Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2012., 01:05   #81
mmm,definitivno zlopamtilo.
kao mlađa (btw sad ću imat 20) u osnovnoj i srednjoj sam uvijek bila usamljena,odbačena iz društva ili sama za sebe ako sam se nalazila u grupi, maltretirana od strane ljudi,izbjegavana,ogovarana i kolko god ja pokušala zaboravit i oprostit,to ne ide, neću,ne,nema. kad god vidim (susretnem ili iz daljine) tu neku osobu koja mi je nešto ružno napravila nekoć, izvrti mi se u glavi sve što je bilo i počnem rejđat. pamtim sve.

također,nisam osvetoljubiva,više sam tip koji se sa smješkom nada da će se tim osobama desit nešto jako loše u životu
-eobseoyo- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 09:36   #82
...zlopamtilo/dobropamtilo.....da....pamtim sto mi je tko ucinio....ne zato da se osvetim ali da se odmaknem...pripazim da mi se nebi desilo ponovo....ili u gorem obliku...
....
....prije par godina citala sam o zeni koja je muza disciplinirala sa nekim travama ili kapima (ne sjecam se dobro) od kojih je dobijao proljev svaki puta kada bi ju maltretirao ona bi mu to stavila u hranu.......on bi cak otisao i kod lijecnika i dobio bi nesto protiv proljeva a ona bi onda pojacala dozu....i tako....uglavnom.....on je na kraju povezao to da se desava kada ju maltretira pa je zakljucio da mu je to na nervnoj bazi.....i zbog proljeva je prestao da nju maltretira.....
...nije mi samo jasno kako nitko nije pravio analizu stolice i skontao sto je....
__________________
....nationalnost je uvjerenje....ona ne postoji doista....
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 14:53   #83
zapamtim jedino veća sranja, osvetim se i to sa zadovoljstvom jedino ako mi se ukaže prilika pa makar to bilo i nakon 10 godina.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 15:06   #84
Opraštam - ali pamtim. Ne onako zajedljivo, ogorčeno, nego jednostavno pamtim da se dogodilo. Čim se netko ispriča i riješimo to niti osjećam potrebu za osvetom niti to spominjem i ponašam se i osjećam kao da se nije dogodilo.

Ali kada netko pretjera i prijeđe granicu - onda se skupi sve i onda sam u stanju ga mrziti i planirati osvetu ma i zbog gumice koju mi je ukrao/ukrala u drugom osnovne. Ali to mi se dogodilo jednom u životu (stvarno treba puno da se prijeđe moja granica) i ta osoba dan danas nema moje puno povjerenje i još sam dosta ogorčena prema njoj, a ostatak ljudi koji su mi se baš jako zamjerili sam skroz uklonila iz života.
Kaj se tiče ljudi s kojima si nisam dobra a koji su bezobrazni/zli prema meni, njima će karma vratiti
__________________
Valar morghulis.
Lalaith is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 16:47   #85
Quote:
Lalaith kaže: Pogledaj post
Opraštam - ali pamtim....
Općenito, ova fraza koju mnogi kroiste je glupost, jer oprostiti nešto znači praviti se kao da se to nikada nije dogodilo.

Inače, ja jesam zlopamtilo, ali nisam osvetoljubiv. Osobe koje mi se zbog nečega zamjere stavljam na "ignore listu", ili, ako nema drugog izbora, nastojim ih odmah u datom trenutku "tući njihovim vlastitim oružjem"...
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 12:17   #86
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Općenito, ova fraza koju mnogi kroiste je glupost, jer oprostiti nešto znači praviti se kao da se to nikada nije dogodilo.
Što sam i napisala, pročitaj cijeli post. Oprostim nešto i više mi ne znači ništa, ali se svejedno sjećam da se dogodilo.
To što je fraza kliše je druga stvar, ja sam pojasnila šta pod tim mislim.
__________________
Valar morghulis.
Lalaith is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 21:54   #87
[QUOTE=Velvet Black;40890475]Jeste li zlopamtila i jeste li osvetoljubivi?
I ako jeste,maštate li samo u sebi kako naplaćujete dugove ili čak i djelujete po tom pitanju?

hmm...jesam osvetoljubiva. Ne trčim da se osvetim...već kontam, ponudit će se prilika sama i moje je samo da ju iskoristim.

