Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2008., 13:45   #1
Zasto zelite otici zivjeti van domovine?

Pitanje onim forumasima koji pokusavaju na sve nacine otici zivjeti vani?
Mozete li pri tome osim razloga za odlazak navesti i ekonomske prilike u kojima zivite,,sto ocekujete kako cete zivjeti vani?
Koji su ciljevi nakon recimo dobivene mogucnosti boravka u XY zemlji?
Znaci forumasi iz domovine,,,,,sa sto vise argumenata pokusajte nas uvjeriti zasto mislite da bi bilo bolje zivjeti "vani"?
Maranz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 14:19   #2
Ja sam prije par godina imao zaista mnogo tih razloga da zivim vani i na kraju kada sam dosao i vidio kako se zivi, sada ih mozda mogu na prste izbrojati, zapravo glavni su:

-ne zelim zivjeti u zemlji gdje se sve dijeli na troje, na glupoj nacionalnoj osnovi
-ne zelim zivjeti u zemlju gdje su vecina privrednika ratni profiteri, kriminalci, ubice, sandzaklije, kinezi i slicno koji su svoj prljavo zaradjeni novac ulozili u privredu u ranjenu zemlju koja je bila u fazi obnove i na taj nacin dosli do jos veceg novca i sto je najgore sada stekli status uglednih privrednika
-ne zelim zivjeti u zemlji gdje je za vecinu stanovnistva glavna zabava turbo folk , korida bikova i vaserske manifestacije
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 14:49   #3
Quote:
Maranz kaže: Pogledaj post
Pitanje onim forumasima koji pokusavaju na sve nacine otici zivjeti vani?
Mozete li pri tome osim razloga za odlazak navesti i ekonomske prilike u kojima zivite,,sto ocekujete kako cete zivjeti vani?
Koji su ciljevi nakon recimo dobivene mogucnosti boravka u XY zemlji?
Znaci forumasi iz domovine,,,,,sa sto vise argumenata pokusajte nas uvjeriti zasto mislite da bi bilo bolje zivjeti "vani"?
Mene konkretno zanima zemlja u kojoj si ti sad(se) , zbog cega bas ta zemlja konkretno - neznam.. uglavnom u mogucnosti sam vrlo dobro nauciti taj jezik ovdje, i smatram da nemam previse toga za izgubiti ukoliko odem odavde. nakon sto zavrsim fakultet ovdje, posao bi mi izgledao otprilike ovako(kad bih ga uopce nasao) - placa u najboljem slucaju 4000 kn, ali vecinom poslodavci daju minimalac za pravnike u struci - 3500 kn, neplaceni rad prekovremeno, te rad vikendom se podrazumijeva. za bolje poslove, i uclanjenje u odvjetnicku komoru uvjet je pravosudni ispit, za koji je potrebno stazirati 3. god. trenutno, ali postoji vjerojatnost da ce povisiti na 5 god., a i kad imas pravosudni to ti nije nikakva garancija za dobar ili ikakav posao uopce, jos samo da napomenem, kad bi imao taj ispit polozen imao bih 30 god. minimalno. Pa tako racunam da nakon sto zavrsim fax ovdje, odem tamo u goetheborg/uppsalu/malmo/lund polozit razliku ispita, i probat naci posao. doduse boravak bi kostao cca. 25000€, ali mislim da osim tog iznosa nemam sta puno izgubiti.
ekonomska situacija mi je blago iznad hrvatskog prosjeka, ali nije da imam novca da nemoram vise nikad raditi. Ciljevi nakon dobivene mogucnosti boravka? Ovo je mozda preopsirno pitanje, ali recimo ovako.. smatram da sam osoba koja se lako prilagodjava takvim promjenama(ok ovo bi bio vjerojatno major culture shock), i ne ocekujem nista narocito, znam da su skepticni prema zaposljavanju stranaca, ali kad bi jednom dobio ok posao(sto vjerujem da nije nemoguce), mislim da bi bilo relativno dobro. znam da je integracija u njihovo drustvo skoro pa mission impossible, ali ni ovdje mi nije drustvo neko - vecina koje poznam gleda samo svoje dupe i kako da te iskoristi, ili krade bogu dane tako da..
bluesshoes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 15:00   #4
Quote:
bluesshoes kaže: Pogledaj post
Mene konkretno zanima zemlja u kojoj si ti sad(se) , zbog cega bas ta zemlja konkretno - neznam.. uglavnom u mogucnosti sam vrlo dobro nauciti taj jezik ovdje, i smatram da nemam previse toga za izgubiti ukoliko odem odavde. nakon sto zavrsim fakultet ovdje, posao bi mi izgledao otprilike ovako(kad bih ga uopce nasao) - placa u najboljem slucaju 4000 kn, ali vecinom poslodavci daju minimalac za pravnike u struci - 3500 kn, neplaceni rad prekovremeno, te rad vikendom se podrazumijeva. za bolje poslove, i uclanjenje u odvjetnicku komoru uvjet je pravosudni ispit, za koji je potrebno stazirati 3. god. trenutno, ali postoji vjerojatnost da ce povisiti na 5 god., a i kad imas pravosudni to ti nije nikakva garancija za dobar ili ikakav posao uopce, jos samo da napomenem, kad bi imao taj ispit polozen imao bih 30 god. minimalno. Pa tako racunam da nakon sto zavrsim fax ovdje, odem tamo u goetheborg/uppsalu/malmo/lund polozit razliku ispita, i probat naci posao. doduse boravak bi kostao cca. 25000€, ali mislim da osim tog iznosa nemam sta puno izgubiti.
