Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2003., 14:57   #81
Smile

Ajde dobro, svatko ima svoje načine. Ako si ti sretan u životu, sve je OK , nema problema

Ali pazi, osjećaji ne umiru od gladi samo tako. Oni se hrane tobom, neprimjetno, polako....
 
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 15:29   #82
Quote:
Baphomet kaže:
Recimo da su osjecaji more a duhovni cilj neki otok, pa koji bi se ludjak uputio na taj otok u nekoj barcici bez vesla i bez icega, nego se samo prepustio "osjecajima". Najvjerojatnije bi umro od zedji, a ako ne bi umro, onda bi tvrdio a nikakav otok nije ni postojao.

A možda Vještac zna nešto što mi neznamo, tko zna....vještac je to.
Ne bih rekla da zna vise, samo je "drugaciji".

Ti ces sve podrediti cilju, pobrinuti se za dobar camac i dovoljno zaliha.
Vjestac si nece odrediti cilj, ni za sto nece brinuti, vec sjesti ako treba i u barcicu i uzivati u moru i valovima...

Ti ces stici do otoka na koji si htio (ako ti more ne pokaze da je ipak ono jace i zavrsis ko Titanic ), ali njega ce more mozda izbaciti na pet drugih, ljepsih od tvoga.
A mozda se i utopi ili crkne od zedji... Koga briga.

Kuzis razliku?

Neki igraju radi pobjede i takvima nije lako podnijeti poraz, a neki iz ciste uzivancije u igri i za takve poraz uopce ne postoji.

Spominjes mene...
Osobno se ne bavim nikakavim duhovnim tehnikama, nemam ciljeva, ne pravim planove, mrzim disciplinu, ne postujem pravila, stalno nekog vraga prckam i prepravljam na sebi i svojim stavovima i ono sto kazem danas, mozda sutra nece vise vrijediti jer sam saznala/spoznala nesto novo...
Ziva katastrofa sam, znam.
Polako kuzim IL-a koji misli da je pod mojim nickom pisalo vise ljudi.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 15:36   #83
Quote:
Gospon Pes kaže:
Kuzis razliku?
Kuzim ja, ali za mene je to samo oblik lijenosti.

Quote:
Gospon Pes kaže:
Ziva katastrofa sam, znam.
Neznas...da znas nesto bi poduzela
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 15:51   #84
Quote:
Baphomet kaže:
Kuzim ja, ali za mene je to samo oblik lijenosti.
To iz tebe govori zavist jer neki i bez veslanja stignu kamo i ti ili mozda i dalje.
Quote:
Neznas...da znas nesto bi poduzela
OK, u pravu si. Bila je to floskula.
Sto bih po tvome trebala poduzeti?
Zacrtati si neku liniju i tvrdoglavo je se drzati?
A zasto?
Jer to "svi" rade? Jer je tako uobicajeno? Jer je tako negdje napisano da treba?
Pa ucinila bih da mi je bitan cilj, ali meni je bitan put.
Onog trena kad si postavim cilj, ne mogu vise uzivati u ljepoti puta. Cilj ne da, ogranicava me, tjera me sto prije naprijed, a tko mi garantira da ce mi se cilj uopce svidjeti kad ga dosegnem? Da cu tamo naci sto trazim? A sto ako ne nadjem? Da si postavljam drugi cilj? I dokle tako?
Osim toga, odakle znas da ja necu pukim slucajem, uzivajuci u samom svom putovanju i vrludajuci kojekuda, na kraju zavrsiti na istom mjestu gdje si i ti?
Hehe, zivot je ponekad cudan i nikad ne znas sto te ceka.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 16:47   #85
Quote:
Gospon Pes kaže:
To iz tebe govori zavist jer neki i bez veslanja stignu kamo i ti ili mozda i dalje.
Zavist....eh forumasi jedni, uvijek pisete ono sto vi mislita da sam ja napisao misleci nesto drugo.
Nelogicno je biti zavidan na necijem zivotu i radu.

Quote:
Gospon Pes kaže:
OK, u pravu si. Bila je to floskula.
Sto bih po tvome trebala poduzeti?
Zacrtati si neku liniju i tvrdoglavo je se drzati?
A zasto?
Jer to "svi" rade? Jer je tako uobicajeno? Jer je tako negdje napisano da treba?
.
.
.
Hehe, zivot je ponekad cudan i nikad ne znas sto te ceka.
Eh, sad bi mogli u nedogled sa tako zbrkanim stvarima. Ako nemas cilja nemas ni puta, kapiš?
Jedno bez drugoga ne egzistira, a sad, sasvim je druga tema razgovora da li je taj cilj to sto mislis da te ceka na kraju puta ono što si očekivala, ili da li ces u međuvremenu skrenuti u neku mračnu uličicu bez prometnih znakova i prečicom dođi do cilja.

