Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2017., 09:21   #2721
Sve zavisi od razdoblja i prostora o kojem govorimo. Moje misljenje je da vlasi imaju hetitske korjene.
Hetiti su od plemena Hota, drevnog naroda Anatolije, iz vremena Ramzesa treceg. To je prije Rima, negdje oko 1500 pne. Taj narod i carstvo su propali pa se rastrkali na vise strana svijeta. Centar im je bio grad Hatusa.
Kad su rimljani dosli na balkan pominju ih kao Gete, u njihovoj oblasti Dacija ili Decija, sto je danasnja Romania i Bugarska. Dacija je rimski naziv. Glavni grad te rimske provincije je Sarmatogetusa.
Od tada traje njihova romanizacija pa ih je vecina romanizirana..
Moguce da su i Tracani kao jako pleme od tih korjena jer su iz te geografske oblasti.

Naziv Vlasi je noviji, Bizantijski. Moguce da dolazi od biblijskog naroda Havilah, Evilas, otomanski eflak.
U to vrijeme biblija je bila svo znanje.
Narod je uveliko vec romaniziran ili romejizovan. Ali govor ovisi i od lokaliteta.

Jedno interesantno pleme su albanski hoti, oni nisu romanizirani, sto je vrlo cudno.
Cojek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 10:05   #2722
Quote:
Cojek kaže: Pogledaj post
Sve zavisi od razdoblja i prostora o kojem govorimo. Moje misljenje je da vlasi imaju hetitske korjene.
Hetiti su od plemena Hota, drevnog naroda Anatolije, iz vremena Ramzesa treceg. To je prije Rima, negdje oko 1500 pne. Taj narod i carstvo su propali pa se rastrkali na vise strana svijeta. Centar im je bio grad Hatusa.
Kad su rimljani dosli na balkan pominju ih kao Gete, u njihovoj oblasti Dacija ili Decija, sto je danasnja Romania i Bugarska. Dacija je rimski naziv. Glavni grad te rimske provincije je Sarmatogetusa.
Od tada traje njihova romanizacija pa ih je vecina romanizirana..
Moguce da su i Tracani kao jako pleme od tih korjena jer su iz te geografske oblasti.

Naziv Vlasi je noviji, Bizantijski. Moguce da dolazi od biblijskog naroda Havilah, Evilas, otomanski eflak.
U to vrijeme biblija je bila svo znanje.
Narod je uveliko vec romaniziran ili romejizovan. Ali govor ovisi i od lokaliteta.

Jedno interesantno pleme su albanski hoti, oni nisu romanizirani, sto je vrlo cudno.
Hetiti su bili prvi poznati Indoeuropski narod u Anatoliji i najvjerojatnije su bili R1b.

Naziv Vlasi je slavenski, tako su Slaveni prozvali latinizirane starosjedioce Balkana.
Vlah potječe od imena slavenskog boga Velesa koji je bio bog zaštitnik stočara.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Veles_(mitologija)
Godefroy-Borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 16:18   #2723
Vlasi koriste i Germani.
Walonija i Wales....
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 18:07   #2724
Rumunji Wales zovu Tara Galilor(zemlja Gala)

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk
Babajagac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 20:55   #2725
Quote:
Babajagac kaže: Pogledaj post
Rumunji Wales zovu Tara Galilor(zemlja Gala)

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk
Nešto slično koriste i Francuzi(isto romani)
Ali poanta je da naziv Vlah u značenju susjed/stranac upotrebljavaju Germani i Slaveni za romanska i predromanska područja i ljude.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 15:40   #2726
http://www.slobodnadalmacija.hr/scen...-ga-je-govorio

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk
Babajagac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 12:23   #2727
Pomno promotrite ovu sliku.
Na njoj je povijesni prikaz kolovođe seobe odjevenog u vlašku narodnu nošnju, što je uspoređeno i sa današnjim folklorom Vlaha.

