Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2014., 12:51   #21
Quote:
tiziana kaže: Pogledaj post
Rijec nationality se prevodi kao drzavljanstvo, a ethnic group oznacuje pripadnost odredjenoj kulturnoj grupi, primjerice, netko ima hrvatsko drzavljanstvo, nationality, a pripada talijanskoj "manjini" (kod nas, termina radi, u UK-u ili u SAD-u to ne bila "manjina), odnosno, na engleskom bi to bila rijec "ethnic group".
Ili, Talijan u New Yorku. Nationality, drzavljanstvo, americko a pripada talijanskoj "ethnic group" jer kod kuce govori talijanski, slusa talijansku glazbu i njeguje druge talijanske obicaje. Radi se o prijevodu rijeci (ali i povijesnim okolnostima i sl.)
Jasno je to meni, ali ipak nije lagano ni prevoditi niti objasniti ukoliko postoje razliciti sustavi. Na kraju krajeva u engleskom jeziku postoji i rijec "citizenship" nesto sto po meni (iako nisam prevoditelj) vise znaci kao drzavljanstvo, nego rijec "nationality". No "citizenship" se mnogo rijede koristi. A reci da je "ethnic group" kulturna grupa je opet malo nategnuto, jer to je opet usporedivanje jednog sustava s drugim. Kod nas "kulturna grupa" ima drugacije znacenje. I ovo "ethnic group" je zapravo administrativno - politicki termin. Postoji u engleskom jeziku, ali ne u svim drzavama gdje je engleski sluzbeni jezik. U UK Irish Travellers imaju status "etnicke grupe", odnosno oni pod ethnicity upisu Irish Travellers, kao sto ja upisem "white other", ali u Irskoj oni imaju status drustvene grupe ili bolje da se izrazim na engleskom zbog prijevoda - oni su "social group". Na kraju krajeva sama rijec "kultura" svake godine dobije pedesetak razlicitih definicija. I opet kako si spomenula ima jako puno veze s povijesnim okolnostima. Ne bih sad htio dublje u to jer je prilicno van teme, a ovo mi je inace profesionalna deformacija. Antropolog sam i povjesnicar pa da se ne zalaufam

Zadnje uređivanje crvac : 12.01.2014. at 12:59.
crvac is offline  
Old 12.01.2014., 12:53   #22
Ni u Hrvatskoj nije jasno što je nacionalnost.
Nekima je nacionalnost = narodnost (ethnicity?), drugima državljanstvo.

Kao što u Hrvatskoj nema smisla objašnjavati kako je to na zapadu, to nema smisla ni objašnjavati na zapadu. Ne zbog razlika, nego jer neki idu toliko daleko da te onda smatraju rasistom (been there...).
Jednom sam nekim zapadnjacima objašnjavao da u Istri imamo značajnu nacionalnu manjinu Talijana koji imaju hrvatsko državljanstvo, pa su me pitali kako onda nisu Hrvati, zašto ih zovem Talijanima, jel ih smatram grupom s manjim pravima i sl. Od tada i od sličnih diskusija sam jednostavno odustao i prihvatio drukčije poglede.
r2d2x2 is offline  
Old 12.01.2014., 13:21   #23
Quote:
r2d2x2 kaže: Pogledaj post
Ni u Hrvatskoj nije jasno što je nacionalnost.
Nekima je nacionalnost = narodnost (ethnicity?), drugima državljanstvo.

