Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2017., 12:34   #1
Ovisničko ponašanje? Trava/Vjera

Dosta sam se razmišljala gdje postati ovo pitanje, ali na koncu kako me cjelokupna situacija zanima iz čistog psihološkog kuta, pucam ovdje. Ne tražim nikakve ljubavne savjete (mada je u pitanju veza) nego vaša iskustva sa sličnim ponašanjem. Pokušat ćemo sumirati.

Dečko i ja živimo već 4.5 godine zajedno poput svakog normalnog para. Od potječe iz nevjerničke obitelji, no negdje sredinom 20-ih je sam otkrio vjeru, krstio se, crkva... Tomu je prethodila poveća konzumacija droge (pretežito trava) za vrijeme studija. Tri godine nakon njegovog otkrivanja vjere, smo se mi upoznali, on je znao da ja ne vjerujem u boga i sve što ide za tim.

Ušli smo u vezi, tada je samo spominjao da ide u crkvu, ne želi živjeti prije braka, no okolnosti su dovele (nisam tražila to od njega) da smo nakon pola godine počeli živjeti skupa. Tada nije pušio travu. Vjeru u niti jednom segmentu nije spominjao. Nakon 2 godine veze, počeo je opet povremeno pušiti travu, da bi se to svelo na to da je pušio svaki dan po više pljugi dnevno. To je trajalo oko 1.5godinu. Postao je agresivan, paranoičan, za sve sam ja bila kriva, pa onda opet nakon svađe bude sve dobro, da bi opet pukao (tipa triger čaša koja se nije oprala i tako to). Vjere nema nigdje. Tražila sam da smanji jer to ne vodi ničemu.

Prije otprilike par mjeseci imao je slom, usred noći došao uplakan, da ne spava danima, da je sad shvatio da je krivo kako se ponašao posljednje vrijeme, odustaje od trave, mora se boriti protiv svojih demona, biti iskren prema meni. E sad nastupa ovaj zanimljiviji dio. Prestao je pušiti travu, i to odmah nakon te večeri.

Prije tjedan dana opet je puko, ali ovaj put na stranu hard core vjernika. Ja Počeo je pričati o čistoći prije braka, životu u grijehu, duši koja je prognana, jer ako sad umre ide u pakao. Očekivanje od moje strane da živim ispravnim putem, prirodna kontracepcija, suzdržavanje, da ne živimo prije braka zajedno. Jedan dan priča o poštivanju mene, da želi i vjeruje da možemo uspjeti, drugi da nije siguran da me voli. Naglašavam da unutar 4.5 godine veze vjeru nije spominjao, osim želje da se vjenčamo u crkvi. On pak govori da se on borio protiv sebe, znao je da ne može živjeti na takav način, ali borio se, mislio da ima svoju verziju vjere, no sad je shvatio da je bio u krivu cijelo vrijeme. Uistinu napominjem, da niti ja, niti naši veoma bliski prijatelji tijekom svog ovog vremena njegovu vjeru nisu doživljavli više od njegove intimne stvari. Svi smo u šoku

Ovo je totalno suludo ponašanje, iz jednog ekstrema u drugi. Zbog nekog kompromisa idem s njim na razgovor kod svećenika, ali s druge strane ja njega želim odvesti psihologu jer vidim da čovjek nije dobro (rado bih otišla u dvoje, i da on ode sam - može prijedlog nekoga dobrog ). Jeste li se susreli s ovakvim ponašanjem i mislite li da postoje kemijske veze unutar mozga zbog naglog prestanka pušenja, ovisničko ponašanje ili ja jednostavno ne mogu razumijeti da se čovjek prosvijetli :P I nakon 4.5 godine ševe želi što prije u brak, čist i ne okaljan.
__________________
Way out of sync from the beginning
cvetek_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 14:13   #2
Quote:
cvetek_ kaže: Pogledaj post
Prije otprilike par mjeseci imao je slom, usred noći došao uplakan, da ne spava danima, da je sad shvatio da je krivo kako se ponašao posljednje vrijeme, odustaje od trave, mora se boriti protiv svojih demona, biti iskren prema meni. E sad nastupa ovaj zanimljiviji dio. Prestao je pušiti travu, i to odmah nakon te večeri.