https://imgur.com/a/KfXcM
Seoba Vlaha i Srba

To je ispravan naziv.
Sada ostaje pitanje kojih je više..Imati na umu da su u to vrijeme Vlasi postali pomoćna turska paravojska.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 13:10   #2728
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Pomno promotrite ovu sliku.
Na njoj je povijesni prikaz kolovođe seobe odjevenog u vlašku narodnu nošnju, što je uspoređeno i sa današnjim folklorom Vlaha.

https://imgur.com/a/KfXcM
Seoba Vlaha i Srba

To je ispravan naziv.
Sada ostaje pitanje kojih je više..Imati na umu da su u to vrijeme Vlasi postali pomoćna turska paravojska.
Trololoihi

Šts sad podvaljuješ?
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2019., 11:50   #2729
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
evo pročitao sam tvoj izvor i tu se ne navode hrvati u unutrašnjosti dalmacije, samo morlaci...ako sam slučajno šta izostavio citiraj mi konkretno taj dio gdje se spominju hrvati...
prema tome moja tvrdnja je za sada točna, ako postoje pojedini zapisi o hrvatima u unutrašnjosti dalmacije ne znači da 90% unutrašnjosti dalmacije nije prema mletačkoj strani morlačkog porijekla što je ipak isključiva tvrdnja i vjerojatno netočna što čelebiji ide u prilog...
"Stalni strah od morlačkih prodora i pljački te neprestani imovinsko-zemljišni sukobi između starosjedilaca i Morlaka, uzrokovali su brojne sporove i silno nezadovoljstvo među seljacima..." str. 184

"U svrhu rješavanja agrarne krize te zaoštrenih imovinsko-pravnih odnosa, oni su u razdoblju od 1748. do 1756. godine obnovili investiture za područje zadarskog i kninskog okruga, podjeljujući preostalo zemljište Morlacima i siromašnim starosjediocima." str. 185

Ko su starosjedioci?

Quote:
inače to kao da vjerujemo austrougarskom popisu koji ne vidi niti jednog srbina ili hrvata u dalmaciji...to je njihova istina a kako je stanje na terenu to možemo upravo saznati od onih koji idu tim terenom i borave među tim ljudima, zato je čelebija prvoklasni izvor jer dolazi sa turske strane i ne zna ranije niti za srbe niti za hrvate..možda je čuo nešto o njima prije puta ali o njima najviše doznaje putovanjem kroz njihove zemlje...kad alberto fortis dolazi u dalmaciju on zna samo za morlake dok su na otocima dalmacije neki drugi iako ti na otocima imaju većinom istu genetiku kao i ovi u unutrašnjosti dalmacije a jedni su morlaci drugi nisu...prema tome njegova tvrdnje je očito ranije zacrtana odnosno naučena na mletačkoj strani što ide u prilog mojoj tvrdnji da je to njihov isključivi pogled na to stanovništvo...napokon i genetika koja postoji isključuje svaku mogućnost da bi 90% dalmacije bilo nekog "morlačkog vlaškog" izvornog porijekla
Austro-ugarski popisi su Hrvate i Srbe strpavali pod istu jezičnu kategoriju: "srpsko-hrvatski".
Kako su Mlečani katastar popisivali? Telepatski iz Venecije?
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2019., 13:06   #2730
Quote:
noliđ kaže: Pogledaj post
"Stalni strah od morlačkih prodora i pljački te neprestani imovinsko-zemljišni sukobi između starosjedilaca i Morlaka, uzrokovali su brojne sporove i silno nezadovoljstvo među seljacima..." str. 184

"U svrhu rješavanja agrarne krize te zaoštrenih imovinsko-pravnih odnosa, oni su u razdoblju od 1748. do 1756. godine obnovili investiture za područje zadarskog i kninskog okruga, podjeljujući preostalo zemljište Morlacima i siromašnim starosjediocima." str. 185

Ko su starosjedioci?



