Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2010., 19:37   #41
Jučer je Ivančić, koji je btw postao monsinjor, rekao da je hagioterapija medicina...za pet je minuta dao upute kako medicinu pokrenuti - treba zamoliti Duha Svetog

Tako kirurzi pokreću kirurgiju, odnosno medicinu zazivajući Hipokrata....


Šteta je bi hagioterapija mogla biti univerzalna vodilja svih tragača na duhovnom putu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 22:20   #42
Exclamation

Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
Naišla sam na ovo: 33 Meditacije prof.dr. Tomislava Ivančića, pa malo čituckam - možda će još nekoga zanimati. Postoji i knjiga "119 meditacija s Meisterom Eckhartom", on mi je super, on je velik, on je stvarno meštar , al ga se kod nas nemre nać ni po knjižarama, ni po antikvarijatima, neke knjige od njega su, srećom, bar na netu.


Ovi Ivančićevi tekstovi su prilično jednostavni, za moj ukus malo prejednostavni, ja ga radije slušam na HKR nego čitam.



1. VJERNIK S BOGOM ILI BEZ BOGA

Tijek meditacije


Sjedni opušteno, mirno, sabrano i, umjesto da razmišljaš, pokušaj slušati svoje srce, pusti neka tvoja intuicija prodre dalje od razuma, neka tvoji osjećaji svojim ticalima prodru u srce stvari i svemira. Neka progovore i tvoje čežnje. Neka tvoje etičko biće govori.
Pitaj svoje srce: Jesi li slučajno na Zemlji? Je li svemir hladan? Je li prostor oko tebe prazan? Ima li još neko toplo srce izvan čovjeka? Tko to sudi tvoju savjest? Koga se bojiš? Na koga se želiš čitav osloniti? Postoji li Netko na koga se možeš u svemu pozvati? Kraj koga je naprosto život i bez koga je naprosto smrt? Ide li se nekamo nakon smrti? Tko te je uveo u život?
Zaustavi se na svakom pitanju i mirno ga kušaj umom, srcem, duhom i osjećajima. Prodri u srž svakog pitanja. Mirno, opušteno, lagano. Ako treba čini to i više dana. Dođi do kraja pitanja. To je za te odlučujuće.



Uz mnoštvo vjernika (ljudi koji vjeruju da postoji Bog) živi mnoštvo nevjernika (ljudi koji vjeruju da Bog ne postoji). Filozofija kaže, da je Bog sveobuhvatni temelj, izvor i cilj svega. On nije ograničen, pa ga se stoga ne može dokazati kao što dokazujemo stvari, nego sasvim drukčije. On je Netko, ali na neograničen način. Nije jedno između raznih bića. On je smisao svega Nitko ne raspolaže Bogom. Zato ga se ne može znanstveno eksperimentalno spoznati. Njega se spoznaje čitavim bićem, srcem, duhom, razumom. U njegovu se prisutnost može skočiti i ,,zaplivati" - ili ne skočiti. Stoga jedni vjeruju da postoji, drugi vjeruju da ne postoji. To su, dakle, dvije vrste vjernika. Ne može se dokazati da Bog ne postoji. Jer, ne poznajemo do kraja ni svemir, ni čovjeka, ni Zemlju, ni zakone svemira i života. Zar je netko sve to prošao i spoznao pa uvidio da ga nema? Može se samo vjerovati da ga nema. Opredijeliti se za nepostojanje Boga. Ili se opredijeliti za njegovo postojanje na temelju razumskog promatranja stvorenja.
Važno je pri tome biti zaista dosljedan. Oslušnuti vlastito srce. Što istinska dubina čovjeka o tome kaže? Potrebno je biti čitav ono što u biti jesi. Tek kad se povjeruje u Boga dobiva se iskustveno svjedočanstvo živoga Boga.



