Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Vjeronauku je mjesto u:
Školi 58 15.26%
Crkvi 322 84.74%
Glasovatelji: 380. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2005., 00:41   #61
Quote:
Zavelim kaže:
Obavezni izborni predmet ????

nek mi neko objasni što to znači
To znači da mora izabrati između vjeronauka i etike.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 00:54   #62
Quote:
Potala kaže:
To znači da mora izabrati između vjeronauka i etike.
ako se mora mora
ja sam morao slušati TIPSS u srednjoj i to od jednog koji ni sam nije najbolje kužio, ali smo lupali parole, to je nešt kao molitva
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 01:18   #63
Quote:
Zavelim kaže:
Imaš sva prava. Nek tvoja iđu na vjeronauk u crkvu, ali moja će u školu jerbo mi je tako puno jednostavnije. A tebi ako se voza radnim danom po Zagreba u 18.00 ti vozaj bogme ja neću. Ne branim ja tebi di ćeš dicom pa nemoj ni ti meni.
Auuu, Zavelime ! iz ciste lijenosti gazis po velikom principu republike, otcjepljenju crkve i drzave !
Ima valjda privatnih skola gdje se plati i dobije vjeronauk, a ne da drzavne skole, koje su ipak placene porezom svih gradana, izdrzavaju popove !
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 01:49   #64
Quote:
Zavelim kaže:
Obavezni izborni predmet ????

Obavezni znaci da je u grupi iz koje obavezno moras odabrati jedan. Ili taj ili neki drugi iz te grupe obaveznih.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 10:18   #65
Quote:
Potala kaže:
To znači da mora izabrati između vjeronauka i etike.
U srednjoj da. U osnovnoj ili vjeronauk ili ništa. Ali i mi smo u srednjoj imali jedan obavezni izborni predmet moglo se birat između više njih 10-tak mislim, TIPSS, marksizam, ekonomika obrana i zaštita su bili obavezni čak i na prve dvije godine fakulteta.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 11:06   #66
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Obavezni znaci da je u grupi iz koje obavezno moras odabrati jedan. Ili taj ili neki drugi iz te grupe obaveznih.
To znači da ipak nije obavezan. Imate izbor ili etika ili ništa (osnovna).
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 11:09   #67
Quote:
krazykat kaže:
Auuu, Zavelime ! iz ciste lijenosti gazis po velikom principu republike, otcjepljenju crkve i drzave !
Ima valjda privatnih skola gdje se plati i dobije vjeronauk, a ne da drzavne skole, koje su ipak placene porezom svih gradana, izdrzavaju popove !
Porezom svih građana od kojih više od polovice misli ko ja. Prema tome imamo pravo i obavezu da SVOJU lovu iskoristimo onako kako mi hoćemo. Kad bi vrijedilo pravilo da se lova troši samo kad se apsolutno svi slože u što će se trošiti ta bi država krepala istog trena jer se nikad za ništa ne bi mogla dogovoriti.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 11:16   #68
Quote:
krazykat kaže:
Ima valjda privatnih skola gdje se plati i dobije vjeronauk, a ne da drzavne skole, koje su ipak placene porezom svih gradana, izdrzavaju popove !
Ali u školama ne predaju popovi nego nastavnici sa završenom teologijom. Dakle plaća se plaća uposleniku koji se školovao isto o našem trošku, kao uostalom i nastavnici svih drugih predmeta.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 11:19   #69
Quote:
d@d@ kaže:
Ali u školama ne predaju popovi nego nastavnici sa završenom teologijom. Dakle plaća se plaća uposleniku koji se školovao isto o našem trošku, kao uostalom i nastavnici svih drugih predmeta.
BTW Od tog faksa, lakša je samo dopisna škola plivanja.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 11:25   #70
BTW, od linosti se niko nije umorio.


Jesan li Dalmatinac ili nisan.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 11:29   #71
Quote:
krix kaže:
BTW Od tog faksa, lakša je samo dopisna škola plivanja.
Ma nu, pa moga bi ja to dopisno i upisat.

