Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2007., 03:52   #1
Arrow BiH Hrvati - dijaspora ili ne?

Dijaspora su iseljenici. Ne autohtono stanovništvo. Po toj logici dijaspora nisu ni Moliški ni Gradišćanski Hrvati. Dobro, niti što je autohtono, a što ne. Tj koliko dugo neki narod mora biti na "čekanju" da bi postao autohton.

Osim toga, BiH Hrvati su konstitutivan narod u BiH. Tj temeljni, definicijski dio BiH, pa je nelogično daim se Hrvatska računa kao zemlja porijekla.
Ris is offline  
Old 04.06.2007., 06:20   #2
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
Dijaspora su iseljenici. Ne autohtono stanovništvo. Po toj logici dijaspora nisu ni Moliški ni Gradišćanski Hrvati. Dobro, niti što je autohtono, a što ne. Tj koliko dugo neki narod mora biti na "čekanju" da bi postao autohton.

Osim toga, BiH Hrvati su konstitutivan narod u BiH. Tj temeljni, definicijski dio BiH, pa je nelogično daim se Hrvatska računa kao zemlja porijekla.
Australian-forever is offline  
Old 04.06.2007., 10:12   #3
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
Dijaspora su iseljenici. Ne autohtono stanovništvo. Po toj logici dijaspora nisu ni Moliški ni Gradišćanski Hrvati. Dobro, niti što je autohtono, a što ne. Tj koliko dugo neki narod mora biti na "čekanju" da bi postao autohton.

Osim toga, BiH Hrvati su konstitutivan narod u BiH. Tj temeljni, definicijski dio BiH, pa je nelogično daim se Hrvatska računa kao zemlja porijekla.
Koliko mi je poznato u BiH zivi puno Hrvata koji korijene vuku iz Hrvatske, moji su s tatine strane npr.od Splita dosli u Bosnu u 18 stoljecu, a s mamine strane iz Dalmatinske zagore, pa mi je logicno da je moja zemlja porijekla Hrvatska ili se varam?
__________________
øvelse gør mester
mali-mis is offline  
Old 04.06.2007., 13:28   #4
kažeš, bih hrvati su doseljeni iz hrvatske?
Ris is offline  
Old 04.06.2007., 13:48   #5
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
kažeš, bih hrvati su doseljeni iz hrvatske?
jedan dio njih sigurno, navela sam ti porijeklo moje obitelji, a takvih ima jos dosta, zasto su iz hrvatske selili u bosnu, ne znam al su selili i ne moze se sad njihovim potomcima osporiti hrvatsko porijeklo ili se opet varam
__________________
øvelse gør mester
mali-mis is offline  
Old 04.06.2007., 14:07   #6
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
Dijaspora su iseljenici. Ne autohtono stanovništvo. Po toj logici dijaspora nisu ni Moliški ni Gradišćanski Hrvati. Dobro, niti što je autohtono, a što ne. Tj koliko dugo neki narod mora biti na "čekanju" da bi postao autohton.

Osim toga, BiH Hrvati su konstitutivan narod u BiH. Tj temeljni, definicijski dio BiH, pa je nelogično daim se Hrvatska računa kao zemlja porijekla.

ja, fina covjeka sto se on jadan sekira oko Hrvata u BiH..
prosto mi nekako toplo oko srca kad citam ovako divne postove ,


da te obradujem..kad HRVATSKA udje u Eu ..ocekuj navalu jedno 300 000 hercegovaca i 200 000 bosanaca HRVATA u HRVATSKU,, i onda cemo svi biti jedna fina velika obitelj,,i neces onda imati problema sa hrvatima u BiH jer ti onda neces morati slati "ribu" da ih prehranis,
znaci onda neces razbijati glavu sa takvim pitanjima jesmo li dijspora ili smo tek tako u bIH
west_HB is offline  
Old 04.06.2007., 14:19   #7
pa i sad bez ikakvih problema mogu se preselit kad im pukne, za razliku od ostalih nehrvata iz svijeta...
Ris is offline  
Old 04.06.2007., 19:48   #8
Quote:
Ri§:
kažeš, bih hrvati su doseljeni iz hrvatske?
Tocno je da je se jedan dio hrvata nastanjenih u danasnjoj Bosni doselio iz Hrvatske. Postoje i istrazivanja u tome smjeru, a i uvid u crkvene knjige otkriva da je jedan dio hrvata nastanjen recimo u Bosanskoj posavani porijeklom iz dalmatinske zagore. Razlog zasto su se selili je ocit: plodna posavska zemlja.

