Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2005., 08:37   #41
Quote:
Luđakinja kaže:


u rajčici, cikli, zelenom povrću, lješnjacima i ostalim orašastim plodovima ima više željeza nego u mesu, i navodno se željezo lakše apsorbira nego iz mesa.
za meso se baš i ne mogu pohvalit, al lješnjake i bademe zbilja jedem u znatnim količinama
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 08:48   #42
Quote:
Self-portrait kaže:
Seamless, bez brige, nije to bas neka rijetkost.
A sto se tice niskog Fe-a, pa valjda bi svaki lijecnik bar trebao znati koje su vrijednosti jos uobicajene a koje znak za uzbunu . Za to im ne treba poseban talent i iskustvo . Valjda je "abeceda" znati citati nalaze .
ma da, bit će da je tako

ovaj topic sam i postavila jer sam se ponadala da postoji neki, za želudac bezbolniji način za povisit vrijednost željeza, osim tih tableta, ne znam prehranom ili nešto drugo, što očito nije dovoljno.

da je bilo još nešto zabrinjavajuće u nalazu krvi, valjda bi me ipak poslala nekamo, tako da, pretpostavljam, da je ostatak nalaza bio okej, jer da nije, bi me poslala na neke dodatne pretrage.

a željazo ionako oduvijek imam nisko, samo što je sad već duže vrijeme još niže.

uglavnom, bit ću dobra, pit ću moje tabletice redovito, za onu životinjsku krv i neznam što još, se mislim ipak neću moći upustiti, i bit će to okej.

thanx svima
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 08:57   #43
Quote:
seamless kaže:

da je bilo još nešto zabrinjavajuće u nalazu krvi, valjda bi me ipak poslala nekamo, tako da, pretpostavljam, da je ostatak nalaza bio okej, jer da nije, bi me poslala na neke dodatne pretrage.

ochito ne. jer ni sebe ne shalje

a ovo


Quote:
a željazo ionako oduvijek imam nisko, samo što je sad već duže vrijeme još niže.

bi svakom iole ozbiljnom lijechniku bio dovoljan razlog za dodatne pretrage.


no ponavljam - tvoje tijelo, tvoja odluka
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 11:37   #44
prije nekoliko godina željezo mi je palo na 4.3. doktor je podivljao, htio me poslati na infuziju...dao mi je Orferon retard (tako nekako) plus vitamin C i to sam pila od tog trenutka ravno mjesec dana (ujutro na tašte, nije me bolio želudac). sugerirao mi je da prestanem između ostalog piti pilule i izričito mi je naglasio da mi ni 2 kile jetrica i 3 kile špinata dnevno NEĆE povisiti željezo.

nakon mjesec dana se popelo na razumnu razinu ali sam još godinu dana pila po 4-5 tableta svaki mjesec u vrijeme menstruacije.

od tada nisam imala problema iako me anemija pratila cijelo djetinjstvo.
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 13:53   #45
bravo za doktora i za farmaciju.

znaš ti da čovjek absorbira jako malo vitamina iz tih tabletica (vitamin C)

a od željezu konkretno ne znam.

Samo se ti kljukaj kemijom
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 14:24   #46
Quote:
Mladenac kaže:
bravo za doktora i za farmaciju.

znaš ti da čovjek absorbira jako malo vitamina iz tih tabletica (vitamin C)

a od željezu konkretno ne znam.

Samo se ti kljukaj kemijom
bravo za tebe. dok ne naučiš vezu između željeza i vitamina C i potrebu da se jedno uzima s drugim, molim te ni ne komentiraj. ispadaš- neuk
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 16:26   #47
već sam pisao da se treba vitamin c i uzimati sa željezom, i to znam.

nego želim naglasiti važnost absorpcije tvari uzetih prirodno i putem kemikalija.

a baš me zanima kak oni farmacija kreira to, sigurno bolje nego priroda.

A doktoru je najlakše napisati recept
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 17:48   #48
Re: manjak željeza u krvi

Quote:
seamless kaže:
zna li netko prirodan "lijek" za manjak željeza u krvi? naime, imam dosta nisko željezo 3.5 ( a granice su 8-30) zbog čega imam vrtoglavice i sl, a teblete željeza mi želudac ne podnosi.thx
ova je neka narodna iliti prirodna....

uzmes jabuku i u nju stavis jedno 4 cavla (novo kupljena , nemoj vadit iz nekih dasaka il tak nes.. i operi ih prije stavljanja..)... i ostavis preko noci... sutra pojedes jabuku, operes cavle i stavis ih ponovno preko noci....

(i ne zaje*avam se.. ovo funkcionira...)
__________________
That's one of the most upsetting things I have ever imagined.
scripta elegans fe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 18:04   #49
neke od anemija su vrlo teshke i opasne bolesti.

nedobog da netko takav vama padne u ruke...s tom pohanom krvi i chavlima
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 18:07   #50
Re: Re: manjak željeza u krvi

Quote:
scripta elegans fe kaže:
(i ne zaje*avam se.. ovo funkcionira...)
cuj, a jel pomaze i pit piljevinu od zeljeza sa sokom od jabuke?


(gospode boze, zasto nema neki smajlic koji se kriza da ga stavim na ovo mjesto?)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 18:43   #51
Re: Re: Re: manjak željeza u krvi

Quote:
kemik kaže:
cuj, a jel pomaze i pit piljevinu od zeljeza sa sokom od jabuke?


