Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2003., 08:57   #41
Quote:
Baphomet kaže:
No da, prepustim se pozitivnim i onda cijela frka nastane, isto kao da bih se prepustio i negativnim.
Zbog cega frka?
Ako ti je uzvraceno - ne vidim gdje je frka.
Ako ti nije uzvraceno ili te cura ostavi iako ti nju jos volis, u cemu je tu frka? U povrijedjenoj tastini? Tastina ionako nije dobra.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 09:06   #42
Quote:
Ges kaže:
prema meni se moze isbjec osjecaj prije nego sto se pojavi.

uspio sam tako sto bi osobu u koju se zaljubim...
Kao sto (mozda) vidis, kontradiktoran si.
Ne mozes osjecaj izbjeci prije nego se pojavi i bilo kako utjecati na njegovo (ne) pojavljivanje, mozes nesto poduzeti tek NAKON sto se pojavi.

A sto se tvog primjera tice... Umjesto da se uvjeravas da nekoga mrzis, radije se zapitaj gdje si ti sve sjeban, zasto se ponasas kao pas kad se zatreskas i tako dalje i tako blize...
Kad skuzis gdje je greska u tebi samom, skuzit ces mozda da ne postoji cura koja "za tebe nije dobra" i neces se morati uvjeravati da je mrzis.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 09:12   #43
Quote:
u prolazu kaže:
Zvuči efikasno..
EJ..ali vidiš...a što je sa patološkom mržnjom???
Ja recimo iz dna duše mrzim jednu osobu cijeli svoj život.....a nemam baš nekog razloga za to!!

Sad...ja sebe uvijek uvjeravam kako to nije uredu itd. itd. ali mržnja uvijek ostaje...varira od večeg prema manjem i obratno...ali uvijek se vrati nazad!!!!?
i je... cak i preefikasno. to me je pocelo zabrinjavat. sad se desi da to radim kao mjeru predostroznosti pa se bojim da ako naidje osoba koja je vrijedna mojih osjecaja nebude "oprana" u mrznji onak po defaultu jer sam se toliko puta vec opekao da prema svakoj tako ravijem odmah ravnodusnost... a ako sam izbrisao osjecaj prema nekoj osobi, vratit ga nazad je malo zeznutija stvar
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 09:19   #44
Quote:
Gospon Pes kaže:
Kao sto (mozda) vidis, kontradiktoran si.
Ne mozes osjecaj izbjeci prije nego se pojavi i bilo kako utjecati na njegovo (ne) pojavljivanje, mozes nesto poduzeti tek NAKON sto se pojavi.

A sto se tvog primjera tice... Umjesto da se uvjeravas da nekoga mrzis, radije se zapitaj gdje si ti sve sjeban, zasto se ponasas kao pas kad se zatreskas i tako dalje i tako blize...
Kad skuzis gdje je greska u tebi samom, skuzit ces mozda da ne postoji cura koja "za tebe nije dobra" i neces se morati uvjeravati da je mrzis.
ok, nekad je nemoguce izbjec, ali se ovako barem brzo sanira osjecaj...

a sto se tice mene, znam di mi je greska ali mijenjat gresku znaci mjenjat cijelog sebe jer je greska u samom mom stavu prema drugima. u ostalom mozes sve procitat na mojoj zivotnoj temi ovdje
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 09:24   #45
Quote:
Ges kaže:
ali mijenjat gresku znaci mjenjat cijelog sebe
Da, i?
Pa ocito ovakav ne valjas i to i sam mislis, dakle zasto se takvim zelis zadrzati?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 09:29   #46
Quote:
Gospon Pes kaže:
Da, i?
Pa ocito ovakav ne valjas i to i sam mislis, dakle zasto se takvim zelis zadrzati?
pa nisam los, u tome i je stos! u biti smatram da je jedina i najveca moja pogreska bas to sto sam predobar i prepopustljiv i kao takvog me ljudi vole iskoristavat. ja to znam... ali nezelim postat gad il nes slicno... meni pase bit ovakav kakav sam i zato radije razvijem kontrolu osjecaja neg da se mijenjam skroz
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 09:47   #47
A mo's mislit dobitka.
Ostat ces "predobar", a da te nitko ne bi iskoristio, odjebat ces ga cim pridje blize od 10 metara.
Bilanca: Ges solira do kraja zivota.
I zivi upravo onako kako ne zeli jer od malih nogu zeli curu.

