Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2017., 18:11   #1
Osobe bez svojeg JA

Naišla sam na temu u kojoj se obrazložava što znači imati svoje JA, no ovdje bi htjela procijeniti kakve su to osobe koje nemaju svoje JA - u prijevodu bez svog mišljenja, stava. Voljela bi da date konkretne primjere takvih osoba iz svojeg života ili možda da nam se jave takve osobe koje smatraju da nemaju svoje JA.
Iz svoje blizine mogu reći da imam tri takve osobe: moja mama, moja prijateljica i moja kolegica.
Moja mama - do takvog stanja doveo ju je moj tata koji je stvarno jaki karakter i jednostavno nije mogla pored njega nametnuti svoj stav.
Moja prijateljica - bila je neželjeno dijete i spletnom okolnosti svi su je odbacivali tako da je iz tog razloga izgubila svoje ja
Moja kolegica - nova je kolegica i nisam ju dobro upoznala te ne znam iz kojeg je razloga takva, no znam da to njeno ponašanje mi postaje strašno iritantno, u poslu kojem radimo moraš imati svoj stav, izreći mišljenje no ona se sa svim izrečenim slaže, sve joj paše - poludim
melm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 19:03   #2
Na poslu smo trebali potpisati ugovor tako da se prvo potpišemo tiskanim slovima i onda potpis. Ja se već prije potpisao samo pisanim slovima,mislim,ako je na osobnoj i svim službenim dokumentima mojim uvažen takav potpis,onda nema problema i to je prošlo naravno jer te tiskano može "potpisati" svakako. Jednom na pauzi to potpisujemo i kolega zadire u moj ugovor kao "ne smiješ se tako potpisati" (ono glup sam da se ne znam potpisati) i idem ja u prepirku s njim kad ono čopor ovaca navali na mene i napravim tako kako su rekli zbog hijerarhije.

Drugi primjer za kojega me sram pisati koga vidim je slijedeći: sa svima si je ta osoba dobra i prijateljski nastrojena a poslije tračaju kako je glupa.

No svoje "JA" ovisi o puno faktora. Ako ne slušaš roditelje,kako prođeš? Ako ne slušaš šefa? Ako te ulove da ne poštuješ zakone? Osobe koje imaju svoje ja za pravo vole osobe koje to nemaju prema tome ne treeba gubiti vrijeme na one koji to nemaju već na one koji to imaju kako bi svojim ja mogli nametnuti mišljenje drugima Većina ljudi nema to,svatko tko ne radi što želi to nema.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 19:58   #3
Većina ljudi tako se ponaša. Pravo je potanje koji motivi ih pokreću, interesi obično.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 22:56   #4
1) osoba koja se nastoji svima svidjeti i svima podilazi svjesno kopirajući njihov identitet u cilju kako bi postala dio kolektiva
2) osoba koja jedno govori, a drugo misli i nema obraza reći nešto nekome u lice nego kukavički preko poruka ili nikako
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 11:00   #5
Quote:
melm kaže: Pogledaj post
Naišla sam na temu u kojoj se obrazložava što znači imati svoje JA...
https://www.youtube.com/watch?v=oVw7IZuyYWw
Izgdradnja svojeg ja je cjeloživotni proces. Svoje ja se ne dobije preko noći, ljudi koji imaju niskoo amopouzdanje obično se nastoje svidjeti drugima i stoga ne izgrade svoj stav. Treba najprije otkriti tko sam ja, da bih svoje ja mogao prezentirati drugima..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 20:46   #6
Ja nekada davno nisam imala svoje ja, a iza toga je stajao veliki manjak samopouzdanja. Upravo ovo što pattie_boyd kaže, nastojala sam se svidjeti svima. S druge strane, bila sam izrazito svojeglava s par odabranih ljudi i točno sam znala što želim i iza čega stojim... Ali sve ostalo je bio nekakav strah od mišljenja drugih ljudi, ispunjavanje njihovih očekivanja...