Život jest čudan ali te sigurno ništa zanimljivog ne čeka ako ništa ne radiš.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 17:01   #86
Quote:
Baphomet kaže:
Nelogicno je biti zavidan na necijem zivotu i radu.
Otkad lijencine rade?
A da se odlucis?
Quote:
Eh, sad bi mogli u nedogled sa tako zbrkanim stvarima. Ako nemas cilja nemas ni puta, kapiš?
Jedno bez drugoga ne egzistira
Stvarno?

Uzmimo cestu od Zagreba do Karlovca.

Mogu si Karlovac postaviti kao cilj, dakle krenut cu njome jer vodi tamo (a pretpostavljam da je to i najkraci put).

A sto ako u Karlovac uopce ne zelim, mozda i ne znam da tamo vodi cesta, no krenula sam njome jer mi se jednostavno svidjela? Pa zapnem malo u Jastrebarskom, pa dodjem i do Ozlja, odem u Sloveniju...ili pukim slucajem dodjem ipak do Karlovca jer u Jaski nisam skrenula u drugom smjeru...

Tko kaze da nema puta bez cilja?
Samo sto ih je malo koji ce bez cilja uopce krenuti i u tome je kvaka.
Vecini se to cini besmislenim jer oni imaju pametnijeg posla.
Ali lutalicama i skitnicama je to jedini smisao...

Da sad ne idemo u takve detalje kao da rusenje ceste nece srusiti Karlovac, niti ce rusenje Karlovca unistiti cestu... Dakle, mogu egzistirati i neovisno jedno o drugom.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 19:38   #87
Quote:
Gospon Pes kaže:
Otkad lijencine rade?
A da se odlucis?
Pa tebi to izgleda kao uzviseni duhovni rad.

Quote:
Gospon Pes kaže:
Dakle, mogu egzistirati i neovisno jedno o drugom.
Ne mogu. I sama si rekla na pocetku da si postavljas "Karlovac" kao cilj. Nema veze gdje ces zavrsiti, za pocetak mora postojati cilj i put.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 20:01   #88
Quote:
Solaris kaže:
Demonstracija:
Eto Bafi, ja tebe volim. I nije važno što živiš u drugom gradu, što možda imaš neke «negativne strane» za koje ja ne znam, što žene gledaš kroz fizičku prizmu, i ovo, i ono. Volim te zato što te volim. Imam svoje (ne)razloge.
Nemam nikakvih očekivanja, nikakvih ciljeva, ne želim se vezati, ne očekujem ništa od tebe. I ne bojim se toga osjećaja. Drago mi je što je tu. Why not?
:crvenim: :zvjeram okolo: :crvenim:

__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 20:41   #89
Quote:
Baphomet kaže:
Pa tebi to izgleda kao uzviseni duhovni rad.
Kaj sam to tak rekla?
Meni kao uzviseni duhovni rad ne izgleda ni tvoja ni moja metoda, ali misljenja sam da obje mogu donijeti rezultate.
Tebi trazene i zeljene, meni onak usput da se imam cemu cuditi.
Quote:
Ne mogu. I sama si rekla na pocetku da si postavljas "Karlovac" kao cilj. Nema veze gdje ces zavrsiti, za pocetak mora postojati cilj i put.
Karlovac je bio prvi primjer s jasno odredjenim ciljem.

A drugi primjer je bio samo put koji ce me mozda odvesti u Karlovac, a mozda u Sloveniju jer posto cilj nije odredjen, a taj put se ispreplice s drugima, ja necu nuzno slijediti bas onaj prema Karlovcu...

Mozemo i reci da je put sam po sebi ujedno i cilj ili svrha putovanja...

Kak da ti objasnim sto mislim kad ti mozda u zivotu nisi napravio nesto bez razloga ili izasao iz kuce bez da unaprijed odredis kamo ides?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 20:42   #90
Quote:
Baphomet kaže:
Ako mi je primarni cilj u zivotu duhovno uzdignuće onda je sasvim normalno da cu izbjegavati situacije koje me spriječavaju u tome. A ako mi je primarni cilj dobro se skućiti i izroditi gomilu djece onda ću uletavati u frke. Jednostavno.