ekonomska situacija mi je blago iznad hrvatskog prosjeka, ali nije da imam novca da nemoram vise nikad raditi. Ciljevi nakon dobivene mogucnosti boravka? Ovo je mozda preopsirno pitanje, ali recimo ovako.. smatram da sam osoba koja se lako prilagodjava takvim promjenama(ok ovo bi bio vjerojatno major culture shock), i ne ocekujem nista narocito, znam da su skepticni prema zaposljavanju stranaca, ali kad bi jednom dobio ok posao(sto vjerujem da nije nemoguce), mislim da bi bilo relativno dobro. znam da je integracija u njihovo drustvo skoro pa mission impossible, ali ni ovdje mi nije drustvo neko - vecina koje poznam gleda samo svoje dupe i kako da te iskoristi, ili krade bogu dane tako da..
Tocan i iskren odgovor:Prije ces postati predsjednik RH nego ovdje se profurati kao pravnik i kao takav naci OK posao.
Ovdje imas koliko hoces luzera koji Bogu kradu dane(socijalna pomoc)i to ih razlikuje (socijalna)pomoc od domacih luzera.Razlika je sto nasi luzeri cugaju u bircevima a ovdje u tramvajima.25 000 eura ulozi u bilo sto drugo.
Maranz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 19:04   #5
Mislim da vecina ide zbog duboko ukorijenjenog sluganskog mentaliteta i osjecaja manje vrijednosti u kojem je stranjsko govno sladje nago domaca pita. Pa bujrum.
TimHortons is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 08:51   #6
Promlem je čisto individualan. Meni recimo, nije nikad ni palo na pamet da odem van, jer nikada nisam imao potrebe razmišljati o tome.Uvijek mi se nekako u životu "potrefilo" da imam dobar posao, dobro plačen, a danas sam i "svoj gazda".Na svu sreću nisam od onih, koji "sanjaju" ili nemaju ništa, pa da moram razmišljati o odlasku iz Hrvatske.
__________________
Ako bi nekoga, što Bože očuvaj, našao, da ti radi o glavi, kazni ga ne smrću, nego izgonom, jer ako im oprostiš radi Boga, koji ih tebi predade, tebe će od njih nepovrieđena očuvati onaj, koji se nije ustručavao, da za spas sviju umre na križu.
duci glorioso is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 11:28   #7
Quote:
duci glorioso kaže: Pogledaj post
Promlem je čisto individualan. Meni recimo, nije nikad ni palo na pamet da odem van, jer nikada nisam imao potrebe razmišljati o tome.Uvijek mi se nekako u životu "potrefilo" da imam dobar posao, dobro plačen, a danas sam i "svoj gazda".Na svu sreću nisam od onih, koji "sanjaju" ili nemaju ništa, pa da moram razmišljati o odlasku iz Hrvatske.
Nije ti se to potrefilo, prilike se stvaraju, a ne cekaju. Ne treba sanjariti i cekati kako drzava nesto dati, nego treba raditi kako bi se ostvarilo vlastite snove. Isto tako, karijera se gradi, negdje se mora poceti, a ne cekati da netko ponudi posao snova, a do tada nista ne raditi. Kada ljudi odu u inozemstvo, onda toga postanu svijesni, zele li tamo opstati. Da su tako razmisljali prije nego su otisli, ne bi niti trebali nikamo odlaziti.
Neznadar is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 11:37   #8
Domovinom sam pomalo zgađen. Želim otići na mjesto gdje je narod civiliziran, i gdje neću imati posla s glupim ljudima. Sve više mi postaje jasno da je to moguće jedino ako steknem milijarde i isključim se iz svijeta jer sam ga dosta proputovao i ne sviđa mi se nigdje, ni u New Yorku, ni u Londonu, ni Berlinu, ni Parizu, pogotovo ne igdje u Španjolskoj ili Italiji (idu mi na k.... svi ti "temperamentni i druželjubivi" moroni)
Moj prijatelj je nedavno rekao da bi mu idealna selidba bila negdje na velebit gdje je 8 mjeseci snijeg, i da također njegovi prijatelji žive uokolo njega ali tako da su udaljeni 10 Km jedan od drugog da im ne pada na pamet svako malo ići kod njega. U kolibi bi imao zbirku pušaka i ako naiđe netko koga ne pozna i nenajavljen je - puca.