Prije tjedan dana opet je puko, ali ovaj put na stranu hard core vjernika. Ja Počeo je pričati o čistoći prije braka, životu u grijehu, duši koja je prognana, jer ako sad umre ide u pakao. Očekivanje od moje strane da živim ispravnim putem, prirodna kontracepcija, suzdržavanje, da ne živimo prije braka zajedno. Jedan dan priča o poštivanju mene, da želi i vjeruje da možemo uspjeti, drugi da nije siguran da me voli. Naglašavam da unutar 4.5 godine veze vjeru nije spominjao, osim želje da se vjenčamo u crkvi. On pak govori da se on borio protiv sebe, znao je da ne može živjeti na takav način, ali borio se, mislio da ima svoju verziju vjere, no sad je shvatio da je bio u krivu cijelo vrijeme. Uistinu napominjem, da niti ja, niti naši veoma bliski prijatelji tijekom svog ovog vremena njegovu vjeru nisu doživljavli više od njegove intimne stvari. Svi smo u šoku

Ovo je totalno suludo ponašanje, iz jednog ekstrema u drugi. Zbog nekog kompromisa idem s njim na razgovor kod svećenika, ali s druge strane ja njega želim odvesti psihologu jer vidim da čovjek nije dobro (rado bih otišla u dvoje, i da on ode sam - može prijedlog nekoga dobrog ). Jeste li se susreli s ovakvim ponašanjem i mislite li da postoje kemijske veze unutar mozga zbog naglog prestanka pušenja, ovisničko ponašanje ili ja jednostavno ne mogu razumijeti da se čovjek prosvijetli :P I nakon 4.5 godine ševe želi što prije u brak, čist i ne okaljan.
Mislim da su mu se pojebali ketaminski receptori* u mozgu, nakon što je ostao bez psihodelika. (Da, trava je blagi psihodelik.) To ga je bacilo u religijski obojenu paranoju (demoni, itd.) Tako da sada imaš posla s približnim ekvivalentnom paranoidnog šizofrenika.

Savjet: budi sretna da se više ne ševite i pokušaj se što elegantnije distancirati od cijele priče. Taj neće samo tako dopustiti da ga odvučeš nekom tamo psihologu - Bog je na njegovoj strani i svi koji ga pokušavaju odvratiti od Isusovog puta su đavli koji ga iskušavaju. To može uključivati tebe, rodbinu, prijatelje, psihologe, psihijatre... sve one koji ne surađuju s njegovom paranojom. Ni slučajno nemoj pristati na prirodnu kontracepciju jer ako mu se Bog objavi u ključnom trenutku, sigurno ga neće izvadit van na vrijeme. Jer treba biti otvoren za život i tako to.




* Ne uzimaj me za riječ, nisam neurolog. Možda je nešto drugo, možda kemijska neravnoteža nije trajna, možda su u šumi. No budi sigurna da je lud i bježi što dalje možeš.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 14:19   #3
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Mislim da su mu se pojebali ketaminski receptori* u mozgu, nakon što je ostao bez psihodelika. (Da, trava je blagi psihodelik.) To ga je bacilo u religijski obojenu paranoju (demoni, itd.) Tako da sada imaš posla s približnim ekvivalentnom paranoidnog šizofrenika.

Savjet: budi sretna da se više ne ševite i pokušaj se što elegantnije distancirati od cijele priče. Taj neće samo tako dopustiti da ga odvučeš nekom tamo psihologu - Bog je na njegovoj strani i svi koji ga pokušavaju odvratiti od Isusovog puta su đavli koji ga iskušavaju. To može uključivati tebe, rodbinu, prijatelje, psihologe, psihijatre... sve one koji ne surađuju s njegovom paranojom. Ni slučajno nemoj pristati na prirodnu kontracepciju jer ako mu se Bog objavi u ključnom trenutku, sigurno ga neće izvadit van na vrijeme. Jer treba biti otvoren za život i tako to.