Može li i mailom ili se baš mora olovka uzimat u ruke.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 16:23   #72
Quote:
krix kaže:
...lakša je samo dopisna škola plivanja.
Tko pliva (kraul) zlo ne govori.
Mene teologija podsjeća na dopisni tečaj za analfabete.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 21:57   #73
Quote:
d@d@ kaže:
Ali u školama ne predaju popovi nego nastavnici sa završenom teologijom. Dakle plaća se plaća uposleniku koji se školovao isto o našem trošku, kao uostalom i nastavnici svih drugih predmeta.
O, koji argument ! Profesori teologije ! Pa otkad se teologija studira na drzavnom fakultetu i vrijedi kao drzavna diploma ?? E neka onda budu i predavanja iz marxizma ! Druga polovina gradana su ljevicari, Zavelime dragi !

Ja sam imala (u Francuskoj) u katolickoj privatnoj "posh" skoli saaasvim slobodna predavanja profesora teologije. I tko je dolazio ? Ja, iz SFRJ. I moje dvije prijateljice, da mi cine drustvo. I bas je bilo interesantno, ne zalim ni sekundu, prof je komentirao je neke momente Starog Zavjeta. Ali to nije bila drzavna skola, Francuska je, poslije sto godina natezanja poslije Revolucije, od 1905 laicka drzava. (Hvala Bogu, ha ha) I ja nisam nikad vjerovala u boga, znaci stvarno je izbor bio slobodan.
Toliko samo da kazem da nemam nista protiv teologije ni vjeronauka, to mi izgleda manje vazno pitanje. Vazno odluciti je hoce li Hrvatska biti religiozna drzava ili laicka drzava.
Iza profesora teologije ipak stoji kler.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 12:15   #74
Quote:
Pa otkad se teologija studira na drzavnom fakultetu i vrijedi kao drzavna diploma ??
Zar nije Katolički bogoslovni fakultet sastavni dio Zagrebačkog sveučilišta?

http://www.kbf.hr/

Quote:
Toliko samo da kazem da nemam nista protiv teologije ni vjeronauka, to mi izgleda manje vazno pitanje. Vazno odluciti je hoce li Hrvatska biti religiozna drzava ili laicka drzava.
Hrvatska će biti država svih njenih građana, ali i nacionalna država Hrvata. Odnosno država kojoj je zadaća ne samo povećanje standarda njenih ljudi nego i čuvanje svega onog što je stvorilo i tvori hrvatski narod. A kršćanstvo je jedan od temelja tog stvaranja, kako sa svojim ninskim crkvicama, katedralama, glagoljanjem, tako i s vukolikim dinarskim franjevcima poput fra Kumbata.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 12:20   #75


HRVATSKI BISKUP

To je onaj u vučjoj koži.
Opasao se poskokom.

To nije knjiga, to mu je
u naramku janje.

To nije Duh sveti, to mu je
nad glavom jastreb.

Dolazi iz dinarskog krša.
Za njim puše bura.

Oženjen je. Žena mu je vučica.
Sestra mu je zmija.

Ima djecu po brdima:
sikću, cikću, urlaju, laju.

Crkva mu je pećina.
U pećini ovce i pčele.

Kadi kaduljom.
Pričešćuje kljenovom korom.

Tri jezika govori.
Plače tri plača.

Prokleo ga Sveti Otac.
Izopćila ga Mater Crkva.

Marš napolje iz moje utrobe.
Marš napolje iz moje knjige.


U jame, u ponore, u škripe.
Među zmije, među munje, među Hrvate.

Budi vilenjak.
Tuci se s oblacima.

Glagoljaj glagoljicom.
Piši bosančicom.

Usijecaj je u kamen.
Urezuj u svoju kost.

Ne dajte mu u Split,
ni u Zadar, ni u Kotor, ni u Trogir.

Bacajte na nj
drvlje, kamenje, kletve.

On je u krv pretopio
ilirsko zlato.

Nalio loze.
Nalio voćke.

Nalio janjce.
Nalio djecu.

Zacvjetao cvijetom.
Zapečatio očima.

Pokoljite mu loze.
Pokoljite mu voćke.

Pokoljite mu janjce.
Pokoljite mu djecu.

Rascvjetajte.
Raspečatite.

Natočite mješine
ilirskog zlata.