A ovaj mi je još bolji:


26 . KAKVE SU TI OČI, TAKAV SI

Tijek meditacije


Sjedeći ili klečeći usmjeri pogled na Boga. Dugo tako ostani usredotočen na Boga, dokle god ne osjetiš da te to čisti.
Zatim takvim čistim pogledom pođi od jednog do drugog čovjeka koga poznaš i u svakome gledaj samo svjetlo i dobrotu. Sva negativna iskustva s njima odbaci s njih kao masku i gledaj ispod toga ono djetinje, nevino, Božje, čisto. Prepoznaj u svakome svoga brata koji vapi za tvojom ljubavlju, koji te moli da ga ne osudiš.
Budi odlučan i ne daj da i sjenka zlih misli uđe u tebe dok u mašti promatraš ljude. Na kraju zahvaljuj Isusu za nove oči.


Ako ti je oko zdravo, cijelo ti je tijelo u svjetlu - govorio je Isus. Ako ti je pak oko tamno, kakva će tek biti tama u tebi? Dobro i zlo su izmiješani. Nitko nije potpuno zao i nitko nije potpuno dobar. Ako gledaš samo zlo u čovjeku, i sam postaješ zao, ulaziš u prostore zla i druge sudiš i osuđuješ. Ako pak gledaš dobru stranu u ljudima, sam postaješ dobar, optimist, i u drugima potičeš razvoj dobrote.
Bog je samo dobar. U njemu nema ni sjenke zla. On je stvorio čovjeka dobrog. On ga je i nakon grijeha ponovno "stvorio" čistoga.
Zli je zao, zavodi ljude, laže im, vara ih, i usmjeruje ih jedne protiv drugih. On je zato posredno ubojica ljudi. Želi samo zlo, laž, prijevaru, smrt. Tko čovjeka gleda negativno taj gleda njegovim očima.
Zlo je kao tama. Dobrota je svjetlost. Tama se tjera samo tako da unosimo svjetlo. Želimo li, dakle, popraviti čovjeka, ne treba i ne smije se upozoravati na zlo, nego u njega unositi dobro. Ljubiti neprijatelja jedini je način da se trajno oslobodimo njegove opasnosti.
Tko u čovjeku ne gleda zlo nego dobro, taj je na Božjoj strani, ima Božje oko. Tko gleda zlo, a ne dobrotu, taj je na strani zloga i ima njegov pogled. Ne suditi i ne osuđivati, gledati dobro - to znači biti na Božjoj strani i biti jak kao Bog - imati zdrave oči.




Da, ljepota je u očima onog koji gleda.



Al priznam, te razne katoličke stranice znaju bit kičaste i patetične i onda odbijat ljude koji nemaju o kršćanstvu već svoj osobni pozitivni stav. Nisu, ono, cool. Al kad se prođe kraj štandova s new age literaturom, još je gore: knjige izgledaju ko takav šund bez da ih i prolistaš!

Za kršćanstvo se bar nemre reć da nema ozbiljnih autora. Npr. gore navedeni Eckhart! Al ne onaj istoimeni new agerski, već baš meštar!

Eckhart von Hochheim O.P. (c. 1260 – c. 1327), commonly known as Meister Eckhart, was a German theologian, philosopher and mystic, born near Gotha, in Thuringia. Meister is German for "Master", referring to the academic title Magister in theologia he obtained in Paris.
Lijepi tekstovi i jednostavne ali značajne meditacije. Ljudi misle da je duhovnost mrmljanje i vizualiziranje boja, pa onda nekakvo buljenje u određene točke i razgovor sa raznim entitetima. To su vježbe koncentracije, no suštinski ne mijenjaju karakter, ne čine čovjeka altruističnijim i duhovnijim. Često su najefektivnije prakse upravo najjednostavnije, toliko jednostavne da ih zanemarujemo i podcjenjujemo. Činjenica je da nikakve tehnikalije ne mogu u toj mjeri donijeti moralni i duhovni napredak kao istinska molitva srca i uma.

Dok pišem, pala mi je jedna zgodna analogija: molitva je kao strijela sa probodenim srcem - kada ju ispalimo prema gore nadamo se da će poletjeti što više. Isto tako je i sa molitvom: strijela je um koji meditira na božanske misterije i koji se uzdiže ka Bogu a probodeno srce je srce onog koji uzdižući svoj um ka Jednom istovremeno žrtvuje, nudi svoje srce ultimativnoj stvarnosti koja je Bog, jer razum i srce moraju biti jedno kao žrtva božanstvu. Um je brz kao strijela, no kada se usmjeri, tj. kada su čovjekova volja, želja i namjera čiste, on (um) ne krivuda previše, jer ima jedan fokus.