Ne vidis li da ti je to sve skupa jako bedasto i vodi te tocno tamo kamo ne zelis ici?

Ali ako si predobar i prepopustljiv, zasto onda nisi popustio onoj od 24 i radio sto je htjela? Opet kontradikcija...

Sve u svemu, cini mi se da sam sa sobom ipak nisi bas nacisto.
Mozda je stvar u istom kao i na forumu? Npr. mi se pri citanju tvojih postova cesto pojavila misao da su stavovi OK, ali nastup i nacin iznosenja takav da postizes efekt suprotan od zeljenog.
Ako tako djelujes i na komade - pisi propalo.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 10:02   #48
Quote:
Gospon Pes kaže:
Ali ako si predobar i prepopustljiv, zasto onda nisi popustio onoj od 24 i radio sto je htjela? Opet kontradikcija...
kako nisam? pa radio sam tocno onako kako je njoj pasalo: kad se njoj nalazilo bi se nasli, kad se njoj islo bi isli... uvijek to radim
Quote:
Ostat ces "predobar", a da te nitko ne bi iskoristio, odjebat ces ga cim pridje blize od 10 metara.
nenenenneeeee
ne odjebat... jednostavno necu osjecat nista dok se ne pocnem osjecat sigurnim. u biti nikad nisam imao dozivljaj da mi dodje cura i da do znanja kako se zaljubila u mene, nikad... uvijek bi ja majmunski se zaljubio i popusio...
ovako kad ne osjecas nista, ako se osjecaji s njene strane pojave onda se pocne opustat i osjecat prema njoj
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 10:28   #49
Ja mislim da je jako dobro i korisno znati kontrolirati izražavanje i pokazivanje osjećaja, ali ne osjećaje same.

Ono što ne osjetiš - na neki način kao da se nije ni dogodilo - misao ne može prodrijeti do dna bića... Neke stvari su nedostupne razumu i samo ih osjećaji mogu oživjeti u čovjeku.
Na primjer, ljubav.

Trebao bi naučiti nositi se s bolnim i neugodnim osjećajima - to iskustvo pozitivno utječe na samopouzdanje.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 10:34   #50
ges

A da poslusas Vjesca?
Quote:
Ako se prepustiš osjećajima onda si još slobodniji. Zašto bi trebao gospiodariti njima, možda iz straha da ne zaglibiš previše i da na kraju priče ne budeš povrijeđen?

A to je onda čista računica.

Prepusti se osjećajima pa makar izginio, izgorio! Pa šta onda ako izgoriš, izgineš, valjda nisi "gospe od cukra"!

Voliš? Izrazi to!!!

Izgubio si? Ismijali su te?
Izrazio si sebe! Dobitak ili gubitak tad nije važan!

Važno je da nisi računao!
Ili, posto si dosta na LJES-u, ako ti je drazi lebowski: "Dobijes koliko dajes."

Racunica ti sve pokvari.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 10:39   #51
Quote:
VelmaX kaže:
Ono što ne osjetiš - na neki način kao da se nije ni dogodilo - misao ne može prodrijeti do dna bića... Neke stvari su nedostupne razumu i samo ih osjećaji mogu oživjeti u čovjeku.
Potpisujem.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 10:39   #52
Quote:
Gospon Pes kaže:
Pokusavas li ti to meni reci da si ti u stanju sebi narediti UNAPRIJED prema kome ces sto osjecati?
Uglavnom, samo moram tu osobu malo upoznati. Osjećaji su uglavnom proizvod misli, ako se ja napunim određenim mislima izaci ce i određeni osjećaji.