Austro-ugarski popisi su Hrvate i Srbe strpavali pod istu jezičnu kategoriju: "srpsko-hrvatski".
Kako su Mlečani katastar popisivali? Telepatski iz Venecije?
pa realno tko su starosjedioci ako smo ranije govorili da su tu uz hrvate ranije bili i vlasi i to od 12, 13 stoljeća pisano, sigurno da su ti starosjedioci vjerojatno većinom hrvati ali ne navodi se crno na bijelo, znači mletačka i ta strana ne navodi hrvatsko stanovništvo već starosjedilačko..ja i ti pretpostavljamo da su hrvati ali šta pretostavljaju ti koji to pišu..? da li to negdje vidimo..? tko su onda oni silni katolički i pravoslavni vlasi iz zadarskog zaleđa, gdje su danas, tko su oni izvorno i kako se danas izjašnjavaju..?

ja uz mletačke zapise prilažem i tvrdnju alberta foritsa koji dolazi sa te talijanske, mletačke strane i on ne primjećuje te starosjedioce, ako ih primjećuje slobodno navedi citat...

ja zaključujem na osnovu izloženog da je ta strana isključiva i po meni nije iz tog razloga točna...ako je ta strana(mletačka) točna i da većinu dalmacije čine morlaci pa onda je čelebija u krivu kada tamo vidi većinom hrvate..onda tamo izvorno hrvati ne postoje ili manji dio...ako je to tvoja teza onda to i dalje tvrdi, ja to ne mogu jer nemam ni pisanu ni genetsku podlogu za tako nešto tvrditi..i to je to
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 24.01.2019., 14:50   #2731
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
pa realno tko su starosjedioci ako smo ranije govorili da su tu uz hrvate ranije bili i vlasi i to od 12, 13 stoljeća pisano, sigurno da su ti starosjedioci vjerojatno većinom hrvati ali ne navodi se crno na bijelo, znači mletačka i ta strana ne navodi hrvatsko stanovništvo već starosjedilačko..ja i ti pretpostavljamo da su hrvati ali šta pretostavljaju ti koji to pišu..? da li to negdje vidimo..? tko su onda oni silni katolički i pravoslavni vlasi iz zadarskog zaleđa, gdje su danas, tko su oni izvorno i kako se danas izjašnjavaju..?

ja uz mletačke zapise prilažem i tvrdnju alberta foritsa koji dolazi sa te talijanske, mletačke strane i on ne primjećuje te starosjedioce, ako ih primjećuje slobodno navedi citat...

ja zaključujem na osnovu izloženog da je ta strana isključiva i po meni nije iz tog razloga točna...ako je ta strana(mletačka) točna i da većinu dalmacije čine morlaci pa onda je čelebija u krivu kada tamo vidi većinom hrvate..onda tamo izvorno hrvati ne postoje ili manji dio...ako je to tvoja teza onda to i dalje tvrdi, ja to ne mogu jer nemam ni pisanu ni genetsku podlogu za tako nešto tvrditi..i to je to
Evo mi glave ako si ti normalan. Umisto da priznaš da si u krivu opet tvoje palamuđenje na djelu.

1. Starosjedioci su Hrvati, pošto su Morlaci naseljavani od strane Mlečana, dakle došljaci.
2. Katolički Vlasi su Hrvati, pravoslavni su Srbi danas.
3. Alberto Fortis piše o kulturi i običajima Morlaka i iz tog razloga piše samo o njima. Isto ko da se neko danas želi upoznat s kulturom i običajem Hrvata u Njemačkoj, pa ide iz grada u grad i priča s Hrvatima.
4. Mletački popis katastra se vršija na terenu. Mletački izaslanik bi iša po selima i dodijeljiva zemlju porodicama. Pošto su Morlaci naseljeni od strane Mlečana (pa su bili i poslušniji) imali su veće privilegije i dobijali onu zemlju koja nije bila ničija u tom trenu. Tek kasnije su odlučili davat zemlju i siromašnim starosjediocima, radi svađa između njih i Morlaka.
http://arhinet.arhiv.hr/details.aspx?ItemId=1_15112
5. Taj katastar sadržava broj čestice, ime posjeda, opis dodijeljene zemlje i imena posjednika. Nije etnički, al iz njega znamo da su Morlaci naseljeni među starosjedioce.
6. Postoji i velika mogućnost da se dio starosjedioca vratija na ta seoska područja nakon povlačenja Turaka, kako to obično biva iza svakog rata. Dodatni razlog je šta je prije obradiva zemlja vridila više nego kuća u gradu.

