Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2017., 21:29   #341
Mene ste isto izgubili.. Pa valjda se u svakom slučaju armira betonska ploča, kako će beton bez armature ići?
A ako je dubina traka 80cm, pa koja je onda razlika između trakastog temelja i temeljne ploče, ako i ti na temeljnoj ploči imaš iste trake? Samo u debljini ploče i više armature?

@mekto: znači te trake koje imaš cijelim rubom si cijele obložio sa XPS-om?
@bruce: zašto si XPS stavljao ispod, ako nisu i trake izolirane, jer je onda opet toplinski most preko traka i nadtemelja na zid?

Ja sam to u CH vidio OVAKO da su radili, prije ~13-14 godina dok sam bio kao klinac radio, samo tada nisu imali ovakve fancy specijalne XPS kalupe, već su radili sa običnim XPS. I naravno riječ je bila o podrumu, jer oni uvijek imaju podrum.

Ali izolaciju na stranu, opet mi nije jasno zašto trake skroz okolo, što to ne bi trebalo samo ako je teren u padu, pa na nižu stranu?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 16:20   #342
Davore tako mi je bilo u projektu. Projekt je radila kuca koja izbaci 80 kuca godisnje. Tada kada se radio temelj sam bio vani i nisam nadgledao izradu temelja a ni montazu kuce. Koliki su gubici tamo..nemam pojma. Da li mi se isplatilo to ulaganje, isto nemam pojma.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 06:20   #343
A sigurno ima to svoje zašto. Kao što uvijek kažem, ja sam laik, i tu sam da barem nešto naučim.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 00:20   #344
Pricali smo o temeljnoj ploci i traki debljine 70cm ispod temeljne ploce, jer moramo ici ispod zone smrzavanja mraza, posto je temeljna ploca iznad zemlje.

Jedno pitanje, sta ako se napravi temeljna ploca (inace po projektu mi je 35cm) a izbjegne se izrada tih traka, vjenca, ispod temeljne ploce, ali se temeljna ploca izolira sa strane i od ispod, da li onda po vasem misljenju trebaju trake ispod temeljne ploce?
Jer ako sam dobro shvatio geomehanicara te trake radimo samo da se spustimo ispod zone smrzavanja mraza, one nemaju drugu fukciju. Temeljna ploca mora izdrzati sva naprezanja i tako je proracunata.
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 06:10   #345
Upravo to sam ja i mislio da je riječ kada se priča o "temeljnoj ploči". Jer sam istraživao "insulated raft foundation". Nema traka.
Da li su naši inžinjeri i izvođači sa tim upoznati, ne bih znao.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 12:00   #346
Naravno da su upoznati. Kad se rade relativno tipski temelji i nema geomehanickog ispitivanja tla i detaljnih analiza radi se sa trakom. moze se i bez ali to ce reci struka, a ne investitor. Ne moze investitor na svoju ruku micati elemente koji mu se eto ne cine logicki potrebni,. Mislim, moze dakako
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 13:21   #347
Pa logično, pare pare

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 13:47   #348
Quote:
giga1 kaže: Pogledaj post
Pricali smo o temeljnoj ploci i traki debljine 70cm ispod temeljne ploce, jer moramo ici ispod zone smrzavanja mraza, posto je temeljna ploca iznad zemlje.

Jedno pitanje, sta ako se napravi temeljna ploca (inace po projektu mi je 35cm) a izbjegne se izrada tih traka, vjenca, ispod temeljne ploce, ali se temeljna ploca izolira sa strane i od ispod, da li onda po vasem misljenju trebaju trake ispod temeljne ploce?
Jer ako sam dobro shvatio geomehanicara te trake radimo samo da se spustimo ispod zone smrzavanja mraza, one nemaju drugu fukciju. Temeljna ploca mora izdrzati sva naprezanja i tako je proracunata.
U razgovoru sa geomehanicarom ipak je odluceno da je bolja solucija da imamo trake ispod temeljne ploce. Kaze da nije lose rijesenje sa stiroporom,ali on ne bi isao na tu soluciju. Trake daju dodatni stabilitet i cvrstocu.

Investitor ne moze micati na svoju ruku jer onda nadzor, projektant ili netko treci nece potpisati projekt/dokument, a da ne pricamo o opasnosti. Opcenito mi je bez veze ideja ustediti 500E kada se radi onvesticija od 100.000, ali sam isao sa idejom da vidim sta kaze ljudi sa iskustvom.
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 19:08   #349
Trakasti temelj

Kod izrade trakastog temelja našao sam niz slika i shema postavljanja.
Uglavnom se svodi na to da iznad zemlje ide
- nabijeni šljunak
- pa betonska ploča 10 cm
- i hidroizolacija
- pa estrih.

