Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2016., 13:49   #101
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Evo, ja ću biti umjereno pozitivan. Mada definitivno nije film za mene i ne oskudjeva šlampavostima koje se samo dijelom mogu opravdati debitantnošću projekta, ima neki štimung koji si baš ne znam objasniti, ali je bez daljnjega prisutan. Iskreno, nisam vjerovao da će ispasti ni približno ovako solidan.
Točno ovo.

Možda je malo utjecalo i to da sam prije pročitao nekoliko zaista užasnih kritika pa sam skoro odustao od gledanja, ali na kraju - ok. Ništa više, ali ni manje od toga.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 21:43   #102
Danas pogledao film, okej za pogledat. Ima par odlicnih trenutaka, kad upadnu u crkvu i lik vidi pravoslavnog svecenika i kaze ZZ TOP hahah uljepsalo mi dan skroz
MihaOfficial is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 22:17   #103
Ne znam koliko je udjela u stvaranju ovog filma imao Ivo Balenović ali kako je krenulo mogao bi se snimiti još jedan prequel koji bi obuhvatio početak devedesetih. Dakle godine u kojima Krpa harači Bosnom u dresu HVO-a, Kizo na Kupi a ostatak ekipe zanemaren od strane roditelja se u Zagrebu navlači na hors. Znači cijela ona priča koja je obuhvaćena u romanu ali nije prikazana u Metastazama. Nešto kao Metastaze:Origins. Šta kažete ?
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 21:06   #104
Pogledao neki dan ovaj film.

Ako ga gledam zasebno i odvojeno, onda je ovo jedan solidan film (ono za ubit popodne), film snimljen za široke mase, komercijalni film.

Ako ga pak gledam u korelaciji sa Metastazama, smeće.
Atmosfera je drugačija, humor u metastazama je puno dublji...zapravo Metastaze su puno dublji film općenito, 3 koplja iznad ZG-a.

Ja sam ipak odabrao ovo prvo, i nemam problem s tim.
Eventualni problem bi mogao biti ako nastave proširivat priču ZG-a na isti način e onda Schmidtov film ostaje u manjini. I u tom slučaju ga treba gledat kao zasebnu cjelinu.
Doma184 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 21:30   #105
Kao što dosta vas kaže - ok film za mozak na pašu tih sat i pol vremena koliko traje, čak na momente zabavan. Ali par stvari je stvarno loše napravljeno - SLIJEDE SPOILERI. Prvo, totalno bespotrebna situacija s bakicom koju bi onaj delija jebao za pare. Prvo je sretnu oni (delija i purger vezani lisicama), onda je sretnu Krpa, Ićo i Buba (kad joj Krpa mazne novčanik) i na kraju je sretnu u busu onaj purger-Srbin, intelektualac i onaj treći. Ova zadnja scena je naročito bespotrebna. Mislim ono, toliko se nalijeće na tu bakicu da stekneš dojam da je taj jebeni Beograd vukojebina od tri ulice. Šlag na tortu tih slučajnih susreta u tako velikom gradu je kad delija i purger vezani mole curicu da im da šnalu i gle čuda na koga nalete - na udarnu ekipu Grobara (Žare i kompanija - usput, čudi me da ih na temi nitko nije spomenuo) i kojih se banalizirajuće olako riješe.

A ono što je daleko najgore napravljeno je odnos huligana prema tadašnjoj miliciji kao i sama milicija. Tada se za najmanju pizdariju dobijalo pendrekom, a u filmu su prikazani kao nijemi i blentavi promatrači koji skoro pa da jedva čekaju da ih se napravi budalama. Ok, razumijem da je to film, ali mislim da se ništa ne bi izgubilo da se po tom pitanju pristupilo malo realističnije. Dapače, dobilo bi se na kakvoj takvoj autentičnosti od čijeg nedostatka ovaj film kronično pati. Siguran sam da svaki navijač/huligan iz tog doba smatra ovaj film totalnom kretenarijom i skoro pa uvredljivo karikaturalnim prikazom stvarnog stanja.

P.S. Bili onaj glavni delija trebao biti Peca panker?
Siva Kornjaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 00:03   #106
ovaj film može biti duhovit i simpatičan samo nekome tko to sve nije proživljavao kroz onu pravu prizmu. ne znam da li je i sam režiser dovoljno svjestan da to možda nije najbolja tema za parodiju, možda da je prikazao animozitet između dinama i hajduka, jer tu bi bilo pun kuratz materijala za parodiju i sarkazam, autoironiju, a ne ovdje, na ovom slučaju.

Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 02:13   #107
A zašto?
Sve može biti dobar materijal za parodiju.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 06:31   #108
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
A zašto?
Sve može biti dobar materijal za parodiju.
dobra parodija bi bila jedino u slučaju da su delije i milicija/službe državne sigurnosti prikazani kao partneri (što su i bili), jer njihova je sprega uostalom uveliko i dovela do formiranja BBB, u tome leži srž, a toga se nije autor uopće dotaknuo, barem ja nisam taj osjećaj stekao
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 22:34   #109
Meni je ovo loše. Ne sad katastrofalno loše al u onom smislu dok ti je očito da treba biti duhovito i smiješno, nije duhovito i smiješno loše. I dobro taj zahodski humor, nije za svakog, bla bla... nekad je zahodski humor dobro naštiman pa funkcionira, al ovdje samo shvaćaš kaj se htjelo postić, sam kaj ne znam kod koga to i funkcionira.

Krenulo mi je ok, ta dinamika, rad kamere, uvod stvarno ok (osim freeze frameova zbog kojih sam prvo pomislio da mi je zaštekao laptop ), al onda je priča otišla u tom nekom smjeru... ma nepotrebnom skoro.

Iako ima dobre glumce i možda svega par ok scena, niš drugo ga ne spašava.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 17:03   #110
Napokon sam pogledao i taj famozni ZG 80. Film sam po sebi je čist okej. Žanrovski bi ga svrstao u akcijsku komediju. Solidno hrvatsko filmsko ostvarenje. Sam po sebi nema širinu i dubinu, što i nije za očekivati od akcijskih komedija, ima detalja koji su mogli biti bolji, no sve u svemu zabavan film za pogledati.

Ali ne sjeda mi baš to forsiranje da se radi o nekakvom prequelu Metastaza. Metastaze su puno dublji i ozbiljniji film sa puno dubljom radnjom, puno osjetljivijim temama, mračnijim likovima. ZG 80 nema apsolutno nikakve poveznice niti stilski, niti žanrovski, niti po priči, niti po atmosferi, jedino što ih povezuje je Krpa.

Okej, možda se može uočiti snažan "character development". Razvoj lika Krpe je nešto što se može dublje analizirati. Krpa je u ZG 80 ipak simpatičniji i puno "neviniji" lik, klasični nabrijani navijač-huligan štemer, u Metastazama je ipak puno mračniji, snažno odiše psihopatijom, osjeti se da ga je život tijekom i poslije rata višestruko "tukao". To može biti jedina poveznica ova dva filma. Zato bi bilo zanimljivo ekranizirati priču transformacije Krpe (dakle događaji između ZG 80 i Metastaza) pred rat, tokom rata te naposlijetku rata, jer tu se dogodila ogromna promjena u razvoju lika. Od običnog nabrijanog i rasterećenog životnih briga huligana kojemu je život samo tekma, cuganje, štemanje i sitni kriminal, sve do poprilično rastrojenog prošlošću opterećenog psihopate uvučenog u mafiju, trgovinu drogom, kriminal, obiteljsko nasilje, teške životne tragedije, smrt bliskog prijatelja, izdaja bliskog prijatelja, itd.

Hoću trilogiju!

Zadnje uređivanje Phlegma : 05.08.2017. at 17:19.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 21:01   #111
Kako pabtu su i Dejo i Kizo i Fićo, svi glavni likovi metastaza.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 14:33   #112
Quote:
Pablo kaže: Pogledaj post
Kako pabtu su i Dejo i Kizo i Fićo, svi glavni likovi metastaza.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Namjerno njih nisam ni spomenuo jer između navedenih likova iz Metastaza i iz ZG 80 nisam osjetio gotovo nikakvu poveznicu.

Nisu mi sjeli, odnosno nisu uspjeli ostvariti onu neku žicu odnosno poveznicu. ZG 80 ni sa čime nije doprinijeo character developmetu ostalim trojici glavnih likova Metastaza.

Da sam pogledao ovaj film a da nisam znao da ima vezu sa Metastazama, nikada nebi mogao niti pretpostaviti da se radi o istim likovima.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 15:10   #113
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Hoću trilogiju!
Dijelimo mišljenje.

Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Zato bi bilo zanimljivo ekranizirati priču transformacije Krpe (dakle događaji između ZG 80 i Metastaza) pred rat, tokom rata te naposlijetku rata, jer tu se dogodila ogromna promjena u razvoju lika.
Ne znam jesi li čitao roman Metastaze, ako nisi svakako pročitaj. Moglo se to puno bolje izvući i složiti puno bolji film.

