Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2005., 22:44   #21
ponavljam, prije nego me napadnu


to je bilo prije desetak godina. provjeri kako ide danas.

i nemoj zamjeriti, al odmah ici na to rjeshenje, bez da si se 'pomakla' od svog lijechnika opce prakse, meni je malo bezveze, al ti kako hocesh.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2005., 22:48   #22
Quote:
magic kaže:
ponavljam, prije nego me napadnu


to je bilo prije desetak godina. provjeri kako ide danas.

i nemoj zamjeriti, al odmah ici na to rjeshenje, bez da si se 'pomakla' od svog lijechnika opce prakse, meni je malo bezveze, al ti kako hocesh.
ne mogu se pomaknuti.
i moja dr veli da ima takvo željezo, pa kad ju pitam šta radi, veli, a niš, ako neću da vas ( nas pacijente) sve gledam u izmaglici popijem svako jutro tabletu i bok

a budući da mi se već fest vrti u glavi, nešto moram poduzet ( a od ovih tableta koje sam dobila me opako boli želudac)
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2005., 22:50   #23
u mome gradu u bolnici postoji odjel hematologije. gdje s uputnicom odesh na pregled. a to shto tvoja doktorica uz terapiju ima i daje tako nisko zheljezo i ne poduzima nishta, prilichno govori o njenoj ozbiljnosti.

ma, uostalom, kako zhelish, sretno
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2005., 23:08   #24
svinjska jetra imaju dosta željeza

nitko nije spomenuo vitamin C, koji je pospješuje absorpciju željeza

kupinovo vino podiže željezo, meni je jedno vrijeme palo,
pio par dana po 2-3 dcl vina, i dan danas imam dobro željezo.

inače piješ 0,5 dcl kupinovog vina dnevno
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 00:14   #25
meni je jedno vrijeme zeljezo bilo nisko, ne bas puno ispod granice, al svejedno nisko, i pila sam Ferrogreen od Specchiasol, zeljezo/sok od prirodno uzgojene cikle, spinata, koprive... sasvim je probavljiv, nisam ni osjecala da ga pijem, ukusan...
meni je super bio, samo je relativno skup, jer bocica, zlicu po zlicu, zacas ode...
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 00:14   #26
Imaš u apoteci za kupiti i Ferrum Lek sirup. To pijemo i moja beba i ja. Finog je okusa, kao karamela.
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 10:26   #27
ja sam otisla sovjoj doktorici opce prakse da mi napise tzv. bijeli recept, s njim otisla u apoteku na dolac i oni mi narucili stvar iz austrije, ili otkud vec.

cemu mistificiranje? odi doktorici i pitaj, a na odgovor "i ja imam nisko zeljezo, pa mozete ga imat i vi" mijenjaj dr. opce prakse. jebo ju takav stav!!!


btw, svima vama koji savjetujete jetrica i (odvratno) pohanu krv !!!!!, na taj nacin se NE MOZE popraviti kronicno nisko zeljezo. Zeljezo se iz zivotinja relativno slabo resorbira, i za nas koji imamo jako, jako nisko zeljezo nije dovoljno samo jesti ciklu, jetrica i meso opcenito. taj savjet je long-term dobar, i prehrana poput ove koju navodite je super kad je covjek negdje na granici, te za odrzavanje krvne slike, ali u situacijama kad se zalihe zeljeza spuste tako nisko, potrebno je ipak organizmu malo pomoci lijekovima i/ili injekcijama.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 11:27   #28
ajd, pa bar netko dijeli moje mishljenje. i o prehrani i o doktorici.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 17:54   #29
Kemik je u pravu.
Meni je inace, Fe uvijek negdje na "donjoj granici" normalnog , tako da sam probleme imala u trudnoci . Tad mi je gin preporucio PRENATAL (ne ide na recept), mislim da ga uvozimo iz Amerike, nesto je skuplji...tu se nalaze svi potrebni vitamini i minerali, Fe je naravno, u vecoj dozi jer je trudnicama posebno potreban. E sad, obzirom da je namjenjen trudnicama, posebno je lagan za zeludac, tako da mi nije bila muka , ni najmanje.
Jedino jos ne znam, Seamless, bi li to tebi bila dovoljna doza, da u potpunosti normalizira krvnu sliku ; no svakako ti nece vrsit atak na zeludac .
A ostali vitamini i minerali,koji su takodje u kapsuli, mozda mogu bit problem jedino onima koji pate od viska kg , jer bi im B vitamini kao i Ca-kalcij mogli otvarat apetit (osim zeljeza)
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 18:37   #30
Quote:
magic kaže:
ajd, pa bar netko dijeli moje mishljenje. i o prehrani i o doktorici.
ma, nas dvije (gotovo) uvijek dijelimo misljenje