* Ne uzimaj me za riječ, nisam neurolog. Možda je nešto drugo, možda kemijska neravnoteža nije trajna, možda su u šumi. No budi sigurna da je lud i bježi što dalje možeš.
Uf seks mi je trenutno zadnje na pameti
Selim se iz stana za koji dan, puštam ga da živi u svojoj vjeri, mislim necu čovjeka napustiti jer očigledno nije dobro, no distancirati se moram.

Dobra stvar je što on pristaje da ode kod psihiloga jer je to kao kompromis s njegove strane, stoga se nekako nadam da će tu možda uvidjeti neke stvari koji nemaju veze s njegovim bogom

Oh bože (malo ironije s moje strane), ne mogu vjerovati što sama pišem
__________________
Way out of sync from the beginning
cvetek_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 14:29   #4
ja znam ovakvu jednu osobu, ali moram reći da ima malo ozbiljniju dijagnozu.
baš je karakteristično to ponašanje iz ekstrema u ekstrem i vjera.

ne razumijem odakle uopće ta potreba za nekim institucionalnim vjerovanjem, religijom, nije iz vjerničke obitelji.

sve to izgleda kao da se bori jedna strana protiv druge, racionalna koja kaže da su to sve gluposti (tada napusti vjeru) protiv emotivne koja ga tjera da osjeća grižnju savjesti, i to što spominješ o prognanoj duši, demonima, isto takve stvari priča.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 14:33   #5
Uglavnom, ako netko zna dobrog psihologa u Zagrebu, bila bih zahvalna
__________________
Way out of sync from the beginning
cvetek_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 14:39   #6
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
ja znam ovakvu jednu osobu, ali moram reći da ima malo ozbiljniju dijagnozu.
baš je karakteristično to ponašanje iz ekstrema u ekstrem i vjera.

ne razumijem odakle uopće ta potreba za nekim institucionalnim vjerovanjem, religijom, nije iz vjerničke obitelji.

sve to izgleda kao da se bori jedna strana protiv druge, racionalna koja kaže da su to sve gluposti (tada napusti vjeru) protiv emotivne koja ga tjera da osjeća grižnju savjesti, i to što spominješ o prognanoj duši, demonima, isto takve stvari priča.

Ima to smisla, borba racija i emocije, samo mi nije jasno kako možeš tako lagati 4.5 godine, a da nitko ne primjeti. Zbog toga sve više vjerujem da je to neki psihički slom nego povratak religiji.Ali mozda se i tjesim samo
__________________
Way out of sync from the beginning
cvetek_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 14:58   #7
Quote:
cvetek_ kaže: Pogledaj post
...
:
Čest slučaj i posljedica uživanja u drogama je i paranoja te pomjeren odnos prema stvarnosti.
Mislim da bi trebao posjetiti psihijatra da ga malo spusti na zemlju adekvatnom terapijom.
Ako se ne liječe ove opsesije i paranoje obično imaju progresivan tijek, naročito ukoliko se stope sa negativnim mislima i pristupom okoline.
Podrška mu treba, a kako će on skopčati u svojoj glavi to je na njemu, nikog ne možeš natjerati na liječenju ukoliko on to ne želi i nije indikacija za prisilno prihijatrijsko liječenje. Možda bi bilo dobro da je prilikom puknuća završio na psihijatriji na promatranju, možda bi malo došao sebi i dobio nekakvu pomoć, naročito jer si mu ti djevojka i dobro ga poznaš pa bi u suradnji sa psihijatrom moglo započeti liječenje.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 15:06   #8
Quote:
cvetek_ kaže: Pogledaj post
Ima to smisla, borba racija i emocije, samo mi nije jasno kako možeš tako lagati 4.5 godine, a da nitko ne primjeti. Zbog toga sve više vjerujem da je to neki psihički slom nego povratak religiji.Ali mozda se i tjesim samo
pa da, kod njega je vjerojatno izazvano konzumiranjem trave, mislim da nije lagao 4 godine, nego mu se nešto u glavi poremetilo od trave.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 15:30   #9
Quote:
cvetek_ kaže: Pogledaj post
Prije otprilike par mjeseci imao je slom, usred noći došao uplakan, da ne spava danima, da je sad shvatio da je krivo kako se ponašao posljednje vrijeme, odustaje od trave, mora se boriti protiv svojih demona, biti iskren prema meni.
Prije tjedan dana opet je puko, ali ovaj put na stranu hard core vjernika. Ja Počeo je pričati o čistoći prije braka, životu u grijehu, duši koja je prognana, jer ako sad umre ide u pakao. Očekivanje od moje strane da živim ispravnim putem, prirodna kontracepcija, suzdržavanje, da ne živimo prije braka zajedno. Jedan dan priča o poštivanju mene, da želi i vjeruje da možemo uspjeti, drugi da nije siguran da me voli.