Ja razmišljam o selidbi na Island ali pitam se je li to dovoljno daleko do ovog skurcanog planeta.
__________________
..kad imam vremena..
kimikaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 11:55   #9
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Nije ti se to potrefilo, prilike se stvaraju, a ne cekaju. Ne treba sanjariti i cekati kako drzava nesto dati, nego treba raditi kako bi se ostvarilo vlastite snove. Isto tako, karijera se gradi, negdje se mora poceti, a ne cekati da netko ponudi posao snova, a do tada nista ne raditi. Kada ljudi odu u inozemstvo, onda toga postanu svijesni, zele li tamo opstati. Da su tako razmisljali prije nego su otisli, ne bi niti trebali nikamo odlaziti.
Pa normalno da mi se nije potrefilo, zato sam i stavio pod navodnike.
U svemu ostalom se slažem s tobom. To je o.k.
__________________
Ako bi nekoga, što Bože očuvaj, našao, da ti radi o glavi, kazni ga ne smrću, nego izgonom, jer ako im oprostiš radi Boga, koji ih tebi predade, tebe će od njih nepovrieđena očuvati onaj, koji se nije ustručavao, da za spas sviju umre na križu.
duci glorioso is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 16:20   #10
ekipa iznad prica o odlasku iz hr samo u potrazi za boljim uvjetima zivljenja. no realno to nije tako.

postoje dosta razloga zasto se iseliti, neki odnjih su:
-potraga za boljim uvjetima zivljenja
-prisiljen odlazak (rat, ljecenje etc)
-random odlazak, shema zavrti globus i gdje izbaci izbaci
-partnerski odlazak, upoznao si svog partnera i odlucio otici zivjeti u njegovu domovinu.