__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 20:35   #31
Re: manjak željeza u krvi

Quote:
seamless kaže:
zna li netko prirodan "lijek" za manjak željeza u krvi? naime, imam dosta nisko željezo 3.5 ( a granice su 8-30) zbog čega imam vrtoglavice i sl, a teblete željeza mi želudac ne podnosi.thx
Kao prvo, ti ne samo da imas nisko zeljezo, ti imas hipernisko zeljezo na kvadrat. Ajme meni, jos nisam vidjela toliko nisko zeljezo u zivotu. Kao drugo, treba otkriti uzrok tak' niskom zeljezu. Uz takvo zeljezo si anemicna (btw. najcesci tip anemije je bas sideropenicna anemija), no bez obzira na to treba napraviti krvnu sliku zajedno sa urin-statusom, treba odrediti koncentraciju feritina i transferina (transportni proteini u krvi koji transportiraju Fe++). Uvijek treba razmisljati da li se ne radi o kronicnome gastrointestinalnome krvarenju pa treba napraviti 3 x hemokult (krv u stolici), eventualno i gastro/kolonoskopiju, ginekoloski pregled, treba razmisljati da li je problem u poremecenoj apsorpciji Fe++ u zelucu, o poremecenom prijenosu Fe++ ili pak postoji povecani gubitak krvi, pa tak' i Fe++.

Buducu da nista ne znam o tebi, reci jel' su te bar pregledali, kakve testove su anpravili. Da li bolujes od kakvih bolesti? Prvo dobra anamneza, a onda ostalo...
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 23:44   #32
ajme, cure, prestravile ste me

glupo zvuči, al

nisam bila nigdje dalje od dr. opće prakse koja mi je prvi put kad sam došla sa 4.7 željeza, rekla da " željezo je malo niže" i od onda mi samo prepisuje Ferrum lek tablete. veli da i ona ima zbog preobilne mestruacije željezo "oko trojke", al ne izgleda zabrinuta, kao ni zbog mog ( prezadnji put je bilo 3.7, a sad 3.5, hemoglobin mislim 98 ili tako nešto).

istina, ja sam se pomalo i navikla na to, pa mi je čist normalno da se brzo umaram i na ostale simptome. u zadnje vrijeme mi se jače počelo vrtjeti u glavi, pa sam opet otišla k njoj, pa mi je dala Heferol 2x na dan i rekla da moram više mesa jesti.
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 23:55   #33
Quote:
seamless kaže:
dr opće prakse mi već godinu dana prepisuje Ferrum Lek tablete, najviše što mi se popravilo željezo je na 5.7,što je još uvijek ispod donje granice, ali ubrzo opet padne. sad mi je, za promjenu prepisala Heferol kapsule, 2x na dan, natašte, bar pola sata prije jela, ali od toga me luđački boli želudac.
ma shit, gomila tih tableta se loshe apsorbiraju a stete zelucu.

crveno meso jesti..od sunke, do govedine.
i piti nekaj s vitaminom C uz to. friski sok od narandje itd.

no fufe ima praf, doktor ti je za
nije normalno da imas vrtoglavice i nisko zeljezno sam tak. to je razlog za uzbunu! bez zajebancije.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 00:12   #34
Quote:
jimmy jazz kaže:

crveno meso jesti..od sunke, do govedine.
i piti nekaj s vitaminom C uz to. friski sok od narandje itd.