Ovo je totalno suludo ponašanje, iz jednog ekstrema u drugi.
Proživjela sličnu situaciju. Eno, još traje, ali ja dala petama vjetra.
Užasni užas. Sotona sam samo takva jer odbijam krštenje i sapiranje svojih prevelikih grijehova.

Dečko je nažalost izašao iz realiteta. Odeeeeeee.........a tebe pokušava ubaciti u svoje ludilo. Ljepše je u dvoje.
A u troje...četvero, petoro. stotinu

Hitno mu treba pomoć psihijatra. Pa, kad on krene psihijatru, ti mu budi podrška i nikako drugačije. Nikako drugačije!
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 15:45   #10
Možda egzorcist radije, nego dobar psiholog?

Za rekreativnog "pušača" sa "posloženim kockicama", thc će biti i ostati, no ne nužno, sasvim bezazlen fragment života. Abuseru istog ("više pljugi, više puta dnevno, kroz duži period") mogla bi pokazati svoje "demonsko lice" koje tako vješto skriva u zabavu, ljekovitost, kreativnost.... Na predodređenosti ili preduvjetovanosti neposloženih kockica" ("život, vjera, demoni, čistoća, pakao..") moguće implantirati mu (trajnije.. bez obzira na prestanak konzumacije ili ne) u "svojem, kreativnom stilu", jednu do dvije, do tri do xyz.. kvalitetne epizode psihoze, gubitka realiteta, depersonalizacije.... potaknuti modele opsesije, kompulzije.... Ne baš bezazleno u takvom modelu "poimanja".

Bez obzira na to što je u "anegdoti", fokus baziran uglavnom na paralelu "vjere i konzumacije".. iz crtice tipa : "prije otprilike par mjeseci imao je slom, usred noći došao uplakan, da ne spava danima, da je sad shvatio da je.. opet pukao, tipa triger čaša koja se nije oprala i tako to..".. možda bi se moglo "zaključiti" kako psiholog nije "pravo "rješenje"". Psihijatrija možda kao bolje, ze nekoga tko možda, od epizode do epizode, okolini "nevidljivo" no moguće sve dublje, propada u osobni ("psihotična depresija") vertigo.