Jesam i zlopamtilo. Kad sretnem osobu koja mi se zamjerila, sjetim se toga i hladna sam...ne volim glumit pretjerano obožavanje.

Ne znam jel to sve zato sto sam skorpion...cija je najjaca karakteristika osvetoljubivost xd
To je jednostavno u meni.....
no opet, sam harmlos
__________________
U meni spavaju anđeo i đavo. Upoznat ćeš onoga koga probudiš...
oriion is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 16:39   #88
Karma is a bitch.

Ne osvećujem se ljudima, već mislim da će im se sve vratiti. Bolje oprostiti, ali ne zaboraviti. ^^
Misspanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 00:56   #89
Quote:
Lalaith kaže: Pogledaj post
Što sam i napisala, pročitaj cijeli post. Oprostim nešto i više mi ne znači ništa, ali se svejedno sjećam da se dogodilo.
To što je fraza kliše je druga stvar, ja sam pojasnila šta pod tim mislim.
Moja primjedba se odnosila općenito... no svejedno, ako se nekome nešto oprosti, znači kao da se nije dogodilo.
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 22:36   #90
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
....... ako se nekome nešto oprosti, znači kao da se nije dogodilo.
kako mozes oprostiti nesto sto se nije dogodilo?!

a ne .. cekat cu .. nadam se da cu pozivjeti .. kada ostari .. p acu mu se
parkirati na djecu, par puta .. onako skolski ..

prvo zasto djecu .. sta su mi ona kriv a.. pa u tom i je draz .. jer i ja sam bio djete .. i nisam nista bio kriv pa sve pod tepih .. muahahah .. sta je najbolje sve legalno do bola
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 16:41   #91
Quote:
Velvet Black kaže: Pogledaj post
Jeste li zlopamtila i jeste li osvetoljubivi?
I ako jeste, maštate li samo u sebi kako naplaćujete dugove ili čak i djelujete po tom pitanju?

Koliko su česte te emocije i jesu li sastavni dio svakog karaktera ili samo nekih? Je li to neki obrambeni mehanizam, pomažu li nam da se bolje osjećamo i krenemo dalje kad nas netko povrijedi ili nas koči i "truje nam život"?

Što kaže struka (psihologija) po tom pitanju?


ne zanima me jesu li "zlopamćenje" i osveta ispravni ili ne, nego što oni donose "osvetniku" na emocionalnom i psihološkom planu?
"Zlopamtilo" sam i osvetoljubiv. to su karakterne osobine poput mnogih drugih karakternih osobina a ne mehanizmi obrane. Mene kao takvog te užasne osobine jako koče. Nažalost, razmišljam svakodnevno o žestokoj naplati dugova s kamatom, ali ne radim ništa u tom smjeru, što iz straha i komfora, što iz spoznaje da svaki užitak zahtjeva napor proporcionalan tome užitku.

E sad, ja bih u osveti i konačnoj naplati duga uživao možda daleko više nego što to može pružiti najveće zadovoljstvo na svijetu, - a to je seksualno zadovoljstvo.