Još glupih komentara o isključivosti katastarskih evidencija?

Čelebija ne popisuje etnike, to su tvoje konstrukcije. Pročitaj Čelebijin putopis koji piše o našim krajevima (5. i 6. glava) i izračunaj postotak spomena Hrvata u odnosu na sva mista koja je u Hrvatskoj proša.
https://www.scribd.com/document/3786...Celebi-Putopis
Ne vraćaj se dok to ne napraviš.
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2019., 15:26   #2732
Quote:
noliđ
Quote:
1. Starosjedioci su Hrvati, pošto su Morlaci naseljavani od strane Mlečana, dakle došljaci.
tvoj dokaz je ovaj..

Quote:
Usprkos podjele dijela državnog zemljišta nove i najnovije stečevine, koja je potvrđena katastrom nastalim nakon Požarevačkog mira, povlačenjem turskih begova i aga mnoge površine ostale su i dalje neobrađene. Istodobno prebjezi iz Bosne i dalje su stizali, zauzimajući samovoljno pojedina pogranična zemljišta, često i ona već dodijeljena nekom na korištenje. Stalni strah od morlačkih prodora i pljački te neprestani imovinsko-zemljišni sukobi između starosjedilaca i Morlaka, uzrokovali su brojne sporove i silno nezadovoljstvo među seljacima, što je rezultiralo brojnim pobunama te ponovnom pojavom agrarne krize
požarevački mir..

Quote:
Požarevački mir je sklopljen između Habsburške Monarhije, Osmanskog Carstva i Venecije 21. srpnja 1718. godine
https://hr.wikipedia.org/wiki/Po%C5%BEareva%C4%8Dki_mir


to je vrijeme 1700ih godina..

podaci o vlasima u tom području..

Quote:
U najnovijim radovima u hrvatskoj historiografi ji u vezi s kasnosrednjovjekovnom hrvatskom poviješću ponovo se ističe, kao što je to nekoć bio radio i
Vjekoslav Klaić, da se pojam «Vlasi», odnosno, «Morlaci» u 14. i 15. stoljeću u
krajevima zapadno od Neretve pa sve do Istre odnosi na stanovništvo koje potječe
iz krajeva istočno od Neretve i dalje prema jugoistoku
(Ančić 2007: 162). Vlaška
kolonizacija kasnosrednjovjekovnih hrvatskih predjela neupitno je u vezi s potrebama utjecajnog hrvatskog plemstva, napose Šubića Bribirskih. Ban Pavao Šubić
je početkom 14. stoljeća vladao krajevima istočno od Neretve, dakle, u razdoblju
kada Vlasi postaju uočljivima u krajevima zapadno od Neretve: «Ondje se, pak,
populacija koju suvremena vrela poznaju pod vlaškim imenom pojavila već u 13.
stoljeću, a sredinom 14. stoljeća ti su krajevi bili u tolikoj mjeri napučeni Vlasima
da Dubrovčani počinju koristiti opći naziv Vlachia kao oznaku za pojas krških
polja u zaleđu svog grada.»

nego u hrvatskoj, još je teže objasniti kako to da oni u razmjerno vrlo kratkom
vremenskom razdoblju, nešto dužem od jednog stoljeća, postaju toliko brojni i
uočljivi u kasnosrednjovjekovnom društvu južno od Kapele. «Obračun kraljevske
dike u Hrvatskoj...», koji potječe iz 1470ih godina, svjedoči o vrlo brojnim Vlasima i njihovim respektabilnim poreznim uplatama.7
U svojim istraživanjima povijesti Zadra u 15. stoljeću Tomislav Raukar je uočio da su vlasi u to doba sve
brojniji u zadarskom distriktu, nakon što je 1409. godine postao mletačkim i nakon što su koje desetljeće kasnije do njega počeli prodirati Osmanlije u rušilačkim
pohodima.
vlasi su u tom područjo od 1400ih godina..prema tome među tim starosjediocima u 18 stoljeću ima i vlaha i zato te tražim zapise o hrvatima koje ne dostavljaš..