Eto, ja neznam da li ti prakticiras kakvu duhovno tehniku, ali koliko ja znam, svaka tehnika zahtjeva disciplinu.

Recimo da su osjecaji more a duhovni cilj neki otok, pa koji bi se ludjak uputio na taj otok u nekoj barcici bez vesla i bez icega, nego se samo prepustio "osjecajima". Najvjerojatnije bi umro od zedji, a ako ne bi umro, onda bi tvrdio a nikakav otok nije ni postojao.

A možda Vještac zna nešto što mi neznamo, tko zna....vještac je to.

A možda će te Vještac razočarati kad ti kaže da duhovni cilj - nema. I da ga nikad nije imao.

Nije u potrazi za svojim otočićem.

Čak ni sustav kao barčicu nema, ni tehniku kao vesla ne rabi...

Jednostavno je skočio u more, u fluidna strujanja bez prirodnog oslonca, čvrste točke u svemiru, te pliva i roni zato što u tome uživa, zato što mu to život znači. Ponekad ulovi nešto za hranu a ponekad i ne. Nekoliko puta se je skoro i utopio, nekoliko puta i na otočić neki nakratko izašao...

A tu je gdje ga su ga životna strujanja donijela.

Još je samo danas tu, a sutra tko zna gdje?


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 20:49   #91
Quote:
Vještac kaže:
Čak ni sustav kao barčicu nema, ni tehniku kao vesla ne rabi...
Mogla sam si misliti.

A skoro sam napisala da bi ti plivao...ne, posto si lijen, ne bi ni to - plutao bi.
Eto mi, kad ne popustim intuiciji.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 20:58   #92
photo
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 21:07   #93
Quote:
Gospon Pes kaže:
Kak da ti objasnim sto mislim kad ti mozda u zivotu nisi napravio nesto bez razloga ili izasao iz kuce bez da unaprijed odredis kamo ides?
Petkom ili subotom kada izadjem vani nemam pojma gdje cu zavrsiti jer ja ne vozim. Znam samo da cu popiti par piva.
Ali to opustanje a ne rad. Za duhovni rad treba postojati cilj i disciplina.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 21:25   #94
Ah, polako se mozda i skuzimo...
Vidis, meni ti je jednostavno svaki dan subota.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 21:35   #95
happy (no)end

I tako na kraju priče, naći će se Pes i Baphomet na istome mjestu. A cijelo su vrijeme išli različitim putevima. Govorili različitim jezicima.

Ljudi su različiti, i imaju različite svjetove kvaliteta, i u redu su i jedni i drugi, sve dok su zadovoljni svojim životima



Quote:
Bafi:
Za duhovni rad treba postojati cilj i disciplina
ovisno o definiciji.

Tao kaže da cilj ne može postići by striving
 
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 21:39   #96
Pa kaj mu to nisam negdje gore napisala da bumo se mozda nasli na istom mjestu?
On sav izmucen ciljevima, radom i disciplinom, a ja dolunjala slucajno, veselo lajuci...
Ima da ne prezivim kad me se docepa!
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 01:10   #97
Re: kontrola osjecaja iliti potpuna samokontrola

Quote:
Ges kaže:
da pitam ja sve vas duhovno stabilne ljude:
je li moguce kontrolirat osjecaje? da li to cinite? da li vas je to pokvarilo ili unaprijedilo kao osobu?
zanimaju me iskustva, pouke, koristi, mane i sve ceg se sjetite
Osjecaji su rezulat okoline. Bilo fizicke ili mentalne. Mi smo sami sebi nekad okolina ako se samopromatramo.
Osjecaji su dakle uvijek reakcija na podrazaj. A podrazaje ne mozemo birati.
Zato ne mozemo niti birati postojanje osjecaja. Ali, mozemo birati hocemo li se prepustiti osjecaju ili ga zanemariti. Kontrola je uvjetno pogodna rijec.
Uspon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 23:30   #98
"Jerbo ja san glava! A u glavi srcu mista nije!"

Kikaš, Prosjaci i sinovi...


V.


P.S. E, moja Nuša...
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 01:14   #99
Re: kontrola osjecaja iliti potpuna samokontrola

Quote:
Ges kaže:
da pitam ja sve vas duhovno stabilne ljude:
je li moguce kontrolirat osjecaje? da li to cinite? da li vas je to pokvarilo ili unaprijedilo kao osobu?
zanimaju me iskustva, pouke, koristi, mane i sve ceg se sjetite
Ako si pod konrolom mislio na utjecanje na osjecaje, da moguce je. Kod kontrole se uvjek postavlja pitanje: ko kontrolira kontrolora?

