Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2017., 21:44   #1
Svaki dan rođendan jedan (redatelji).

Zadnja dva dana na chat temi imamo raspravu o redateljima koji slave rođendan na taj dan tako da otvaram temu u kojoj je cilj raspravljati o redateljima. Slave ih dosta svaki dan pa izaberem one koji se najviše cijene.

O čemu će se raspravljati? Najbolji filmovi tog i tog redatelja, o utjecaju koji je ostavio/la na film i svemu ostalome. Imali smo o Cronenbergu jednu ugodnu raspravu iako su mišljenja biloa različita, ali nije bilo vrijeđanja niti glupiranja pa se nadam da ćemo nastaviti raspravu u istom tonu.

U 00 dolaze prvi redatelji u ovoj temi. Rasprave su puna 24 sata. Ugodan boravak.
Remam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 00:09   #2
Danas imamo dva slavna redatelja iz iste države koji slave rođendan.

Luc Besson, sretan ti rođendan


René Clément, sretan ti rođendan


Najbolji filmovi? Kakvi su vam inače? Utjecaj?

Dakle, imamo dva francuza iz dva doba. Luc je jedan od najboljih modernih francuskih redatelja. Ima mi dosta dragih filmova. Osobno, najbolji mi je Le grand bleu. Peti element mi je jedan od dražih znanstveno fantastičnih filmova 90-ih. Volim i Nikitu

Angel-A nije loš, ali jednostavno nije za mene. Subway se uglavnom isplati zbog Isabelle Adjani. Ivana Orleanska mi je jedan od onih povijesnih za koje ne marim. Ove nove mu nisam gledao uključujući Lucy, ne zanima me. No, pogledat ću Valerian and the City of a Thousand Planets kad izađe.

Rene je nešto sasvim drugačije. Jedan od legendarnih francuza koji nije htio biti u novom valu jer je pripadao puno starijoj generaciji koja je snimala filmove još 30-ih godina prošlog stoljeća. Ipak, upravo u vrijeme francuskog novog vala režira svoje najbolje filmove.

Plein soleil mi je odličan. Alain Delon u jednoj od svojih najboljih uloga. Inače, američki remake je talentirani gospodin ripley.

Forbidden Games je vrlo vjerojatno njegov najbolji dragulj. Surađivao je još sa Delonom u onom nelošem krimiću u kojem se pojavila i mlada Jane Fonda. Ove ranije filmove mu nisam gledao.
Remam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 00:30   #3
Bessona znam, ovog drugog baš i ne. Stoga...

1. Leon
2. 5th Element
3. Nikita
4. Le Grand Bleu
5. Le Dernier Combat

Angel-A i Subway nisam gledala, a Ivanu Orleansku nekad davno na tvu uhvatila ali ne sjećam se ništa. Ovi novi filmovi nisu vrijedni spomena, pogotovo The Family koji je vjerojatno najgori film
__________________
I fuck on first date.
nook is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 00:33   #4
Kako zaboravio Leona kako, kako da da, odličan film iako ga neko vrijeme nisam volio. Ono, patetika, odnos sa Natalie, ali mislim da sam ga na treće gledanje opet zavolio. Gary Oldman tako over the top ali briljira

Od Renea nisi gledala Plein soleil?
Remam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 01:10   #5
Oldman u Leonu najljigavac
Jako volim taj film.

Nikitu i Angel-A sam gledala prije sto godina, potonji mi je bio jako sladak tada. Ponovit ću vjerojatno ako bude na tv-u nekad ikad...
Le grand bleu nikako pogledat :drvljeikamenje:, Peti element sam gledala malo prekasno u životu, ali fun times.
Gala kit taj Besson.

(Plein soleil ide na listu.)
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 08:49   #6
Big Blue najbolji. Pa Leon i Peti element. Angel-A i Nikita su simpaticni, iako ispod ova tri.

Od Clementa mislim da sam jedino Purple Noon gledao, sjecam se zanimljivog scorea od Rote malo mi je film u magli.
MagicRat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 11:02   #7
La femme Nikita je prvi film koji sam posudila iz videoteke kad sam bila klinka (neka grozna kopija). Moja mama naletila kod prvih scena (nasilja) i zgrozila se, da što ja to gledam. Godinama poslije vjerno je pratila seriju, pa sam joj mogla naturati na nos kako nije shvaćala moje umjetničke afinitete

Sve poslije se vjerno pratilo, Le grand bleu je bio kultni film i u Jugi 1980-ih, čak smo i Metro naknadno pogledali (u Francuskoj se probio s tim, to je tada bilo tako cool), Léona smo dočekali s oduševljenjem, Peti element je već bio guilty pleasure, ali meni je kao mladoj osobi prvi put postalo jasno što je postmodernizam.