Sam se smatram spiritualnim agnostikom, nisam kršten (niti sam ikad upražnjavao rituale i mise čak ni iz tradicije/navike) a prakticiram kršćanski misticizam i kabalu (jedan oblik).

Meister Eckhart je uistinu jedan od najvećih mistika Zapada. On se od svih mistika Crkve najviše približio monizmu i panteizmu Istoka, ali sve što govori ne kosi se nužno sa katoličkom dogmom osim na papiru. Istina je da se mistične teologije pojedinih monaha i svetaca razlikuju na papiru, no tko nam garantira da ti ljudi ne govore o istoj stvari?

Eckhart Tolle nudi vrlo jednostavan a učinkovit pristup modernoj duhovnosti temeljen na apofatičkim tradicijama Istoka (advaita, zen, tao) koji je univerzalan jer ne stoji na nikakvoj egzaktnoj teološkoj podlozi, stoga je primjenjiv svima. Istina, kada se nagledamo silnih štandova sa Tolleovim knjigama, smući nam se. Također kad pomislimo da je gostovao u Opri i da ga pola Hollywooda smatra guruom. No, u realnosti, Tolle po meni radi manje štete a više koristi za urbani život i duhovnost modernog čovjeka (ako ne duhovnost, onda barem veću fokusiranost i volju), možda malo razvodnjeno po mom ukusu, ali svejedno treba toga biti za one koji su manje u duhovnim i knjiškim vodama.

Istina, i mene nekad odbijaju kršćanski sajtovi no svejedno prakticiram svoju privatnu hagioterapiju (molitve, meditacije, kontemplacije). Odličan izvor za praksu su rani crkveni oci i pustinjaci ranog kršćanstva. Ako odbaciš njihove ideje o askezi i suzdržavanju (koje danas više nisu praktične), imaš vrhunske majstore meditacije i molitve. Glavna odlika kršćanskog misticizma je predavanje, snažna namjera za unijom sa božanskim i najvažnije: jednostavnost u praksi.

Jedino što je stvarno bitno, je ma kako vježba jednostavna bila i ne sadržala kompleksne radnje, jednom kada se integrira u dnevnu rutinu, dat će rezultate.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 17.11.2010. at 22:32.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 22:31   #43
Exclamation

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Jučer je Ivančić, koji je btw postao monsinjor, rekao da je hagioterapija medicina...za pet je minuta dao upute kako medicinu pokrenuti - treba zamoliti Duha Svetog

Tako kirurzi pokreću kirurgiju, odnosno medicinu zazivajući Hipokrata....


Šteta je bi hagioterapija mogla biti univerzalna vodilja svih tragača na duhovnom putu.
Ha, čuj, neki mistici bi rekli da je Duh Sveti ultimativni iscjeljitelj.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 12:11   #44
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Ha, čuj, neki mistici bi rekli da je Duh Sveti ultimativni iscjeljitelj.
Da zato medicinari imaju Hipokrata
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 13:13   #45
Exclamation

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da zato medicinari imaju Hipokrata
U tom slučaju, slava Harpokratu!
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 13:21   #46
Par puta sam bila na njegovim predavanjima u Kinoteci....iskreno letila sam poslije toga...jako puno lijepih, jednostavih i pozitivnih mislie koje se stvarno mogu primijeniti u svakodnevnom životu...

Dovoljno je reći da je na ta predavanje išao i moj prijatelj koji se inače deklarira kao ateist..
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 12:13   #47
Jel Ivančić još održava predavanja u Kinoteci četvrtkom (u kolko sati?)? Baš bih danas malo navratila da ga doživim u živo.
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 15:37   #48
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
Jel Ivančić još održava predavanja u Kinoteci četvrtkom (u kolko sati?)? Baš bih danas malo navratila da ga doživim u živo.
Danas ima predavanja u 20
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 16:01   #49
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post