Pozlatite
rimska vrata.


Petar Gudelj, Baška Voda, 23. lipnja 1979

Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 12:38   #76
Quote:
Zavelim kaže:

Hrvatska će biti država svih njenih građana, ali i nacionalna država Hrvata. Odnosno država kojoj je zadaća ne samo povećanje standarda njenih ljudi nego i čuvanje svega onog što je stvorilo i tvori hrvatski narod. A kršćanstvo je jedan od temelja tog stvaranja, kako sa svojim ninskim crkvicama, katedralama, glagoljanjem, tako i s vukolikim dinarskim franjevcima poput fra Kumbata. [/B]
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 13:05   #77
Zavelime, znamo da je Vatikan dao novce za izgradnju porusene Hrvatske. Znamo da nitko ne dava poklon za nista. Uveo se vjeronauk u skole. (po istom principu u Bosni djeca moraju uciti arapsko pismo). Nisam znala da je bogoslovni fakultet dio Sveucilista. Krscanstvo je povijest ne samo Hrvatske nego i cijele Europe, i nitko to ne osporava. Cak ni u SFRJ, bar kod nas u Dubrovniku. Francuska kaze da je "najstarija kcer Crkve". To ne znaci da se Vatikan petlja u unutarnje poslove drzave.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 13:29   #78
Zavelime, u kojoj si ti školi vjeroučitelj
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 14:56   #79
Buddha i Hrvati!

Quote:
Zavelim kaže:
Sad bi ja moga reći da ti je drek u glavi. ali eto neću jer ćeš me izbrisati ko po običaju.

Vjeronauk nije drek nego podučavanje temeljnih kršćanskih vrijednosti. Osim što je odgoj u vjeri ono je i jedna od temeljnih tradicija hrvatskog naroda. Ono što katolicizam znači Ircima i Poljacima, toliko barem znači i Hrvatima. A mi nismo samo sekularna nego i nacionalna država. Ako to nije tako zašto smo onda ginili za neovisnost da bi bili svoji na svome? Za koji onda pimpek Židovi rade sve one zajebancije po Bliskom istoku ako to nema nikakva smisla? Ne kažem ja da ne postoje ljudi kao što su krix i adriatic kojima tradicija i nacionalno ne znače skoro ama baš ništa, ali takvi nisu u većini. U ljudima postoji ta "inercija", želja za očuvanjem tradicije, za opstankom kako sebe tako i starih običaja. Ona i jest izvor naroda i drugih raznolikosti.

A ovi što žele impotentu, jednoličnu, utopilačku i vegeterijansku kvazisekularnost neka skupe lovu, naprave svemirsku stanicu i žive daleko u Svemiru po svome bez imena i prezimena, ako im mi ostali smetamo. Nek zaborave i ćaću i mater čim napune 18. Nitko im ne brani.
Hrvatstvo se ne mora nužno vezati za katoličanstvo. Bilo je vremena u kojima Hrvati nisu bili kršćani, pa su neki Hrvati nekad odbacili svoju tradiciju i kršćanstvo preuzeli.
Možda će za tisuću godina hrvatska tradicija biti vegeterijanstvo i buddhizam. Pa će neki net arheolog otkriti ovu raspravu i onda napisati rad o zaostalom Zavelimu koji se držao stare i prevladane religije i naprednom adriaticu koji je kao pravi Hrvat prihvatio buddhizam i vegetarijanstvo.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 15:57   #80
Re: Buddha i Hrvati!

[QUOTE]nitko i ništa kaže:
[B]Hrvatstvo se ne mora nužno vezati za katoličanstvo. Bilo je vremena u kojima Hrvati nisu bili kršćani, pa su neki Hrvati nekad odbacili svoju tradiciju i kršćanstvo preuzeli.

E, a reklo bi se da Zavelim upravo ne te Hrvate misli, i na biskupa iz Gudeljeve poezije. Ako i ima jedan takav, rado bi ga upoznala, jer ovii sto su sad iznikli nemaju ni zmiju ni sokola ni knjigu ni...
(dobar je taj Gudelj, pogledala sam po Googlu ali nazalost nema bog zna sto !)
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.