i jos sitnih razloga koje su gore naveli.
ja prije nikada nisam razmisljao o odlasku, dok se to nije desilo, imao sam super placu u hr i odlicne uvjete, ali na kraju krajeva, kada malo proputujete, i vidite svjeta, skuzite da se ne vrti sve oko para, vec ima puno bitnijih stvari koje smo u hr polako zaboravili. to je tuzno
dadopg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 17:20   #11
Ja sam otišao zato što sam dobio idelano zaposlenje, odnosno novac je bio ključan u svemu tome. U Hrvatskoj nisam našao mjesta za sebe i nisam se nikako mogao priviknuti na ponašanje same vlasti.
No@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 00:07   #12
Veoma je tacno da je taj problem veoma individualan...Mene cesto uzme nostalgija pod svoje ali pronasao sam pravi nacin kako da se ohladim u par minuta..Ukljucim nas radio (bas radio sa nekom emisijom na temu obicnog zivota dole) i uz sve one glupe komentare skontam iz kakvog sam sranja izisao...Ono je ludilo...TV je zabluda jer ne prenosi realnu sliku zivota dole, no radio je u kontaktu sa obicnim ljudima koji zive dole oko tebe, sa kojima si prinudjen da dolazis u kontakt svakodnevno...Ludnica totalna....



Zalosno je reci ali globalno gledajuci kod nas su ljudi dole na cijelom podrucju glupi i nekulturni i veliki seljaci.... (cast izuzecima koji se guse u vecini gore spomenutih..)...
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 00:42   #13
nostalgija je i mene ubijala prvih par mjeseci ali kasnije kada sam se uklopio i kada sam pronašao društvo sve manje i manje. sada dođem u domovinu svako ljeto na 3 tjedna i sve super.
No@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 09:15   #14
Mada mogu odgovoriti samo u prošlom vremenu(jer vratila sam se),na odlazak u inozemstvo navela me gola financijska računica.
Kada sam proračunala da u domovini,ako ne pripadam ratnim profiterima i vladajućoj političkoj kliki,nema šanse u sljedećih 2O g,riješti već golo stambeno pitanje,odlučila sam svoje zvanje i znanje unovčiti u inozemstvu.

I tako sam uzput morala primijetiti da svaka zemlja ima svoje probleme,da ne postoji idealno društvo ni apsolutna ravnopravnost ni sloboda.
Kako nisam bila spremna baš prodati i dušu(ako sam več prodala rad),prianjajući uz tuđinske ideologije i društveni poredak,a osobito me smetalo pljuvanje po domovini sa strane drugih hrvata koje sam u inozemstvu sretala,kada sam postigla cilj,pokupila sam svoju djecu i krpice i vratila se u Hrvatsku!
Osobito sam željela da moja djeca odrastu u zemlji svoje narodnosti,mada nisu i rođena u njoj,a kasnije neka sama odluče hoće li ostati i živjeti u njoj.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 09:20   #15
[QUOTE=Samsung2007;12014196]Veoma je tacno da je taj problem veoma individualan...Mene cesto uzme nostalgija pod svoje ali pronasao sam pravi nacin kako da se ohladim u par minuta..Ukljucim nas radio (bas radio sa nekom emisijom na temu obicnog zivota dole) i uz sve one glupe komentare skontam iz kakvog sam sranja izisao...Ono je ludilo...TV je zabluda jer ne prenosi realnu sliku zivota dole, no radio je u kontaktu sa obicnim ljudima koji zive dole oko tebe, sa kojima si prinudjen da dolazis u kontakt svakodnevno...Ludnica totalna....