Kao što u Hrvatskoj nema smisla objašnjavati kako je to na zapadu, to nema smisla ni objašnjavati na zapadu. Ne zbog razlika, nego jer neki idu toliko daleko da te onda smatraju rasistom (been there...).
Jednom sam nekim zapadnjacima objašnjavao da u Istri imamo značajnu nacionalnu manjinu Talijana koji imaju hrvatsko državljanstvo, pa su me pitali kako onda nisu Hrvati, zašto ih zovem Talijanima, jel ih smatram grupom s manjim pravima i sl. Od tada i od sličnih diskusija sam jednostavno odustao i prihvatio drukčije poglede.
Da, tesko je objasniti ako im tako nesto uopce nije blisko ili nisu upoznati s takvime necime negdje drugdje. A u Hrvtskoj ima i onih kojima nacionalnost i narodnost nije isto. Pitaj mog profesora povijesti koliko god on to meni predavao nikako mi nije islo u glavu, jedino sto sam skuzio po njegovom tumacenju da je nacija jedan stupanj iznad naroda.
crvac is offline  
Old 12.01.2014., 14:20   #24
Quote:
crvac kaže: Pogledaj post
Da, tesko je objasniti ako im tako nesto uopce nije blisko ili nisu upoznati s takvime necime negdje drugdje. A u Hrvtskoj ima i onih kojima nacionalnost i narodnost nije isto. Pitaj mog profesora povijesti koliko god on to meni predavao nikako mi nije islo u glavu, jedino sto sam skuzio po njegovom tumacenju da je nacija jedan stupanj iznad naroda.
Slazem se, nema smisla objasnjavati vani.
Nationality je na engleskom jeziku pravni, sluzbeni termin, imam tu i tu ili te i te putovnice, a ethnicity osobni osjecaj pripadnosti jednom ili vise naroda. Ne ulazim u hrvatska objasnjenja termina.
tiziana is offline  
Old 12.01.2014., 18:00   #25
ma nema smisla ni tu objasnjavati tko je tko a kamoli vani....
mi inace iz Bosne-katolici...
vratili se iz Njemacke u Hrvatsku
i sad nedjelja idemo u crkvu
kad na izlazu nasa susjeda pita tada mog pokojnog starog
-Luka,kaj vi bosanci idete u crkvu????? kaj vi niste muslimani???vi ste iz Bosne,tam su svi muslimani.....

a evandjelje u crkvi bilo po Luki....
e moja baba.....

ja vec po imenu i prezimenu 90% znam tko je tko i otkud......

a sta stranci misle o nama????
nista dobrog....
nismo mi bas cvijece kako se predstavljamo i mislimo da jesmo....
a i s pravom tako misle o nama.....

a vidio sam svijeta i svugdje bio pa znam o cemu pricam
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Old 12.01.2014., 18:06   #26
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
a sta stranci misle o nama????
nista dobrog....
nismo mi bas cvijece kako se predstavljamo i mislimo da jesmo....
a i s pravom tako misle o nama.....

a vidio sam svijeta i svugdje bio pa znam o cemu pricam
Pa upravo to i je tema. Sto misle o nama? Ovdje iznosimo osobne primjere pa navedi onda gdje to, tko i sto misli o nama.
crvac is offline  
Old 12.01.2014., 18:11   #27
talijani misle da smo jadnici istocno od njih kojima je samo stalo da nekog od njih prevare, za nase zene misle da samo zele dohvatit se njihovih para (kojih nemaju, he he) a za muskarce da smo gora mafija od njih, mafija niske klase, ubojce, sverceri, kradljivci, da nismo posteni ni u cemu
Bistrooki Mutna Vida is offline  
Old 13.01.2014., 01:18   #28
Quote:
crvac kaže: Pogledaj post
Najmanje poslujes s Talijanima jer misle da si skart ili zato sto su Talijani losi za sklapati poslove, a ostali mnogo bolji?
Zbog toga jer nas ne doživljavaju niti najmanje.Ima iznimaka ali mislim da smo im od ex juge najnezanimljiviji narod...možda griješim...
monfalcone is offline  
Old 13.01.2014., 01:22   #29
Quote:
Bistrooki Mutna Vida kaže: Pogledaj post
talijani misle da smo jadnici istocno od njih kojima je samo stalo da nekog od njih prevare, za nase zene misle da samo zele dohvatit se njihovih para (kojih nemaju, he he) a za muskarce da smo gora mafija od njih, mafija niske klase, ubojce, sverceri, kradljivci, da nismo posteni ni u cemu