Trebalo mi je puno godina da shvatim da je sve to problem samopouzdanja. Vježbom i svakodnevnim radom izgradila sam svoj identitet, koji sam zapravo uvijek imala, ali me bilo sram pokazati ga svima jer se nisam uklapala s većinom ljudi kojima sam bila okružena... i zato sam uvijek mislila da je problem u meni, da se moram uklopiti...

Nisko samopoštovanje, osjećaj manje vrijednosti... mislim da su to glavni izvori problema. Ali da se riješiti, to je važno.
Zveka T is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 11:23   #7
Quote:
melm kaže: Pogledaj post
Naišla sam na temu u kojoj se obrazložava što znači imati svoje JA, no ovdje bi htjela procijeniti kakve su to osobe koje nemaju svoje JA - u prijevodu bez svog mišljenja, stava. Voljela bi da date konkretne primjere takvih osoba iz svojeg života ili možda da nam se jave takve osobe koje smatraju da nemaju svoje JA.
Iz svoje blizine mogu reći da imam tri takve osobe: moja mama, moja prijateljica i moja kolegica.
Moja mama - do takvog stanja doveo ju je moj tata koji je stvarno jaki karakter i jednostavno nije mogla pored njega nametnuti svoj stav.
Moja prijateljica - bila je neželjeno dijete i spletnom okolnosti svi su je odbacivali tako da je iz tog razloga izgubila svoje ja
Moja kolegica - nova je kolegica i nisam ju dobro upoznala te ne znam iz kojeg je razloga takva, no znam da to njeno ponašanje mi postaje strašno iritantno, u poslu kojem radimo moraš imati svoj stav, izreći mišljenje no ona se sa svim izrečenim slaže, sve joj paše - poludim
Sve osobe koje si opisala zapravo imaju svoje JA. To što se njihovo JA razlikuje od tvojeg je druga priča.

Ovo me podsjeća na jednu situaciju u životu.
Imali smo konfliktnu osobu na poslu, svi koji su došli s njom u kontakt su se pokačili. I ja isto par puta.
Kako mi je ta konfliktna osoba crpila energiju svojim beskrajnim "mak na konac" raspravama, ja sam ju jednostavno počela ignorirati i izbjegavati.
Kada bi ona nešto svoje rekla,a nije se slagalo sa mojim viđenjem stvari jednostavno sam se makla iz njene okoline i ona mi se ne bi više obraćala niti me dirala.
To je primijetio jedan nametljivi kolega i počeo me prozivati da nemam svoj stav. On je mislio da se povlačim jer je se bojim
I eto vidiš kako drugačije ljudi doživljavaju situaciju i druge ljude.

Obično ljudi koji misle da imaju jak stav su samo glasni i nametljivi a to sigurno nije znak jakosti
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 11:39   #8
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Sve osobe koje si opisala zapravo imaju svoje JA. To što se njihovo JA razlikuje od tvojeg je druga priča.

Ovo me podsjeća na jednu situaciju u životu.
Imali smo konfliktnu osobu na poslu, svi koji su došli s njom u kontakt su se pokačili. I ja isto par puta.
Kako mi je ta konfliktna osoba crpila energiju svojim beskrajnim "mak na konac" raspravama, ja sam ju jednostavno počela ignorirati i izbjegavati.
Kada bi ona nešto svoje rekla,a nije se slagalo sa mojim viđenjem stvari jednostavno sam se makla iz njene okoline i ona mi se ne bi više obraćala niti me dirala.
To je primijetio jedan nametljivi kolega i počeo me prozivati da nemam svoj stav. On je mislio da se povlačim jer je se bojim
I eto vidiš kako drugačije ljudi doživljavaju situaciju i druge ljude.

