Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2004., 14:29   #1
potvrda o nekažnjavanju

Brojne institucije, ustanove, firme prilikom raspisivanja natječaja za prijam u radni odnos, traže i potvrdu o nekažnjavanju. Meni to baš i nije najjasnije i čini mi se da to rade po špranci, po inerciji.
Naime, ako je osoba, osuđena primjerice na zatvorsku kaznu istu odslužila, ta osoba (po mom shvaćanju)je rehabilitirana a samim time, s pravnog aspekta, potpuno izednačena po pravima i obvezama sa svim ostalim građanima.
Zašto se onda takva potvrda traži i je li ona nezakonita?
Da li je itko ikad pokrenuo (valjda ?) ustavnu tužbu zbog toga? Jasno mi je da nikakav efekt s time ne bi postigli ali naš narod voli istjerivati pravicu pa me ni takva tužba ne bi čudila.
Ili možda ja nisam u pravu u pogledu gore rečenog?
__________________
Rezime
prometej is offline  
Old 23.11.2004., 17:25   #2
Koliko se sjećam, nekad su se potvrde o nekažnjavanju tražile samo za državne službe. Ima logike.


Međutim, doživjela sam kao vrlo mlada da su me u jednoj lijevoj firmi na "usmenom" propitivali o eventualnom kažnjavanju, a na moj začuđen pogled i primjedbu (premlada!)....dobila i objašnjenje.... Kasnije se ispostavilo da je šef baš takve sa zatvorkim dosijeom rado zapošljvao....s razlogom!


U kasnijoj baš pravoj državnoj "firmi" nitko me nije pitao, ali ...sam kasnije u praksi vidjela čovjeka honorarca, koji nigdje nije mogao dobiti redoviti posao jer je odgulio zatvor za neku financijsku malverzaciju, a struka mu i bila knjigovodstvo! Prodavao se pod "političkog", ali svi su se smijali i tu i tamo mu dali neki poslić na ženinu intervenciju i zbog dječice.

Biste li vi zaposlili čovjeka koji se nezakonito poslužio stručnim znanjem i oštetio firmu?
Dunj@ is offline  
Old 23.11.2004., 17:29   #3
Re: potvrda o nekažnjavanju

Quote:
prometej kaže:
Naime, ako je osoba, osuđena primjerice na zatvorsku kaznu istu odslužila, ta osoba (po mom shvaćanju)je rehabilitirana a samim time, s pravnog aspekta, potpuno izednačena po pravima i obvezama sa svim ostalim građanima.
Rehabilitirana je tek nakon proteka određenog roka od izdržane, oproštene ili zastarjele kazne, ovisno o težini djela
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 23.11.2004., 17:38   #4
Re: potvrda o nekažnjavanju

Quote:
prometej kaže:
.... traže i potvrdu o nekažnjavanju....
..........
Ili možda ja nisam u pravu u pogledu gore rečenog?
Potvrda o ne/kažnjavanju je jedno, a podaci o osuđivanosti ( podaci iz kaznene evidencije ) drugo...

Iz potvrde se vidi da li se trenutno vodi ( traje ) kazneni postupak protiv određene osobe i tu potvrdu ta osoba prilaže prema potrebi uz zamolbu za posao.

Podaci iz kaznene evidencije ne daju se na "privatna" traženja, niti netko ima pravo tražiti (zahtijevati) od osobe da daje dokaze o svojoj ne/osuđivanosti...

O ovome se već raspravljalo više puta ...
zuba is offline  
Old 23.11.2004., 17:45   #5
Quote:
Simona kaže:
Koliko se sjećam, nekad su se potvrde o nekažnjavanju tražile samo za državne službe. Ima logike.
I danas se podaci iz kaznene evidencije mogu samo izuzetno dati državnim tijelima i na njihov obrazloženi zahtjev i to u slučajevima zapošljavanja osoba na određenim poslovima ili zadacima u okviru te državne službe....
zuba is offline  
Old 23.11.2004., 17:53   #6
Ta razlika se nekad drukčije iskazivala. Naime, postojale su dvije vrste potvrda:
1. Potvrda da nisi pod istragom....da te ne zaposle a ti ode za koji dan u zatvor!
2. Potvrda o nekažnjavanju, koja je značila baš to: da nisi odguslao zatvor.

Dodatno: "odsluženje" zatvora često je i država odgađala iz raznih razloga. Najčešće socijalnih, a ponekad i "namjenskih". Ono, čovjek osuđen zbog prometne nesreće, a zatvor za takve je bio samo na jednom mjestu i sve više prepunjen. Nastojalo se ne miješati sve zatvorenike u isti tip zatvora.
Dunj@ is offline  
Old 23.11.2004., 17:59   #7
Re: Re: potvrda o nekažnjavanju

Quote:
zuba kaže:
O ovome se već raspravljalo više puta ...
Gdje, ovdje ili?
Dunj@ is offline  
Old 23.11.2004., 18:00   #8
Quote:
zuba kaže:
I danas se podaci iz kaznene evidencije mogu samo izuzetno dati državnim tijelima i na njihov obrazloženi zahtjev i to u slučajevima zapošljavanja osoba na određenim poslovima ili zadacima u okviru te državne službe....
Dunj@ is offline  
Old 23.11.2004., 18:41   #9
Re: Re: Re: potvrda o nekažnjavanju

Quote:
Simona kaže:
Gdje, ovdje ili?
Znam da sam pisala isto, mislim i da je bilo baš ovdje, ali je krenulo sa nekom drugom temom...
A, ne znam više...
zuba is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.