Hrvati u danasnjoj BiH nisu tradicionalna dijaspora iz jednostavnog razloga sto je ogroman broj hrvata nastanjen u Hrvatskoj na direktan ili indiraktan nacin povezan sa Bosnom i Hercegovinom. Razlog tome je i taj sto su te dvije drzave dugo godina bile u zajednickoj drzavi. No, mislim da ce se situacija u buducnosti promijeniti, i da ce bosanski ili hercegovacki hrvati postati ono sto su danas vojvodjanski hrvati: istinska dijaspora o kojoj nitko ozbiljno u hrvatskoj ne brine. To ce su dogoditi u narednih 30-40 godina kada generacija rodjena u slobodnoj Hrvatskoj postane predominantna u pucanstvu zemlje.

Generacije rodjene u Hrvatskoj iza 1990 nemaju nikakav problem sa svojim identitetom:to su hrvati, rodjeni u Hrvatskoj, odrasli u Hrvatskoj, i za njih su hrvati u drugim zemljama (ukljucujuci i BiH) isto sto i hrvati u bilo kojoj drugoj zemlji, osim ako ne posto nekakve posebne i izuzetno cvrste veze. No upravo ce te veze vremenom slabiti, za hrvata iz Gruda koji je kao odrastao covjek dosao u Zagreb, Hercegovina je rodna gruda, za njegovog sina je Hercegovina mjesto gdje se njegov otac rodio, za njegovog unuka ce Hercegovina biti nekakav egzoticni krs, a praunuk ce se vec nazivati purgerom.

Istina, hrvati ce se uvijek doseljavati iz Hrcegovine, ali je realno ocekivati da ce to vremenom slabiti, sto zbog demografskih cimbenika (malo djece), ali i zbog toga sto ce BiH vremenom vjerovatno postati koliko toliko normalna zemlja, jednako dobra ili losa za zivjeti kao i Hrvatska.

Lijepi pozdravi.
TomK is offline  
Old 04.06.2007., 21:11   #9
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
Tj temeljni, definicijski dio BiH, pa je nelogično daim se Hrvatska računa kao zemlja porijekla.
S obzirom da trecina stanovnika Hrvatske vodi porijeklo iz BiH, mozemo reci da najveci dio BiH dijaspore zivi u Hrvatskoj.

Dalje, s obzirom da je BiH istorijskopovijesnohistorijski gledano hrvatska provincija, nelogicno je pravit bilo kakve razlike.
KokuZ is offline  
Old 05.06.2007., 15:08   #10
Quote:
KokuZ kaže: Pogledaj post
S obzirom da trecina stanovnika Hrvatske vodi porijeklo iz BiH, mozemo reci da najveci dio BiH dijaspore zivi u Hrvatskoj.

Dalje, s obzirom da je BiH istorijskopovijesnohistorijski gledano hrvatska provincija, nelogicno je pravit bilo kakve razlike.
"hrvatska provincija"!?!?!?
ako moze definicija...
hvala
__________________
Igrajte IGRE
0ctopus is offline  
Old 05.06.2007., 20:37   #11
Ris is offline  
Old 06.06.2007., 05:57   #12
Quote:
0ctopus kaže: Pogledaj post
"hrvatska provincija"!?!?!?
ako moze definicija...
hvala

Ne treba ti nikakva definicija. Prva hrvatska drzava je obuhvacala danasnju BiH, zajedno sa vecinom podrucja u danasnjoj RH.
KokuZ is offline  
Old 06.06.2007., 06:48   #13
Quote:
KokuZ kaže: Pogledaj post
Ne treba ti nikakva definicija. Prva hrvatska drzava je obuhvacala danasnju BiH, zajedno sa vecinom podrucja u danasnjoj RH.

Pod "ASTROHUNGARIJE"....slusbeni jezik je bio madjarski...odrastite....bili smo uvijek sluge drugih Kraljevstva...Turka u Bosni i Hercegovini i Srbiji.

Sta je toliko vazno biti "VELIKI HRVAT"...radi "komunizma"????....rijesili ste se ga i sada je veca nepravda i nezakonitost nego ikada....i veca mrznja stanovnika sa djelova hrvatske i BiH.

pozdrav svakome covjeku dobre volje i postenja

vilko

Australian-forever is offline  
Old 06.06.2007., 06:52   #14
Quote:
Australian-forever kaže: Pogledaj post
Pod "ASTROHUNGARIJE"....slusbeni jezik je bio madjarski...odrastite....bili smo uvijek sluge drugih Kraljevstva...Turka u Bosni i Hercegovini i Srbiji.