Meister Eckhart je uistinu jedan od najvećih mistika Zapada. On se od svih mistika Crkve najviše približio monizmu i panteizmu Istoka..
Jeste, ali ipak kad citas njegove propovijedi vidis da uvijek iznova pada u simbolicku nebuloznost, sto se pak pravim, suverenim majstorima (Hui Neng, Huang Po, Nagarjuna, Hakuin, Ramana...) ne desava. Dakako, on ide dublje od npr. Ruysbroecka (koji ne propusta priliku da se opravda naglasavajuci nepremostivu individualnost duse, cime se diskvalificira kao pravi i konzekventni poznavatelj unio mystike), ali kao sto rekoh, uvijek iznova ulazi u kompromis s biblijom te nudi nesuvisla simbolicka tumacenja iste, umjesto da malo ohane i pusti ju da ide kamo joj je mjesto: u ropotarnici povijesti.

Inace: i
Avalokiteshvara is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 16:08   #50
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Jučer je Ivančić, koji je btw postao monsinjor, rekao da je hagioterapija medicina...za pet je minuta dao upute kako medicinu pokrenuti - treba zamoliti Duha Svetog

Tako kirurzi pokreću kirurgiju, odnosno medicinu zazivajući Hipokrata....



Šteta je bi hagioterapija mogla biti univerzalna vodilja svih tragača na duhovnom putu.
Ne baš svi, neki još uvijek steriliziraju kirurške instrumente u visokotemperaturnim pećima, mjesto da zamole Duha Svetog da ih očisti od Zla...
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 21:39   #51
Exclamation

Quote:
Avalokiteshvara kaže: Pogledaj post
Jeste, ali ipak kad citas njegove propovijedi vidis da uvijek iznova pada u simbolicku nebuloznost, sto se pak pravim, suverenim majstorima (Hui Neng, Huang Po, Nagarjuna, Hakuin, Ramana...) ne desava. Dakako, on ide dublje od npr. Ruysbroecka (koji ne propusta priliku da se opravda naglasavajuci nepremostivu individualnost duse, cime se diskvalificira kao pravi i konzekventni poznavatelj unio mystike), ali kao sto rekoh, uvijek iznova ulazi u kompromis s biblijom te nudi nesuvisla simbolicka tumacenja iste, umjesto da malo ohane i pusti ju da ide kamo joj je mjesto: u ropotarnici povijesti.

Inace: i
U kršćanstvu ima i mjesta za Advaitu, ali većina ljudi ganja saturnijansku (jupitersku u najboljem slučaju) figuru Boga, nego bezlični aposlut koji itekako postoji u kršćanskoj mističnoj teologiji. "Ehye Asher Eyhe" ili "Ja sam onaj koji je bio, je i bit će", ultimativna stvarnost koja je jedina stvarnost bez atributa a opet sadrži sve atribute. Ein od Milvado ("nema ničeg osim Njega"), rekli bi kabalisti.

Biblija posjeduje duboke misterijske pouke, ali treba duboko grebati i ne libiti se koristiti PaRDeS metodu egzegze kako rade kabalisti plus neke ezoterijske metode. Swedenborg je po meni od mistika najdalje došao u tumačenju Spisa, no još nije advaita.

Iako je teologija suštinski dualna, ipak teži nadilaženju dualnosti. Teologija rane Crkve je bila praktični misticizam, nije bilo podjele između skolastike, tumačenja spisa i prakse. Za monahe podvige, to je bilo jedno.

Teško je iznijeti neku nedualističku ideju u teologiji a da ne bude proglašena heretičkom. No, u praksi, Ja-Ti odnos između mistika/gnostika i Boga postaje Ja=Ti, samo što se to drugačije objašnjava teološkim terminima i imamo unio mystica. To je problem, ja osobno mislim (možda sam u krivu) da su mistici idejom kontemplativne unije željeli ostati na određenoj razdaljini od ideje kompletne unije i identifikacije (kao što je slučaj u apofatičkim tradicijama Istoka, dok je apofatička teologija čista margina na Zapadu), jer je to opasno po dogmu.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 25.11.2010. at 21:46.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 00:00   #52
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
Danas ima predavanja u 20
Hvala! Bila! Ići ću sljedeći put opet!