baš to...
monfalcone is offline  
Old 13.01.2014., 14:56   #30
Zivim u Hrvatskoj no kada putujem i kazem da sam iz Hrvatske svi se oduseve i jako bi ili htjeli ici u Hrvatsku ili ako su bili, odusevljeni su njome. Kao prekrasna zemlja, prekrasne zene, jeftino, itd. No vjerojatno je to opet generacijski posto je to ekipa do 30 godina koja nije toliko opterecena s tim odnosima. Spanjolci su posebno bili odusevljeni Hrvatskom te Katalonci koji su me pitali o raspadu Jugoslavije i nekako se positovjetili s nama jer smo se borili za nezavisnost. Bas mi je zao sto cujem toliko negativnih razmisljanja o Hrvatima. Ali isto tako upoznala sam ljude iz Europe (Fr i Spa) koji nisu culi za HR sto mi je bilo jakooo cudno - ili su oni neobrazovani ili smo fakat tak mali, pa bem mu misa, svi smo isti kontinent.

Sto se tice Amerikanaca - oni koji putuju znaju di je Dubrovnik (neki ne znaju da je DU u HR) i vole HRV. No dojma sam da Ameri jako pate na Europu pa im je sve super i silno zele iskopat sebi neke europske korijene da se mogu 'preseravati'.

Juznoamerikanci i Azijati - isto kao i Ameri izuzev europkih korijena za Azijate. Kod Juznoamerikanaca je ceznja za europskim korijenima jako naglasena.

Dojma sam da cijeli zapadni svijet (Australija, Amerika i J Amerika) te Azijati jako pate na Europu i to im je pojam pa cak i Istocna Europa prolazi do Poljske, Hrvatsle i Grcke dolje.
__________________
C'est la vie mon ami!

Zadnje uređivanje California : 13.01.2014. at 15:06.
California is offline  
Old 13.01.2014., 23:31   #31
Bok svima, eto citam malo vase komentare o strancima- sto misle o Hrvatskoj...
Dobro tu postaviti pitanje - a sto hrvate misle o strancima, koji došli u Hrvatsku i iz nekog razloga ostali živjeti u Hrvatskoj...
Imam po tom pitanju jako loše mislenje... a imam osobno iskustvo ...
Kako hrvate baš isto neprihvacaju strance -ne svi, ali jako mnogo,kako omaložavaju ljudi iz drugih država i još puno,puno toga negativnog ...
Ako budem pisao sve o tome -nece biti dosta i 3 stranice...
slovacka is offline  
Old 14.01.2014., 16:48   #32
Ljudi koji su bili u hrvatskoji ili su culi za hrvatsku, imaju 99% pozitivno misljenje o hrvatskoj i hrvatima...oni koji nisu bili imaju predrasude kao im i sami prema recimo turcima, crncima, bugarima i amerima recimo...

Hrvat koji je recimo bio u turskoj i hrvat koji nije bio nema isto misljenje o istoj...a zanimljivo je da upravo isto i sa recimo kanadjaninom/spanjolcem/norvezaninom etc u vezi nase zemlje

Oni ljudi koji nisu culi niti bili u hrv vecinom sve istocno i juzno od autrije i njemacke smatraju jednom drzavom...jer "izgledamo" i zvucimo "isto"...van europe smo jednostavno premala zemlja da bi se toliko znalo o nama, a opet iznenaduje kada ipak od 100 ljudi u sjevernoj americi 75, 80 je culo za hrvatsku..

Prosli tjedan dosao neki novi momak na posao, pricali smo svemu i prije nego sta me pitao odakle sam, sam sam odvrtio pricu o vremenu i nabacio da dolazim i vrlo tople zemlje kroejse...minutu kasnije izvali lik, yeah, its very cold in russia...nakon tog si ja kontam da kakvu poveznicu sam rekao sa rusijom osimo onog "sh" u imenu zemalja...ostalih 20-25% je takvo, najdalje stos u bili su nacionalni parkovi i eventualnon neki resort na kubi ili meksiku
Jednom sam upoznal mladog covjeka, malo stariji od mene, nikada nije bio van edmontona, cak niti u nacionalnim parkovima...naravno kad takvim ljudima spomenes nepoznanicu kao sto je croatia, iz njihovog sirotog globalnog rjecnika to spada u neki dio rusije
amstel is online now  
Old 14.01.2014., 17:20   #33
Ja sam iz Mostara grada koji je podjeljen,ali o hrvatima mislim sve najbolje, imam dosta rodaka i prijatelja koju su hrvati,redovno posjecujem hrvatsku i isao sam u gimnaziju koja je takodjer bila podjeljena i nikad nije bilo nikakvih problema.
__________________
I'm so happy cause today i found my friends they're in my head
ado019 is offline  
Old 15.01.2014., 00:02   #34
Na zapadu ...lose