Obično ljudi koji misle da imaju jak stav su samo glasni i nametljivi a to sigurno nije znak jakosti
Slažem se i s ovime. Ali ipak je razlika kada se šuti i odmakne od nekoga (što i ja radim kada smatram nepotrebnim dokazivati nešto nekome), ali jedno je slagati se sa svime što nam netko govori, naročito na poslu...
Zveka T is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 12:31   #9
Quote:
Zveka T kaže: Pogledaj post
Slažem se i s ovime. Ali ipak je razlika kada se šuti i odmakne od nekoga (što i ja radim kada smatram nepotrebnim dokazivati nešto nekome), ali jedno je slagati se sa svime što nam netko govori, naročito na poslu...
To je podilaženje, strah, želja da se svidi nekom, uklopi...
Ljudi su slojeviti. Svatko ima svoj stav, samo ga mi vidimo najčešće u par slojeva.

Što se teme tiče, prije bih rekla da ti ljudi koje je autorica navela nemaju integritet prema sebi.
Ako je pretpostavka da navedene osobe žele jedno a u stvari iz određenih okolnosti rade drugo.


Treba pitati autoricu da li su ti navedeni ljudi nesretni ili zadovoljni? To je ključno.
Možda je majka uzela autoritativnog jakog muža jer joj takav paše a ne zato jer nema svoj stav.
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 18:47   #10
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
https://www.youtube.com/watch?v=oVw7IZuyYWw
Izgdradnja svojeg ja je cjeloživotni proces. Svoje ja se ne dobije preko noći, ljudi koji imaju niskoo amopouzdanje obično se nastoje svidjeti drugima i stoga ne izgrade svoj stav. Treba najprije otkriti tko sam ja, da bih svoje ja mogao prezentirati drugima..
da ali ako pokažeš svoj stav onda te okarakteriziraju sebičnim, egoisičnim, brutalnim
ja ne glumatam gotovo nikad, uvijek kažem svoj stav i kod mnogih dobijem te epitete
ljudi jednostavno ne vole čuti neke stvari, a furaju se kao na iskrenost, a još manje neke i reći
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 14:33   #11
Takve osobe su super društvo kad si umoran i ne da ti se ništa, neće te zamarati...
Jollman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 16:42   #12
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
da ali ako pokažeš svoj stav onda te okarakteriziraju sebičnim, egoisičnim, brutalnim
ja ne glumatam gotovo nikad, uvijek kažem svoj stav i kod mnogih dobijem te epitete
ljudi jednostavno ne vole čuti neke stvari, a furaju se kao na iskrenost, a još manje neke i reći
Da, ali to je samo dio tvoje, trenutno prolažeće faze. Poslije ćeš skužiti da si u biti, TI, ta koja nešto takvo okarakterizira bez obzira ak misliš da ništ me glumataš.
Najzajebaniji smo sami sebi.
To je dosta uobičajeno kod psihe, ali u nekom se trenutku, i to na sreću, na kraju "preskoči".
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 21:44   #13
To bi bilo ono nesto kao

Idem van pa si malo cugnem pivu mislim ic doma
ali onda dode drustvo i zapije se bez obzira st je odlucio otic doma
jer zena ceka da donese kruh koji je isao kupit
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 05:10   #14
Tek osoba bez svojeg "ja" je Osoba.

Quote:
Jollman kaže: Pogledaj post
Takve osobe su super društvo kad si umoran i ne da ti se ništa, neće te zamarati...
Imaš pravo, takve osobe su pažljive i osjetit će kad ti se ne da pričati i neće te gnjaviti, ali ako je netko pažljiv prema tebi to ne znači da nema svojeg "ja".
__________________
i ne želim niti jedan suvišan podatak...

Zadnje uređivanje Azz : 12.04.2017. at 21:39. Reason: spajanje postova
Mmps is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 13:05   #15
Slažem se s Vitalinom, svi oni imaju i svoje mišljenje, i svoje želje, samo je sve to skupa ostalo zakopano ispod nemogućnosti da izraze jer su možda tipovi kojima je bilo bitnije da bude "mir u kući" (to što često požale poslije je druga stvar jbg).