Moram reć da imam jednu Ivančićevu knjigu, al mi nekak nije dovoljno zanimljivo kak piše, na radiju mi je super, a u živo nenadmašiv! Sjajan govornik i izuzetno duhovit, tak da ima živi odnos s auditorijem!

Stvarno letiš, kak je rekla V element - govori jednostavno, a vidiš da iza njega stoji brdo znanja! I zapravo nije u tom predavanju bilo ničeg iritantnog za nekog tko i nije kršćanin jer se radi o općeljudskim temama i traženjima. Moraš baš bit nabrijan protiv RKC da ideš, pa tu grebeš nekaj negativnoga. Čak se Ivančić sam izruguje iz onih koji se nazivaju katolicima, a zapravo štuju nekog svog izmišljenog Boga.

Al nemojte sad svi navalit jer je Kinoteka bila puna do zadnjeg sjedala!
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 00:14   #53
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Jučer je Ivančić, koji je btw postao monsinjor, rekao da je hagioterapija medicina...za pet je minuta dao upute kako medicinu pokrenuti - treba zamoliti Duha Svetog

Tako kirurzi pokreću kirurgiju, odnosno medicinu zazivajući Hipokrata....


Šteta je bi hagioterapija mogla biti univerzalna vodilja svih tragača na duhovnom putu.
Hagioterapija je znanstveno priznata disciplina. Zašto podcrtavam znanstveno - upravo zato jer je pokazala rezulate.
Koliko znam, preko 10 zemalja svijeta ju već primjenjuje..
__________________
I've got a message in blood
honest1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:10   #54
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
Hvala! Bila! Ići ću sljedeći put opet!

Moram reć da imam jednu Ivančićevu knjigu, al mi nekak nije dovoljno zanimljivo kak piše, na radiju mi je super, a u živo nenadmašiv! Sjajan govornik i izuzetno duhovit, tak da ima živi odnos s auditorijem!

Stvarno letiš, kak je rekla V element - govori jednostavno, a vidiš da iza njega stoji brdo znanja! I zapravo nije u tom predavanju bilo ničeg iritantnog za nekog tko i nije kršćanin jer se radi o općeljudskim temama i traženjima. Moraš baš bit nabrijan protiv RKC da ideš, pa tu grebeš nekaj negativnoga. Čak se Ivančić sam izruguje iz onih koji se nazivaju katolicima, a zapravo štuju nekog svog izmišljenog Boga.

Al nemojte sad svi navalit jer je Kinoteka bila puna do zadnjeg sjedala!
i ja bila, ko zna možda smo se i ugledale

ak te to hiće dođi na studij slijedeće godine. neprocjenjivo iskustvo
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:20   #55
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
i ja bila, ko zna možda smo se i ugledale

ak te to hiće dođi na studij slijedeće godine. neprocjenjivo iskustvo
Razmišljala sam već proljetos o tome, raspitala sam se kod tajnice Instituta za teološku kulturu, čak sam se počela malo i spremati, al mi se onda učinilo da sam prevelika neznalica i da neću proć prijemni, pa sam odustala.

Znači, ti si više neg zadovoljna?
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:32   #56
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
Razmišljala sam već proljetos o tome, raspitala sam se kod tajnice Instituta za teološku kulturu, čak sam se počela malo i spremati, al mi se onda učinilo da sam prevelika neznalica i da neću proć prijemni, pa sam odustala.

Znači, ti si više neg zadovoljna?
jako! prvo zato kaj traje po cijele dane, a kad je čovjek fokusiran na nešto bez ometanja, onda se jako puno toga otvara do nevjerojatnih dubina, osobito jer sam u svakoj duljoj pauzi bježala u onaj park na opatovini biti sa sobom i prirodom i puštati da to sve sjedne...
a drugo, zato jer je tamo puno stroži, znanstveniji Ivančić koji oštro kritizira kult stvoren oko njega. sve skupa tamo ima dosta intelektualniju priču.

(nemoj me zekat da si na ITK kolegice )
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:38   #57
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
ak te to hiće dođi na studij slijedeće godine. neprocjenjivo iskustvo
Je li istina da se u okviru studija čine ispovijedi? Ako je tako, ne može studirati nekrst nijedan?

