Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2017., 08:39   #81
Quote:
giga1 kaže: Pogledaj post
Da li je uvjet za dobivanje kredita od RH sa subvencijama da bude izdana gradevinska dozvola?
Ja sam racunao na to,ali tek bi u to vrijeme (01.07.)predao glavni projekt, sada bi uskoro trebalo ici idejno rijesenje na suglasnost za vodu, struju i sta vec treba.
Pojma nemam.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 09:26   #82
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Gubis si energiju i vrijeme bez veze, pogotovo kada je razlika izmedu 5 ili 10 stiropora u cijeloj toj prici zanemariva. Da jos razmisljas izmedu eps i xps za pod-to mogu razumit ali ti razbijas glavu o tome da li stavit 5 ili 10. Ja na kraju ne bi stavio ni 5 jer to je kurac od debljine. Ili stavi 10 ili jos bolje 15. Za za zid ti je min.10, osobno bi isao na 15.
He, malo si to srocio, kao da je zanemarivo ici sa 5 na 10. Ali skuzio sam poantu.

Sto se tice roka, da, zbog subvencija ciljam. I zato i jesam pozurio. Tj srljam

A kako ispadne. Uostalom ako padne vlada, tko zna sto ce biti.

Koliko sam skuzio iz citanja prijedloga zakona, da, treba gradevinska.



Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 21:32   #83
Quote:
giga1 kaže: Pogledaj post
Da li je uvjet za dobivanje kredita od RH sa subvencijama da bude izdana gradevinska dozvola?
Ja sam racunao na to,ali tek bi u to vrijeme (01.07.)predao glavni projekt, sada bi uskoro trebalo ici idejno rijesenje na suglasnost za vodu, struju i sta vec treba.
Da.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 17:10   #84
To je sada pitanje da li će išta biti od toga, kad padne još jedna vlada.
Netko je spominjao i da treba troškovnik, ali morat ću pročitati prijedlog zakona još jednom.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 19:51   #85
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
To je sada pitanje da li će išta biti od toga, kad padne još jedna vlada.
Netko je spominjao i da <b>treba troškovnik</b>, ali morat ću pročitati prijedlog zakona još jednom.
Na temelju čega mislite da ćete dobiti novčana sredstva bezpovratne pomoći ako ne na temelju obračuna troškova gradnje iz dokumentirane specifikacije materijala i radova (alias "troškovnik") zgrade?
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 20:52   #86
Troskovnik je osnovni dokument za dobivanje bilo kojeg kredita za gradnju. Nije mi jasno kako on zakonski nije obvezni dio glavnog projekta, nego ga se kod vecine projektanata treba dodatno traziti i dodatno platiti.

Sent from my D2303 using Tapatalk
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 06:46   #87
Upravo tako. Nama je naš rekao da će napraviti nakon što smo potegnuli pitanje. Mislio sam da to ide po defaultu.

Međutim, opet smo skrenuli sa teme..
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 08:12   #88
Gubitak kroz zidove i krov je 0.17 3 stakla prozor a po potrosnji ispada da je to 48kwm2. Grijanje na ukupno 6.5kw (snaga radijatora) na 70m2 prizemlja+potkrovlja. Da li bi to bilo tocno?

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk
neo1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 10:49   #89
Nekaj si sjeo sa brojčekima, jedinicama, nisi dao površine...tak da je sve nagađanje:klap:
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 19:29   #90
Razgovarao sam sa arhitektom.

Napravio bi mi arhitektonski dio proračuna za 2000kn, a na to još treba strojarski dio. kaže oba moraju blisko surađivati kako bi optimalno riješenje našli.

Ali.. Stropor je relativno jeftin. A na pasivnu kuću neidem. Da li da samo presječem, pa kažem 10-20-30, pa se izračunaju samo ti "arhitektonski gubitci", pa onda na temelju toga samo dimenzionirati uređaj za grijanje (koji će najizglednije biti plinski)?

Nije mi jasna ta sprega arhitekture+strojara.

istina, ja sam spomenuo uloženo/dobiveno na cjelokupni sistem grijanja i izolacije, pa možda zato odmah to predlaže?

Kaže to se inače zove Elaborat alternativnih sustava opskrbe energijom

Da li da idem samo na taj arhitektonski proračun sa unaprijed određenim debljinama izolacije, pa eventualno manje korekcije? Ili bi ipak najbolje bilo iskeširati za cijeli taj elaborat?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 06:37   #91
Mislim da je u kontinentalnom dijelu HR dovoljno 10 cm stiropora!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 07:51   #92
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Razgovarao sam sa arhitektom.