Ljudi lažu (ponekad sitno, ponekad i ne toliko, sitno) svakodnevno. Okolinu, sebe.... Kao vožnja na ili uz, autopilota. Unutar nesposobnosti ("nespavanje, histerija, plač u pola noći..") naučenog modela potrebnog održanja, samoprezervacije, autopilot ne kao benigni, dobronamjerni pomagač, kao vozač.. već kao koncept, margina, osnova, kostur.. samoprezervacije bilo kojeg tipa, gdje onaj "osnovni model", više, moguće, strukturalno - osim u nepovezivim crticama - djelomično i ne postoji. Čovjek koji je danas, na Zemlju, na godišnji odmor, stigao s planete Gnjumž.. ili isti taj koji je sutra (u nepoznanici jučerašnjeg "godišnjeg") Ivan plemeniti veliki, u borbi protiv Zmaja.... moguće uopće ne laže? Samo moguće, "okolini" laže"", vidljivo (njima besmisleno) providno. Istina je koncept, ne generalna neupitnost.
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 15:51   #11
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Čest slučaj i posljedica uživanja u drogama je i paranoja te pomjeren odnos prema stvarnosti.
Mislim da bi trebao posjetiti psihijatra da ga malo spusti na zemlju adekvatnom terapijom.
Ako se ne liječe ove opsesije i paranoje obično imaju progresivan tijek, naročito ukoliko se stope sa negativnim mislima i pristupom okoline.
Podrška mu treba, a kako će on skopčati u svojoj glavi to je na njemu, nikog ne možeš natjerati na liječenju ukoliko on to ne želi i nije indikacija za prisilno prihijatrijsko liječenje. Možda bi bilo dobro da je prilikom puknuća završio na psihijatriji na promatranju, možda bi malo došao sebi i dobio nekakvu pomoć, naročito jer si mu ti djevojka i dobro ga poznaš pa bi u suradnji sa psihijatrom moglo započeti liječenje.
Da posve mi je jasno da uz neku adekvantnu pomoć to može uzeti razmjere samo takve, pogotovo jer s mojim odlaskom iz stana, ostaje sam sa svojim razmišljanjima i eventualnim seansama kod svećenika (nije baš društven tip,nema puno prijatelja). Nekako sumnjam da u ovom stadiju on svoje stanje vidi uopće kao psihički problem, nego njegov ispravni put. Ali psihološki gledano, ovo je samo zamjena jedne ovisnosti, drugom.Ili je trava bila njegov bijeg, ali što si onda ne mogu objasniti zašto nije bio tako velik vjernik prvih 2 godine veze

Ja cu biti uz njega, dati koliko mogu, ali na koncu sve ipak ovisi o njemu
__________________
Way out of sync from the beginning
cvetek_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 15:53   #12
Quote:
Muškica kaže: Pogledaj post
Proživjela sličnu situaciju. Eno, još traje, ali ja dala petama vjetra.
Užasni užas. Sotona sam samo takva jer odbijam krštenje i sapiranje svojih prevelikih grijehova.

Dečko je nažalost izašao iz realiteta. Odeeeeeee.........a tebe pokušava ubaciti u svoje ludilo. Ljepše je u dvoje.
A u troje...četvero, petoro. stotinu

Hitno mu treba pomoć psihijatra. Pa, kad on krene psihijatru, ti mu budi podrška i nikako drugačije. Nikako drugačije!
isto je iznenadno mozak bio nadražen vjerom
Meni je taj switch fascinantna i zastrašujuć. Ma kakvi troje, četvero, petero...ni u ludilu
__________________
Way out of sync from the beginning
cvetek_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 16:01   #13
Quote:
cvetek_ kaže: Pogledaj post
..ali na koncu sve ipak ovisi o njemu
Kao i on sam, moguće.. malošto trenutno, naredno i tko zna koliko i što sve, prije, ovisi "o njemu"? No to ne znači tvoju automatsku nužnost, dužnost ili po njegovoj nesposobnosti, tvoju odgovornost za njega, stanje, progres istog. Budi (ne bolja polovica, ne prijatelj, ne..) čovjek. Radi sebe, ne radi njega. Zamisli osobnu potrebu (nije baš društven tip, nema puno prijatelja.. kao mogući, generalni model, derivat propadanja) za nekime, unutar nekog svojeg koncepta gubitka tla pod nogama ("propadanja u nebo").