A i ovo da nekad nešto izgleda kao nemanje svojeg JA - dobar je primjer ovo ignoriranje, ako osoba koja "maltretira" nema nekog većeg utjecaja na naš život, nego sve proizlazi iz potrebe da se s takvima raspravljamo, onda je stvarno najpametnije staviti na ignore - čemu trud oko nečega/nekoga tko voli lajat oko svega, a ne znači nam ništa u životu? Drugim ljudima to može izgledati kao povlačenje iz straha, ali na kraju oni (pošto se daju uvući u taj kaos) se osjećaju loše. Nisu postigli ništa, samo dopuste da im netko izvana maltene pokvari dan.
Isto ovo za osobe koje se sa svime slažu, to sam najčešće primijetila kod ljudi kojima dotična situacija nije toliko bitna, odnosno, nekako su izbjegli identificiranje s elementima te situacije pa ne osjećaju potrebu da dokazuju svoj ego inzisitrajući unutar nje. Ta ista osoba može biti poprilično nepokolebljiva u nekim drugim situacijama.
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 14:12   #16
Ne volim biti u blizini osoba koje nemaju svoje "ja".
Super je čuti nečije mišljenje, stav koji je sasvim drugačiji od mog. Tada i ja širim svoje vidike, stvari sagledavam iz nekih drugih kutova.
Osoba koja nema svoje "ja" danas priča jedno, sutra drugo, prekosutra treće. Možeš točno vidjeti s kim se družila jer izgovara i tuđe rečenice. Nastoji se svima svidjeti, sa svima slagati, a ustvari uopće tu osobu ne upoznaš. Ne znaš što voli, što je zanima, što misli. Ako uopće i sama to zna.
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 18:21   #17
Kažite vi meni u koji psihički poremećaj spada to kada osoba nema "svoje mišljenje".

Dakle, osoba X je povodljiva tuđem utjecaju, lako se njome manipulira. Odabere najbližu osobu koju će "pratiti" te se na tu osobu okači kao parazit. Toj osobi jedino vjeruje, preko te osobe komunicira, ignorira mišljenja drugih ljudi, svoje mišljenje nema, već samo projicira mišljenje te osobe o koju se okačila.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 20:02   #18
I sta ako imas Ja, i sta sa tim.

Evo Ja imam Ja i sta mi vrijedi, svi mi kontriraju, niko mi misljenje ne uvazava itd.

Istina nekada su luda misljenja i svjestan sam ja toga, i ne govorim obicno luda misljenja ali i ona normalna mi ne uvazavaju, kontriraju protiv njih itd.

Ko Don Kihot protiv vjetrenjaca.

Sta mi vrijedi to JA.
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 20:08   #19
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Kažite vi meni u koji psihički poremećaj spada to kada osoba nema "svoje mišljenje".

Dakle, osoba X je povodljiva tuđem utjecaju, lako se njome manipulira. Odabere najbližu osobu koju će "pratiti" te se na tu osobu okači kao parazit. Toj osobi jedino vjeruje, preko te osobe komunicira, ignorira mišljenja drugih ljudi, svoje mišljenje nema, već samo projicira mišljenje te osobe o koju se okačila.
Iskreno ne znam. Parazitizam.

Al mislim da to nije to jer ja parazitiram a imam svoje misljenje, ali jesam se ko navedeni okacio na druge osobe, porodicu svoju.

Mozda neki oblik parazitizma.
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 20:11   #20
Quote:
Visionary S kaže: Pogledaj post
I sta ako imas Ja, i sta sa tim.

Evo Ja imam Ja i sta mi vrijedi, svi mi kontriraju, niko mi misljenje ne uvazava itd.

Istina nekada su luda misljenja i svjestan sam ja toga, i ne govorim obicno luda misljenja ali i ona normalna mi ne uvazavaju, kontriraju protiv njih itd.

Ko Don Kihot protiv vjetrenjaca.

Sta mi vrijedi to JA.
S tobom čovjek može raspravljati, debatirati. S onima bez svoga "ja" ne možeš ništa. Voditi monolog.
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:49.