Zalosno je reci ali globalno gledajuci kod nas su ljudi dole na cijelom podrucju glupi i nekulturni i veliki seljaci.... (cast izuzecima koji se guse u vecini gore spomenutih..)...[/QUOTE]

Najblaže rečeno: ružno,ružno od tebe!
A u zemlji u kojoj ti živiš,nema glupih,nekutulrnih.primitivnih itd???
A koja je to tako idealna država,ako smijem pitati,u kojoj su svi građani tako visoko razvijene svijesti,bez kulturoloških mana,idealne slobode i demokracije????
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 10:40   #16
Kad završim faks - odoh. Čista proza, hoću zaraditi. Kod nas je kila mozda još uvijek na niskoj cijeni.
__________________
bl@go onom tko r@no poloodi ...
loodi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 14:16   #17
[QUOTE=Samsung2007;12014196]Veoma je tacno da je taj problem veoma individualan...Mene cesto uzme nostalgija pod svoje ali pronasao sam pravi nacin kako da se ohladim u par minuta..Ukljucim nas radio (bas radio sa nekom emisijom na temu obicnog zivota dole) i uz sve one glupe komentare skontam iz kakvog sam sranja izisao...Ono je ludilo...TV je zabluda jer ne prenosi realnu sliku zivota dole, no radio je u kontaktu sa obicnim ljudima koji zive dole oko tebe, sa kojima si prinudjen da dolazis u kontakt svakodnevno...Ludnica totalna....

QUOTE]

Hehe, dobar ti je recept...
I mene ponekad obuzme nostalgija, ali onda se cujem sa svojima dolje, oni me svojim pricama i kuknjavom vrate u realnost, ono, ljudi mi iz vlastitog iskustva prenose informacije, izmedju ostalog najvise me pogadja apsolutna manjkavost ikakvih prava radnika.
ciganka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 20:17   #18
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Quote:
Samsung2007 kaže: Pogledaj post
Veoma je tacno da je taj problem veoma individualan...Mene cesto uzme nostalgija pod svoje ali pronasao sam pravi nacin kako da se ohladim u par minuta..Ukljucim nas radio (bas radio sa nekom emisijom na temu obicnog zivota dole) i uz sve one glupe komentare skontam iz kakvog sam sranja izisao...Ono je ludilo...TV je zabluda jer ne prenosi realnu sliku zivota dole, no radio je u kontaktu sa obicnim ljudima koji zive dole oko tebe, sa kojima si prinudjen da dolazis u kontakt svakodnevno...Ludnica totalna....



Zalosno je reci ali globalno gledajuci kod nas su ljudi dole na cijelom podrucju glupi i nekulturni i veliki seljaci.... (cast izuzecima koji se guse u vecini gore spomenutih..)...
Najblaže rečeno: ružno,ružno od tebe!
A u zemlji u kojoj ti živiš,nema glupih,nekutulrnih.primitivnih itd???
A koja je to tako idealna država,ako smijem pitati,u kojoj su svi građani tako visoko razvijene svijesti,bez kulturoloških mana,idealne slobode i demokracije????

Slazem se, Samsung je pretjerao, ali se donekle dotakao problema.
Uopce nisu vecina ljudi u HR primitivni, glupi i nekulturni.
Problem je u tome sto su ti glupi, primitivni i nekulturni preuzeli stvar.
Sto bi rek'o Djole Balasevic:

Đorđe Balašević
Narodnjaci

Narodnjaci su preuzeli stvar,
znaju sistem i stvaraju dar-mar.
Rasturaju po pitanju tiraža,
sve veća je blamaža biti neko od nas.

Narodnjaci su ukrali moj bend,
narodnjaci su federalni trend,
a mi smo gurnuti u ilegalu,
na kom tajnom kanalu naći bazu i spas?

O, narodnjaci,
sve vam je u šaci al' zašto da se baci?
Ma, ostavite nešto i za nas.
Narodnjaci, braćo i zemljaci,
budite ortaci pa smanjite taj gas!

Narodnjaci na ključnim mestima.
Narodnjaci u glavnim vestima.
Na džinovskim plakatima u boji,
kud koji mili moji, da vam ne čujem glas.

Narodnjaci sa našim curama.
Narodnjaci u svim strukturama.
Od udruženog rada pa do sporta,
narodnjak ante portas, njihov dolazi čas!