Nakon toga reputacija je išla malo downhill. Tek nedavno sam pogledala The Messengera i film ima dosta dvojbenih postupaka, ali kao priča o Ivani Orleanskoj meni funkcionira, gledala sam ga s kćerkom i mogla sam dosta s njom komentirati (priča o Ivani O. mi je jako intrigantna i dosta sam čitala o njoj, nažalost nisam gledala druge filmove na tu temu).

Arthur se gledao s djecom, može proći. Lucy je tako nepotreban i lako zaboravljiv film.

I na kraju, Les Aventures extraordinaires d'Adele Blanc-Sec je zabavan film, također ima pretjerivanja i bizarnosti, ali meni koja jako volim Pariz scene iz prirodoslovnog muzeja su prava poslastica.

Zadnje uređivanje Lizzie M : 18.03.2017. at 12:03.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 12:03   #8
Plein Soleil mi je bio drag film. A jako volim i Talentiranog gospodina Riplaya.

Besson je talentirani fićfirić bez pravog filma u karijeri, ali našlo bi se tu zanimljivih naslova. Leona i Nikitu duuugo nisam ponovio, ali friška Lucy je bila osrednja, i to ako ćemo progledat kroz prste. Peti element nisam nikad pogledao nakon premijernog prikazivanja u domaćim kinima, ali onako po sjećanju mi se čini da je svakako imao svojih trenutaka.

Big Blue je dobri stari šminkeraj, neobarok i te pizdarije. Kultni film svoga vremena, ali ne mislim da je ikada bio bog zna kakav.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 12:26   #9
dosta štiha bessonovim filmovima posebice le grand bleu je davala fantastična glazbena pozadina erica serre.
Caecus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 12:52   #10
da, taj soundtrack je bio jedan od prvih koji sam nabavila i slušala, jako je bio popularan u to vrijeme. a ono pjevanje Plave Lagune iz Petog elementa i sad mogu odvrtiti u glavi (pjeva Inva Mula).

da dodam još što se tiče utjecaja, Besson je otkrio svijetu Jeana Renoa i dosta gurao Milu Jovovich (bili su u braku, isto kao i s Anne Parillaud - Nikitom), a meni su zauvijek ostali dragi Tchéky Karyo i Jean-Hugues Anglade. posebno je vezan za francuski strip (Adele Blanc-Sec, a i kao producent - Michel Vaillant; jedva čekam Valeriana), a dobro je surađivao i s Jean-Paul Gaultierom (Peti element) - da, šminkeraj, ali u pravo vrijeme.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 16:30   #11
Malo je tko od francuskih redatelja tako obilježio matičnu kinematografiju posljednja tri desetljeća kao Luc Besson. Daroviti filmaš čiji su radovi redovito nailazili na dobar prijam i u domovini i diljem svijeta ima samo jednu manu - hiperprodukcijom (vidim na IMDB da je napisao ili supotpisao preko 60 scenarija, producent 90-ak filmova...) je posve amerikanizirao francusku kinematografiju i postao gotovo elementarna nepogoda.
Vec svojim (crno-bijelim postapokalipticnim) dugometraznim prvijencem "Posljednja bitka/Le dernier combat") mladi Besson je nagovijestio što ga kao autora najviše zanima: spoj visoko stiliziranog filma, neuobičajenih zapleta, izražajne glazbe (Bessonov suradnik Eric Serra), te prožimanja komičnog i tragičnog. Njegovi redateljski filmovi su dizajnerski oku-ugodni (vizualno impresivni), laki za gledanje i bez velikih promisljanja. (Besson zeli pruziti tako neobicne vizije da ne dopusta da film podvrgnemo uobičajenoj kritici, niti da o njemu razmisljamo - nego samo da mu se divimo...)
U njegovim filmovima gotovo uvijek mi se svidjaju pojedini dijelovi, dok mi cjelina bas i ne drzi vodu.
"Posljednja bitka"
"Veliko plavetnilo"
"Leon - profesionalac"
"Peti element"
"Nikita"
KingCrimson is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 16:55   #12
Rene Clementa pamtim po filmu iz 1970, meni vrlo dobrom Rider on the Rain sa tada vrlo popularnim Charlesom Bronsonom i jednom od najboljih francuskih glumica i po meni vrlo seksipilnom Marlene Jobert.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rider_on_the_Rain
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 17:28   #13
Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
La femme Nikita je prvi film koji sam posudila iz videoteke kad sam bila klinka (neka grozna kopija). Moja mama naletila kod prvih scena (nasilja) i zgrozila se, da što ja to gledam. Godinama poslije vjerno je pratila seriju, pa sam joj mogla naturati na nos kako nije shvaćala moje umjetničke afinitete
E ta serija mi je uvijek bila čudna. Tako trashy, a sve ful ozbiljno. Michael se nikad ne smije

Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Rene Clementa pamtim po filmu iz 1970, meni vrlo dobrom Rider on the Rain sa tada vrlo popularnim Charlesom Bronsonom i jednom od najboljih francuskih glumica i po meni vrlo seksipilnom Marlene Jobert.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rider_on_the_Rain
Jedan od zaboravljenih krimića 70-ih Jobert najviše pamtim po Godardovom filmu Masculin feminin iako nije glavna uloga. Vrlo karizmatična glumica. Tamo se pojavljuje i hate or love Jean-Pierre Leaud.

Inače, dodat ću i glumce u ovu temu. Bit će dana kada uopće neće biti nekog značajnog redatelja kao sutra, a opet glumaca ima na pretek.
Remam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 19:54   #14
tko će dočekati 30.11.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:58   #15
Besson je ok, ali cak i Nikita i Leon nisu da padnes na dupe.
A Renea nisam nesto izucavao. Onaj koji se najcesce hvali Plein Soleil mi je sedmica. Morat cu ga jednom bolje prostudirati.
OGM SA86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 23:25   #16
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Rene Clementa pamtim po filmu iz 1970, meni vrlo dobrom Rider on the Rain sa tada vrlo popularnim Charlesom Bronsonom i jednom od najboljih francuskih glumica i po meni vrlo seksipilnom Marlene Jobert.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rider_on_the_Rain
Odgledala ga nedavno, vrlo atraktivan i neobičan film, čak i za 70-e koje su mogle istrpiti svašta kad je krimić u pitanju. Clementa su inače uvijek prozivali da je pod ekstremnim utjecajem američkog filma, tim Francuzima nikad ugodit, nekad mrze Amerikance nekad im se dive

Ovaj mi je već dugo na piku za gledanje ali ga nigdje u cyber svemiru, naš prijevod je Trk zeca po poljima http://www.imdb.com/title/tt0068420/?ref_=nm_flmg_dr_2

I naravno ne zaboraviti njegove Zabranjene igre koje su ultimativno remek-djelo, sjećam se da sam ih gledala ko klinka dok nisam znala ni čitati, pratila sam film samo vizuelno
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 23:34   #17
Quote:
dalal kaže: Pogledaj post
Ovaj mi je već dugo na piku za gledanje ali ga nigdje u cyber svemiru, naš prijevod je Trk zeca po poljima http://www.imdb.com/title/tt0068420/?ref_=nm_flmg_dr_2
Ima na t411 točka li.

http://prntscr.com/elngxj

Engleski titl. https://www.podnapisi.net/subtitles/...ons=&episodes=
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:22   #18
Bigas Luna i Neil LaBute, sretan vam rođendan


Bigas Luna mi je svakao najpoznatiji po hororu Angustia, zaboravljenom gemu iz druge polovice 80-ih. Tamo glumi i Zelda Rubinstein

Od njega sam samo još gledao Jamon Jamon, u vrijeme kad sam bio zaljubljen u Penelope Cruz i shvatio koliko je ona dobra glumica. Hollywood ju je uništio.

Neil Labute je onak, ništ posebno. Njegov debi je njegov najbolji film, In the Company of Men. Ovo ostalo su mu uglavnom sramotni remakeovi Wicker Mana, Death at Funeral. Ajd Shape of Things nije loš. Paul Rudd i Rachel Weisz su se dobro snašli.
Remam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:39   #19
Quote:
Remam kaže: Pogledaj post

Neil Labute je onak, ništ posebno. Njegov debi je njegov najbolji film, In the Company of Men. Ovo ostalo su mu uglavnom sramotni remakeovi Wicker Mana, Death at Funeral. Ajd Shape of Things nije loš. Paul Rudd i Rachel Weisz su se dobro snašli.
Zaboravio si Nurse Betty meni odlična komedija s početka milenija, veliki video hit diljem svijeta (ako me sjećanje ne vara najrentaniji film te godine u USA)

A i Possession s Gwyneth Paltrow je jako fin romantičan filmić, ni tad nije privukao posebnu pažnju ali zaista je gledljiv i zanimljiv, ona u jednoj od svojih najboljih rola
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:40   #20
luna?
meni se angustia uopce nije svidio. no bambola, sobarica s titanica, mjesec i sisa...pa cak i huevos de oro imaju to nesto. zanimljiv redatelj.
__________________
force majeure
Gustowny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:54.