Na laičkim teorijama, baziranim na par jednostranih redaka, razapeli smo čovjeka, tako lako. Koji smo đavli.
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 16:12   #14
Quote:
cvetek_ kaže: Pogledaj post
Da posve mi je jasno da uz neku adekvantnu pomoć to može uzeti razmjere samo takve, pogotovo jer s mojim odlaskom iz stana, ostaje sam sa svojim razmišljanjima i eventualnim seansama kod svećenika (nije baš društven tip,nema puno prijatelja). Nekako sumnjam da u ovom stadiju on svoje stanje vidi uopće kao psihički problem, nego njegov ispravni put. Ali psihološki gledano, ovo je samo zamjena jedne ovisnosti, drugom.Ili je trava bila njegov bijeg, ali što si onda ne mogu objasniti zašto nije bio tako velik vjernik prvih 2 godine veze

Ja cu biti uz njega, dati koliko mogu, ali na koncu sve ipak ovisi o njemu
Očito je da on ide u ovisnost zbog problema koje ima. Trava je samo učinila pomak i otvorila procjep u novu vrstu ludila kojom se psihički labilna osoba hrani.
Zbog toga mu je pomoć psihijatra potrebna.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 17:22   #15
Quote:
cvetek_ kaže: Pogledaj post
Ovdje uopće nije pitanje seksa. Ne smatram da je seks neki bitni temelj veze. Niti je li netko vjernik ili ne, samo znam vjernike, neki prijatelji su mi vjernici, pa svejedno kad s njima pričam ne mogu shvatiti ustinu tu promjenu. Mene plaši činjenica da je ovo ogromna promjena u ličnosti, da ja tu istu osobu ne prepoznajem. Stoga nekako vjerujem da je problem neke dublje prirode. Ali mozda i griješim, teško mi je više išta znati sigurno.
Sori, izgleda da sam iščitala nešto čega nije bilo. Prva veza trajala mi je otprilike koliko i ova tvoja, samo što nismo živjeli zajedno. Oboje vjernici samo na papiru. Otišli jednom u posjetu njegovoj majci koja je živjela u drugoj državi i htjeli smo obići i ostalu njegovu rodbinu. No, oni nas ne žele u svojoj kući - jer se ševimo.

Šok i vjeverica. Ne zato što sam silno željela upoznati njegove glupe sestrične, nego zato što nisam mogla pojmiti tu razinu primitivluka i zatucanosti. Mislila sam da tako nešto nikada neće uhvatiti korijena kod nas. Nažalost, stvarnost me demantirala.

Nismo se razišli zbog toga - nije dečko kriv što su njegovi otišli u sektu. Razišli smo se jer smo s godinama razvili različite stavove o životu, politici, društvenim pojavama... zapravo svemu. Jednom mi je rekao da nisam normalna što ne vidim problem u homoseksualnosti i javnoj golotinji. Okej, tvoje mišljenje. Onda mi je dao da pucam iz zračnice. Poskidala ja sve konzerve i iznenadila se kako mi dobro ide. Onda mi je rekao da gađam vrapca.

E, onda sam ja zaključila da on nije normalan. Odnosno, kriteriji "normalnosti" počeli su nam se značajno razlikovati, a u tim slučajevima ni seks ne pomaže. Otišli svatko svojim putem.

Ako osjećaš da se on značajno promijenio, vjerojatno si u pravu. Sumnjam da je povratak na staro moguć - čak i da je, to bi bio povratak na što - svakodnevno pušenje trave? Planiranje crkvenog vjenčanja?

Jeste li ikad razgovarali o tome kako namjeravate odgajati djecu? Krštenje, vjeronauk, građanski odgoj, ovo-ono? Brakovi između vjernika i ateista katkad mogu funkcionirati, ali samo ako se u njemu nađu dvije zrele i uravnotežene osobe. A on nije ni zreo ni uravnotežen.

Pusti malo njega na stranu i razmisli o sebi. Koliko godina imaš? Kako želiš provesti ostatak života? Želiš li djecu - ako da, koliko još vremena imaš da začneš bez umjetne oplodnje. Ako ne - što očekuješ od zajedničkog života s muškarcem? Možeš li živjeti sama? Želiš li živjeti sama? Ne? S kim želiš živjeti? I tako dalje, i tako dalje.

Sumnjam da ti je na listi prioriteta vodanje hašomana psihijatrima, psiholozima, svećenicima i egzorcistima. Ali netko te je, nekada, uspio uvjeriti u to da je "ispravno" pružiti podršku onome tko se vlastitom krivnjom našao u govnima, bez obzira na to što si davno prerasla njegove budalaštine.