Što se tiče Krpe i njegove transformacije u lika kojeg znamo iz filma Metastaze ne može se baš reći da je njega rat oblikovao da bude to što je. Možda samo djelomično. Nama se u filmu sugerira da je on takav kakav je upravo zbog rata. On je ipak i prije rata bio lud, jer kako se navodi u romanu, Krpa je pušten iz zatvora kako bi išao u rat a u zatvoru je bio jer je razbijenom bocom prerezao grkljan nekom random liku za kojeg je umislio da se upucava njegovoj curi. Nije imao roditelje, živio je sa babom. Štoviše, majka mu se objesila. Znači, odgojila ga je ulica.

A što se tiče ostalih likova (mislim na one džankije) za njih se može reći da su postali to što su postali zbog rata.

Za treći dio svakako ima prostora ali bi trebao biti puuno bolji od ZG80 i mračniji od Metastaza. I tu bi naravno opet trebao biti Bitorajac.
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 21:28   #114
Jedan od boljih hrvatskih filmova opcenito. da, nemamo neku kinematografiju, znam.
Humor koji nekom pase ili ne, ali zabavan film cijim gledanjem vrijeme brzo protice.
puno bolji film od metastaza meni, bas zbog tog prizemnog i jednostavnog, brzopoteznog humora.
Mealmighty is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 21:50   #115
meni smeta da ga jebeš to što u filmu nije prikazana/dočarana notorna činjenica da ondašnja milicija nije imala isti tretman prema našim navijačima i njihovima.
tu leži srž cijelog problema a nije ga se dotaklo niti malo. sramota.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 23:03   #116
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Namjerno njih nisam ni spomenuo jer između navedenih likova iz Metastaza i iz ZG 80 nisam osjetio gotovo nikakvu poveznicu.

Nisu mi sjeli, odnosno nisu uspjeli ostvariti onu neku žicu odnosno poveznicu. ZG 80 ni sa čime nije doprinijeo character developmetu ostalim trojici glavnih likova Metastaza.

Da sam pogledao ovaj film a da nisam znao da ima vezu sa Metastazama, nikada nebi mogao niti pretpostaviti da se radi o istim likovima.
Ok da, i ja se slažem i ovdje sam već napisao da ne smatram ovo nikakvim prequelom.

Osim likova koje sa metastazama povezuje samo ime i ništa više.
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 12:25   #117
Quote:
MatejR kaže: Pogledaj post
Ne znam jesi li čitao roman Metastaze, ako nisi svakako pročitaj. Moglo se to puno bolje izvući i složiti puno bolji film.

Što se tiče Krpe i njegove transformacije u lika kojeg znamo iz filma Metastaze ne može se baš reći da je njega rat oblikovao da bude to što je. Možda samo djelomično. Nama se u filmu sugerira da je on takav kakav je upravo zbog rata. On je ipak i prije rata bio lud, jer kako se navodi u romanu, Krpa je pušten iz zatvora kako bi išao u rat a u zatvoru je bio jer je razbijenom bocom prerezao grkljan nekom random liku za kojeg je umislio da se upucava njegovoj curi. Nije imao roditelje, živio je sa babom. Štoviše, majka mu se objesila. Znači, odgojila ga je ulica.

A što se tiče ostalih likova (mislim na one džankije) za njih se može reći da su postali to što su postali zbog rata.

Za treći dio svakako ima prostora ali bi trebao biti puuno bolji od ZG80 i mračniji od Metastaza. I tu bi naravno opet trebao biti Bitorajac.
Nisam pročitao roman pa sudim samo filmove, no unatoč tome, Metastaze su odličan film sam po sebi i priča i poanta filma su kristalno jasni. ZG 80 ne nudi širinu i dubinu priče, niti dovoljno dobar razvoj glavnih likova filmova (osim ajde Krpe). Apsolutno, još jedan dubok i mračan film bi upotpunio tu nekakvu prazninu, definitivno postoji prostor za još jedan, zadnji film, potencijalno i bolji od Metastaza.


Quote:
Pablo kaže: Pogledaj post
Ok da, i ja se slažem i ovdje sam već napisao da ne smatram ovo nikakvim prequelom.

Osim likova koje sa metastazama povezuje samo ime i ništa više.
ZG 80 jednostavno ničime nije doprinijeo razvoju likova, osim Krpe. A kada tobože snimaš tzv. prequel nekog filma, on inače i služi za upravo davanje širine i dubine priči i likovima, odnosno da bi original film bio još i bolji. Ova trojica su u film ubačeni tek toliko da se može reći da su prisutni. Poput marketinškog trika da se film može što uže povezati sa Metastazama.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2018., 23:26   #118
Ajmo Šeregi, snimi i nastavak - ZG90. Materijala ima dovoljno. Naravno, Bitorajac je tu centralna figura. Ako nema njega nema ni filma.
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2023., 17:52   #119
zanimala bi me melodija na kraju filma u stilu Wariors i nastavak instrumentala ...???
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.