(gospode boze, zasto nema neki smajlic koji se kriza da ga stavim na ovo mjesto?)
u cemu je problem..?
__________________
That's one of the most upsetting things I have ever imagined.
scripta elegans fe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 18:48   #52
ti ili netko od tvojih blizhnjih imao je dijagnosticiranu anemiju i izljechio je jeduci jabuke u koje su ubadani chavli?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 18:51   #53
Re: Re: Re: Re: manjak željeza u krvi

Quote:
scripta elegans fe kaže:
u cemu je problem..?
u anorganskom zeljezu, kompleksnim spojevima, feritinu, bioraspolozivosti i tako to... ali nema veze, ne daj se ti smetati
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 19:04   #54
prvo se moram izvinuti sto nisam procitala sve postove, nemam vremena a mislim da moram odgovorit na temu..

ovako, ja sam prije godinu dana imala zeljezo nize od tvoga... organizam mi nije podnosio tablete... od nekih sam povracala, od nekih sam imala pretvrdu stolicu...

probala sam sa listom kupine- nije uspjelo...

probala sam sa grozdicama- nije uspjelo, i udebljala sam se 6 kila u 4-5 mjeseci jeduci kao prije, samo sa grozdicama prije svakog obroka..

probala sa kupovnim salatama cvekle-nije islo..

probala sa sirupom od cimeta- nije islo..

cijedila sam cveklu, jabuku, mrkvu i limun.. medutim, nisam karakter toliki da svaki dan prije posla potrosim sat vremena na guljenje , cijedenje soka, ciscenje sokovnika.. i slicno...

medutim, kad je pocelo proljece, pocela sam aktivno ici na bjelasnicu.. gotovo svaki vikend.. gore sam brala zaru... i svako jutro sam pila caj od zare..
navikla sam se na blitvu... samo skuhas blitvu u slanoj vodi.. procjedis, zacinis sa maslinovim uljem i limunom i jedes.. prije mi je to bilo fuj, sad mi je cak i ukusno..
i cvekla.. medutim, cvekla iz konzerve mi je jos uvijek fuj... nego.. skuham cveklu u pretis loncu.. dok je jos vruca izrezem je, posolim, pospem maslinovim uljem i limunom.. tako mogu pojesti i dvije cvekle .. npr za veceru...

bila sam kod lijecnika 29.8 i sad mi je zeljezo 15,3.. dakle povecalo se za 12,5...


ne znam da li ce tebi ovo odgovarati, al mozes pokusati.. nekako mi je ovo bolja opcija od inekcija koje su meni bile preporucene...


i da, oni odlasci na bjelasnicu.. odnosno na bilo koju planinu su vazni pri dizanju zeljeza....


sa srecom
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 19:27   #55
Quote:
magic kaže:
ti ili netko od tvojih blizhnjih imao je dijagnosticiranu anemiju i izljechio je jeduci jabuke u koje su ubadani chavli?
bila je jedna trudnica kojoj je falilo zeljezo... i njoj se diglo... sad zbog toga ili samo od sebe...

cuj ako je nekom sumnjivo nek ne radi to...
__________________
That's one of the most upsetting things I have ever imagined.
scripta elegans fe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 19:41   #56
to sam i pretpostavljala
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 20:28   #57
AFA ili'ti klamath-ska modrozelena alga. Kol'ko sam upoznat najbogatiji prirodni izvor željeza. Inače su alge izuzetno bogate različitim mineralima.

Također je važno u kojem obliku dolazi željezo koje se konzumira. Od toga zavisi koliko će biti upotrebljvo i apsorbirano u organizam. U tom smislu teško je naći bolji izvor željeza od AFA algi. Proguglaj malo na tu temu.


I jos dva korisna linka na temu anemije:

http://www.mayoclinic.com/invoke.cfm?id=DS00321
http://www.mayoclinic.com/invoke.cfm?id=DS00323
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 23:03   #58
Quote:
heureka kaže:

ovako, ja sam prije godinu dana imala zeljezo nize od tvoga... organizam mi nije podnosio tablete... od nekih sam povracala, od nekih sam imala pretvrdu stolicu...

medutim, kad je pocelo proljece, pocela sam aktivno ici na bjelasnicu.. gotovo svaki vikend.. gore sam brala zaru... i svako jutro sam pila caj od zare..

bila sam kod lijecnika 29.8 i sad mi je zeljezo 15,3.. dakle povecalo se za 12,5...


sa srecom
jesam li dobro shvatila? željezo ti je toliko poraslo samo od čajeva i ishrane ili si pila i tablete, iako ih nisi podnosila?

i što je žara? kopriva?
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2005., 07:12   #59
tablete sam prestala piti.. jednostavno je bilo gore da ih pijem nego da ih ne pijem..

da, cajevi, ishrana, planina... zara jeste kopriva..

cak nisam jela ni crveno meso
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2005., 07:37   #60
Prije 5 godina sam zavrsila u bolnici zbog erozija u zeludcu. Zeljezo mi je bilo jako nisko (ne znam tocno koliko). Doktor mi je napisao recept za injekcije koje sam morala platiti ( tada preko 100 kn kod Conera u Bj).

Injekcije su mi davali u bolnici. I nakon sto sam izasla iz bolnice, dolazila sam neko vrijeme svaki drugi dan da mi ustrcaju injekciju. Poslije sam jos zvakala Ferrum lek i do sada je sve OK.

Pretpostavljam da tih injekcija jos uvijek ima. Probaj se raspitati u bolnici na internom odjelu.

Pozdrav.
__________________
mikki
mikki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.