Quote:
Gospon Pes kaže:
Npr. Pesica ti je totalno ravnodusna i psihicki i fizicki, ali ako sam sebi kazes da je hoces, trebas, moras voljeti - voljet ces je?
E pa ne ide to bas tako. Svatko ima pozitivne i negativne strane, a posto ja imam zgodnu sposobnost da preuvelicam pozitivne ili negativne strane onda mogu proizvesti i takve osjecaje.

Quote:
Gospon Pes kaže:
Baffy, ne seri.
Sta nisi malo prije bila totalno ravnodusna?

Quote:
Gospon Pes kaže:
Pustiti s lanca znaci da su osjecaji vec tu, samo su (bili) pod kontrolom.
Čuče, mirni su i skaču na zapovjed. Ali, ima nekih koji kad skoče teško ih je nazad vratit'
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 10:42   #53
Quote:
Ges kaže:
ponajvise se slazem s tvojim gledistem, Baphomet
prema meni se moze isbjec osjecaj prije nego sto se pojavi. recimo, evo ja sam pokusavao pronac nacin kako se ne zaljubit
Ih, nista lakse, strpas si u glavu da su zene samo seksualni objekti i nema sanse da se zaljubis.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 10:43   #54
Quote:
Gospon Pes kaže:
Zbog cega frka?
Ako ti je uzvraceno - ne vidim gdje je frka.
Ako ti nije uzvraceno ili te cura ostavi iako ti nju jos volis, u cemu je tu frka? U povrijedjenoj tastini? Tastina ionako nije dobra.
Pesek...jel ti to živiš u dvorcu pod staklenim zvonom i stalnim pristupom internetu?

Ali, kad si vec ogranicila problem na cure, 'oš primjer?

Npr. recimo da je "cura" udana i da ima djecu, i sad se ti petljaj, "prepusti se osjećajima".
Npr. recimo da radis sa "curom", spetljas se, prekines, a i dalje moras blisko suradjivati sa tom osobom na poslu.
Npr. recimo da je "cura" puno starija od mene (i npr. rastavljena sa djetetom), pa da vidis frke.

....jel' ti dosta. To je samo sto se tice cura, a ima i drugih primjera gdje prepustanje "pozitivnim" osjecajima moze dovesti do frke.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 10:47   #55
Quote:
Baphomet kaže:
Uglavnom, samo moram tu osobu malo upoznati. Osjećaji su uglavnom proizvod misli, ako se ja napunim određenim mislima izaci ce i određeni osjećaji.
Ne, osjecaji nisu proizvod misli. Osjecaji nisu proizvod nicega racionalnog, ali misli mogu utjecati na osjecaje nakon sto su se vec pojavili, pa makar bili tako malecki da su tek zametak, no ipak prvo moraju biti tu da bi ti racionalno mogao nesto poduzeti.
Quote:
E pa ne ide to bas tako.
E, ali tocno tako bi moralo ici ako si ti zaista u stanju kontrolirati sam nastanak osjecaja.
Quote:
Sta nisi malo prije bila totalno ravnodusna?
Prema tebi i tvojim postovima nikad.
Tebi - nadam se i dalje.

Mada... Cisto eksperimenta radi bi me bas mogao i voljeti jer lijepo kazes da to kod tebe ide na komandu.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 11:02   #56
Quote:
Gospon Pes kaže:
Ne, osjecaji nisu proizvod misli. Osjecaji nisu proizvod nicega racionalnog...
Jesu jesu...zaboravih nadodati da su proizvod misli i sjećanja.

Quote:
Gospon Pes kaže:
Prema tebi i tvojim postovima nikad.
Tebi - nadam se i dalje.
(na kub)