Ali kad znam da seksualno zadovoljstvo povlači za sobom ogroman rizik postajanja roditeljem, a ne želim biti roditelj, (zbog možebitnog prenošenja nekih loših gena koji uzrokuju jednu rijetku bolest čak ne bih ni trebao razmišljati o roditeljstvu), izbjegavam seksualno zadovoljstvo u punom smislu te riječi; tako izbjegavam i zadovoljstvo osvete. Jer znam da ne samo što je osveta rizična, možeš sudski nagrabati zbog toga probaš li se osvetiti nekome tko je mnogo jači od tebe, ali opet na neki način rizik mi čak nije toliki ni problem, nego su mi problem napor i dugotrajnost kojeg pothvat osvete iziskuju, a pruža jako kratak užitak. I onda mi jedino preostaje "zadovoljiti se" bitkama u vlastitom umu i maštanjem o žestokoj naplati duga i to duga s kamatom, a kamatu bih ja odredio, a opet, ne činim ništa da bih izvršio ta svoja osvetnička maštanja i tako se krug vrti.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 16:55   #92
Quote:
mali slon kaže: Pogledaj post
Osvetoljubivost mi je jedna od potpuno nerazumljivih ljudskih osobina. Cak mi je zao osvetoljubivih ljudi. Mora da je grozno ziveti s idejom da ces nekad nekom uspeti da naudis.
Netolerancija mi je jedna od potpuno nerazumljivih ljudskih osobina. Čak mi je žao netolerantnih ljudi punih predrasuda. Mora da je zaista lijepo živjeti s idejom da si uvijek u pravu i nikad nećeš, (ili ćeš zaista rijetko kad) primiti k srcu nečiji vrijedni savjet čija te vrijednost može uznositi i podržavati u tvome životu.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 10:06   #93
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
.................... I onda mi jedino preostaje "zadovoljiti se" bitkama u vlastitom umu i maštanjem o žestokoj naplati duga i to duga s kamatom, a kamatu bih ja odredio, a opet, ne činim ništa da bih izvršio ta svoja osvetnička maštanja i tako se krug vrti.
pa to ce ti uvijek biti .. te bitke ces voditi i u zatvoru - ludnici - mozda i sljedecom zivotu .. sta god bilo

ja sam vise aktivni tip .. tako da mlataram okolo na sve strane di god stignem .. tao evo i u ovoj perverziji od cenzure .. i samo hranim svoj osvetnicki duh .. jer si mislim umirem ovak i onak .. pa zasto ne povuc gadove vrijedne .. a ako i netko nevin strada .. opet je racunica FER

nikad se prije nisam bojao dok nisam izgubio osjecaj straha .. nema nista strasnije od gubitka straha u kombinaciji sa zdravim razumom
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 12:02   #94
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
nema nista strasnije od gubitka straha u kombinaciji sa zdravim razumom
Ako sam te ispravno shvatio, a možda i nisam, ti želiš reči: - Nema ničeg snažnijeg od gubitka straha, i istovremenog zadržavanja zdravog (hladnog/proračunatog) razuma.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 10:34   #95
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Ako sam te ispravno shvatio, a možda i nisam, ti želiš reči: - Nema ničeg snažnijeg od gubitka straha, i istovremenog zadržavanja zdravog (hladnog/proračunatog) razuma.
nisam rekao sNaŽnijeg nego sTRaŠnijeg :P

ali u principu da jesi .. konacno da netko shvati sto nebi bio problem da ne dolazi do faza gubitka razuma oko manjih frustracija .. a kako ne postoji strah .. sve je vise nego moguce .. stovise iskustveno je opravdano od okoline ..

ja bi rekao svjesno ludilo .. neznam .. ne postavljam dijagnoze-nitko mi ih nikad nije ni rekao .. nisam proucavao literaturu cisto promatram samog sebe i pokusavam razumijeti neka stanja

fakat je stravicno .. i ne zelim iskreno da me nitko shvati-razumije, to bi mogao jedino iskustveno doslovno shvatiti anema povratka na staro, iskustvo nevrijedno zivota .. kuzis?

od same spoznaje tko sam i sto sam mi se umire .. sve to sto bi - jesam - osjecam sam se cijeli zivot borio .. nakupilo se toliko zla da ga vise nemogu "probaviti"

Zadnje uređivanje F.A.Q : 07.11.2012. at 10:42.
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 17:58   #96
Thumbs down

Quote:
Victora kaže: Pogledaj post


ne kaže se bezveze da je osveta najbolja servirana hladna...kad već zaborave na tebe, kad ne očekuju...ja sam od onih koji dobro promisle prije nego reagiraju, tako da se u trenutku povrijeđenosti skuliram i onda, kad je prilika - a uvijek dođe prilika - udarim 5x jače nego se je mene. Pa makar to bilo i nakon par godina. Nekad sam voljela misliti kako sam ja "iznad toga", dok nisam pročitala knjigu Donalda Trampa u kojoj kaže da ako ti netko nešto napravi, vrati mu 10-erostuko! Ako su ti naudili, nauditi ti njima, pa nisi glup da to kao "oprostiš" jer je to tak plemenito . I kako ga je neka zaposlenica iznevjerila (odavala je neku poslovnu tajnu nekome) i onda, kad je neki poslodavac zval njega da se raspita za nju, on ju je popljuval do amena, pretstavil ju u još gorem svjetlu nek je bila. Ne samo da ju taj tip nije zaposlio, nego se glas o njoj proširio i dalje. Ako se ne varam, poslije je radila neke šit poslove kojima je jedva preživljavala. Pa, ono, ako to works za Donalda - works for me to!