za Engleze...moram reci navikli na strance...dosta neutralni (sebe naravno smatraju top of the top)..pasmo im svi ostali u istom kosu ali kad te upoznaju i stvoris si prijatelje ...ostanu duuuuugo godina...dopisuju se, isl
Sve to ne mogu reci za Italiju i nazalost, potpisujem ono sto je napisano za Spanjolsku i Italiju... manje, vise iskustva su takva...
To vrijedi za prvi dojam... kasnije kad te upoznaju bolje (ako uspijes dobiti nekoga da te zeli bolje upoznati, jer si s Balkana... onda te prihvate super i maknu se predrasude)
Ali nakon godina i godina borbe, objasnjavanja tko smo,,,,isl... pocinje smetati taj dobro skriveni racizam baziran na neukosti (samo ljudi koji su se naputovali nisu imali takve predrasude)... dodje se do toga da se izbjegava doci do pitanja "od kud si".... i iako vec 10god imam talijansko drzavljanstvo i provela sam tu vise godina nego u svojoj Hr... za njih to nisam i necu biti...
pa cak i za moju djecu koja su rodjena tu, imaju talijanskog oca i prezime...opet su stranci
Italico is offline  
Old 15.01.2014., 04:02   #35
A ja sam mislio da su Hrvatice bolje prihvacene nego mi Hrvati . Ocito samo kod Engleza , ali ne i Talijana . Spanjolci uvijek kazu kako su Hrvatice jako lijepe zene , a najbolji mi je bio jedan kolega kojem se najvise svidjala Janica Kostelic .
antemarineitor is offline  
Old 15.01.2014., 14:50   #36
Mogu potvrditi rečeno za Talijane. Ne vole nas...

Na dalekom istoku nema frke. Ono malo njih što zna za nas, poznaje nas po nogometu. U siromašnijim zemljama te vide kao nekog iz Europe, generalno pozitivno.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 15.01.2014., 16:36   #37
Moj muz je bio u Quebecu i Montrealu, pa veli da su ga jako dobro prihvacali jer im je bilo u glavi samo to da je Hrvatska Europa i njima je sve to isto (jako padaju na Europu). Daljnja rodbina koja zivi u Kanadi isto to veli- ne znaju nista o Hrvatskoj, mi smo im Europa.
Iako, pri upozavanju dosta Kanadjana koji putuju po Europi, mnoge svrbi dolazak u HR ali se pitaju koliko je sigurno.
Norvezani misle da smo mi poludivlja zemlja i nemaju bas volje doci k nama. Misle da nemamo neke starine, jako se ponose svojim znamenitostima iz 19.st i ali kad dodju npr. na ljetovanje, jako se oduseve i ne mogu se nacuditi kako imamo sve te stare gradove, prirodu.
Sto se tice Italije, i to ovisi o generaciji. Starije generacije nas ne vole, pogotovo na sjeveru i srednjoj Italiji gdje je jos prisutna jaka iredenta, a na jugu smo im simpaticni.
Mladji Talijani do 30 godina imaju ok misljenje o nama, ne znaju uopce da je bio rat kod nas 90-tih, i da je postojala uopce nekakva Juga (srecom), vole putovati u Hr, mislim da im nismo nista extra losi ni extra dobri. Na jugu (tocnije: Apulija i Basilicata, jer taj dio sam obisla i jos sam u kontaktu sa ljudima iz tih krajeva) je puno njih bilo u Hr..Koga god smo upoznali i pitali nas odakle smo bili su ugodno zateceni sto smo uopce dosli u taj dio Italije jer mi imamo predivno more i plaze i prirodu (a sama Apulija isto ima jako lijepe plaze i savrseno cisto more te ima sto pokazati), bas su bili jako topli prema nama. Svi, bas svi.
Poljaci luduju za nasim morem ali jos uvijek preferiraju ex Yu, vise favoroziraju Srbe nego Hrvate.
Ameri znaju za nas samo preko Dubrovnika i Međugorja (misle da je to Hrv jer znaju da je HRV RKT zemlja a BiH mijesana, ali u medijima percipirana kao muslimanska zemlja pa otud ta zabuna sa Međugorjem).
Spanjolci imaju taj kolonijalisticki stav prema strancima, kao sto je netko ovdje rekao: Espana uber alles. I to je bas upadljivo. Ali kad dodju ovdje, jako im se svidja.
Englezi koji dobro znaju Portugal i dodju k nama vele da smo u biti slicni mentalitet kao Portugalci i to im je ok.
Japanci znaju dosta o nama, nemaju o nama lose misljenje. Dosta njih zna za Vukovar, obavezno vecina od njih pri dolasku u Hr posjeti Vukovar (neka knjiga o Vukovaru je u Japanu bila dosta citana) i zanima ih priroda, fascinira ih raznolikost na malom prostoru.