Quote:
Gospon Pes kaže:
Mada... Cisto eksperimenta radi bi me bas mogao i voljeti jer lijepo kazes da to kod tebe ide na komandu.
Ehhh....ali rekoh da moram znati i neke pozitivne osobine
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 11:10   #57
Quote:
Baphomet kaže:
Pesek...jel ti to živiš u dvorcu pod staklenim zvonom i stalnim pristupom internetu?
Ne, u realnom svijetu i otvorenih ociju.
Quote:
Npr. recimo da je "cura" udana i da ima djecu, i sad se ti petljaj, "prepusti se osjećajima".
Postupak isti kao i da je slobodna.
Ili ti uvijek odmah odlucujes i za curu?
Ako se netko zaljubi u vezanu osobu, zar je to smak svijeta? Kazes, pokazes, pa sto bude. Ako te odbije - pa to ti se i sa slobodnom moze dogoditi, a ako joj ti vise znacis od onog kojeg je imala do tada, valjda ce prijeci s magarca na konja, ne?
Quote:
Npr. recimo da radis sa "curom", spetljas se, prekines, a i dalje moras blisko suradjivati sa tom osobom na poslu.
Ljubaf je ljubaf, posao je posao. Ne treba mijesati ni dok ljubav traje, a jos manje ako prodje.
Zamisli uzasa da se zaljubis u kolegicu s posla. Sto sad? Odrices je se unaprijed jer ako veza pukne, bit ce frke na poslu?
Dakle, opet racunica sto ti se i koliko vise isplati.
Kao da nema drugog posla za jedno od vas ako bi zaista tako bilo, sto unaprijed uopce ne mozes znati, ali mozes "prizvati" ako si (pod)svjesno u to uvjeren.
Quote:
Npr. recimo da je "cura" puno starija od mene (i npr. rastavljena sa djetetom), pa da vidis frke.
Kakve frke? Okolina ce ti se smijati? Kad bu tebi 50, njoj bu 60 ili koliko vec? Nju hoces, ali dijete bas i ne bi?

Ovak, da skratimo pricu: ako nekog zaista volis - volis ga. Takvog kakav je i usprkos cijelom svijetu i svim potencijalnim problemima.

Jedino je pitanje koliko stojis iza samoga sebe i svojih vlastitih osjecaja i koje prioritete si si postavio u zivotu.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 11:17   #58
Quote:
Baphomet kaže:
Ehhh....ali rekoh da moram znati i neke pozitivne osobine
Ne moras. Izmisli. Rekao si da tvoje misli odredjuju osjecaje, pa izvoli...

Sto mislis pod "misli i sjecanja"? Cega se to sjecas kad volis npr. prvi put u zivotu?
Oh, pardon, kad sam sebi kazes da je sad vrijeme voljeti i to tocno tu i tu curu jer mislis da bi ona bila OK...
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 12:22   #59
Nisam imao vremena da pročitam ostale odgovore.

Osjećaji se ne trebaju "kontrolirati", oni se trebaju spoznmati s više toče gledišta odnosno integrirati i transcendirati.

Viši cilj i svrha absorbira niži koji iz njega i proizlazi.

Nemam vremena ali par zanimljivih stvarčica bi mogao pročitati na mojem homepageu (na engleskom) pod "my writings" ako klikneš na link u signaturi ili u mom profilu, posebno ono o Vipassani.
__________________
BLOG (sadrži izbor iz IMF topica u kojima sam pisao) -> http://sanherib.blog.hr
Sanherib is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 12:33   #60
I još jedna super kratka napomena:

Znanost, pa ni spiritualisti, uglavnom nemaju pojma što su osjećaji.

Osjećaji su psihoFIZIČKA sprega uma i tijela, "misli" i tjelesnih energija.

Tijelo tu ima ključnu ulogu. Zapravo "misao" kao takva je gotovo uvijek psihofizička, gotovo nikad samo verbalna, slikovna ili "pojmovno" abstraktna.

Kad se prekine psihofizička sprega, kontinuitet svijesnog i misaonog toka koji je baziran UPRAVO NA ODNOSU MISLI SA TIJELOM se najčešće raspada pa ulazimo u "SAN".

Tu se krije i tajna "astralne" projekcije. U inegraciji tjelesne svijesti u "um", tj. pronalaženje tajne održavanja kontinuiteta svijesti bez psihofizičke sprege (primjećujete brojne navodnike - svi ovi pojmovi su grubi i neprikladni, a osobno se koristim jednom sasvim drugom terminologijom koja nažalost ne postoji u općoj upotrebi).
__________________
BLOG (sadrži izbor iz IMF topica u kojima sam pisao) -> http://sanherib.blog.hr
Sanherib is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.