Kod nekih je između zemlje i šljunka geotekstil. Ima li stvarne potrebe ili to ovisi o vrsti tla ?
Te ima li potrebe između šljunka i betonske ploče 10cm stavljat najlon ?
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 20:01   #350
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Kod izrade trakastog temelja našao sam niz slika i shema postavljanja.
Uglavnom se svodi na to da iznad zemlje ide
- nabijeni šljunak
- pa betonska ploča 10 cm
- i hidroizolacija
- pa estrih.

Kod nekih je između zemlje i šljunka geotekstil. Ima li stvarne potrebe ili to ovisi o vrsti tla ?
Te ima li potrebe između šljunka i betonske ploče 10cm stavljat najlon ?
odgovorit ću ti redom
Nabijeni šljunak , da ali nije uvijet to je diskutabilni pojam za raspravu
betonska ploča , da
hidroizolacija estrich da
geotekstil je po meni jako važan
ne treba izmeđušljunka staviti najlon
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 20:53   #351
Ja bih prije rekao da je sljunak uvijet jer u biti ti moras nesto staviti izmedu trakastih temelja prije zalijevanja ab ploce. Ako stavljas zemlju pa ides to nabijat sa zabom..to je k...c od posla. Zato vecinom ide sljunak koji se da dobro nabiti.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 21:54   #352
da to je pojam za raspravu: u slučajevima kad imaš aktivne pritiske oborinskih voda postoji vjerojatnost ispiranja šljunčanih slojeva a dalje se zna (šuplja ploča ili lom trakastog temelja). Posebno obratiti pažnju na armiranje temelja prema nacrtu armature
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 22:17   #353
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
da to je pojam za raspravu: u slučajevima kad imaš aktivne pritiske oborinskih voda postoji vjerojatnost ispiranja šljunčanih slojeva a dalje se zna (šuplja ploča ili lom trakastog temelja). Posebno obratiti pažnju na armiranje temelja prema nacrtu armature
Armiranje i je najvažnije. Tu će nadzorni posebno biti uključeni.

A kolko ja vidim po nacrtima , pošto se temelji dižu 50 cm iznad tla, po meni oni ni neće skidati sloj zemlje između traka. A pošto je taj gornji sloj zemlje dobro nabijen koliko sam ih shvatio neće ni stavljat geotekstil.
Zato i pitam.

Dal da inzistiram na njemu ili ?? Jer vidim i iz priručnika da ima varijanta s njim i bez njega. Kolko je opravdano inzistirati.
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 22:53   #354
To je stvar odabira između tebe i nadzornog inženjera
budući da skidanje humusa nije spomenuto neka ti pomogne ova stranica na brzinu odbrana pa odluči :http://www.tessilbrenta.com/en/geotess
a visina od tla znači mi da je to ok
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 23:11   #355
Ja bi uvijek skidao sloj humusa (osim ako radiš na ljutom kamenu).
Humus NIJE građevinski materijal i nema što radit unutar nasipa i ikakve konstrukcije.
Nije nužno između temelja stavljati šljunak, al je nužno staviti materijal koji nije zemlja. Znači ide nekakav "opći nasip". Mješani kameni materijal, jer je najjeftiniji. Šljunak je skup. Šljunak se i neda nabiti. Zadnji sloj ide tampon 10tak cm, da se fino dade poravnati.

@nidi
u jeftinijoj varijanti ide:
-nasip
-armiranobetonska ploča
-hidroizolacija
-toplinska izolacija
-estrih

pvc folija na šljunak prije betona po meni nije naodmet. Za početak šljunak ne povuče vodu iz betona, pa beton sporije veže i manje puca. A i dodatna je hidroizolacija.

u boljoj i skupljoj varijanti ide:
-nasip
-ekstrudirani polistiren (stirodur)
-armiranobetonska ploča
-hidroizolacija
-toplinska izolacija
-estrih