Quote:
2. Katolički Vlasi su Hrvati, pravoslavni su Srbi danas.
da ali ne znamo tko su bili u 14,15,16,17 stoljeću, valjda nas to zanima..sutra možda budemo nijemci...ali opet gledamo tko smo izvorno ako to nečim možemo utvrditi..

Quote:
3. Alberto Fortis piše o kulturi i običajima Morlaka i iz tog razloga piše samo o njima. Isto ko da se neko danas želi upoznat s kulturom i običajem Hrvata u Njemačkoj, pa ide iz grada u grad i priča s Hrvatima.
prvi puta to čujem.. u kojem znanstvenom radu se navodi da alberto fortis ide samo kod morlaka?...iznenađuješ me iz dana u dan..

znaš gdje su kokorići?, negdje oko imotskog i tamo su sada hrvati, ali on priča sa nekakvim morlacima u tim kokorićima, ne govori o hrvatima...prema tome njemu su svi u dalmaciji morlaci bar kontinentalni dio, ako imaš podatak o nekim drugima u dalmaciji o kojima on govori onda ih navedi..možda postoji nešto..

Quote:
4. Mletački popis katastra se vršija na terenu. Mletački izaslanik bi iša po selima i dodijeljiva zemlju porodicama. Pošto su Morlaci naseljeni od strane Mlečana (pa su bili i poslušniji) imali su veće privilegije i dobijali onu zemlju koja nije bila ničija u tom trenu. Tek kasnije su odlučili davat zemlju i siromašnim starosjediocima, radi svađa između njih i Morlaka.
da ali od 1400ih do 1700ih odnosno tih popisa u tom području žive i vlasi i to puno vlaha koji su valjda starosjedioci u odnosu na one koji u to doba dolaze iz bosne ili sa drugih strana kao morlaci..

zato te tražim zapise o tim hrvatima koje mlečani spominju po unutrašnjosti dalmacije, ovaj tvoj dokaz kojeg si priložio (katastar ) to ne govori, tu se vide samo morlaci i starosjedioci koji isto tako mogu biti morlaci..

Quote:
5. Taj katastar sadržava broj čestice, ime posjeda, opis dodijeljene zemlje i imena posjednika. Nije etnički, al iz njega znamo da su Morlaci naseljeni među starosjedioce.
odgovorio sam, u tom prostoru već 300 godina žive vlasi starosjedioci do dolaska drugih vlaha i morlaka..zašto bi starosjedioci bili hrvati ako ništa ne prilažeš u dokazima tko su stanovnici tog područja u 15,16,17,18 stoljeću...šta ti moram vjerovat na riječ..?

Quote:
6. Postoji i velika mogućnost da se dio starosjedioca vratija na ta seoska područja nakon povlačenja Turaka, kako to obično biva iza svakog rata. Dodatni razlog je šta je prije obradiva zemlja vridila više nego kuća u gradu.

Još glupih komentara o isključivosti katastarskih evidencija?
kada postoji velika mogućnost onda tu nemam šta odgovarati jer nema dokaza...

Quote:
Čelebija ne popisuje etnike, to su tvoje konstrukcije. Pročitaj Čelebijin putopis koji piše o našim krajevima (5. i 6. glava) i izračunaj postotak spomena Hrvata u odnosu na sva mista koja je u Hrvatskoj proša.
ali hrvati su pod turcima, dio ih je raseljen, dio ih je prešao na pravoslavlje, dio su muslimani turci, dio ratuje sa turcima.čelebija je jedan od dokaza koji spominje hrvate u dalmaciji i šire ali ne vidi vlahe i morlake u dalmaciji..on ne vrši popis stanovništva, on je putopisac koji je prošao kroz naše krajeve..šta nije relevantan ako nije spomenuo 1000 puta hrvate, pa koji to tadašnji izvor odnosno putopisac spominje hrvate više od 100 puta, šta je tebi čovječe...to su rijetki izvori za hrvatsku povijest...pa ne idu svi putopisci iz europe u hrvatsku da vrše popis stanovništva...to je povijesni izvor i dokaz kojeg treba poštivati..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2019., 15:59   #2733
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
podaci o vlasima u tom području..