Sta je toliko vazno biti "VELIKI HRVAT"...radi "komunizma"????....rijesili ste se ga i sada je veca nepravda i nezakonitost nego ikada....i veca mrznja stanovnika sa djelova hrvatske i BiH.

pozdrav svakome covjeku dobre volje i postenja

vilko

Vilko, ja stvarno ne kontam sta si htio rec
KokuZ is offline  
Old 06.06.2007., 10:35   #15
Quote:
KokuZ kaže: Pogledaj post
Ne treba ti nikakva definicija. Prva hrvatska drzava je obuhvacala danasnju BiH, zajedno sa vecinom podrucja u danasnjoj RH.
100% tocno, a onaj tko nije nikad ucio Hrvatsku povijest mislit ce da lupetas gluposti
Kokuz
homosapiens is offline  
Old 06.06.2007., 11:18   #16
Quote:
KokuZ kaže: Pogledaj post
Ne treba ti nikakva definicija. Prva hrvatska drzava je obuhvacala danasnju BiH, zajedno sa vecinom podrucja u danasnjoj RH.
pa nećemo valjdao mitovima i legendama....
Ris is offline  
Old 06.06.2007., 15:18   #17
Quote:
KokuZ kaže: Pogledaj post
Vilko, ja stvarno ne kontam sta si htio rec
Let us first give a very rough sketch of the main historical periods of the Croatia's past:


the arrival of the Croats to the Balkan peninsula at the beginning of the 7th century,

the period of Croatian Dukes and Kings of native birth (until 1102),

Croatia sharing with Hungary a new state under common Hungarian and Croatian Kings (1102-1526).

Croatia ruled by the Habsburgs, as a member of the Habsburg Crown (1527-1918, Austrian-Hungarian Empire from 1867 to 1918).

parts of Croatia under Venice, Turkish Ottoman Empire and France,

Croatia in the first Yugoslavia (1918-1941).

The Independent State of Croatia (1941-1945)/koment...ispod Ustasa i Fasista!

Croatia as a republic in Tito's (or second) Yugoslavia (1945-1991).

internationally recognized Republic of Croatia (January 1992).


Muslimani-Bossnjaci nisu stekli uvjete autohtonosti u Hrvatskoj
Ing. Vladimir Zerjavich, Zagreb,
© 16. travnja 1998. na engleskomhttp://www.croatianhistory.net/etf/bos.html
http://www.croatianhistory.net/etf/bos.html

Inace sta se tice mene ,ne interesira me je si li ti Bosanac, Hrvat,( ili cak i Srbin) nego kakav si covjek?


Zadnje uređivanje Australian-forever : 06.06.2007. at 16:55.
Australian-forever is offline  
Old 06.06.2007., 15:55   #18
Quote:
0ctopus kaže: Pogledaj post
"hrvatska provincija"!?!?!?
ako moze definicija...
hvala
Uh, sto smo pametni.

Bosna (a i Hercegovina) je bila dio Hrvatske i bila je poput Slavonije, Dalmacije, Zagorje, Podravine.....
Na zalost, zbog Hrvata koji ne vide dalje od nosa (poput nekih ovdje) izgubili smo taj dio zemlje. Dovoljno ti je pogledati zemljopisnu kartu i pogledati oblik Hrvatske. Jasno je da Bosna nedostaje. I zbog toga kada ides u Dubrovnik moras putovati kroz BiH.
I Prvi Hr Kralj nije okrunjen u Varazdinu
Sumo is offline  
Old 06.06.2007., 23:36   #19
ahahahha
ma kakva dijaspora

mi smo svoji na svome

a to sto je splet okolnosti doveo do takve situacije...
__________________
vrijeme je za paniku!
Nela_R is offline  
Old 11.06.2007., 15:15   #20
mislim da ono zbog cega postoji najvise polemika o hrvatima u bih (koji su konstitutivni narod u bih, a ne dijaspora), da su to izbori u hrvatskoj. cinjenica je da mi koji zivimo u inozemstvu, kao i hrvati u bih ne placaju porez u hr, kao sto tamo ne idu niti zubaru, niti u skolu,...

mislim da se kod nas previse vodi racuna o tome koji su tvoji korjeni, a premalo ciji si drzavljanin odnosno gradjanin.
vrijeme je da se hrvati u bih pocnu interesirati za drzavu u kojoj i zive i da odluce promijeniti stvari (koliko je to moguce) na bolje.
gamby is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.