Napravio bi mi arhitektonski dio proračuna za 2000kn, a na to još treba strojarski dio. kaže oba moraju blisko surađivati kako bi optimalno riješenje našli.

Ali.. Stropor je relativno jeftin. A na pasivnu kuću neidem. Da li da samo presječem, pa kažem 10-20-30, pa se izračunaju samo ti "arhitektonski gubitci", pa onda na temelju toga samo dimenzionirati uređaj za grijanje (koji će najizglednije biti plinski)?

Nije mi jasna ta sprega arhitekture+strojara.

istina, ja sam spomenuo uloženo/dobiveno na cjelokupni sistem grijanja i izolacije, pa možda zato odmah to predlaže?

Kaže to se inače zove Elaborat alternativnih sustava opskrbe energijom

Da li da idem samo na taj arhitektonski proračun sa unaprijed određenim debljinama izolacije, pa eventualno manje korekcije? Ili bi ipak najbolje bilo iskeširati za cijeli taj elaborat?
Ne kuzim sto pitas. Pa strojarski dio projekta moras imati, a on ukljucuje proracun postrojenja grijanja, aki imas ventilaciju i slicno. Nema kasnije odlucivanja sto i kako ce biti, mislim ima ali sad se racuna i sad sta se u strojarskom projektu definira na osnovu toga se radi u arhitektornskom projektu iracun toplinskih gubitaka odnosno potreba za energijom. To znaci da ti sada trebas imati ako mislis, sustav ventilacije, i ne samo to vec tocan model rekuperatora, jer takve stvari izravno utjecu na energetske potrebe objekta. Isto tako stolarija, izolacija, ma sve.

Procitaj si ovu stranicu iz mog projekta (pobrisao sam imena i te detalje)

Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 07:52   #93
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Mislim da je u kontinentalnom dijelu HR dovoljno 10 cm stiropora!
Ako je kuca na jug, moze se proci i sa 5, nema potrebe vise!
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 11:53   #94
Zato kažem da ne kužim..

Debljina izolacije treba odmah biti poznata zbog smještaja u prostor.
Znači, to trebam odmah.

A zašto bih odmah morao znati koji točno bojler će biti? Pa valjda se on stavlja kada se izračuna kolike su potrebe kuće za toplinom? Drugim riječima, kakve veze sustav grijanja ima sa toplinskim gubitcima kuće u fazi projektiranja? Ili da li će biti radijatori ili podno, plinski ili TP, kakav je razvod cijevi i sl.. Ili sam skroz profulao što uopće znači "strojarski"?


U svojoj proćelavoj glavici ja sam si to ovako zamislio:

Varijanta 1
- izračunaj mi optimalan raspored izolacije da postignemo 35 kwh/m2a. Koliko izolacije gdje treba staviti da se što učinkovitije (jeftinije) dođe do te granice. Te naravno koliki su maximalni gubitci na najnižim temperaturama za lokaciju.

Pa onda kasnije idem skupljati ponude za bojler/tp. Oni na temelju tog arhitektonskog proračuna diemnzioniraju sustav greijanja. Npr, treba ti 10kwh ili 8kwh ili šta već. Pa savjetuju što je isplativije na tipa period 10 godina, TP ili plin.

Varijanta 2
- uz izolaciju 10 u podu, 20 na zidu, 30 u krovu i takvu i takvu stolariju, izračunaj mi kwh/m2a vrijednost.
- pa onda za odabir sistema grijanja opet isto.

Ali nemam pojma što taj strojarski dio predstavlja.

Zadnje uređivanje davorradman : 19.05.2017. at 12:11.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 12:08   #95
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Zato kažem da ne kužim..

Debljina izolacije treba odmah biti poznata zbog smještaja u prostor.
Znači, to trebam odmah.

A zašto bih odmah morao znati koji točno bojler će biti? Pa valjda se on stavlja kada se izračuna kolike su potrebe kuće za toplinom? Drugim riječima, kakve veze sustav grijanja ima sa toplinskim gubitcima kuće u fazi projektiranja?
Ili sam skroz profulao što uopće znači "strojarski"?



Za prozore.. pa ako ću stavljati 3slojne, više manje to je tu negdje sve, pogotovo što imam "samo" oko 27m2.


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Utjece recimo vec tip grijanja pa nije svejedno da li ce biti podno ili radijatori i da li je izvor topline drvo u kotlu ili tp na stuju, ne utjece tebi na gubitke ali izravno utjece na sve ostalo. Isto tako pogledaj na sto dalje sve utjece u arhitektonskom, ako se grijes vecinom na obnovljive izvore vidis da onaj elaborat niti ne trebas imati.
Recimo jasno ti je da rekuperator utjece na toplinske gubitke. Logicno je ako ga sad ne stavis da ces dobiti nepovoljniji energetski razred objekta. Na osnovu toga ces dobiti predimenzionirani sustav grijanja u odnosu na ono sto ces mozda stvarno imati, a i obrnuto!