vlasi su u tom područjo od 1400ih godina..prema tome među tim starosjediocima u 18 stoljeću ima i vlaha i zato te tražim zapise o hrvatima koje ne dostavljaš..
To su tvoje debilne konstrukcije. Za mene su starosjedioci Hrvati koje tvoj dragi Čelebija vidi. To šta Mlečani spominju prvi put starosjedioce u 18. stoljeću znači samo da im prije toga nisu bili bitni oko dodjele zemlje.

Quote:
da ali ne znamo tko su bili u 14,15,16,17 stoljeću, valjda nas to zanima..sutra možda budemo nijemci...ali opet gledamo tko smo izvorno ako to nečim možemo utvrditi..
Ko god bili razlikovani su od ostalih naroda.

Quote:
prvi puta to čujem.. u kojem znanstvenom radu se navodi da alberto fortis ide samo kod morlaka?...iznenađuješ me iz dana u dan..
Na granici sam riskiranja kartona. Zato šta se to poglavlje naziva "O običajima Morlaka"!!!

Quote:
znaš gdje su kokorići?, negdje oko imotskog i tamo su sada hrvati, ali on priča sa nekakvim morlacima u tim kokorićima, ne govori o hrvatima...prema tome njemu su svi u dalmaciji morlaci bar kontinentalni dio, ako imaš podatak o nekim drugima u dalmaciji o kojima on govori onda ih navedi..možda postoji nešto..
Priznajem da nisam upoznat s ostalim poglavljima osim ovog o Morlacima, pa me prosvijetli jel u njima spominje Morlake i u kojem kontekstu.

Quote:
zato te tražim zapise o tim hrvatima koje mlečani spominju po unutrašnjosti dalmacije, ovaj tvoj dokaz kojeg si priložio (katastar ) to ne govori, tu se vide samo morlaci i starosjedioci koji isto tako mogu biti morlaci..
Sigurno u top 5 najglupljih stvari koje sam dosad pročita.

Quote:
zašto bi starosjedioci bili hrvati ako ništa ne prilažeš u dokazima tko su stanovnici tog područja u 15,16,17,18 stoljeću...šta ti moram vjerovat na riječ..?
Jer imam mozak i koristim ga.

Quote:
kada postoji velika mogućnost onda tu nemam šta odgovarati jer nema dokaza...
To ti se zove prirodni proces. Dok traje ratna opasnost bižiš s tih područja ako želiš sačuvat glavu, kad prođe opasnost vraćaš se ako ima potrebe. A tad je itekako bilo potrebe = zemlja i stoka.

Quote:
on ne vrši popis stanovništva
Sapienti sat.
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2019., 16:36   #2734
Quote:
noliđ
Quote:
To su tvoje debilne konstrukcije. Za mene su starosjedioci Hrvati koje tvoj dragi Čelebija vidi. To šta Mlečani spominju prvi put starosjedioce u 18. stoljeću znači samo da im prije toga nisu bili bitni oko dodjele zemlje.
ako ćeš tako odgovarati onda više nema smisla, vlasi žive tamo 300 godina i nisu starosjedioci oni su tko...?

Quote:
Ko god bili razlikovani su od ostalih naroda.
da


Quote:
Na granici sam riskiranja kartona. Zato šta se to poglavlje naziva "O običajima Morlaka"!!!
porijeklo morlaka, nalaze se u kotarima, dolini rijeke cetine, neretve, krke, stanovnici primorskih krajeva nemaju isto porijeklo kao zagorci, morlačko stanovništvo ravnih kotara, morlaci iz kninskog i sinjskog polja, morlaci iz zadvarja i vrgorca, ne spominje ni jednog hrvata u tom području iz razloga što je pisao samo o morlacima..? šta nije mogao ni jednom riječju spomenuti njihove susjede ako već piše o njima..?

znači porijeklo stanovništva zadvarja i vrgorca je morlačko, tko su morlaci..?

pa šta to nisu izvorno hrvati..? oni su valjda izvorno morlaci..?

ako te to veseli..