Davno su me neke osobe jaaaaaaako povrijedile. Okrenule su mi leđa samo zato jer sam im konačne neke stvari koje nisam više htjela trpiti rekla u facu...a istina boli, jel. I poprilično su me izvrijeđale. E pa, ok, samooooo...slučajno ja o njima znam svašta što im može uništiti i privatni i poslovni "uspjeh", a poznajem i prijateljica sam sa njihovim poslodavcima, muževima, dečkima, drugim kolegama na poslu...da nije bilo malo nepromišljeno meni se zamjerati? I glupo, nadasve. A ja ne zaboravljam. I baš ću uživati....

Znam da će neki sad graknuti, ali ja to radim tako elegantno, da su mi osobe kojima nešto o navedenima otkrijem još zahvalne, a ne da se ljute (bez imalo lažne skromnosti ću reći da je moje mišljenje visoko cijenjeno u privatnim i poslovnim krugovima), imam od tog osjećaja koristi i ja i oni, jel tako...

Uglavnom, općenito, meni nije stalo do toga da se zna da sam se ja osvetila, meni je dovoljna satisfakcija da su oni kojima se želim osvetiti "nadrapali" (to uvijek saznam jesu li ili ne).

Ko im kriv kad se bahate svojim malim mozgićima, a nisu ni svjesni pred kime...
Ovo je malo bolesno.
Somerled is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 21:36   #97
Aj dobro, ja se već skoro bojala da je jako bolesno. Ko da bi onda promijenila mišljenje - not.

Ma kakvi bolesno, plemenito je i društveno korisno , daj još 1x pročitaj post .
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 04:03   #98
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Aj dobro, ja se već skoro bojala da je jako bolesno. Ko da bi onda promijenila mišljenje - not.

Ma kakvi bolesno, plemenito je i društveno korisno , daj još 1x pročitaj post .


ma bas to .. ja si mislim koji k.. ima iko od toga da se zlocinci tretiraju kao zrtve a zrtve ignoriraju .. hebote .. ak se tak lako prasta kretenima pa sta onda ne oprostite osvetnicima

@Victora

Quote:
udarim 5x jače nego se je mene
uh ti si jos blaga .. meni je moto;
"OČI za oko, ZUBALO za zub"
iliti najmanje 10 puta jace .. manijace .. dino legendooooo
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 11:36   #99
bio sam. nisam vise
to je obrabeni sustav. i vise je izrazajan kod mladih. to je jako dobar mehanizam ako imas vojsku oko sebe. kako su svi ti carevi, zajednice itd preostali?


posto je danas doba individualzima. bas me briga. Ignor, i ne poznam te!

oni koji su dosadni i zele nastavit jos uvjek nesto protiv tebe sto ti stvara ne ravnozezu bi trebalo rjesavati zubima. ali kad nisi nit ti sve moguc. zato ignor i bavi se svojim poslovima
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 17:48   #100
Tema koja me jako zanima..dakle radi se o sljedecem, jako sam povrjedila osobu koju volim i koja me volila, dosta sam sigurna da osjecaja sa njegove strane jos uvijek ima ali ta osoba je dosta tvrdoglava i tesko prelazi preko toga kad ga netko povrjedi, radilo se to o osobi koju voli ili ne...(cak i sa bratom koji ga je uvrjedio vec godinu dana ne prica) znaci veliko je zlopamtilo. Zanima me kako na najbolji nacin ponovo doprijeti do te osobe? Pustila sam ga mjesecima na miru nadajuci se da ce ga ljutnja proci ali prije par dana kad sam htjela razgovarat sa njim odbio me jer je jos uvijek jako ljut i povrjedjen..mada primjetim da sa njegove strane osjecaji jos postoje.
Ima li netko neki dobar savjet?
nesigurna123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:33.