Kanjar
Nisam skužio zašto je geotekstil nužan niti di točno ide?
Što se tiče vode, voda ispire sve sitne čestice, bile one u sastavu tampona ili čista zemlja. Riješenje je naravno u tome da se to spriječi.
Između ostalog, i odabirom mjesta di ćeš raditi kuću.Kod mene je bila poplava ovih dana, pa su se mogli vidjeti epski zajebi u odabiru lokacije. Kuće u depresijama, na sred nekakve doline kojom protiče voda i slično.
Eto kod mene
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 00:28   #356
drago mi je da sam potegnuo raspravu o geotekstilu, treba i nastaviti i tezu o procjeđivanju ispod temeljnih betona i ploha i nasipa, a on je jeftin i sprječava prokorjenjivanje. Zašto omotati drenažne cijevi geotekstilom- da se spriječi prokorjenjivanje u cijev- imaš iskustva s tamarisom ili borom, korjenje traži vode. Ja bi geotekstil krknuo odmah nakon skidanja humusa i po dnu trakastih temelja
a o urbanizmu u Zadru o tom potom bit će toga kada voda ode na žalost ipak su ravni kotari u pitanju: negdje zemlja i negdje kamen a znaš kako su se temelji betonirali (na pašaice) srećom masa zgrade to kompenzira
Folija svakako, makar i bila za pokrivanje namještaja uz dozu opreza mreža bi je mogla potisnuti, pritisnuti, a efekt je vlažnost betona i kvaliteta smjese .

Zadnje uređivanje kanjar : 14.09.2017. at 00:39.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 09:27   #357
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Ja bi uvijek skidao sloj humusa (osim ako radiš na ljutom kamenu).
Humus NIJE građevinski materijal i nema što radit unutar nasipa i ikakve konstrukcije.
Nije nužno između temelja stavljati šljunak, al je nužno staviti materijal koji nije zemlja. Znači ide nekakav "opći nasip". Mješani kameni materijal, jer je najjeftiniji. Šljunak je skup. Šljunak se i neda nabiti. Zadnji sloj ide tampon 10tak cm, da se fino dade poravnati.

@nidi
u jeftinijoj varijanti ide:
-nasip
-armiranobetonska ploča
-hidroizolacija
-toplinska izolacija
-estrih

pvc folija na šljunak prije betona po meni nije naodmet. Za početak šljunak ne povuče vodu iz betona, pa beton sporije veže i manje puca. A i dodatna je hidroizolacija.

u boljoj i skupljoj varijanti ide:
-nasip
-ekstrudirani polistiren (stirodur)
-armiranobetonska ploča
-hidroizolacija
-toplinska izolacija
-estrih

Kanjar
Nisam skužio zašto je geotekstil nužan niti di točno ide?
Što se tiče vode, voda ispire sve sitne čestice, bile one u sastavu tampona ili čista zemlja. Riješenje je naravno u tome da se to spriječi.
Između ostalog, i odabirom mjesta di ćeš raditi kuću.Kod mene je bila poplava ovih dana, pa su se mogli vidjeti epski zajebi u odabiru lokacije. Kuće u depresijama, na sred nekakve doline kojom protiče voda i slično.
Eto kod mene
nije tema, ali moram pitati - kako si prošao u ovim poplavama ?

sve se lijepo opisali, ali niste spomenuli dubinu trakastog temelja, ona je jedan od najbitnijih stvari.
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 12:29   #358
Kod mene je predivdena zamjena tla u visini od 1.20m i na to plivajuca temeljna ploca i na dnu te zamjene tla geomehanicar je predvidio geotekstil.

Ako sam ga dobro shvatio, geotekstil preporuca svagdje gdje imamo promjenu razlicitih materijala i cini mi se razlicite granulacije, da se to poslije ne izmjesa valjda.

Pa dubina ide do zone smrzavanja, ako se ne varam, ovisno o podrucju u kojem se nalazis.
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 14:55   #359
čekaj malo tvoj thread 349 govori drugačije
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 12:22   #360
Pošto smo se zanijeli, pa su postovi obrisani, pitat ću ponovno, jer me zanima. Iako sam se vec odlucio na koju soluciju idem i nemam namjeru mijenjati.
Odlucio sam standardno temeljenje sa EPS ispod estriha.

Dakle, zanima me razlika između:
- temeljne ploche sa izolacijom ispod
- temeljne ploche sa izolcijom iznad

I to varijante temeljne ploe koja po vanjskom rubu kuće i dalje ima trakaste temelje. Ne ona varijanta koja je cijela obuena u XPS. To je najskuplja i najbolja opcija svakako.

Evo nacrtao sam grubi mockup, gdje je rijech o montažnoj kući sa drvenom konstrukcijom, pa je cijeli zid više manje izolacija.
Dakle zanima me u ovom sluchaju, zašto je bolje izolirati ispod, kada na taj nacin opet ostaje toplinski most preko trakastog temelja (koliko god on bio mali)?
Jer kada gledam sliku, ako je izolacija iznad, onda nema tog toplinskog mosta, i jeftinije je i jednostavnije za izvesti.

davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:23.