Quote:
Priznajem da nisam upoznat s ostalim poglavljima osim ovog o Morlacima, pa me prosvijetli jel u njima spominje Morlake i u kojem kontekstu.
spominje da je bio u kokorićima kod imotskog kod morlaka..

https://hr.wikipedia.org/wiki/Kokori%C4%87i

tu piše da je zabilježio hrvatsku baladu hasanaginicu, kako kada govori da su to morlaci koji nisu izvorno hrvati..


Quote:
Sigurno u top 5 najglupljih stvari koje sam dosad pročita.
vlasi žive tristo godina ranije u zaleđu zadra i smiješno ti je kada smatram da su oni starosjedioci prema onima koji dolaze u 18. stoljeću..?

ovo zvoni na uzbunu..

Quote:
Jer imam mozak i koristim ga.
znači ti starosjedioci su izvorno hrvati iako zapisi koji postoje govore da vlasi u području tih starosjedioca tamo žive 300 godina, dok ni jedan dokument koji govori o hrvatima u tom području do sada nisi priložio da to dokažeš..?

vjerojatno ću sada dobiti kaznu što sam te ovo upitao..

Quote:
To ti se zove prirodni proces. Dok traje ratna opasnost bižiš s tih područja ako želiš sačuvat glavu, kad prođe opasnost vraćaš se ako ima potrebe. A tad je itekako bilo potrebe = zemlja i stoka.

je

Quote:
Sapienti sat.
oprosti što sam to rekao..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2019., 17:08   #2735
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
ako ćeš tako odgovarati onda više nema smisla, vlasi žive tamo 300 godina i nisu starosjedioci oni su tko...?
Morlaci/Vlasi koji se seljakaju kako imaju više koristi.

Quote:
ne spominje ni jednog hrvata u tom području iz razloga što je pisao samo o morlacima..?
Tako je.

Quote:
Šta nije mogao ni jednom riječju spomenuti njihove susjede ako već piše o njima..?
S obzirom da je pisa o običajima Morlaka ostali mu nisu bili zanimljivi i potrebni.

Quote:
znači porijeklo stanovništva zadvarja i vrgorca je morlačko, tko su morlaci..?

pa šta to nisu izvorno hrvati..? oni su valjda izvorno morlaci..?
Iskreno, ne znam. U izvorima koje sam ja da prilično sam siguran da su Morlaci=Morlaci. Ti si uveja Fortisa u priču i pametnom interpretacijom njega mislim da bi i po njemu mogli bit. Ako ćeš gledat plastično ko ti, onda se teze 'Morlaci svi i svuda' ko alternativa 'Hrvati/Srbi svi i svuda' lako stvaraju.

Quote:
spominje da je bio u kokorićima kod imotskog kod morlaka..

https://hr.wikipedia.org/wiki/Kokori%C4%87i

tu piše da je zabilježio hrvatsku baladu hasanaginicu, kako kada govori da su to morlaci koji nisu izvorno hrvati..
Di piše da je bija kod Morlaka u Kokorićima?
I Kokorići su kod Vrgorca.

Quote:
vlasi žive tristo godina u zaleđu zadra i smješno ti je kada smatram da su oni starosjedioci prema onima koji dolaze u 18. stoljeću..?

ovo zvoni na uzbunu..
Davno je zazvonilo na uzbunu, onog trena kad sam počeja raspravljat s tobom.
Kad je prvi spomen Vlaha u zaleđu Zadra? Da vidimo jel znaš kad već spominješ '300 godina'.