Spada li to u fenomen znanstvenog dokaza, odnosno hagioterapiju (ma što to bilo tu zajedničko još s R. Steinerom i ostalima koji su činili neke podjele čovjeka na više od tijelo-duh, odnosno proširili malo sliku na 4 vrste tijela [je li i to znanstveno potvrđeno?]) nekrsti ne mogu provoditi, a dokaz je taj što nismo dopustili nijednom papanepokloniku da primiriše prilikom provođenja sugestija o tome kako su vojnici dovoljno dobri kršćani kao i svi ostali, iako je hagioterapija, naravno, dobra i za ateiste i pripadnike drugih religija?
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:41   #58
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
jako! prvo zato kaj traje po cijele dane, a kad je čovjek fokusiran na nešto bez ometanja, onda se jako puno toga otvara do nevjerojatnih dubina, osobito jer sam u svakoj duljoj pauzi bježala u onaj park na opatovini biti sa sobom i prirodom i puštati da to sve sjedne...
a drugo, zato jer je tamo puno stroži, znanstveniji Ivančić koji oštro kritizira kult stvoren oko njega. sve skupa tamo ima dosta intelektualniju priču.
Da, vidim da Ivančić puno kuži filozofiju (ja ga pratim na HKR tek unazad godinu dana) i da su mu predavanja "mekša verzija" onog kaj on može i zna, valjda prilagođena za širu publiku. Meni baš paše kad krene s intelektualnijim spikama.

Quote:
(nemoj me zekat da si na ITK kolegice )
Ma nisam, nažalost, velim ti da sam se prepala prijemnog i odustala. A ti si baš na teologiji?
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:51   #59
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Je li istina da se u okviru studija čine ispovijedi? Ako je tako, ne može studirati nekrst nijedan?

Spada li to u fenomen znanstvenog dokaza, odnosno hagioterapiju (ma što to bilo tu zajedničko još s R. Steinerom i ostalima koji su činili neke podjele čovjeka na više od tijelo-duh, odnosno proširili malo sliku na 4 vrste tijela [je li i to znanstveno potvrđeno?]) nekrsti ne mogu provoditi, a dokaz je taj što nismo dopustili nijednom papanepokloniku da primiriše prilikom provođenja sugestija o tome kako su vojnici dovoljno dobri kršćani kao i svi ostali, iako je hagioterapija, naravno, dobra i za ateiste i pripadnike drugih religija?
ne! od kuda ti to?

razlika hagio od Steinerove antropoz. i sličnih je u tome da se tumači upravo suprotno- ne djeljivost čovjeka na ovo i ono jer je on cjelina i samo kao cjelina postoji.
ak te zanima takva tematika pročitaj Liptona koji sa znanstvenog stajališta razmatra produhovljenost svake pojedine stanice te nevjerojatnu moć samoobnavljanja upravo radi te produholjenosti.

što se tiče provođenja hagioterapije to moraš pitati Ivančića tko se time može a tko ne baviti, iako prema onome što on priča, (a upravo na studiju je išla oštra kritika s njegove strane) hagioterapeut nije evangelizator niti to smije biti, i posebno se osvrnuo na završne radove koji su dirljivi i krasni jer su svjedočanstva o vjeri no nimalo znanstveni i objektivni čime su autori eliminirani kao budući hagioterapeuti.

a ono što jest uvjet, bio netko kršćanin ili ne, je moralnost i uredan život što znači da netko tko ševi okolo, poročan je, nepošten, gazi druge i tome sl. ne može biti hagioterapeut kojeg god vjerskog (ne)opredjeljenja bio.
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:55   #60
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
Meni baš paše kad krene s intelektualnijim spikama.
onda bi ti se studij svidio



Quote:
Ma nisam, nažalost, velim ti da sam se prepala prijemnog i odustala. A ti si baš na teologiji?
prepala prijemnog?? ajoj šteta
nije bilo lagano ali to su sve Božji ljudi tamo (ovi kaj su nas "pazili") pa su nam šaptali i ispravljali greške

jesam i
od ekipe, profesora, građe, sve je
dođi slijedeće godine
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:52.