Proces izmedu stojarskog i arhitektonskog je iteracijski i ti ga niti ne moras razumjeti niti znati. Na tebi kao investitoru je da kazes sto zelis imati u kuci i kako ces se grijati.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 12:39   #96
Hvala.

Kao i prije, problem je sa tajmingom.
Ovi hoće dovršavati projekt, a ne nude uslugu takvog detaljnog proračuna.

A arhitekt sa druge strane vidim da zna o čemu priča, ali spor je (barem u našoj situaciji, kad smo se požurili zbrda zdola).

Nisam mislio da moram odmah sve znati.
Niti da ću trebati tolike stvari unaprijed plaćati.
Ovi za rekuperaciju će dati svoj plan i specifikacije ako se odlučim za njih, ali ne znači to valjda da moram platiti materijal pa da mi godinu dvije stoji.

Probat ću vidjeti onda da li može on sa njima to odraditi zajedno.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 13:12   #97
Specifikacije za opremu ti ne mora dati nitko kad su dostupne na internetu. Skines ih i das projektantu. Ne znam tko su to ovi

I daj makni taj oneplus kilometarski potpis
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 13:59   #98
Pa sta onda strojarski dio podrazumjeva?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 15:11   #99
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Pa sta onda strojarski dio podrazumjeva?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Moze iskreno sadrzavati svasta, ovisno o tipu objekta, namjeni, sustavima koji ce se ugradivati i slicno.

A) TEKSTUALNI DIO

1. REGISTRACIJA DRUŠTVA .................................................. .................................................. ....... 3
2. RJEŠENJE PROJEKTANTA, RJEŠENJE O UPISU PROJEKTANTA U IMENIK OVLAŠTENIH
INŽENJERA I IZJAVA .................................................. .................................................. .................... 7
3. PROJEKTNI ZADATAK........................................... .................................................. ................... 12
4. PRIKAZ PRIMIJENJENIH TEHNIČKIH MJERA I PROPISA ZAŠTITE OD POŽARA ................ 14
5. TEHNIČKI OPIS .................................................. .................................................. ....................... 17
6. PROGRAM KONTROLE I OSIGURANJA KAKVOĆE .................................................. ............... 20
7. TEHNIČKI PRORAČUN .................................................. .................................................. ........... 30
8. PROCJENA TROŠKOVA I TROŠKOVNIK .................................................. ................................ 34

B) GRAFIČKI DIO
Crtež br. 1 - DISPOZICIJA TERMOTEHNIČKIH INSTALACIJA – PRIZEMLJE M 1:100
Crtež br. 2 - DISPOZICIJA TERMOTEHNIČKIH INSTALACIJA – KAT M 1:100
Crtež br. 3 - DISPOZICIJA SUSTAVA VENTILACIJE – PRIZEMLJE M 1:100
Crtež br. 4 - DISPOZICIJA SUSTAVA VENTILACIJE – KAT M 1:100
Crtež br. 5 - DISPOZICIJA SUSTAVA VENTILACIJE – PRESJEK B M 1:100
Crtež br. 6 - SHEMA TERMOTEHNIČKE INSTALACIJE M –
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 19:39   #100
Jebiga.

Znači ja bih trebao njih sve da sjednu i dogovore se
I svakome platiti unaprijed naravno, neće mi raditi projekt nikakav dok ne platim.

Ili naći nekoga tko to radi sve, ili barem većinu.
Nismo trebali žuriti sa odabirom projektanta u retrospektivi, ali eto.

Tu je prednost montažne kuće, integracija. Barem dobrog dijela. Pisat ću sve troškove, pa na kraju vidjeti koliko se ovo sve isplati, za nekoga tko nije u toj branši i nikoga konkretnog ne poznaje, već sve moram ispočetka učiti, pa onda nešto i naučim, pa se ispostavi da je pogrešno..
Meni je bila dvojba manja montažna, ili veća zidana. Odlučili smo se za veću, jer nam je ipak to bitnije.

Ugl.. Vidjet ću sa arhitektom da li može išta surađivati sa projektantima koje imamo.
Prozore ćemo pretpostaviti neku standardnu vrijednost da još i njih ne uvlačim.
A ventilaciju vidjeti koliki polog bi tražili enetsi da obave taj dio u projektu, pa da se kasnije kupuje materijal.Gradnja ne kreće do nagodinu sigurno. A njihov dio projekta treba kako bi se ostavile rupe u betonskoj ploči za glavne cijevi, vertikale i sl.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:20.