u rajčici, cikli, zelenom povrću, lješnjacima i ostalim orašastim plodovima ima više željeza nego u mesu, i navodno se željezo lakše apsorbira nego iz mesa.
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 00:15   #35
nee-ma!
i budisti na Tibetu i Ladakhu jedu susheno meso dok su bolesni ili je jako zima. kaj mislish zakaj. ok, nemaju zelenih paprika ali opet

al drago mi je kaj si vegetarijanka
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 00:19   #36
mislim da sam ipak upućenija od njih što se tiče vitamina itd.

meni je baš drago da slijepo vjeruješ budistima i ostalim svojim učiteljima. tak treba. slijepo slijedit učenje za koje se jednom odlučiš i ne gledat ni lijevo ni desno. to se cijeni
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 00:22   #37
Sto se tice vrtoglavica, ne moraju biti bas znak neceg ozbiljnog, dapace, vrlo su ceste (i kod mladjih ljudi) i mogu se javiti i kao posljedica poremecene cirkulacije (posve ucestala spondiloza vratne kraljesnice), kod niskog tlaka i kad se anemija udruzi sa premorom plus stresom .
Naravno, ako su ucestale i potraju, treba napraviti i pretrage .
Seamless, bez brige, nije to bas neka rijetkost.
A sto se tice niskog Fe-a, pa valjda bi svaki lijecnik bar trebao znati koje su vrijednosti jos uobicajene a koje znak za uzbunu . Za to im ne treba poseban talent i iskustvo . Valjda je "abeceda" znati citati nalaze .
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 00:24   #38
al meni je stvarno drago kaj si vegetarijanka.
a inace imas bujnu mastu! to je ok, treba se biti kreativan!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 02:55   #39
Quote:
Self-portrait kaže:
Sto se tice vrtoglavica, ne moraju biti bas znak neceg ozbiljnog, dapace, vrlo su ceste (i kod mladjih ljudi) i mogu se javiti i kao posljedica poremecene cirkulacije (posve ucestala spondiloza vratne kraljesnice), kod niskog tlaka i kad se anemija udruzi sa premorom plus stresom .
Naravno, ako su ucestale i potraju, treba napraviti i pretrage .
Seamless, bez brige, nije to bas neka rijetkost.
A sto se tice niskog Fe-a, pa valjda bi svaki lijecnik bar trebao znati koje su vrijednosti jos uobicajene a koje znak za uzbunu . Za to im ne treba poseban talent i iskustvo . Valjda je "abeceda" znati citati nalaze .
Vrtoglavice u mladoj dobi najčešće su uzrokovane anemijom i niskim tlakom /to su ona "zamračenja" kad se naglo ustanes/. Spondiloza u tako ranoj dobi nije tako česta, a niti bezazlena pojava. Osim toga, spondiloza je vrlo zastarjela i općenita dijagnoza koja ne ukazuje na konkretan razlog (najčešće je to poremećen protok u vertebralnim arterijama).

Inače, mislim da bi se u ovom konkretnom slučaju trebalo obratiti hematologu pa nek on napravi svoju obradu i utvrdi razlog tako niskog željeza koje po svemu što je napisano pada, a to je već pomalo i zabrinjavajuće.

Ja znam da je moje zadnji put kad sam vadila krv bilo granično (a to je bilo pred desetak godina, ako ne i više ). Inače, iznenadilo me što mi je moja doktorica zadnji put kad sam bila iz čistog mira dala nekakav "željezni" sirup, kao u stilu " pij kad imaš mengu", nema veze ako nisi slabokrvna. Valjda je žena bila široke ruke taj dan.

Još ga nisam počela piti
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 09:12   #40
Quote:
Self-portrait kaže:
A sto se tice niskog Fe-a, pa valjda bi svaki lijecnik bar trebao znati koje su vrijednosti jos uobicajene a koje znak za uzbunu . Za to im ne treba poseban talent i iskustvo . Valjda je "abeceda" znati citati nalaze .

ponekad i ne mora vrijednost zheljeza biti alarmantno niska. ako postoje i ostali simptomi rade se dodatne pretrage. vidim da ovdje nitko ne spominje feritin.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:31.