S cim ces kontolirat osjecaje? Sa razumom? S cim ces kontrolirat razum?

Kontrolom osjecaja nikada neces postici potpunu kontrolu nad osjecajima jer sama potreba za kontrolom je ujedno i izjava da postoji nesto sto treba kontrolirati, nesto sto na neki nacin moze izbjeci kontroli. Tako da samim kontroliranjem stvaras mogucnost izbjegavanja kontroli. Kod totalne ili potpune kontrole nemas u stvari potrebe kontrolirati bilo sta jer je nemoguce da nemas kontrolu. S obzirom da je nemoguce da nemas kontrolu, nemas niti potrebe kontrolirati, odnosno uopce ne kontroliras nista. Zato se to ne moze postici kontroliranjem.
Quote:
Ges kaže:
kad te neko uvrijedi ti se neces osjecat uvrijedjeno mada znas sto bi trebao osjecat jer da se osjecas uvrijedjeno bi mozda i postupio tako (vratio bi istom mjerom), a ovako kad imas kontrolu jednostavno te ne dira...
Ne proizvode ti osjecaji uvrijeđenost nego ti razum proizvodi uvrijeđenost. Razum je taj koji ti stvara probleme. Tocnije, tvoje vlastito misljenje, uvjerenje da je nesto uvredljivo za tebe.

Ako ti neko kaze npr. "Ges, ti si sarma" i ako imas uvjerenje da je to uvredljivo za tebe, onda ces to i iskusiti, odnosno uvrijediti ces se. Tvoje uvjerenje proizvodi iskustvo.
Ako si uvjeren da ti je to smjesno, onda ces se smijati. Ako si uvjeren da ti to nista ne znaci, onda neces niti reagirati. Ako si uvjeren da ti to pomaze, onda ces se zahvaliti.
Sta nisi nikada vidio ili cuo da dva ljudova na potpuno iste vanjske okolnosti reagiraju potpuno razlicito? To je zato jer imaju razlicita misljenja, uvjerenja, znanja o tim vanjskim okolnostima, pa zbog toga i razlicito iskustveno dozivljavaju vanjske okolnosti.
Quote:
Ges kaže:
prema meni se moze isbjec osjecaj prije nego sto se pojavi. recimo, evo ja sam pokusavao pronac nacin kako se ne zaljubit jer je taj osjecaj jako jak i zna se radit pizdarije radi njega.
Sta si mislio o onima u koje se nisi zaljubio?
Sta si mislio o onima u koje se jesi zaljubio?
Niti kod zaljubljenosti ti osjecaji stvaraju probleme nego ti razum stvara probleme. Vjerovatno ti je bilo cisto fino kad si bio zaljubljen, sto se samog osjecaja tice. Zaljubljenost je cisto ugodna - osjecajno, pa onda i nije problem u zaljubljenosti, odnostno osjecaju, nego ti razum stvara probleme.
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 10:11   #100
Psi Laju a Karavane Prolaze...

Quote:
Gospon Pes kaže:
A ja se ne sramim reci da si obicni preserator i to cu tvrditi dotle dok mene u svoje znanje ne uvjeris, a to ne zelis. (Nisi ni duzan, naravno.)
"Ja znam" samo po sebi ne dokazuje da je zaista tako.

Dakle, svakom njegovo misljenje.
Ja sam esencijalne informacije iz svoja prva dva posta uobličio u aluzivne putokaze i naznake (eng: clues and tips).
Za to sam imao vrlo dobar razlog, a to je bila vrlo niska razina diskusije na koju sam naišao (u čemu je pesica posebno prednjačila i još uvijek prednjači)

Naznake su bile uobličene tako da da budu od koristi onim slučajnim namjernicima sa dovoljno intuicije i otvorene inteligencije da primjene date im ključeve pri promatranju samih sebe, odnosno psihofizičkih povratnih sprega koje se pojavljuju kod onoga što se obično naziva "emocije".

S druge strane, postovi su i tako koncipirani da odbiju i isključe one isprazne i arogantne duhove koji su, neizazvani, poput pesice, spremni braniti svoje neznanje krajnjim primitivizmom i agresivnošću.

Ali što drugo i očekuvati od takvih džukela nego da laju i reže?
__________________
BLOG (sadrži izbor iz IMF topica u kojima sam pisao) -> http://sanherib.blog.hr
Sanherib is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:02.