Možda jest. Ali pametno sigurno - nije.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 22:29   #16
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Međutim, on je obolio od religije
How evil
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Psihijatrija možda kao bolje, ze nekoga tko možda, od epizode do epizode, okolini "nevidljivo" no moguće sve dublje, propada....
Let me educate you with my humble knowledge.
Psihijatri dijagnosticiraju i propisuju lijekove, nisu nužno psihoterapeuti. Psihoterapeut može biti psihijatar i psiholog. Kod nekih psihoterapijskih pravaca mogu i medicinske sestre, pedagozi, itd. Npr. Znam za psihologa koji je ujedno i psihoterapeut te radi samo sa psihotičarima u ranim fazama. U psih. ustanovama ima medicinskih sestara koje vode grupne terapije sa shizofreničarima. Ima psihologinja koja radi samo s određenim poremećajima ličnosti. I tako dalje. Psihoza je početnog stadij, uvod u razvoj neke psih. bolesti ili više njih. Osobu koja je u akutnoj fazi psihoze je nužno smjestiti u psih. ustanovu gdje će osoba biti pod nadzorom, a psihijatar napraviti inicijalnu procjenu i propisati lijekove. Nakon što se osoba dovede do normalnog stanja psihijatar pošalje psihologu gdje će rješavati niz psihologijskih testova, od testova inteligencije do testova ličnosti. Nakon što se obave ostale stvari poput nužnog razgovora s obitelji, mužem, ženom, itd., obave još dodatni pregledi npr. kod neurologa, kako bi se isključila mogućnost tumora na mozgu i sl. Psihoza uzrokovana zlouporabom psihoaktivnih sredstava nije ista kao psihoza jednog shizofreničara ili psihoza jednog BPDovca ili neke osobe čiji je uzrok čisto organske prirode. Različiti je uzrok. Doživljaj psihoze pak može biti sličan, ali i ne mora. Npr. shizofreničar, manični depresivac i netko s poremećajem ličnosti mogu svi proživljavati derealizaciju/depersonalizaciju, deluzije i čak halucinacije sličnog oblika, itd. Jednako tako, bez obzira što neke osobe dijele istu dijagnozu, npr. anksiozno - depresivni poremećaj, svaka je osoba pojedinac, individualno. Sa svojom prošlošću, iskustvima i sl. Da se vratimo na psihozu, ako se pokaže da je ona bila samo jedan vid u razvoju npr. težeg depresivnog poremećaja, psihijatra samo vodi kontrolu pacijentova stanja i propisuje terapiju. Ne miješati zanimanje psihijatra sa zanimanjem psihoterapeuta. Isto tako nije svaki oblik i vrsta psihoterapije pogodna za svaku psih. dijagnozu. Ovisno o dijagnozi neki vid savjetovanja, razgovora kroz određeni petiod kod psihologa, može biti dovoljan. Da živimo u savršenom svijetu, cijeli tim stručnjaka bi radio: psihijatar, psiholog, psihoterapeut, itd. Blabla.
Quote:
cvetek_ kaže: Pogledaj post
Nekako sumnjam da u ovom stadiju on svoje stanje vidi uopće kao psihički problem, nego njegov ispravni put..Ili je trava bila njegov bijeg, ali što si onda ne mogu objasniti zašto nije bio tako velik vjernik prvih 2 godine veze
Osoba u psihozi toga nije svjesna jer gubi dodir s realnošću. Trava je mogla biti okidač jer često i je (genetska predispozicija, struktura i aktivnost u mozgu...). On je možda već i ranije imao blaže psihotične simptome, ali se oni nisu manifestirali toliko. Možda je baš sad neka kombinacija trave i okolinskih uvjeta bila okidač. On mora psihijatru prvenstveno, a dalje će se vidjeti kako, kamo, kome...
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
No, oni nas ne žele u svojoj kući - jer se ševimo.
Aaaaaaaa
Trebala si ga tu večer jahat do iznemoglosti, odnosno do višestrukih orgazama. Tvojih naravno. Da se cijeli kuća tresla
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 22:40   #17
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
..Osoba u psihozi toga nije svjesna jer gubi dodir s realnošću..
Yes, da. "Ili realnost gubi dodir s njom". U psihozi (nabacujemo se dijagnozama (i svime oko iste/ih), manje/više/manje krajnje laički, sasvim bespotrebno..), teško da bi log bio od neke značajnije pomoći. Špricica haldola i pokoji gnjjjjjjj anti-zakočenost akinetončić.. za spuštanje s nebesa, za početak.. mislio sam (drek znati), pod "možda; bilo bi "bolje"..". Bez anđela i demona, docnije, i psiholog (interakcija sa istim) može mudrovati o načinu boljitka, smjeru, pokušaju a, b, c...
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 23:20   #18
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Yes, da. "Ili realnost gubi dodir s njom". U psihozi (nabacujemo se dijagnozama (i svime oko iste/ih), manje/više/manje krajnje laički, sasvim bespotrebno..), teško da bi log bio od neke značajnije pomoći. Špricica haldola i pokoji gnjjjjjjj anti-zakočenost akinetončić.. za spuštanje s nebesa, za početak.. mislio sam (drek znati), pod "možda; bilo bi "bolje"..". Bez anđela i demona, docnije, i psiholog (interakcija sa istim) može mudrovati o načinu boljitka, smjeru, pokušaju a, b, c...
Pa napisala sam da je jatar prva postaja. On jedini propisuje i smije propisati lijekove.
Nisam pobornik nabacivanja dijagnozama, etiketiranjem, ladičarenjem. Dakle, tekst nije išao u tom smjeru, već informativnog tipa. Ali da, ti to već sve znaš otprije. Vjerojatno i više od mene. Silly me.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 01:50   #19
Quote:
cvetek_ kaže: Pogledaj post
Da posve mi je jasno da uz neku adekvantnu pomoć to može uzeti razmjere samo takve, pogotovo jer s mojim odlaskom iz stana, ostaje sam sa svojim razmišljanjima i eventualnim seansama kod svećenika (nije baš društven tip,nema puno prijatelja). Nekako sumnjam da u ovom stadiju on svoje stanje vidi uopće kao psihički problem, nego njegov ispravni put. Ali psihološki gledano, ovo je samo zamjena jedne ovisnosti, drugom.Ili je trava bila njegov bijeg, ali što si onda ne mogu objasniti zašto nije bio tako velik vjernik prvih 2 godine veze

