je li bio negdje vezan/ograđen u boksu stalno, ili?
Ne. Pas je slobodan u velikom dvoristu ogradjenom ogradom od 2 i nesto metra.
Ne znam je li pas istrcavan ikako i da li je sa njim nesto radjeno sto nije trebalo biti; ugl, po stepenicama nije isao, a iskreno sumnjam da je istrcavan -to je selo moje malo u okolici Zagreba gdje je pas za dvoriste.
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 00:57   #15
Luciferka, pretpostavljam da se masha malo krivo izrazila, ali ako pažljivije pročitaš standard, u njemu stoji da je visina psa u kukovima malo veća od visine ramena, mnogi će to proglasiti naizgled sedlastim leđima, ali zapravo pas je samo drugačije nakošen od većine drugih.
Evo, s izložbe u Dubrovniku, pas slijeva je dogo canario i tu se baš lijepo vide leđa. https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/...43531670_o.jpg
__________________
I've got a long way to go before I get there, I've got a lot of field to hoe with the sun so high, I've got a lot of miles to roll, and the next few only show that there's still such a long way to go
surefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 19:22   #16
Nije tema ali kod canaria bi trebali prije koristiti izraz " popiknuto", dođe na nekaj slično kao kad spustite auto, prednji dio, pa je prednji niži a zadnji višlji. Tako je to, laički rečeno, i kod canaria. A kad već gledamo fotku; moram reći; sačuvaj bože kako su mu jadno kupirali uši, preužas. Doslovce imati sedlasta leđa nije prihvatljivo niti kod jedne životinje; pa niti kod konja koje "osedlavamo" Sedlasta leđa su mana; bilo stečena bilo uvjetovana. Kao i iskrivljena kralježnica kod ljudi, recimo.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 21:52   #17
Ova canaria iz Dubrovnika je sacuvaj boze. Bas samjucer komentirala ovog psa. Inace u ocijenskim listama napisudobra nadgradenost ili dobra sedlasta leda.
U biti negdje sam citala koliko bi kao bilo idealno da je zadnji kraj povisen.

Kaj se tice itih kukova, iz tog legla su 2 psa sa A kukovima,ostali B. S obzirom da su roditelji prije dolaska kod hrv uzgj drzani u koma uvjetima sigurno je to takoder utjecalo na kukove.
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 14:15   #18
I evo, bili u našeg veterinara, i kaže da je s malcem sve ok. Ali da s njim sad na ljeto plivamo što je više moguće. Za prevenciju, jel. Ništa, neću ga puštati iz mora za mjesec dana.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 14:27   #19
Super onda. Fino ti njega malo slikni u stavu; pa da diskutiramo ; ipak je tu trust mozgova
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 16:15   #20
Bas sam ja htjela rec, ukrade mi kutna rjeci iz usta
Stavi ga u pozu i slikni pa nam nakelji tu sliku da vidimo
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.