Vecina u stvari nista ne misli o Hrvatima, samo se iznenade kad cuju da sam iz HR i priznaju da nista ne znaju. Ne uzimam im to za zlo, jer smo mlada i mala zemlja.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 15.01.2014. at 16:45.
nasmijanonebo is offline  
Old 17.01.2014., 07:43   #38
Spanjolci kao sportska nacija itekako su culi za Hr i odmah pocnu nabrajati imena nasih sportasa i dive se njihovoj sposobnosti da na brzinu nauce dosta dobro komunicirati kako na spanjolskom jeziku tako i na drugih par jezika , a oni sami priznaju da su jedva sposobni govoriti svoj materinji jezik ,i to lose . Isto je i sa Meksikancima , nabroje ti bar 5-6 nasih sportasa .
E sa Spanjolkama je vec drugi slucaj , neke nikad cule , a jedna ugledna advokatkinja mi je tvrdila da je 1992g . bila u Hr . Poznavajuci njihovu "hrabrost" ja joj napomenem da sigurno tih ratnih godina nije bila u Hr , a ona ispali da je sigurna za godinu , i da je bas tada posjetila Prag , koji je u Cekoslovackoj , a da je Cekoslovacka sastavni dio Jugoslavije isto kao i Hr . Kad sam joj pokusao objasniti koliko je u krivu , ostale babe iz drustva su graknule na mene kako ja nemam pojma , i ona zna sto prica jer ipak je ona ugledna advokatknja .
No ima i u Hr bisera , pa kako vidim da mnogi ovdije pisu kako je Hr mala drzava sjetio sam se kako me jedna baba u centru Zagreba napala kad je cula kako svom frendu velim da je Hr mala drzava . Grakne ona da kakva mala drzava , da su male drzave Monaco , Luksemburg ,pa cak i Svicarska , a nikako Hrvatska .
antemarineitor is offline  
Old 17.01.2014., 09:18   #39
a sta hrvati misle o srbima?? obzirom da moze da se desi da se iz hrvatske srbin ne vrati ziv. dok obrnuta nema sanse da se desi. kod vas ne gostuje ni jedan nas pevac a kod nas ima vise vasih nego nasih. u srbiji ste slobodni ko ptice na grani a srbin u 90 posto gradova u hrvatskoj ne sme ni da se nada da idi. a sta cemo sa tim?


Sent from my iPhone using Tapatalk
marijana82 is offline  
Old 17.01.2014., 11:29   #40
Quote:
marijana82 kaže: Pogledaj post
a sta hrvati misle o srbima?? obzirom da moze da se desi da se iz hrvatske srbin ne vrati ziv. dok obrnuta nema sanse da se desi. kod vas ne gostuje ni jedan nas pevac a kod nas ima vise vasih nego nasih. u srbiji ste slobodni ko ptice na grani a srbin u 90 posto gradova u hrvatskoj ne sme ni da se nada da idi. a sta cemo sa tim?

Tema je kaj misle o hrvatima u drugim zemljama, a ne kaj hrvati misle o srbima.

S tim nećemo niš jer tko nema putra na glavi ne boji se ničeg!
Wild heart is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:56.