O, narodnjaci,
sve vam je u šaci al' zašto da se baci?
Ma, ostavite nešto i za nas.
Narodnjaci, braćo i zemljaci,
budite ortaci pa smanjite taj gas!

Nemaju njive te perspektive, armiran beton zove nas sad.
A snovi lebde izmedju negde na relaciji selo - grad.
Nastupa era amatera, iz svoje kože može se sad.
Rapidno stasa hibridna klasa na pola puta selo - grad.

Narodnjaci,
sve vam je u šaci al' zašto da se baci?
Pa ostavite nešto i za nas.
Narodnjaci, braćo i zemljaci,
budite ortaci pa smanjite taj gas!

Narodnjaci,
sve vam je u šaci al' zašto da se baci?
Pa, ostavite nešto i za nas.
Narodnjaci, braćo i zemljaci,
budite ortaci pa smanjite taj gas!

Narodnjaci, narodnjaci, narodnjaci, narodnjaci...
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 23:20   #19
Ma mogu podnijeti da me stranac izrabljuje, ali ne mogu podnijeti da me domaci izrabljuje, da radim za 5000 kuna mjesecno, a oni da se shepure u novim BMWima i zive u vilama na Tuskancu...E izrabljujte nekog drugog. Da, u Americi cu raditi 15h dnevno, ali bar cu imati tu neku satisfakciju da ne gledam domace novopecene tajkune.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 00:35   #20
Evo ovako,

zadnjih nekoliko postova na ovoj temi su veoma insteresantni pa cu nastojati da odgovorim ukratko na neke od njih...

Ovo sto sam rekao :

Zalosno je reci ali globalno gledajuci kod nas su ljudi dole na cijelom podrucju glupi i nekulturni i veliki seljaci.... (cast izuzecima koji se guse u vecini gore spomenutih..)...

je mozda malo pretjerano i suvise prosto i sirovo naglaseno, no nazalost nije daleko od realnosti. Ne odnosi se samo na Hrvatsku naravno (na nju nisam uopste ni mislio) nego na cijeli Balkan kome naravno i moja domovima pripada...

Ja imam milion i jedan razlog da mislim tako i mogu cijelu enciklopediju napisati o tome i jednostavno ne znam odakle da pocnem da pisem razloge zbog kojih nazalost mislim da je ova moja tvrdnja vjerodostojna..Mozda bi mi glavni aduti bili ovi "politicari" koji na tako profesionalan nacion godinama vode narod kao neke ovce a niko ne vidi kojom brzinom se siri njihovo bogatstvo, vile, tvornice, luksuzni automobili.......
Zatim na drugo mjesto dolazi cuveni turbo folk...Ne kontam kako ljudima toliko mogu vise biti interesantne te turbo pjevacice obilnih i skoro golih grudi i stomaka sto udaraju u jednom ritmu i tresu da se cuje kilometrima..

Ziasta nemam vremena da pisem i samo se bezveze nerviram, moje misljenje koje sam napisao je napisano i izrazeno mozda pretjerano ali problematika koja lezi u toj tvrdnji moze de dokazati na mnoge nacine...

U kojoj sam ja zemlji nije uopste bitno...Daleko od toga da je savrsena, takva zapravo zemlja i samo drustvo nikada u istoriji nisu ni postojali niti ce postojati ikada..No u mnogima aspektima (ne samo materijalnim) je ova zemlja gdje se sada nalazim daleko u boljoj situaciji nego cijelo to podrucje u globalu....

I jos ovo zadnje, da li je bolje (kad vec neko ocigledno mora) da me izrabljuje ili stranac ili nas domaci covjek (nakon ratnih zbivanja obicno ce to biti neki ratni profiter, kriminalac, koruptivni politicar, sandzaklija ili slicno) biram ovo prvo, jer ipak na zapadu u poslovnim relacijama izmedju randika i poslodavca na srecu postiji jos uvijek neka ljudskost i postovanje dok kod nas dole ti kao radnik si samo broj i sefovi se prema radnicima ponasaju kao prema robovima...
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.