Quote:
znači ti starosjedioci su izvorno hrvati iako zapisi koji postoje govore da vlasi u području tih starosjedioca tamo žive 300 godina, dok ni jedan dokument koji govori o hrvatima u tom području do sada nisi priložio da to dokažeš..?
Misliš dokument o doseljenju Hrvata u Dalmaciju? Pa i tribaš dobit karton ignorantu.
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2019., 17:37   #2736
Quote:
noliđ kaže: Pogledaj post
Morlaci/Vlasi koji se seljakaju kako imaju više koristi.



Tako je.



S obzirom da je pisa o običajima Morlaka ostali mu nisu bili zanimljivi i potrebni.



Iskreno, ne znam. U izvorima koje sam ja da prilično sam siguran da su Morlaci=Morlaci. Ti si uveja Fortisa u priču i pametnom interpretacijom njega mislim da bi i po njemu mogli bit. Ako ćeš gledat plastično ko ti, onda se teze 'Morlaci svi i svuda' ko alternativa 'Hrvati/Srbi svi i svuda' lako stvaraju.



Di piše da je bija kod Morlaka u Kokorićima?
I Kokorići su kod Vrgorca.



Davno je zazvonilo na uzbunu, onog trena kad sam počeja raspravljat s tobom.
Kad je prvi spomen Vlaha u zaleđu Zadra? Da vidimo jel znaš kad već spominješ '300 godina'.



Misliš dokument o doseljenju Hrvata u Dalmaciju? Pa i tribaš dobit karton ignorantu.
da trebam dobiti karton...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2019., 17:21   #2737
evo zanimljivog podatka

Quote:
Unatoč tomu što su velebitski Vlasi (Morlaci) uglavnom bili Hrvati i katolici, među
njima je bilo i pravih Rumunja, što dokazuju određena njihova prezimena: Bučul, Čutul,
Prendivoj, Hamet (> selo Hametovci kraj sela Poljica), Kapo, Sebikoč (> selo Sebikoč,
sjeveroistočno od Linardića), Cako, Delebrajde, Čepulado (Bolonić 1986: 25).
https://bib.irb.hr/datoteka/926881.s...etari_2014.pdf
stranica 7 ili 351..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 03:36   #2738
Quote:
U najnovijim radovima u hrvatskoj historiografiji u vezi s kasnosrednjovjekovnom hrvatskom poviješću ponovo se ističe, kao što je to nekoć bio radio i
Vjekoslav Klaić, da se pojam «Vlasi», odnosno, «Morlaci» u 14. i 15. stoljeću u
krajevima zapadno od Neretve pa sve do Istre odnosi na stanovništvo koje potječe
iz krajeva istočno od Neretve
i dalje prema jugoistoku (Ančić 2007: 162). Vlaška
kolonizacija kasnosrednjovjekovnih hrvatskih predjela neupitno je u vezi s potrebama utjecajnog hrvatskog plemstva
, napose Šubića Bribirskih. Ban Pavao Šubić
je početkom 14. stoljeća vladao krajevima istočno od Neretve, dakle, u razdoblju
kada Vlasi postaju uočljivima u krajevima zapadno od Neretve: «Ondje se, pak,
populacija koju suvremena vrela poznaju pod vlaškim imenom pojavila već u 13.
stoljeću
, a sredinom 14. stoljeća ti su krajevi bili u tolikoj mjeri napučeni Vlasima
da Dubrovčani počinju koristiti opći naziv Vlachia kao oznaku za pojas krških
polja u zaleđu svog grada.»
Naravno...

Vlasi iz unutrašnjosti Balkana, ratnički sloj stanovništva. Naseljavali ih Nemanjići masovno po Zeti i Humu kao graničare prema Ugarskoj to jest Hrvatskoj i Bosni. U Raškoj Nemanjića bili privilegovani sloj stanovništva i oslobođeni mnogih dažbina. Kada se raspala ta država migriraju na zapad kod hrvatskih feudalaca đe ratuju ka najamnici. Normalno, pojavljuju se u dokumentima krajem 13. vijeka, pošto je Milutin proširio teritoriju na makedonske krajeve. Tu su živjele velike skupine Vlaha i odatle ih je najviše doseljeno u Zetu i Hum.
CrusaderMNE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.