Ja cu biti uz njega, dati koliko mogu, ali na koncu sve ipak ovisi o njemu
Kako se on odnosi prema tebi otkako si rekla da ides od njega na neko vrijeme?
Kad velis da ces otici, kako zamisljas takav odnos, komunikacija medju vama ce biti redovita svaki dan ili cete si dati vise prostora?
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 02:08   #20
Znam kako mu je I ja sam tako bio kršćanski fanatik no onda sam shvatio da je religija zapravo posljedica problema. Savjeti iz Evanđelja tipa "ne opiri se zlu (travi)","voli svoje neprijatelje (dilere)","blago ožalošćenima" samo mogu odmoći čovjeku i osuditi na muku baš kao što su i spasitelja po kršćanskoj priči. On treba dobiti novi "high" osjećaj a to je zdrav način života. Savjetujem ti da uzmeš Novi zavjet u ruke i nađeš gdje to piše pa probajte pričati o tome tj. je li njegova patnja posljedica slijeđenja Novog zavjeta. Dobra knjige da se makne od tog učenja su "Tako je govorio Zaratustra" i "Antikrist" od Nietzschea a savjetujem da prvo pročita ovu prvi knjigu i da drugu zbog kontroverznog naslova niti ne spominješ. Knjige su ti besplatno na google. Opet,čudna mi je malo ta vaša veza,kao da želiš prekinuti a bojiš se što će si on sam napraviti.

Zadnje uređivanje Detektor : 05.04.2017. at 02:22.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:44.